Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Oameni care si-au luat lumea in cap...

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Am un amic care a vrut sa se repatrieze, dupa vreo 35 de ani.
Venea regulat in vacanta de vara in Ro si era mereu foarte incantat. Ce frumos e, ce mancare buna, ce ieftin e totul,.....
L-am rugat frumos sa vina iarna, sa stea minim 3 luni si sa se comporte ca si cum ar locui permanent aici, nu ca turist.
M-a ascultat, a venit si nu a rezistat mai mult de o luna. A zburat inapoi si i-a pierit definitiv cheful de repatriere.
Cred ca nu il mai vad nici in vacanta pe aici.

Edited by pasilla, 01 April 2023 - 16:42.


#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,893
  • Înscris: 20.10.2015
Varsta nu conteaza
Stiu de unu care a primit, in Romania fiind o oferta de aproape €10,000/luna la Siemens la 59 de ani.

Cum e, ati accepta sau nu?

 pasilla, on 01 aprilie 2023 - 16:41, said:

Am un amic care a vrut sa se repatrieze, dupa vreo 35 de ani.
Venea regulat in vacanta de vara in Ro si era mereu foarte incantat. Ce frumos e, ce mancare buna, ce ieftin e totul,.....
L-am rugat frumos sa vina iarna, sa stea minim 3 luni si sa se comporte ca si cum ar locui permanent aici, nu ca turist.
M-a ascultat, a venit si nu a rezistat mai mult de o luna. A zburat inapoi si i-a pierit definitiv cheful de repatriere.
Cred ca nu il mai vad nici in vacanta pe aici.

Slabutz.
Se poate, greu, dar se poate

#39
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 Tsunamii, on 01 aprilie 2023 - 16:44, said:

Varsta nu conteaza
Stiu de unu care a primit, in Romania fiind o oferta de aproape €10,000/luna la Siemens la 59 de ani.

Cum e, ati accepta sau nu?



Slabutz.
Se poate, greu, dar se poate

Si pana la varsta aia ce-a facut? a lucrat in Romania ca prostu sorry patriotu ? Ciolacu ii va fi recunoscator,ii va dubla impozitul la pensie ca sa faca el pl mare impreuna cu acolitii lui.

#40
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 strongsss, on 01 aprilie 2023 - 11:34, said:

Stiu doi barbati in jurul varstei de 50 de ani, au plecat in Germania in primul an de pandemie. Curieri (adica chiar undeva jos, dpdv al veniturilor). Unul a ajuns coordonator de curieri, altul pe e sofer pe TIR.
Ambii aveau serviciu la stat, dar au plecat satui de Romania.
Din pacate, inca mai pleaca lumea.
Nu mai spun de sudori. Cine stie sa sudeze, poate ajunge departe...
De ce anume erau satui, mai precis?

#41
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Acum, voi părea "cinic", unii sunt sătui, dar nici nu încearcă să schimbe în bine nimic, măcar în viața lor și în jurul lor.

Acum, nu știu, înainte să ne plângem de cei care ne conduc, noi suntem curați, drepți, cinstiti?

Nu te poți plânge de țară, cât timp tu parchezi aiurea, arunci gunoaie, înjuri, dai "atenții" în diverse părți s.a.m.d.

#42
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 Moinesti72, on 01 aprilie 2023 - 16:29, said:

Dorinta de mai bine si de un trai civilizat,servicii publice decente.
Rude plecate in UK,SUA ,Spania si Luxemburg.
Colegi de liceu si de la munca plecati in State, Vestul Europei.

Plecati la tinerete,nu la 50 de ani.

Sanse spre zero sa se mai intoarca in Romania,chiar la pensie.
Nu invoca totusi ca e mai ieftina viata in Romania (inca - totusi, cu 1500 de euro pensie si fara chirie traiesti chiar binisor in Romania, in vest nu prea), de bine de rau s-au mai asezat lucrurile? Ce ii nemultumeste inca? Cum percep Romania in vizite?

 pasilla, on 01 aprilie 2023 - 16:41, said:

Am un amic care a vrut sa se repatrieze, dupa vreo 35 de ani.
Venea regulat in vacanta de vara in Ro si era mereu foarte incantat. Ce frumos e, ce mancare buna, ce ieftin e totul,.....
L-am rugat frumos sa vina iarna, sa stea minim 3 luni si sa se comporte ca si cum ar locui permanent aici, nu ca turist.
M-a ascultat, a venit si nu a rezistat mai mult de o luna. A zburat inapoi si i-a pierit definitiv cheful de repatriere.
Cred ca nu il mai vad nici in vacanta pe aici.
Ce l-a deranjat cel mai mult? Unde erau frecusurile? Ce facea, lucra (local), avea de facut alte treburi? La sat, la oras mare, mic etc...

Edited by aaaa4567, 01 April 2023 - 18:18.


#43
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In Bucuresti.
Au fost multe lucruri care i-au deranjat, dar picatura care a umplut paharul.....o prostie pentru noi, cei care traim aici.
Nu au reusit sa afle daca taxa platita  pentru gunoi, era pentru tot anul, sau se mai putea modifica pe parcurs.
Pe mine m-a amuzat faza asta, dar pe ei, nu.

Cred ca cel mai tare i-a speriat faptul in urma provocarilor au ajuns sa fie agresivi verbal.

Edited by pasilla, 01 April 2023 - 18:27.


#44
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 pasilla, on 01 aprilie 2023 - 18:23, said:

In Bucuresti.
Au fost multe lucruri care i-au deranjat, dar picatura care a umplut paharul.....o prostie pentru noi, cei care traim aici.
Nu au reusit sa afle daca taxa platita  pentru gunoi, era pentru tot anul, sau se mai putea modifica pe parcurs.
Pe mine m-a amuzat faza asta, dar pe ei, nu.

Cred ca cel mai tare i-a speriat faptul in urma provocarilor au ajuns sa fie agresivi verbal.
In trafic, sau? Posted Image Cam de unde veneau, macar ca zona? Ca una e Turcia (din ce am auzit), alta e nordul Europei...

Edited by aaaa4567, 01 April 2023 - 18:37.


#45
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cu functionarii de la primarie.
Australia.

#46
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 Vlad_22, on 01 aprilie 2023 - 18:14, said:

Acum, voi părea "cinic", unii sunt sătui, dar nici nu încearcă să schimbe în bine nimic, măcar în viața lor și în jurul lor.

Acum, nu știu, înainte să ne plângem de cei care ne conduc, noi suntem curați, drepți, cinstiti?

Nu te poți plânge de țară, cât timp tu parchezi aiurea, arunci gunoaie, înjuri, dai "atenții" în diverse părți s.a.m.d.
Fara o schimbare de mentalitate in masă nu se va schimba nimic. Toți cei care au încercat să schimbe ceva in tara asta de pe vremea domnitorilor până ziua de azi au fost omorâți, izgoniți din tara sau in zilele noastre "îngropați" scoși din sistem ca sa nu mai deranjeze și să nu mai audă nimeni de ei.
Iar plaga asta e infiltrata începând cu cei de la nivel înalt până la cel mai mic nivel chiar și în sectorul privat unde se fura și se mănâncă între ei, mai puțin în companiile cu capital străin unde sunt impuse clar reguli stricte. Așa că până nu se trezește tot poporul situația nu se va schimba iar la cum doarme și peste câteva sute de ani Romania va fi la fel.

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,893
  • Înscris: 20.10.2015

 Natural4living, on 01 aprilie 2023 - 16:50, said:

Si pana la varsta aia ce-a facut? a lucrat in Romania ca prostu sorry patriotu ? Ciolacu ii va fi recunoscator,ii va dubla impozitul la pensie ca sa faca el pl mare impreuna cu acolitii lui.

A lucrat in alta parte. E important unde? Ca subiectul nu e despre asa ceva.
Crezi ca poate fi prost daca i-a propus Siemens un salariu d-ala?
Intreb si eu pentru prieten

#48
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006

 Natural4living, on 01 aprilie 2023 - 08:10, said:

Daca ar fi ramas in tara nu si-ar fi putut lua nici cazanul ala la suportul dat de statul roman.Asa si-a vazut macar unul din vise realizat.Dupa voi in ziua de azi daca un individ nu are IQ de doctor sau IT-ist nu mai vine la socoteala ca un om.Uite eu am stat 32 de ani in strainatate fara sa dau la sapa,sa sterg batranii la cur (desi orice munca cinstita e nobila dar nu dupa perceptiile voastre) si am reusit sa-mi asigur o batranete linistita.

De ce sa sprijije statul un tanar apt de munca si puternic? Inteleg sa-i sprijine pe cei cu handicap, pe batrani, pe copii, dar nu pe un handralau de 18 aniu caruia nu i-a placut scoala.

Ce ar putea face statul roman, ar fi sa le asigure calificarea in meseriile cautate pe piata muncii (de la zufrav si instalator la chelner si bucatar), cu obligatia sa ramana in tara cel putin 3 ani dupa absolvire.

PS Nu dispretuiesc munca cinstita. In schimb ii dispretuiesc pe aia care freaca menta pe banii statului, adica ai celor care platim impozite.

#49
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Sunt rarissimi aia plecați imediat după liceu. Eu știu un singur caz, și ala cam sociopat.

#50
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu sunt. Au plecat pentru a urma o facultate si dupa aia au ramas pe acolo.

#51
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,517
  • Înscris: 02.09.2006

 abancor, on 01 aprilie 2023 - 12:15, said:

Io nu prea știu oameni care au plecat din țară. Nu prea știu nici care au plecat din București, nici măcar pînă în Otopeni sau Corbeanca.
E drept că am abia 45 de ani.
..............
Te alinti, corect este "am deja 45 de ani"!

Edited by tytysor, 01 April 2023 - 21:37.


#52
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006

 KiloW, on 01 aprilie 2023 - 21:26, said:

Sunt rarissimi aia plecați imediat după liceu. Eu știu un singur caz, și ala cam sociopat.

Eu nu vorbeam de aia care si-0au facyt liceul, ci cei care abia au terminat 8 clase sau o profesionala in care n-au invatat mai nimic. Si n-am problema cu faptul ca lucreaza fizic, ci cu mentalitatea asta: io am fost pa Anglea, voi care ati ramas aici sunteti niste agarici. Stiti voi, gen ala cu "clima bizonica"...

Da, cunosc si persoane care au facut facultatea in strainatate sau au plecat imediat dupa. Dar astia au fosr printre cei mai buni eelvi si au tras tare ca sa ajunga acolo. Cunos o tipa care a facut ASE-ul si apoi a plecat in Anglia. Acum are vreo 33 de ani lucreaza la o banca din City si are vreo 10k lire pe luna, cu posibilitate de crestere. Dar stiu ca fatuca aia e atat de ambitioasa, ca invata pana cand ii venea rau. Iar sora ei, la fel de ambitioasa, a facut facultatea in Anglia si acum e inginer chimist tot acolo.

#53
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 pufonel, on 01 aprilie 2023 - 21:47, said:



Eu nu vorbeam de aia care si-0au facyt liceul, ci cei care abia au terminat 8 clase sau o profesionala in care n-au invatat mai nimic. Si n-am problema cu faptul ca lucreaza fizic, ci cu mentalitatea asta: io am fost pa Anglea, voi care ati ramas aici sunteti niste agarici. Stiti voi, gen ala cu "clima bizonica"...

Da, cunosc si persoane care au facut facultatea in strainatate sau au plecat imediat dupa. Dar astia au fosr printre cei mai buni eelvi si au tras tare ca sa ajunga acolo. Cunos o tipa care a facut ASE-ul si apoi a plecat in Anglia. Acum are vreo 33 de ani lucreaza la o banca din City si are vreo 10k lire pe luna, cu posibilitate de crestere. Dar stiu ca fatuca aia e atat de ambitioasa, ca invata pana cand ii venea rau. Iar sora ei, la fel de ambitioasa, a facut facultatea in Anglia si acum e inginer chimist tot acolo.
Ăia cu mentalitatea, "eo am plecat din tara și vă car în spate", se numesc parveniti frustrați că nu s-au realizat, deși ei țin să dovedească contrariul, prin mașini, case, vacanțe, telefoane etc.

Le place civilizația occidentală, dar în România conduc haotic, înjură, scuipă, fac mizerie, deranj, scandal.

Edited by Vlad_22, 01 April 2023 - 22:53.


#54
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Scuze, reformulez. Sunt rarissimi cei care au plecat imediat după liceu și s-au întors. Eu știu doar unul cam sociopat :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate