Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Am lucrat in IT ani de zile dar n-am muncit niciodata

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#73
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View PostVlad_22, on 09 aprilie 2023 - 13:34, said:

Tu ești un caz izolat, nu mulți își permit.
Ideea era ca stiu chiar putini care pot sa zic ca au o viata nesanatoasa in IT. Multi fac sport destul de mult, sigur, mai sunt si cazuri exceptionale de oameni din domeniu care nu prea se ridica toata ziua din fata calculatorului si baga bere/cola/chipsuri fara numar, dar ala e mai mult un cliseu decat cazuri intalnite in viata reala, sunt destul de rare acele cazuri de fapt.

#74
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Eu nu inteleg cum faci si sport, iesiri, altele.

Eu ma scol la 8:00, duc copilul la gradinita, apoi de la 9:00 la 15:00 lucrez. La 15:15 mananc pana la 15:45 si apoi stau jumatate de ora mort. La 16:30 plec sa iau copilul de la gradinita si la 17:30 - 18:00 ne intoarcem acasa. Apoi urmeaza cina, spalat, strans. La 20:00 - 20:30 e baia copilului si la 21:30 e momentul culcatului care dureaza intre 30 de minute si 3 ore. Se culca sa zicem la 22:00. Mai am o ora in care trebuie sa fac liniste sa nu se scoale.

Cand faci si sport? Si asta e doar cu un copil.

Sotia se scoala la 6:00 si vine acasa pe la 17:00 - 18:00. Nu facem cumparaturi ca nu avem cand, mancare luam direct gatita la cantitate mare si la doua saptamani comandam prin Bringo. Laptele vine de la o ferma locala luni si joi.

Edited by RedDev, 10 April 2023 - 19:12.


#75
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostRedDev, on 10 aprilie 2023 - 19:10, said:

Eu nu inteleg cum faci si sport, iesiri, altele.

Eu ma scol la 8:00, duc copilul la gradinita, apoi de la 9:00 la 15:00 lucrez. La 15:15 mananc pana la 15:45 si apoi stau jumatate de ora mort. La 16:30 plec sa iau copilul de la gradinita si la 17:30 - 18:00 ne intoarcem acasa. Apoi urmeaza cina, spalat, strans. La 20:00 - 20:30 e baia copilului si la 21:30 e momentul culcatului care dureaza intre 30 de minute si 3 ore. Se culca sa zicem la 22:00. Mai am o ora in care trebuie sa fac liniste sa nu se scoale.

Cand faci si sport? Si asta e doar cu un copil.

Sotia se scoala la 6:00 si vine acasa pe la 17:00 - 18:00. Nu facem cumparaturi ca nu avem cand, mancare luam direct gatita la cantitate mare si la doua saptamani comandam prin Bringo. Laptele vine de la o ferma locala luni si joi.
În weekend chiar nu e timp de cumpărături? Scuze, dar asta nu e viață... Nu insinuez "că" copilul pare că vă ține mai mult în loc, dar vă ține mai mult în loc... Eu aș angaja o bonă, ceva, mai respirați și voi.

În prezent, creșterea unui copil necesită mai mult timp, atenție și resurse financiare decât acum mai mulți ani. Și da, te bucuri când știi că ai un suflet care va crește, însă începutul nu e deloc ușor, unii nu sunt făcuți psihic și nu numai să aibă copil/copii. Bine macar că vă îngrijiți bine de dânsul.

Edited by Vlad_22, 10 April 2023 - 20:26.


#76
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
In weekend nu doarme de pranz. Ne luptam cu el, iese din camera de zeci de ori, apoi de la 16:00 incepe sa devina morocanos si pana la 19:00 e irascibil din orice.

De dus la cumparaturi e imposibil. L-am dus de vreo 2 ori dar e curios, incepe sa ia lucruri, sa ceara ciocolata si daca nu-i iei incepe scandalul. Nu e copilul tipic, asta e clar. Incapatanat si cu o voce care nu am mai intalnit-o la nici un alt copil (si avem o gramada de prieteni cu copii). Cand le plangeau copiii, noi nici nu-i auzeam chit ca erau langa noi. Cand plange al nostru, se scutura toata casa.

Violent cat incape. A avut un prieten cu vreun an mai mare si de la el a invatat tot felul de prostii. Saptamana trecuta i-a tras un picior la maica-sa de i-a mutat nasul. La propriu. Am fost la spital sa i-l puna la loc si acum nu mai poate purta ochelari 6 luni. Si ochelarii mei sunt indoiti dar din fericire eu incerc sa stau cat mai departe de el si lovitura a venit din spate-lateral.

Iar bone am avut, dar e greu cu el. Fiecare pe rand a renuntat.

#77
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View PostRedDev, on 10 aprilie 2023 - 19:10, said:

Eu nu inteleg cum faci si sport, iesiri, altele.

Eu ma scol la 8:00, duc copilul la gradinita, apoi de la 9:00 la 15:00 lucrez. La 15:15 mananc pana la 15:45 si apoi stau jumatate de ora mort. La 16:30 plec sa iau copilul de la gradinita si la 17:30 - 18:00 ne intoarcem acasa. Apoi urmeaza cina, spalat, strans. La 20:00 - 20:30 e baia copilului si la 21:30 e momentul culcatului care dureaza intre 30 de minute si 3 ore. Se culca sa zicem la 22:00. Mai am o ora in care trebuie sa fac liniste sa nu se scoale.

Cand faci si sport? Si asta e doar cu un copil.

Sotia se scoala la 6:00 si vine acasa pe la 17:00 - 18:00. Nu facem cumparaturi ca nu avem cand, mancare luam direct gatita la cantitate mare si la doua saptamani comandam prin Bringo. Laptele vine de la o ferma locala luni si joi.
Am zis ca ies cam saptamanal in timpul programului la tenis cand e vreme frumoasa, pana la urma sa ies o ora pe saptamana nu e vreo mare chestie (de exemplu maine dimineata am o programare). Iar in casa sa fac ceva miscare pe Nintendo (golf, tenis, diverse jocuri care te pun sa faci genuflexiuni/etc si la care interactiunea cu jocul te obliga sa faci miscare fizic) nu iti ia mult, o sesiune poate fi de 15 minute si o faci si pe aia la cateva zile. Niste flotari/abdomene/etc poti face in sesiuni de 5 minute pe zi, cred ca prind bine celor care stau prea mult pe scaun/canapea in fata calculatorului. Cumparaturi fac de vreo 2 ori in timpul saptamanii (tot in "timpul programului" de cele mai multe ori), sa zicem tot cam cate o ora, dar magazinele sunt foarte aproape (cand iau putine lucruri le pot termina si in 15-20 de minute, cand iau multe dureaza cam o ora). Mancare fac ocazional, poate de 2 ori pe saptamana, dar sa fac niste paste/cartofi la cuptor cu niste pulpe de pui sau burgeri nu e cine stie ce rocket science (azi de exemplu o sa fac burgeri, practic iau niste carne de burger Angus de la magazinul care e la 2 minute de mine, o prajesc si o pun intr-o paine de burger impreuna cu niste felii de rosii/castraveti murati). De citit citesc aproape zilnic, nu mult, in medie cam 15 minute/zi. O data la 2 zile imi ajut si copilul la teme cate 15-20 de minute. Bine, acum sunt si intr-un moment in care nu sunt foarte incarcat pe proiectele de la munca, cand e mult de lucru si trebuie ceva terminat urgent mai renunt la unele activitati, dar in ultima vreme am reusit sa nu fiu foarte incarcat. Ba chiar am avut suficient timp sa ma ocup si de alte proiecte pe langa cele de la munca. Imi impun sa imi fac timp pentru anumite activitati, am o aplicatie care imi aminteste ce activitati nu am facut astazi si trebuia sa le fac, inclusiv ma pune sa fac sport. Iar daca nu fac o activitate intr-o zi, incerc sa recuperez a doua zi.

Nu comand online cumparaturi de la supermarket deloc, nu ma atrage ideea, comenzile online le las pentru alte tipuri de produse.

Am prieteni IT-isti care fac sport muuuuult mai mult decat mine, adica merg aproape zilnic la inot si de cateva ori pe saptamana fac ture prin afara orasului cu bicicleta. Eu chiar nu ma consider un exemplu pozitiv din punct de vedere al sportului, chiar mi-as dori sa ma mobilizez sa fac mai mult.

#78
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Un cunoscut antropolog american, David Graeber, a scris o analiză genială intitulată Bullshit Jobs. Articolul originar e aici: https://www.atlasofp...-bullshit-jobs/ ulterior el și-a dezvoltat ideea într-o carte. În opinia lui capitalismul inventează bullshit jobs ca să nu dea prilej sclaveților să aibă prea mult timp liber.

Timp liber = gândire, libertate. Not good!

Și atunci capitalismul menține vii aceste bullshit jobs, în care efectiv unul îi zice altuia ce să facă, deși ar putea face el, pur și simplu ca să-i țină ocupați pe oameni.

Eu aș mai adăuga: într-o economie intens financiarizată, cum sunt economiile occidentale de azi, trebuie să ai permanent la dispoziție o masă uriașă de indivizi creditabili. Dacă renunți la ei, îți pică economia! Și atunci îi ții în job, chiar dacă nu fac nimic, dar sunt buni să ia credite și să miște mai departe caruselul financiar. Ce faci dacă mediul economic renunță la 80% dintre angajați, cum a făcut Elon Musk la Twitter? Probabil vei mări absolut spectaculos productivitatea celorlalți 20% care chiar fac ceva, dar ... îți pică băncile. Not good!

Să vedem însă cum va fi după ce tehnologiile AI vor fi adoptate pe scară largă. În acel moment chiar nu cred că bullshit jobs vor mai putea fi păstrate.

#79
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Vezi ce misto e Contact Centerul Emag dupa ce au bagat robot. E minune a tehnologiei si un randament exatraordinar in rezolvarea problemelor.

#80
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013

View Posts2inu, on 19 aprilie 2023 - 19:27, said:

Un cunoscut antropolog american, David Graeber, a scris o analiză genială intitulată Bullshit Jobs. Articolul originar e aici: https://www.atlasofp...-bullshit-jobs/ ulterior el și-a dezvoltat ideea într-o carte. În opinia lui capitalismul inventează bullshit jobs ca să nu dea prilej sclaveților să aibă prea mult timp liber.
Too Many Jobs Feel Meaningless Because They Are
https://getpocket.co...ecause-they-are

Edited by onisifor12, 19 April 2023 - 22:11.


#81
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Culmea, că societatea îți spune că bs jobs îți pun pâinea pe masă și dacă nu ai, trăiești degeaba...

Chestia de pe la Târgurile de Cariere, HR etc. cu zâmbetele alea și promisiuni frumos împachetare, pentru angajare...grotesc uneori, de zici că vă cunoașteți de o viață, când de fapt puțin vă pasă unul de altul și bârfiți.

Aia cu teambuilding și echipa la locul de munca, alta prostie menită să te țină cât mai mult acolo și nu în viața personală, privată, cu familia, prietenii etc.

Bine, "sclavetilor" nu le poți spune că job-ul lor e inutil, în fond și că sunt șanse mari să dispară într-un orizont de timp nu prea depărtat, fiindcă sar pe tine să te sfasaie. Visul lui era de mic/mică, să lucreze într-un call-center, da...

Nu este angajatul de învinuit, ci societatea care e menită să ne țină cât mai ocupați, cu putință.

Edited by Vlad_22, 19 April 2023 - 23:58.


#82
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 13.03.2005

View Postsorin147, on 19 aprilie 2023 - 22:00, said:

Vezi ce misto e Contact Centerul Emag dupa ce au bagat robot. E minune a tehnologiei si un randament exatraordinar in rezolvarea problemelor.
L-am testat eu de nevoie acum vreo trei săptămâni. Până la urmă tot la agent uman am ajuns, că a dat în bâlbăială.

#83
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003

View Posts2inu, on 19 aprilie 2023 - 19:27, said:

În opinia lui capitalismul inventează bullshit jobs ca să nu dea prilej sclaveților să aibă prea mult timp liber.
Timp liber = gândire, libertate. Not good!
Are drepatte. Practic capitalismul nu poate functionea fara o clasa inferioara care sa munceasca pentru el si care sa nu se poata evada, evolua samd... adica treaba e gandita ca in feudalism dar fara ierarhii militare ci civile, urmasii vor fi urmatorii sclavi pentru cei cu burta mare care vor culege roadele.
Doar nu crezi tampeniile alea capitaliste precum ca munca grea aduce beneficii... sau ca daca muncesti mult companiile vor imparti bunastarea cu tine, pai daca era asa nu aveam clase inferioare caci aia muncesc cel mai greu nu "burtosii" Posted Image
Deci nu e vorba ca le dau joburi aiurea ca sa-i ocupe timpul ci ca sa-i mentina fideli cat si dependenti de un sistem menit sa hraneasca clasa superioara. Nu poti sa-i lasi liberi ca doamne fereste.... devin liberali Posted Image

Edited by andreic, 20 April 2023 - 21:18.


#84
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View Posts2inu, on 19 aprilie 2023 - 19:27, said:

Și atunci capitalismul menține vii aceste bullshit jobs, în care efectiv unul îi zice altuia ce să facă, deși ar putea face el, pur și simplu ca să-i țină ocupați pe oameni.

Eu aș mai adăuga: într-o economie intens financiarizată, cum sunt economiile occidentale de azi, trebuie să ai permanent la dispoziție o masă uriașă de indivizi creditabili. Dacă renunți la ei, îți pică economia! Și atunci îi ții în job, chiar dacă nu fac nimic, dar sunt buni să ia credite și să miște mai departe caruselul financiar. Ce faci dacă mediul economic renunță la 80% dintre angajați, cum a făcut Elon Musk la Twitter? Probabil vei mări absolut spectaculos productivitatea celorlalți 20% care chiar fac ceva, dar ... îți pică băncile. Not good!
Tu crezi ca in capitalism cineva plateste un salariu degeaba doar pentru a mentine sistemul financiar functional?

Ineficienta unor angajati tine de prostul management/ineficienta din diverse firme, nu de altceva. Bine, si managerii buni sunt scumpi si greu de gasit, asa ca multe firme trebuie sa se multumeasca cu unii slabi/ineficienti. De fapt si la angajati e la fel de multe ori, nu iti permiti sa iei angajati foarte buni si atunci iei ce poti, chiar daca randamentul lor e slab. Cand e asa de slab incat pierzi bani cu ei, ii dai afara, dar cat timp nu pierzi bani cu ei, ii tii, chiar daca lucreaza 1-2 ore pe zi.

#85
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,405
  • Înscris: 15.11.2003

View PostRedDev, on 10 aprilie 2023 - 19:10, said:

Eu nu inteleg cum faci si sport, iesiri, altele.

Eu ma scol la 8:00, duc copilul la gradinita, apoi de la 9:00 la 15:00 lucrez. La 15:15 mananc pana la 15:45 si apoi stau jumatate de ora mort. La 16:30 plec sa iau copilul de la gradinita si la 17:30 - 18:00 ne intoarcem acasa. Apoi urmeaza cina, spalat, strans. La 20:00 - 20:30 e baia copilului si la 21:30 e momentul culcatului care dureaza intre 30 de minute si 3 ore. Se culca sa zicem la 22:00. Mai am o ora in care trebuie sa fac liniste sa nu se scoale.
Simplu :
- ne trezim la 7:00 si ducem copii la scoala + gradi
- incepem munca la 8:30
- pranz la 13:00-14:00
- luat de la gradi scoala 17:30-18:15
- sport de la 19:00 la 20:00 ( 2-3 ori / sapt, zile prin rotatie eu/ea)
- restul

Timpul de "naveta" : 5-10-15 min pe jos pentru toate destinatiile

Daca pierzi 2 ore pe drumuri acolo e timpul tau de meditatie si sport Posted Image

Programul e program si se respecta !

PS: 2 copii de 3.5 si 10 ani

Edited by radu103, 20 April 2023 - 21:19.


#86
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Gratzi858, stii, unii sunt ingineri software adevarati care muncesc cu adevarat pentru lucruri utile. Nu toata lumea muta trei butoane pe o pagina web pe bani garla. Altii muncesc pe 3 surcele si n-au timp sa manance de pranz pentru ca lumea sa aiba telefoane, masini, roboti industriali, cont in banca si mai stiu eu ce. Chestii care fac lumea sa se invarta si care vor fi aici si dupa ce noi iesim la pensie. Asa ca poate inainte sa vorbeasca, lumea ar trebui sa se gandeasca sa nu jigneasca degeaba armata de fraieri care mai are un pic si-si ia campii. Apoi veti trimite mesaje cu porumbei voiajori, o sa va plimbati cu caruta si chirurgii vor opera cu cutterul. Si probabil nici internetul care suporta atatea tampenii nu va mai fi, ca si sistemele alea de operare de pe servere tot de prosti ca noi sunt mentinite. Cata munca si stres a fost de cand cu covid-ul, pe bani la fel, desi inflatia a trecut prin tavan, eu m-am saturat sa tot aud ca nu fac nimic toata ziua si castig mii de euro si sa-mi fie rusine sa zic ce meserie am.

#87
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View Postdingradina, on 05 mai 2023 - 12:01, said:

Gratzi858, stii, unii sunt ingineri software adevarati care muncesc cu adevarat pentru lucruri utile. Nu toata lumea muta trei butoane pe o pagina web pe bani garla. Altii muncesc pe 3 surcele si n-au timp sa manance de pranz pentru ca lumea sa aiba telefoane, masini, roboti industriali, cont in banca si mai stiu eu ce. Chestii care fac lumea sa se invarta si care vor fi aici si dupa ce noi iesim la pensie.
Cei care fac lucruri importante si sunt greu de inlocuit nu muncesc pe 3 surcele. Iar daca cel care face telefoane/masini ar sti sa faca pagini web pe bani mai multi, ar face-o, dar nu stie. Programarea web pare simpla pentru cei care fac pagini web pentru cofetaria/service-ul auto din coltul strazii, dar in momentul in care trebuie sa faci un intranet pentru o companie care invarte miliarde de euro, are X ramuri de business si gramezi de sisteme implementate in X tehnologii diferite (unele de acum 20 de ani, altele abia lansate) care trebuie sa comunice eficient/sigur/rapid intre ele, nu mai e deloc asa de simpla. Nu mai zic ca un sistem de asta web intranet poate fi intr-un domeniu medical/bancar/bursier/comunicatii/aeronautic unde e vital sa mearga cum trebuie.

#88
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Am intalnit de-a lungul timpului situatiile alea cu "dar la mine mergea bine" si, intr-un fel avea dreptate. Omul/oamenii/compania a facut aplicatia X care se misca onorabil, pentru un anume volum de date sau utlizatori. Si Dacia te duce dintr-o parte in alta si mai si cara dar daca o pui sa duca un container, cam da de primejdie. Treaba e ca, in spatele tuturor  majoritatii aplicatiilor pe care le-am intalnit, sunt oameni, nu toti profesionisti, nu toti miezul din dodoasca. Pe lung, pe scurt, pe diagonala... e loc pentru oricine in ramura asta. :)

#89
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Nimeni nu e de neinlocuit. Bine platiti sunt cei care schimba job-ul anual, n-au timp si chef sa invete sa faca nimic, dar se plang pe net ca stau degeaba. Nu-si pun problema ca probabil colegii lor, decat sa stea sa-l dadaceasca pe lenes, prefera sa faca ei treaba. Clusium, daca lucrezi la asa sistem, din pacate faci parte tot dintre "prostii" pe care ii numeam ingineri adevarati. Eu n-am nimic cu web-ul, o parte din el e indispensabil, insa pe genul de oameni care se vaita ca-s platiti degeaba ca sa atraga trafic spre blog, sa ia bani din reclame, pur si simplu nu-i suport. De ce nu-si dau demisia daca nu le place, sau si mai bine, de ce nu rezolva niste taskuri in plus daca se plictisesc? Si de ce generalizeaza si denigreaza o intreaga bransa care si asa nu-i prea simpatizata?

Oricum, multe se vor schimba daca se va adopta legea aia cu salariile pentru un anumit post sa nu mai fie confidentiale. Am avut un coleg care s-a lasat de IT si s-a dus la manastire cand a aflat ca el era omul de baza, frecat de toata lumea si era platit mai putin ca un junior. A fost o mica tragedie cand a plecat. Asa ca da, unii sunt fraieri si lucreaza pe trei surcele. Compania insa e desteapta si profita pana fraierul incepe sa se trezeasca, apoi altul la rand.

#90
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View Postdingradina, on 08 mai 2023 - 21:18, said:

Clusium, daca lucrezi la asa sistem, din pacate faci parte tot dintre "prostii" pe care ii numeam ingineri adevarati. Eu n-am nimic cu web-ul, o parte din el e indispensabil, insa pe genul de oameni care se vaita ca-s platiti degeaba ca sa atraga trafic spre blog, sa ia bani din reclame, pur si simplu nu-i suport.
Eu am facut si web, si programare desktop, am lucrat si la chestii simple, si la altele complexe. In domeniul asta exista si perioade cand esti foarte incarcat, si cand esti platit sa stai degeaba (asteptand sa inceapa un proiect/sa vina specificatiile/etc). Nu m-am vaitat niciodata cand am avut mai putin de lucru, mi-am gasit eu ceva proiecte de facut/traininguri pe care sa le fac.

Acum sunt pe un proiect de software medical pentru una dintre cele mai mari companii medicale din lume.

Edited by clusium, 09 May 2023 - 23:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate