Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Am lucrat in IT ani de zile dar n-am muncit niciodata

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
astia mari au angajat din inertie, si frica,
nu cumva sa le ia altii programatorii, acum* e inflatie.

#38
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Anumite zone din domeniul IT se aseamana cu un service auto. Cand Gigel loveste masina de un copac, ai de lucru. Tu, vei repara problema intr-o ora sau intr-o zi. Daca stii ca o poti repara intr-o ora dar ceilalti nu stiu, nu ai decat sa te prefaci ca muncesti o zi intreaga, iar la final te plangi ca ai muncit din greu, si ceri si un bonus, daca se poate, pentru efort.
Deci, cine stie meserie, poate sa frece duda.

#39
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
Asa e in orice meserie si in orice domeniu al vietii. Tu le-o tragi unora, aia ti-o trag tie.
La fel e si cu preturile. Fraierii platesc 50 lei pe un produs fara sa stie ca de fapt pretul real al acelui produs e 5 lei.
Si uite asa ne furam caciula unul altuia.
Toate au la baza lacomia, lenea si prostia.

Edited by DanyHiker, 18 March 2023 - 11:38.


#40
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Am văzut firme la care se freacă menta și la case mai mari - spre exemplu, stratup-uri care au primit finanțare cumva, au birouri in clădire nouă în mijlocul Londrei, și angajații nu fac nimic.

Nu știu cum se susțin, dar e treaba lor, nu am grija caprei vecinului.

Eu personal, am grija ca cei din echipa mea să lucreze în ritmul lor, nici stresați dar nici sa stea degeaba cum vad că sunt exemple pe aici.

Eu știu produsul, știu partea tehnică și îmi dau seama cât ar trebui sa le ia să facă un task, nu au cum să nu facă nimic cu zilele.

Nu or sta degeaba cum se stă prin alte părți, dar sunt sigur că pot să țină fruntea sus și cel puțin din punct de vedere tehnic, au încredere în ei că pot merge aproape oriunde pe domeniul lor să se angajeze, dacă vor să plece de aici.

În general, cei care nu fac nimic sunt lăsați să facă asta din diferite motive. Dacă li se permite, nicio problemă, fiecare își alege cum vrea să își trăiască viața.

#41
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postgratzi858, on 18 martie 2023 - 10:29, said:

In cazul meu nu e startup si nici in cazurile expuse in articol,era vb de o banca f mare.
Nici twitter nu cred ca e considerat startup si acolo e la fel.Chiar Musk a zis dupa ce i-a dat afara pe toti ca pot sa se prefaca ca muncesc la alte firme:))
Probabil si la facebook e asa daca e sa ne uitam la ce produc-efectiv nimic,si nici nu sunt capabili sa mentina ce au intr-o stare functionala.
La microsoft sigur la fel din cauza ca noua ne vin indieni la greu cu cv-uri incarcate de joburi la MS,si aia sunt si mai incompetenti decat nativii din vest!
Tu confuzi cred "tractoristii" indieni care isi fac cv-uri de IT-isti, cu IT-istii indieni. Ceea ce este impardonabil daca lucrezi in domeniu, pentru ca a doua categorie este chiar in topuri.

Edited by Cr1spy, 18 March 2023 - 12:48.


#42
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,841
  • Înscris: 17.08.2022
Sa nu confundam IT cu HITECH.

IT este o dezvoltare obiectiva a unor activitati administrative in fond,
Normal ca asemenea bugetarilor si IT-istii au schemele umflate.

#43
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Bă, ce să zic?
Chestiunea e simplă
Banii trebuiesc spălați. Daca nu ma credeti cititi despre silicon văleu...
In rest, sclavul cu cârca...
Dacă munca îmbogățea...aveam 8 miliarde miliardari și câțiva prăpădiți de milionari.
Trăiește-ți viața!!!! Munca îndobitocește. E pentru mașini, utilaje (si animale se spunea...acum e interzisă oentru ele, poti face pârnaie. Ai rămas unicul animal pe Terra obligat să muncească pentru mâncare! Felicitări!!! Ai evoluat fantastic!!!)

Edited by adnana2121, 18 March 2023 - 14:37.


#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
N-am vazut inca nici un capitalist sa dea bani gratis asa cum vorbiti voi p-aici

#45
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 08.09.2006

View Postsirgoofy, on 17 martie 2023 - 23:36, said:

Acel articol nu ma surprinde absolut deloc, poate pe cineva ce n-a avut contact cu acest domeniu !
Am cunoscuti ce "lucreaza" in IT pe mii de euro/ luna si cand te uiti pe FB lor sunt mereu in vacanta .

Asta e viata, unii muncesc iar altii sunt IT-sti Posted Image
Ce ne-am face fara ei ...

[ https://luxurycolumnist.com/wp-content/uploads/2022/01/luxury-lifestyle-tips.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta este, fiecare cu norocul lui in viața, cei care lucrează in domeniul IT nu sunt legati fizic de un loc anume, pot accesa remote orice echipament de oriunde dacă au internet la îndemâna, pot scrie soft deasemenea de oriunde. Poți lucra și ca freelancer, dar trebuie sa fii serios, sa ai un portofoliu solid in spate.Chiar dacă lucrezi remote, chiar din tari exotice si călătorești mult asta nu înseamnă ca nu trebuie sa fii serios. Nu trebuie confundata vacanța cu serviciul. Acum depinde si ce lucrează fiecare, ești la testare, scrii soft, lucrezi in operațiuni, sunt multe domenii, IT este prea generic.

#46
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021

View PostCr1spy, on 18 martie 2023 - 12:45, said:

Tu confuzi cred "tractoristii" indieni care isi fac cv-uri de IT-isti, cu IT-istii indieni. Ceea ce este impardonabil daca lucrezi in domeniu, pentru ca a doua categorie este chiar in topuri.

Eu inca nu am intalnit un indian bun, si am dat peste vreo 30 la firma asta,toti praf.
Is buni la aburit, stiu sa recite poezia Agile fara greseli, dar codul scris de ei este oribil. Cel mai bun indian de la mine din echipa mea face mai mult rau decat bine pentru ca tot codul scris de el trebuie rescris dupa un anumit timp. Mai buni sunt incepatorii ca aia macar nu fac nimic si atunci nu pot face nici rau.
Cateodata am senzatia ca indienii scriu intentionat cod spaghetii ca sa-si asigure jobul. Pentru ca majoritatea din ei stiu sa caute pe google/stackoverflow,dar nu stiu cum se face ca mai tot timpul copiaza fix cel mai ineficent posibil si greu de citit cod de acolo

#47
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View PostTsunamii, on 18 martie 2023 - 15:33, said:

N-am vazut inca nici un capitalist sa dea bani gratis asa cum vorbiti voi p-aici
Doar pentru ca nu l-ai vazut matale, nu inseamna ca lumea nu a bagat bani in start-up-uri.
2-3 din 60 de asfel de companii au norocul sa nu de-a chix, 1 din ele daca are profit (considerabil) tot e bine.

#48
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021

View PostTsunamii, on 18 martie 2023 - 15:33, said:

N-am vazut inca nici un capitalist sa dea bani gratis asa cum vorbiti voi p-aici
da' cine te-a mințit că noi am trăi în capitalism? 97%propritari. Nu Avem noi treabă cu capitalul.... și asta crează bele unora...ce ar dori tot ce avem noi ...nu doar ce scoatem noi din pământ și ni-l vând ei... prin țevile noastre, prin cablurile și stâlpii noștri acum ai lor.....creând locuri  de muncă exact cum este al inițiatorului.
Bă, e de porc să-i iei totul pe nimic și să nu-i dai acolo....ce te speli pe degete....mai am exemple..

View PostMarianG, on 18 martie 2023 - 18:22, said:

Doar pentru ca nu l-ai vazut matale, nu inseamna ca lumea nu a bagat bani in start-up-uri.
2-3 din 60 de asfel de companii au norocul sa nu de-a chix, 1 din ele daca are profit (considerabil) tot e bine.
stii ce presupune un start'up.
Dă-mi încă o idee pentru a găsi idei geniale pe nimic.
Cu plăcere
Ps
Din toti cunoscuții cu așa programe, absolut toți au închis taraba.
Dar genialitatea ... constă în faptul  că e tot pe banii frairilor.
Băi! Sunt demențiali! Mai ales când dai de "mai frăieruți" în bussiness...
După mine, aceste programe sunt pentru a induce ideea că ai putea(desi ei stiu că n-ai nici cea mai mică șansă) deveni si tu șăfi dă sclavi candva....stii? Intareste ideea de capitalism si toți au aceeasi șansă... deși daca nu ești de un anumit neam... nu vei conduce în veci.

Edited by adnana2121, 18 March 2023 - 19:07.


#49
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View Postadnana2121, on 18 martie 2023 - 19:00, said:

Dă-mi încă o idee pentru a găsi idei geniale pe nimic.
care nimic ?
Niste bani sunt investiti. Multi sunt pierduti. In special cand cresterea este doar in numarul de angajati fara progres real in domeniul propous.

#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMarianG, on 18 martie 2023 - 18:22, said:

Doar pentru ca nu l-ai vazut matale, nu inseamna ca lumea nu a bagat bani in start-up-uri.
2-3 din 60 de asfel de companii au norocul sa nu de-a chix, 1 din ele daca are profit (considerabil) tot e bine.

Asta inseamna 3% Mariane.
Ma vezi tu pe mine sa risc €30,000 pentru un 3% care probabil are "relatii" pe piata???

View Postadnana2121, on 18 martie 2023 - 19:00, said:

da' cine te-a mințit că noi am trăi în capitalism?

Microsoft, Renault, Ford, Mitsubishi, astia nu-s capitalisti? Sa nu iau la rand firmele de asigurari care falimenteaza firmele romanesti de asigurari pentru a-si crea un monopol.
Ii vezi tu p-astia sa arunce banii? Ca eu nu.

View PostMarianG, on 18 martie 2023 - 19:20, said:

care nimic ?
Niste bani sunt investiti. Multi sunt pierduti. In special cand cresterea este doar in numarul de angajati fara progres real in domeniul propous.

Ceea ce merge sunt peste 100% tzepe.
Uite, UBER/BOLT de ex.
Jmecherasi, samsari cu diploma, care fura banii de la necajiti.

Hai sa-ti dau cateva exemple.
Contabilitate
Vreau sa fac UBER si sa ma interesez care e cea mai buna formula de organizare.
Sun un contabil.
400 de lei consultatia, chiar si o intrebare, facem contract,intra banu' pui intrebarea

Avocat.
Avem nevoie sa stim raspunsul la cateva intrebari pentru a incepe lupta cu comitetul asociatiei de proprietari in blocul nostru
150 lei intrebarea
Semnam contractul
Dam banu
Punem intrebarile
Raspunsul, crampeie din lege

Webinar.
Domeniu financiar, investitii
Suntem 80 de participanti
La sfarsitul celor 90 de minute de prezentare 25 au semnat pentru cel putin prima faza, €150 de persoana, 3 prezentari pe zi
Cand mi se pare ceva ciudat, pun intrebari.
Intrebarea mi se sterge, ca e tzeapa

Webinar
Psihologie
150 de participanti
Oameni necajiti care vor sa-si depaseasca conditia.
Ii forteaza sa semneze pentru 100 lei/ saptamana, 4 saptamani
62 semneaza. Semneaza pe baza, "avem experienta 15 ani!"


Asta numiti voi afaceri? Sau nu va intereseaza ca suntem tzepuitzi?
Sau e chiar bine ca suntem tzepuitzi? Pentru ca asta am gasit in Romania de cand am venit, tzepe la tot pasul
Asta e startup-ul?

#51
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View PostTsunamii, on 18 martie 2023 - 19:59, said:

Asta inseamna 3% Mariane.
Ma vezi tu pe mine sa risc €30,000 pentru un 3% care probabil are "relatii" pe piata???
astia 3% acopera pierderile de pe ceilalti

#52
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View Postgratzi858, on 17 martie 2023 - 23:31, said:

Poate ati vazut si voi articolul care face senzatie pe social media:https://emaggiori.com/employed-in-tech-for-years-but-almost-never-worked/

Este o realitate incomoda pentru vest,dar mai putin pentru romani care saracii chiar muncesc de se rup in doua zi de zi pana mor.

Eu personal am intrat in hora lor acum un an si la inceput m-am crucit la ce incompetenta am vazut si la ce nivel, si mai ales cu cat este platita.
Aveam planuri marete atunci sa le arat cum se face treaba,si chiar daca mi-am indeplint obiectivele in final am inteles ca nu are importanta ce am facut.
Existenta acestor companii, a managerilor si a angajatilor nu are alt scop decat cel de a rula bani.Scopul aparent de a dezvolta aplicatii e doar atat unul aparent.
Nu stiu cat timp va dura aceasta risipa uriasa de resurse de prin tarile astea dar eu profit la maxim de ea ca sa imi fac o casa intr-un timp relativ scurt si fara sa ma stresez cu munca.
De exemplu saptamana aceasta am schimbat fontul si pozitia la 2 butoane,1 minut de lucru efectiv, ~1 ora de dezbateri inutile cu echipa, restul- m-am prefacut ca fac ceva

Stii ca fontul ala intr-un produs, ales gresit, poate genera pierderi de milioane? Fix tema asta am abordat-o saptamana asta la un produs al nostru. Background-ul. Care a fost prost implementat si face produsul neatractiv.

Romania are prostul obicei de a evalua munca dupa cata carca bagi. Eu sunt proiectant, 90% din munca mea se intampla in mintea mea. Daca doar 10% din timp bat intr-o tastatura sau stau in fata unui prototip, inseamna ca doar atat e munca mea?

Faptul ca nu iti intelegi munca nu inseamna ca nu muncesti.

Edited by MooF2010, 18 March 2023 - 20:35.


#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMarianG, on 18 martie 2023 - 20:31, said:

astia 3% acopera pierderile de pe ceilalti

Stii cum e Mariane?
Aia 3% eu vreau sa fiu in ei, dar e prea putin pentru a risca.
Afacerea e un risc. In Romania e un risc mult mai mare decat altundeva.
De acord ca oportunitatile-s mai multe, dar bani mai butini, instabilitate etc.

Si, daca e s-o pui la noroc, e ca si calatoria cu avionul, e parcva 0.1 la 1 milion sa mori in accident aviatic
Stii ca intr-o fractiune de secunda riscul ala de 0.1 la million se transforma in 100%.

Cand e vorba de afaceri sunt un fricos
Ma pregatisem sa incep ceva, dar mi-a tras-o mandra, asa cam venit inapoi la square 1 si am amanat treaba asta

#54
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostTsunamii, on 18 martie 2023 - 15:33, said:

N-am vazut inca nici un capitalist sa dea bani gratis asa cum vorbiti voi p-aici

Încearcă ochelari .... sau măcar ridica privirea sa poți vedea și mai încolo de propriul nas.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate