Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Oameni care si-au luat lumea in cap...

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,458
  • Înscris: 18.10.2011
Dintre cunoscutii vostri - vecini, prieteni, colegi de liceu, scoala, serviciu, facultate... cum si de ce au plecat, [preferabil altfel decat bine planificat/previzibil (scoala, studii etc)]?

- circumstante
- studii, ocupatie, varsta etc
- ce motive i-au determinat sa plece, ce a umplut paharul?
- si-au mai luat pe altcineva dupa ei, cum cine au lasat copiii, batranii, apartamentele (goale, vandute etc)

Aud in ultima vreme ca pleaca si lume de 50 de ani, in diferite situatii, de aceea intreb

Edited by aaaa4567, 31 March 2023 - 23:18.


#2
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,132
  • Înscris: 24.06.2006

View Postaaaa4567, on 31 martie 2023 - 23:18, said:

Aud in ultima vreme ca pleaca si lume de 50 de ani, in diferite situatii, de aceea intreb
fii ma baiat serios, nu mai pleca urechea la toti zvonacii, nu pleaca nimeni, ba inca se intorc din cei plecati

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,826
  • Înscris: 28.11.2006
Cand am citit titlul ma gandeam la ceva nasol :death: dar vad ca e vorba de cei care au plecat in strainatate la munca. Da, stiu cateva cazuri; in majoritate, pustani de 17-18 ani care abia au terminat 10 clase si au plecat sa dea cu sapa sau cu carca in Italia/Germania/Anglia etc, pentru ca au avut rude (tati, unchi etc) cu acelasi nivel de educatie si care au facut la fel. Sa-i vezi dup-aia cand se intorc cu vreun cazan de "bemveu", zici ca si-au luat Ferrari, nu alta :P

#4
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Faci o statistică ?
Unii cu trenul, alții cu avionul, unii o duc bine, alții rău, despre ce naiba vorbim ?

#5
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,988
  • Înscris: 16.07.2015

View Postpufonel, on 01 aprilie 2023 - 00:07, said:

Cand am citit titlul ma gandeam la ceva nasol :death: dar vad ca e vorba de cei care au plecat in strainatate la munca. Da, stiu cateva cazuri; in majoritate, pustani de 17-18 ani care abia au terminat 10 clase si au plecat sa dea cu sapa sau cu carca in Italia/Germania/Anglia etc, pentru ca au avut rude (tati, unchi etc) cu acelasi nivel de educatie si care au facut la fel. Sa-i vezi dup-aia cand se intorc cu vreun cazan de "bemveu", zici ca si-au luat Ferrari, nu alta :P
Cunosc un caz dacă nu mă înșel, dar nu știu dacă a mai finalizat a 12-a, că avea probleme cu absențele, în 2016 în sesiunea de vară a BAC-ului, știu sigur că nu l-a dat.

#6
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
din titlu se intelege o schimbare extrema, de genul era din constanta si acum e in alpi :) , sau era doctor si acum e taximetrist etc

la cat de dilie devine planeta cred ca se vor tot inmulti cazurile.

#7
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021
Nu a plecat nimeni, chiar ma gandeam cum de lipsesc atatea milioane de romani daca nici eu, nici cineva dintre cunoscuti nu cunoaste pe nimeni care a plecat.
Era gata sa uit, desi e tot planificat, cu ceva ani in urma a plecat cineva la inchisoare, omul a dorit sa experimenteze si asta, iar intrucat politistul nu a vrut sa il trimita fara motiv, la lovit pe politist si astfel si-a implinit visul.
In rest, doar prin moarte.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cunoscutii mei au plecat la timp. Inainte de 2000. In general au luat tot cu ei, catel, purcel, parinti.....tot.

Edited by pasilla, 01 April 2023 - 03:06.


#9
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023
Noi am plecat săi luăm lu fiumiu HaifischNikez și nu ne-am mai întors.
Bine, mai venim din când în gând acasă, dar nu prea des.

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 16.03.2007
toti bajetii mei sunt la furat pa anglia, germania, irlanda si italia. vin o data pe an acasa, de paste de regula, sa isi etaleze beamveu "ultimul tip".

#11
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

View Postpufonel, on 01 aprilie 2023 - 00:07, said:

Sa-i vezi dup-aia cand se intorc cu vreun cazan de "bemveu", zici ca si-au luat Ferrari, nu alta Posted Image

Daca ar fi ramas in tara nu si-ar fi putut lua nici cazanul ala la suportul dat de statul roman.Asa si-a vazut macar unul din vise realizat.Dupa voi in ziua de azi daca un individ nu are IQ de doctor sau IT-ist nu mai vine la socoteala ca un om.Uite eu am stat 32 de ani in strainatate fara sa dau la sapa,sa sterg batranii la cur (desi orice munca cinstita e nobila dar nu dupa perceptiile voastre) si am reusit sa-mi asigur o batranete linistita.

#12
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,015
  • Înscris: 11.09.2017

View PostNatural4living, on 01 aprilie 2023 - 08:10, said:

Daca ar fi ramas in tara nu si-ar fi putut lua nici cazanul ala la suportul dat de statul roman.
Dacă e să rămâi în țară, când vrei un "cazan de bemveu", ar cam trebui să începi să gândești să te apuci serioasă de muncă și să ți-l cumperi din salariu, nu din "suportul dat de statul roman".
Pă Angliea poate ți-l iei și din suport dar pă Româniea nu prea.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,321
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaaaa4567, on 31 martie 2023 - 23:18, said:

Dintre cunoscutii vostri - vecini, prieteni, colegi de liceu, scoala, serviciu, facultate... cum si de ce au plecat, [preferabil altfel decat bine planificat/previzibil (scoala, studii etc)]?

- circumstante
- studii, ocupatie, varsta etc
- ce motive i-au determinat sa plece, ce a umplut paharul?
- si-au mai luat pe altcineva dupa ei, cum cine au lasat copiii, batranii, apartamentele (goale, vandute etc)

Aud in ultima vreme ca pleaca si lume de 50 de ani, in diferite situatii, de aceea intreb

Cunoscutii nostri sau si noi?

Dintre cunoscuti o stiu foarte bine pe prima sotie care m-a urmat

#14
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,030
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am plecat pentru un stagiu de 3 luni. S-au făcut 21 ani :)

#15
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,555
  • Înscris: 20.08.2014
Dupa pandemie, multi romani au inceput sa se intoarca acasa, vedeti clar statisticile legate de numarul oficial al romanilor din Italia si Spania comparativ cu ante-2020. Bine, multi au plecat din Italia si Spania in Anglia, Germania sau Austria, dar clar ca sunt si multi care s-au intors.
Dupa ce italienilor si spaniolilor le-au murit multi babalaci, badantele nu au mai avut pe cine ingriji si au preferat sa se intoarca in tara, la familie, nepoti etc. Ce sa mai faca acolo?

#16
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostNatural4living, on 01 aprilie 2023 - 08:10, said:

Uite eu am stat 32 de ani in strainatate fara sa dau la sapa,sa sterg batranii la cur (desi orice munca cinstita e nobila dar nu dupa perceptiile voastre) si am reusit sa-mi asigur o batranete linistita.

Ce-ai lucrat? Ca IT nu cred ca era "modern" la vremea respectiva... ;)

#17
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostAlireza, on 01 aprilie 2023 - 08:38, said:

Dacă e să rămâi în țară, când vrei un "cazan de bemveu", ar cam trebui să începi să gândești să te apuci serioasă de muncă și să ți-l cumperi din salariu, nu din "suportul dat de statul roman".
Pă Angliea poate ți-l iei și din suport dar pă Româniea nu prea.

La un salariu optimist de 6000 ron net, calculand prin absurd ca nu cheltui bani pe facturi, mancare, drum la servici, nimic, tot ce castigi pui deoparte, iti trebuie aprox 9 ani sa iti cumperi un "cazan: 730ld sau x5 sau ce le mai place fanilor tzanca taifun :lol:

Sunt convins ca baietii la furat au facut un studiu economic in aceasta privinta, au pus in balanta un job onest in Romania sau furat lapte praf din anglia, au facut un compromis, si acum fura baterii si lame de ras din manchester :lol:

#18
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 28.05.2020

View PostNatural4living, on 01 aprilie 2023 - 08:10, said:

eu am stat 32 de ani in strainatate... si am reusit sa-mi asigur o batranete linistita.
Dar viata cand incepi sa ti-o traiesti ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate