Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Am lucrat in IT ani de zile dar n-am muncit niciodata

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#91
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Te autoconsolezi degeaba. Absolut toate companiile mari medicale, nemedicale, bancare si nebancare, dar absolut toate alea mari au in spate software de calitate dubioasa, mult sub standardul open-source. Zero inovatie, totul bazat pe open-source, si scris in mare parte de oameni care nici nu sunt capabili sa inteleaga documentatia la librariile open-source care le folosesc.
Sursa inchisa ii apara de vulnerabilitati si analiza dar e suficient sa vezi interfata pentru client ca sa iti dai seama imediat ce varza e in spate.

Dar te inteleg, lucrezi ptr o companie mare, care te plateste mult, probabil ca simti si tu in interior ca munca care o prestezi este in realitate inutila si incerci sa te autoconsolezi cumva prin negare. Eu am trecut de faza asta. Am acceptat ca o fac ptr bani si ca daca vreau sa simt ca am realizat ceva nu am alta varianta decat proiecte pe cont propriu sau proiecte ptr firme mici, platite ca la amaratii aia care ne fac telefoanele de care vorbea "dingradina"

#92
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View Postgratzi858, on 28 mai 2023 - 21:18, said:

Dar te inteleg, lucrezi ptr o companie mare, care te plateste mult, probabil ca simti si tu in interior ca munca care o prestezi este in realitate inutila si incerci sa te autoconsolezi cumva prin negare. Eu am trecut de faza asta. Am acceptat ca o fac ptr bani si ca daca vreau sa simt ca am realizat ceva nu am alta varianta decat proiecte pe cont propriu sau proiecte ptr firme mici, platite ca la amaratii aia care ne fac telefoanele de care vorbea "dingradina"
Pai asta am acceptat de multa vreme, fac ce isi doreste clientul care ma plateste, iar in rest ma ocup de proiectele mele. Nu ma intereseaza sa fac arta din cod, ma intereseaza sa livrez clientului ce are nevoie si cand are nevoie, eventual daca e deschis sa ii sugerez diverse imbunatatiri. Pentru inovatii si experimente, am proiectele mele. Am lucrat deja pentru destule companii foarte mari, de care a cam auzit un om informat, nu mai e o satisfactie sa lucrez pentru astfel de companii, e doar un proiect ca orice alt proiect. Si da, de multe ori companiile astea mari gestioneaza prost/ineficient proiectele, infrastructura/codul nu e tocmai eficient gandit, ba mai gasesti si multe chestii legacy/depasite, etc, nu e nimic nou in asta. Am renuntat de multa vreme la ideea ca un proiect ar trebui sa fie "perfect", cu cod modern, eficient, scalabil, etc, in realitate putine sunt asa.

#93
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021

View Postclusium, on 30 mai 2023 - 11:56, said:


un proiect ar trebui sa fie "perfect", cu cod modern, eficient, scalabil, etc, in realitate putine sunt asa.

Oooooh daaaa, răspunsera în cor userii...

#94
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 18.12.2007

View Postgratzi858, on 28 mai 2023 - 21:18, said:

Te autoconsolezi degeaba. Absolut toate companiile mari medicale, nemedicale, bancare si nebancare, dar absolut toate alea mari au in spate software de calitate dubioasa, mult sub standardul open-source. Zero inovatie, totul bazat pe open-source, si scris in mare parte de oameni care nici nu sunt capabili sa inteleaga documentatia la librariile open-source care le folosesc.

Sunt acri strugurii?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate