Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Blocuri drumul taberei

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ciocolata2015

ciocolata2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.04.2015
Salut,

Aveti idee  de blocuri construite după 1980 în drumul taberei ,construite ptr doctori,armata etc(habar nu am) în care nu se aude nimic?momentan stam intr un apartament în bloc nou,fără izolatie fonica.Aici aud tot,de sus,jos,lateral..cred ca il pot auzi și pe Dumnezeu.Nu ii mai suport.Ce tipuri de blocuri au pereții GROSII?MULTUMESC.

#2
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 03.12.2021
Ai zice ca in blocurile de prefabricate din anii 80 e mai ok cu zgomotul. Asa e. Prin comparatie cu cele noi care au acea caramida subtire intre apartamente.
Depinde si de cat au spart vecinii prin casa. De configuratia apartamentelor si chiar de ce fel de oameni sunt vecinii.
La mine la bloc vechi 86 din beton, prefabricate, si-a renovat vecinul de sus acu vreun an ( a durat peste 7 luni cu mult).
Banuiesc ca a spart peretele de la hol si a bagat chiriasi. Probabil niste drogangii, cand se apuca sa chiuie, se aude ca si cum ar fi langa mine.



#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Gasesti prin zona Orizont, dar construite cu mult inainte de '80.

#4
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 17.09.2021

 ciocolata2015, on 27 martie 2023 - 19:56, said:

Salut,

Aveti idee  de blocuri construite după 1980 în drumul taberei ,construite ptr doctori,armata etc(habar nu am) în care nu se aude nimic?momentan stam intr un apartament în bloc nou,fără izolatie fonica.Aici aud tot,de sus,jos,lateral..cred ca il pot auzi și pe Dumnezeu.Nu ii mai suport.Ce tipuri de blocuri au pereții GROSII?MULTUMESC.
La Fântâni. Nici nu știi dacă ai vecini.
Dar vezi că o să zică lumea sa nu cumperi acolo ca e demodat. :)

#5
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 02.12.2007
Nu exista asa ceva.
Nu grosimea peretilor conteaza ci materialul si daca are forme de antifonaj. Dar, repet, nu exista ce cauti tu.

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 24.09.2017
pai nici un bloc nu e izolat fonic. la cele ceausiste ai un perete de beton intre, de obicei de 12 sau cat o fi, iar la cele noi ai caramida, de obicei se pune de 30 intre apartamente. daca s-au zgarcit au pus mai mica, dar izolatie fonica se face cu materiale specifice si nu au blocurile normale. dar cum zicea cineva, in blocurile foarte vechi, unde ai pereti foarte grosi, s-ar putea sa fie mai bine. sau poti oricand sa cumperi vata fonoabsorbanta sau panouri speciale si sa te apuci, dar pierzi din spatiu.

eu unul de 30 de ani m-am obisnuit. cel de deasupra mereu face ceva la apartament, habar n-am, dar omul dar se aude mereu ceva. aia de jos mai baga manele si se cearta, iar cei din lateral ii auzi, dar ala e singurul perete din lateral care e comun. si acolo e dormitorul meu, iar eu doar dorm acolo, deci nu ma deranjeaza.

secretul e sa nu ai multi pereti comuni si sa nu fie galagie noaptea. in rest, daca esti genul care tresare cand tarseste cineva un scaun sau arunca un copil o jucarie, atunci poate viata la bloc nu e de tine.

Edited by bobitad, 27 March 2023 - 20:44.


#7
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 15.09.2009

 pasilla, on 27 martie 2023 - 20:11, said:

Gasesti prin zona Orizont, dar construite cu mult inainte de '80.

Sta fiica mea intr-unul din blocurile la care va referiti (cred ca-s de prin anii '50). Intr-adevar, peretii sunt foarte grosi, nu se aude nimic din laterale, in schimb - culmea ! - tavanele nu.... aude orice miscare si conversatii de la cei de deasupra....

#8
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 03.12.2021
Din curiozitate , despre ce complex e vb ?

#9
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 15.09.2009
Pe mine ma intrebati, sau pe initiator?

#10
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 03.12.2021
Pe initiator

#11
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,458
  • Înscris: 18.10.2011

 ciocolata2015, on 27 martie 2023 - 19:56, said:

Salut,

Aveti idee  de blocuri construite după 1980 în drumul taberei ,construite ptr doctori,armata etc(habar nu am) în care nu se aude nimic?momentan stam intr un apartament în bloc nou,fără izolatie fonica.Aici aud tot,de sus,jos,lateral..cred ca il pot auzi și pe Dumnezeu.Nu ii mai suport.Ce tipuri de blocuri au pereții GROSII?MULTUMESC.
Banuiesc ca te feresti de "riscul seismic". Ai putea achizitiona ce vrei tu in gama blocurilor de inaltime mica, cu pereti suficient de grosi, din caramida. Cred ca unii sunt si semiportanti. pe langa ce spunea cineva mai sus, mnai sunt blocurile facute in anii 60, Furile sau Curile. Mai incoace, anii 70 - au inceput sa le faca din prefabricate, cu pereti mai subtiri si din beton. Peretii despartitori au si 7 cm, nu as recomanda.

Daca face galagie la modul evident - petreceri, certuri, reparatii - oricum se va auzi, macar in surdina... Daca e liniste in camera, noaptea, geamuri termopan inchise - vei auzi chiar si cand vecinul vrobeste mai tare la telefon, cand stranuta; si cand face treaba mica vei auzi, nu mai zic cand trage apa etc . Asta la un planseu de 18-20 cm (placa de beton+sapa), bloc din anii 60. Ca sa stii ce anume ceri...

Edited by aaaa4567, 27 March 2023 - 21:39.


#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
La blocurile vechi cand stranuti se aude de la vecini, dar in blocurile noi se aude din parc.

E o eterna problema asta cu sunetul la bloc. Atat ca m-ar putea deranja vecinii pe mine (bormasina nr.1 si maneaua nr.2, ambele dimineata cand eu dorm cel mai bine) cat si ca i-as putea deranja eu care prefer muzica la sistem 5:1 numai dupa ora 22, dimineata poti fi sigur ca nu bag nimic, dorm sau sunt la munca dupa ora 09, dar muzica si videoclipurile numai noaptea au farmec. Posted Image

Apropo de scaune tarsaite, am problema asta desi stau la casa, dormitorul meu e deasupra bucatariei si maica-mea care e mai matinala decat mine taraie scaunele din bucatarie mereu, cu picioare de metal pe gresie.

#13
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,632
  • Înscris: 23.10.2006

View Postciocolata2015, on 27 martie 2023 - 19:56, said:

Salut,

Aveti idee  de blocuri construite după 1980 în drumul taberei ,construite ptr doctori,armata etc(habar nu am) în care nu se aude nimic?momentan stam intr un apartament în bloc nou,fără izolatie fonica.Aici aud tot,de sus,jos,lateral..cred ca il pot auzi și pe Dumnezeu.Nu ii mai suport.Ce tipuri de blocuri au pereții GROSII?MULTUMESC.
Stau in bloc model rusesc construit in anii 50. Izolatie fonica ca la blocurile astea, nu am intalnit la nici un bloc construit ulterior. Ca sa auzi ceva de la un vecin ala, trebuie sa urle in casa. Mie imi permite sa ascult muzica sau sonorul la filme, la un nivel ridicat, fara sa deranjez vecinii.

Edited by baribalu, 28 March 2023 - 08:10.


#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
Ceea ce nu se poate spune de blocurile anilor 80, cele de dupa 90 nici atat.

#15
sunshine266

sunshine266

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 12.12.2019
În blocurile de prefabricate de 4 etaje din '70 se aude orice, la fel și în cele de 10 din beton tot din anii aceia. În cele pe stâlpi și cadre din preajma cutremurului din '77 și puțin după este ok, mult mai bine. Cel mai ok mi s-a părut până acum la blocurile din cărămidă din anii '60, acolo chiar trebuia să fie mare gălăgie ca să se audă ceva.

#16
ciocolata2015

ciocolata2015

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.04.2015

View Postbaribalu, on 28 martie 2023 - 08:09, said:


Stau in bloc model rusesc construit in anii 50. Izolatie fonica ca la blocurile astea, nu am intalnit la nici un bloc construit ulterior. Ca sa auzi ceva de la un vecin ala, trebuie sa urle in casa. Mie imi permite sa ascult muzica sau sonorul la filme, la un nivel ridicat, fara sa deranjez vecinii.


Salut,


Unde găsesc un astfel de bloc? Vb serios.Unde le găsesc?


#17
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 17.12.2017
Despre blocurile rusești se spune că sunt cele cf. 1 sporit de pe Vatra Luminoasă din zona https://www.google.c...m/data=!3m1!1e3

https://www.imobilia...amere-X3T6001VO

Renumele s-a dus și la cele de pe Baba Novac, se aseamănă mult la spațiul verde aferent, dar sunt compartimentate mai prost.


Dar sunt și prin zona Bucureștii noi, Cotroceni, drumul taberei pe stilul
[ https://casevechi.ro/oferte/137/big__apartament-2-camere-de-vanzare-bucurestii-noi-bucuresti_60ffe51517d305.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Fiecare vânzător își promovează marfa ca blocuri rusești, pe bile, pentru armată, că unele au buncăr, chiar și prin Rahova au apărut blocurile rusești.

Mai sunt catalogate și blocurile de pe Barbu Văcărescu zona cu străzile cu nume de compozitori că sunt rusești, deși camerele sunt mai mici.



#18
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,458
  • Înscris: 18.10.2011

View Postsunshine266, on 28 martie 2023 - 11:27, said:

În blocurile de prefabricate de 4 etaje din '70 se aude orice, la fel și în cele de 10 din beton tot din anii aceia. În cele pe stâlpi și cadre din preajma cutremurului din '77 și puțin după este ok, mult mai bine. Cel mai ok mi s-a părut până acum la blocurile din cărămidă din anii '60, acolo chiar trebuia să fie mare gălăgie ca să se audă ceva.
Confirm si eu, se simte diferenta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate