Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 

Oameni care si-au luat lumea in cap...

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,852
  • Înscris: 17.08.2022
Atata timp cat nu mentionezi si parerea celor in cauza, nu este o dezbatere.

Edited by vio69c, 01 April 2023 - 09:46.


#20
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016
Eu am prieteni care au plecat la 45-50. Toată familia. Slujbe bune, in management prin corporații și bănci, stăteau in zone bune ein București. Sunt in Londra acum.
Altfel între foștii mei colegi minim jumătate au plecat, majoritatea in Europa, citiva in SUA, putini in Canada. Mare parte sunt doctori.

#21
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017
Da și eu am câțiva prieteni care au plecat, mulți de fapt, între 50-60 de ani. Cu cățel, cu purcel, definitiv și fără să mai privească înapoi.
Majoritatea prin transfer. Sunt directori de mari corporații, bănci, unii sunt miniștri. Alții, chiar preoți.
USA, Japonia, Canada, în principal. Dar sunt și câțiva prin nordul și vestul Europei.
Mare parte o duc foarte bine.  Viața e frumoasă!

Edited by Alireza, 01 April 2023 - 10:08.


#22
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

View PostPiscopescu, on 01 aprilie 2023 - 09:04, said:

Ce-ai lucrat? Ca IT nu cred ca era "modern" la vremea respectiva... Posted Image

Lacatus si am facut pe parcurs niste cursuri de perfectionare ca la cunostintele acumulate in lic. ind. din Romania nu puteai merge in occident decat pana la toaleta.

@Alireza,ma refeream la suportul dat in invatamant si practica si mai pe urma intreprinderilor mici si mijlocii care constituie coloana vertebrala a unei tari industrializate.

View PostAlex432, on 01 aprilie 2023 - 09:31, said:

Dar viata cand incepi sa ti-o traiesti ?


Sorry eu n-am lucrat 10  ore pe zi cu deadlineuri ca voi,eu am prins inca partea buna a capitalismului.

#23
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,262
  • Înscris: 24.06.2006

View Postlaffin, on 01 aprilie 2023 - 07:54, said:

toti bajetii mei sunt la furat pa anglia
să scrie pă Anglea, needucatule!

View Postpufonel, on 01 aprilie 2023 - 00:07, said:

Cand am citit titlul ma gandeam la ceva nasol Posted Image dar vad ca e vorba de cei care au plecat in strainatate la munca. Da, stiu cateva cazuri; in majoritate, pustani de 17-18 ani care abia au terminat 10 clase si au plecat sa dea cu sapa sau cu carca in Italia/Germania/Anglia etc, pentru ca au avut rude (tati, unchi etc) cu acelasi nivel de educatie si care au facut la fel.
acuma inchipuieti ca nu toti uamenii au doctorate sau sunt IT-isiti, tre sa fie si de aia care dau cu sapa, ca altfel ai muri matale ditamai inginerul de foame, sau ai ramane nesters la cur la batranete

in alta ordine de idei, un angajat in Romania, cu studii medii, nu-si asigura un trai decent incepand de la zero, in vecii vecilor, in trai decent includ si posesia unei locuinte sau doua, ei, in strainatate la munca se poate

View PostAlireza, on 01 aprilie 2023 - 08:38, said:

Pă Angliea poate ți-l iei și din suport dar pă Româniea nu prea.
oameni buni, lasati mitul cu suportul de pă Anglea in pace, ca nu-i chiar asa

suporturtul te ajuta da nu-i chiar asa, smecheria este ca beneficiarii suportului au castiguri pe langa acel suport, din munca la negru sau muncesc full time si declara part time, foarte popular in constructii (companii mici, self employed), spalatorii auto, restaurante, furt etc

daca-i sa te lasi in baza acelui suport este doar supravietuire

View PostNatural4living, on 01 aprilie 2023 - 10:20, said:

Sorry eu n-am lucrat 10  ore pe zi cu deadlineuri ca voi,eu am prins inca partea buna a capitalismului.
si acum se mai lucreaza fara deadline-uri, am lucrat in trecut pe schimburi unde se respecta ora de intrare si de iesire de la munca, desigur se ivea din cand in cand posibilitatea de facut ore extra

si in prezent programul de lucru este de 8 ore, de asemenea cu posibilitatea de ore extra din cand in cand

#24
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

View Postdan210, on 01 aprilie 2023 - 10:50, said:

in alta ordine de idei, un angajat in Romania, cu studii medii, nu-si asigura un trai decent incepand de la zero, in vecii vecilor, in trai decent includ si posesia unei locuinte sau doua, ei, in strainatate la munca se poate
Am ceva îndoieli că toți angajații cu studii medii își vor cumpăra două locuințe frumoase în țările cu apă caldă.

#25
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

View Postdan210, on 01 aprilie 2023 - 10:50, said:



si acum se mai lucreaza fara deadline-uri, am lucrat in trecut pe schimburi unde se respecta ora de intrare si de iesire de la munca, desigur se ivea din cand in cand posibilitatea de facut ore extra

si in prezent programul de lucru este de 8 ore, de asemenea cu posibilitatea de ore extra din cand in cand

Ma refeream la IT-isti ca astia dupa ce termina un "proiect" li se invarte capul de tre sa faca neaparat un citybreak altfel ar da in burnout.

#26
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Stiu doi barbati in jurul varstei de 50 de ani, au plecat in Germania in primul an de pandemie. Curieri (adica chiar undeva jos, dpdv al veniturilor). Unul a ajuns coordonator de curieri, altul pe e sofer pe TIR.
Ambii aveau serviciu la stat, dar au plecat satui de Romania.
Din pacate, inca mai pleaca lumea.
Nu mai spun de sudori. Cine stie sa sudeze, poate ajunge departe...

#27
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View Postvictor29cr, on 01 aprilie 2023 - 09:15, said:

Sunt convins ca baietii la furat au facut un studiu economic in aceasta privinta, au pus in balanta un job onest in Romania sau furat lapte praf din anglia, au facut un compromis, si acum fura baterii si lame de ras din manchester Posted Image
Si in Spania cablurile de cupru de la caile ferate.Posted Image

#28
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Io nu prea știu oameni care au plecat din țară. Nu prea știu nici care au plecat din București, nici măcar pînă în Otopeni sau Corbeanca.
E drept că am abia 45 de ani. Încă funcționează prieteniile din copilărie, liceu, facultate, găștile, avem cu cine ieși în oraș, cu cine ne vedea. Plus familiile, părinții, copiii. Toți sînt aici. Poate după 50 de ani s-o mai schimba treaba și om deveni mai singuri și mai plictisiți, dar momentan ne leagă prea multe de locurile natale.
Au plecat 2 familii apropiate mie în 1990, parțial fiindcă era voie să se plece, parțial din cauza minerilor și a lui Ilici. Adică părinții (din generația alor mei), luînd după ei copiii (prietenii mei). Unii în SUA, alții în Olanda. Ăi bătrîni și-au făcut meseriile acolo (inginer, medic - după niște ani de dat examene), copiii au făcut școala.
Prietenul din Olanda s-a mutat înapoi în București acum vreo doișpe ani (deci după vreo 20 de exil, în care de fapt nu se rupsese niciodată de noi, revenea aici în fiecare an), iar maică-sa acum vreo 3, după ce a ieșit la pensie. Ăia din SUA sînt binemersi acolo, fără niciun motiv de a se reîntoarce.
Și mai știu de ceva colegi de liceu plecați, dar nu sînt prieteni apropiați, deci nu-s din cercul meu. Știu despre ei că sînt plecați, unii din facultate, alții pentru că au găsit serviciu acolo.

#29
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,262
  • Înscris: 24.06.2006

View PostAlireza, on 01 aprilie 2023 - 10:56, said:

Am ceva îndoieli că toți angajații cu studii medii își vor cumpăra două locuințe frumoase în țările cu apă caldă.
si eu am, dar nu am sustinut asa ceva, daca citesti atent

#30
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Aproape toti colegii mei au plecat dupa terminarea liceului si tot majoritatea nu mai vor sa se intoarca, unul singur s-a intors de curand dupa 20 de ani de UK dar si-a asigurat cumva o siguranta financiara. La un moment dat citisem ca Romania era pe locul 2 in lume la populatie migratoare dupa Irak unde era razboi, cred ca asta spune multe. In tara daca ai mai mult de un copil si salarii medii abia reusesti sa duci o viata cat de cat, daca iti apare al doilea sau chiar al treilea copil ai nevoie de venit in familie de cel putin 12.000-15.000lei NET ca sa-ti poti acoperi cheltuielile si sa ai cumva un stil de viata decent. Si cum nu toata lumea lucreaza in IT sa obtina acel venit, majoritatea se chinuie cu 4000 - 5000lei venit in familie.
Romania a fost si va fi in continuare o cloaca de corupti care o duc foarte bine pe spatele populatiei care se chinuie sa plateasca taxe grele ca sa aiba ce fura gasca corupta. Nu ai cum sa schimbi asta, pentru ca se perpetueaza,  e ca un virus ciuperca ce a infectat si nu mai pleaca iar asta se intampla de cel putin 200 de ani.

P.S: Imi place de cei care rad de cei plecati ca s-au dus sa dea cu sapa, ba ca s-au dus sa stearga la fund batrani, acei oameni au plecat de disperare pentru ca nu reuseau sa mai faca fata cu salariile din tara, muncesc cinstit si unii din ei ajung sa fie manageri si directori foarte apreciati chiar daca au inceput de jos, voi cei care radeti poate ati fost mai norocosi sau poate ati avut parinti care v-au bagat in traista si v-au instalat in aparatul bugetar supranumit miezul coruptiei si birocratiei ca sa o puteti duce bine si sa radeti de cei care au plecat. Aparatul bugetar ar trebui redus cu cel putin 50%, bat pariu ca daca v-ati pierde locul caldut de bugetar, ati fi pierduti. Si mai este o categorie "norocoasa", cei care se folosesc de coruptie ca sa-si poata face afaceri tot cu bugetul de stat.
Nu blamez pe nimeni, dar nu mai radeti de cei care au plecat de disperare pt ca nu avut norocul sa aiba vreo "combinatie" unde sa dea vreo spaga ca sa-si asigure un post prin vreo primarie. Atat timp cat in Romania totul se va baza pe genul asta de valori si nu pe productivitate o vom mai duce asa inca vreo 200 daca nu 500 de ani.

#31
WorstSpiderman

WorstSpiderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 18.06.2019

View Postmaladetz, on 01 aprilie 2023 - 13:30, said:

Aproape toti colegii mei au plecat dupa terminarea liceului si tot majoritatea nu mai vor sa se intoarca, unul singur s-a intors de curand dupa 20 de ani de UK dar si-a asigurat cumva o siguranta financiara. La un moment dat citisem ca Romania era pe locul 2 in lume la populatie migratoare dupa Irak unde era razboi, cred ca asta spune multe.............

Siria

#32
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postnico99900, on 01 aprilie 2023 - 11:46, said:

Si in Spania cablurile de cupru de la caile ferate.Posted Image

Asta e pentru cei curajosi, neinfricati, cu inima de leu cum s-ar spune la ei in trib.
Cunosc un asemenea specimen extradat in Belgia pentru un prejudiciu de 400,000 euro (calculat de belgieni umflat) pt cupru furat de pe calea ferata.

In unitul regat nici macar doua palme nu se mai dau pentru lapte praf si baterii :lol:

Sa nu mai vorbim de schema 2047 cu schimbatul codurilor de bare la produse scumpe cu produse de 3 euro :lol:
Uneori raman surprins de inteligenta lor

#33
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,614
  • Înscris: 15.06.2007

View Postpufonel, on 01 aprilie 2023 - 00:07, said:

Sa-i vezi dup-aia cand se intorc cu vreun cazan de "bemveu", zici ca si-au luat Ferrari, nu alta :P
pai ala-i șiplu', ca in rumenia dupa ani de sapat șanturi sau carat cu carca, ramai la fel de sarac.. nici vorba de cumparat ceva, o bicicleta sau trotineta.  
Da, in general, in lumea civilizata orice munca este platita, suficient incat sa te descurci.
Si indiferent de ce prestezi, respectiva munca este platita cu o anumita suma de bani. Spalatorul de bude primeste X euro indiferent unde lucreaza, sinse stie clar cat se plateste respectiva "functie".  La noi, toti incearca sa te "atraga" cu  oferte avantajoase bonuri de masa pe langa salariul minim.

Asta ma oftica pe mine la onanistii din guvern, daca au pus salariu minim, de ce nu au si specificat mai departe, pentru fiecare slujba in parte, cat este minimul. La pensii speciale acolo nu sunt baremuri maxime..

#34
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Eu mi-am luat-o acum 20 si ceva de ani in urma. Ar fi trebuit sa mi-o iau mai devreme. Emigrarea e ca un transplant sau ca o plantare a unui pom. Poate sa reuseasca sau nu. Cel mai important factor e cat de bine cunosti limba tarii respective si job-ul. Daca-ti gasesti unul pe masura unuia avut in Romania sau mai bun ai sanse foarte mari de reusita. Daca ajungi intr-un "survival job" e foarte greu sa mai iesi din el... trebuie bani/timp ca sa te apuci de altceva.

#35
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View PostWorstSpiderman, on 01 aprilie 2023 - 13:59, said:



Siria
Ideea e că noi suntem după ei la capitolul imigranți:)

#36
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,074
  • Înscris: 30.07.2006

View Postaaaa4567, on 31 martie 2023 - 23:18, said:

Dintre cunoscutii vostri - vecini, prieteni, colegi de liceu, scoala, serviciu, facultate... cum si de ce au plecat, [preferabil altfel decat bine planificat/previzibil (scoala, studii etc)]?

- circumstante
- studii, ocupatie, varsta etc
- ce motive i-au determinat sa plece, ce a umplut paharul?
- si-au mai luat pe altcineva dupa ei, cum cine au lasat copiii, batranii, apartamentele (goale, vandute etc)

Aud in ultima vreme ca pleaca si lume de 50 de ani, in diferite situatii, de aceea intreb

Dorinta de mai bine si de un trai civilizat,servicii publice decente.
Rude plecate in UK,SUA ,Spania si Luxemburg.
Colegi de liceu si de la munca plecati in State, Vestul Europei.

Plecati la tinerete,nu la 50 de ani.

Sanse spre zero sa se mai intoarca in Romania,chiar la pensie.

Edited by Moinesti72, 01 April 2023 - 16:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate