Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Am lucrat in IT ani de zile dar n-am muncit niciodata

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#55
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 17.08.2022

View Postadnana2121, on 18 martie 2023 - 19:00, said:

Din toti cunoscuții cu așa programe, absolut toți au închis taraba.


Ghinion....
altii au vandut aplicatiile si programele Cyber cu multe milioane la firme industriale, comerciale sau de IT....
Bun, depinde de idee, adevarat
Intel, Microsoft, Cisco, IBM, Apple au cumparat idei si apliecatii cu multe milioane si multi au devenit milionari. la 25-30 de ani
Si nu unu-doi

Edited by vio69c, 18 March 2023 - 21:25.


#56
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTarzy, on 18 martie 2023 - 20:53, said:

Încearcă ochelari .... sau măcar ridica privirea sa poți vedea și mai încolo de propriul nas.

In loc sa ma faci prost, vino cu exemple, altfel de ce te-as lua in seama?
Pentru ca ai pierdut sansa sa taci spunand... nimic.

View Postvio69c, on 18 martie 2023 - 21:14, said:

Ghinin....
altii au vandut aplicatiile si programele Cyber cu multe milioane la firme industriale, comerciale sau de IT....
Bun, depinde de idee, adevarat
Altii au vandut si idei de un miiard de dolari...

Vio, stii care e treaba?
Oamenii ii vad doar pe invingatori
Insa ponderea lor e infima in marea de cei care piered.
Si, fiecare din cei care "castiga" au istoria lor, care de cele mai multe ori e cu mult diferita de ceea ce se percepe si de cele mai multe ori, imorala.

Eu, mi-am creat un sablon de plan de afaceri si mi se restrang optiunile fantastic de mult.
Majoritatea constrangerilor vin de la furturile pe legi la care ma obliga statul.

O afacere eficienta ar insemna 2 oameni, dintre care unul angajat cu minimul pe economie care sa aiba furnizori de afara si sa vanda in afara.
Bun, acum gaseste obiectul de activitate

#57
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postgratzi858, on 18 martie 2023 - 18:09, said:



Eu inca nu am intalnit un indian bun, si am dat peste vreo 30 la firma asta,toti praf.
Is buni la aburit, stiu sa recite poezia Agile fara greseli, dar codul scris de ei este oribil. Cel mai bun indian de la mine din echipa mea face mai mult rau decat bine pentru ca tot codul scris de el trebuie rescris dupa un anumit timp. Mai buni sunt incepatorii ca aia macar nu fac nimic si atunci nu pot face nici rau.
Cateodata am senzatia ca indienii scriu intentionat cod spaghetii ca sa-si asigure jobul. Pentru ca majoritatea din ei stiu sa caute pe google/stackoverflow,dar nu stiu cum se face ca mai tot timpul copiaza fix cel mai ineficent posibil si greu de citit cod de acolo
Da, ar putea fi unul dintre motive. Mai ales, nu-i asa, intr-un mediu in care performanta nu este apreciata/ valorizata.

Edited by Cr1spy, 18 March 2023 - 21:35.


#58
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001

View PostTsunamii, on 18 martie 2023 - 21:19, said:



In loc sa ma faci prost, vino cu exemple, altfel de ce te-as lua in seama?
Pentru ca ai pierdut sansa sa taci spunand... nimic.
....

Prost în nici un caz .... poate superficial, egocentrism și mai degrabă arogant.
Exemplele pot și cu adevărat folosite ca argumente ... merge și pentru maimuțe :) .

#59
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTarzy, on 18 martie 2023 - 21:55, said:

Prost în nici un caz .... poate superficial, egocentrism și mai degrabă arogant.
Exemplele pot și cu adevărat folosite ca argumente ... merge și pentru maimuțe Posted Image .

Egocentric si arogant, poate sa fiu vazut asa, dar superficial?
Cand eu zic ca in capitalism banii nu se dau gratis si tu vii si-mi zici ca-s prost, astept argumentul, cum ca in capitalism se arunca bani

#60
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
Ai dreptate ... seara frumoasa

#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTarzy, on 18 martie 2023 - 22:13, said:

Ai dreptate ... seara frumoasa
Si io care simtisem miros de sange... :)
Noapte buna si tie

#62
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Foarte probabil se poate aplica aici vorba aia veche din publicitate: „jumătate din cheltuiala cu salariile în IT e degeaba. Numa că nu se știe care e jumătatea aia”.
Ochiometric, așa par să stea lucrurile.
Și dacă lărgim nițel ideea găsim punct comun tot marketingul. Să faci mereu cîte ceva ca să nu stai degeaba. De frică să nu pierzi cursa cu concurența. Probabil asta e una din cauzele pentru care mereu auzi plîngeri la adresa feluritelor softuri și interfețe „iar au schimbat butonul de pe stînga pe dreapta”, „a stricat banca cutare aplicația de ebanking”, „a dispărut opțiunea X din magazinul online” etc.

#63
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014

View Postaaaa4567, on 18 martie 2023 - 09:53, said:

1. La ce nivel ai facut imbunatatirea (baza de date - performance tuning etc)?
2. Care sunt cele mai bine, respectiv prost applicatii pe care ai dat (cateva tipicuri etc)
  • Este o aplicatie web. La fiecare pagina sunt o gramada de query-uri care aduc niste data care nu se schimba prea des. Stiu ca intr-o alta aplicatie era un query repetat de 160 de ori pentru a determina drepturile utilizatorului. Momentan doar cache-uirea rezultatelor a scazut timpul de incarcare de 3 ori.
  • Aplicatiile nu sunt cea mai mare problema, ci conducerea/proprietarii aplicatiilor. Nu stiu programare asa ca orice pentru ei merge. Cum ziceam, lor li se parea o performanta de 30 de secunde mega-rapida (acum e putin sub o secunda in cele mai multe cazuri). Si asta fiindca ei comparau cu facutul calculelor pe hartie de o armata de 50 de oameni. Cum nu inteleg programare si modul de lucru este centrat pe om. Decat sa ne lase pe noi sa dezvoltam un algoritm care sa automatizeze ceva activitate, noi trebuie sa facem aplicatii care sa ajute un om sa faca un proces care putea fi automatizat.


#64
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,946
  • Înscris: 17.01.2012

View Postgratzi858, on 18 martie 2023 - 00:16, said:

... dar sunt obligati sa fie incompetenti.. Ma gandesc ca pe masura ce se tot inmulesc incep sa aibe si ei un cuvant de spus si nu mai pot fi obligati sa fie incompetenti.

Tragedia romaniei e ca are oameni bine pregatiti,dar care sunt irositi de altii. Nu fac nimic in tara ca aici e saracie si statul isi bate joc de ei,dar nu fac nimic nici afara ca ceilalti nu ii folosesc la capacitatea lor.

cum crezi că apar „unicorni” după „unicorni”? :o
acei oameni care se simt sufocați de inoperabilitate, își dezvoltă propria concepție într-un start-up, apoi „cumpără” părți de programe de dezvoltat de la companiile mari, își cresc dimensiunile, într-un sfârșit își vând unicornul pe bani extraordinari ȘI NU MAI auzi de ei! :P

#65
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,872
  • Înscris: 30.07.2006

View PostLukRo, on 17 martie 2023 - 23:44, said:

Ca exista management incompetent si este relativ usor sa mimezi munca in IT... este adevarat. Dar sunt si oameni care transpira de dimineata pana seara in IT si sunt platiti cu maruntis.

India sa traiasca.
Daca stam bine sa ne gandim ce purtam si ce folosim e facut 90% in tarile alea unde se asuda 12 ore pe zi cu 2 euro pe zi.

Edited by Moinesti72, 26 March 2023 - 08:36.


#66
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Toți vor în IT, dar uită că e un stil de viață nesănătos... Ești IT-ist până la 35-40 ani, apoi apar diverse probleme... Sunt atâtea de făcut în țara asta, avem nevoie de mai puține joburi de birou.

#67
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View PostVlad_22, on 07 aprilie 2023 - 21:40, said:

Toți vor în IT, dar uită că e un stil de viață nesănătos... Ești IT-ist până la 35-40 ani, apoi apar diverse probleme... Sunt atâtea de făcut în țara asta, avem nevoie de mai puține joburi de birou.

Am 35, lucrez de 12 ani.
Cam de acum incepe sa fie distractiv, nicidecum sa fie EOL.

Ajungi sa iti faci munca de 8 ore in 2. Avansezi de la developer la project manager, sau chiar product manager. In toate firmele unde am lucrat, nu am vazut o persoana sub 35 de ani cu o functie inalta care sa o si mentina mult timp.

Este un pic nesanatos, da, dar cu putina atentie, poti sa te echilibrezi.
Multi o dau in extreme incercand sa faca in 1 an ce nu se poate decat in 5-8.

#68
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023

View PostVlad_22, on 07 aprilie 2023 - 21:40, said:

Toți vor în IT, dar uită că e un stil de viață nesănătos... Ești IT-ist până la 35-40 ani, apoi apar diverse probleme... Sunt atâtea de făcut în țara asta, avem nevoie de mai puține joburi de birou.
Ce anume e nesanatos? Nu e mai nesanatos ca orice viata de munca la birou, dimpotriva chiar. In plus, avand orar flexibil (in cele mai multe cazuri) si de multe ori posibilitatea de a lucra remote, iti poti face programul cum vrei, daca vrei dimineata poti sa mergi la bazin, la amiaza sa bagi un tenis sau o tura cu bicicleta si dupa-amiaza sa mergi la sala, nu te opreste nimeni. Eu merg aproape saptamanal primavara/vara/toamna la tenis in "timpul programului" (adica intervalul tipic 9-17). Tot in "timpul programului" citesc (cam zilnic), fac exercitii indoor (eventual e-sports pe Nintendo cu aplicatii care te pun sa faci fizic miscare gen tenis/golf/etc), cant la pian, mai fac si mancare, merg la cumparaturi, etc :D Sigur, daca nu imi termin treburile, stau pana mai tarziu si lucrez.

Ah, si eu am trecut de vreo 5 ani de 40 de ani si nu m-am lovit de nici o problema inca, ba dimpotriva:
- salariul e mai mare cu vreo 60% fata de cat aveam la 40 de ani
- fac semnificativ mai multe chestii de management decat faceam la 40 de ani
- firma ma sustine sa fac impreuna cu echipa si proiecte interne, in care facem ce vrem noi, fara nici o presiune de a obtine anumite rezultate (practic folosim acele proiecte pentru a invata anumite tehnici/tehnologii pe care nu le folosim neaparat si in proiectele pentru clienti)

In plus cu mintea/experienta din domeniu de dupa 40 de ani ai tot felul de idei pentru proiecte personale in domeniu si deja stii si cum sa le gestionezi eficient, vezi diverse oportunitati, etc.

#69
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014

View Postclusium, on 08 aprilie 2023 - 16:27, said:

- firma ma sustine sa fac [...] proiecte [...] fara nici o presiune de a obtine rezultate

Woooooooooooooooow!

#70
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023
Adica nu trebuie neaparat terminate intr-un anumit termen sau sa fie complet functionale, au rol de invatare/antrenament pentru toata lumea. Dar firma plateste pentru hosting/domenii/etc si mai ales se fac in timpul platit de firma. Cumva filosofia Google, care te lasa in timpul programului sa lucrezi si la proiecte proprii, pe care le alegi singur, dar fara sa ai vreo presiune/obligatie sa le termini/livrezi. Unele se transforma in proiecte de succes, altele au doar rol de training/hobby.

#71
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

View Postclusium, on 08 aprilie 2023 - 16:27, said:


Ce anume e nesanatos? Nu e mai nesanatos ca orice viata de munca la birou, dimpotriva chiar. In plus, avand orar flexibil (in cele mai multe cazuri) si de multe ori posibilitatea de a lucra remote, iti poti face programul cum vrei, daca vrei dimineata poti sa mergi la bazin, la amiaza sa bagi un tenis sau o tura cu bicicleta si dupa-amiaza sa mergi la sala, nu te opreste nimeni. Eu merg aproape saptamanal primavara/vara/toamna la tenis in "timpul programului" (adica intervalul tipic 9-17). Tot in "timpul programului" citesc (cam zilnic), fac exercitii indoor (eventual e-sports pe Nintendo cu aplicatii care te pun sa faci fizic miscare gen tenis/golf/etc), cant la pian, mai fac si mancare, merg la cumparaturi, etc :D Sigur, daca nu imi termin treburile, stau pana mai tarziu si lucrez.

Ah, si eu am trecut de vreo 5 ani de 40 de ani si nu m-am lovit de nici o problema inca, ba dimpotriva:
- salariul e mai mare cu vreo 60% fata de cat aveam la 40 de ani
- fac semnificativ mai multe chestii de management decat faceam la 40 de ani
- firma ma sustine sa fac impreuna cu echipa si proiecte interne, in care facem ce vrem noi, fara nici o presiune de a obtine anumite rezultate (practic folosim acele proiecte pentru a invata anumite tehnici/tehnologii pe care nu le folosim neaparat si in proiectele pentru clienti)

In plus cu mintea/experienta din domeniu de dupa 40 de ani ai tot felul de idei pentru proiecte personale in domeniu si deja stii si cum sa le gestionezi eficient, vezi diverse oportunitati, etc.
Tu ești un caz izolat, nu mulți își permit. Așa cum marea majoritate nu lucrează în IT, dar merită și ei un venit decent, totuși, nu e cazul, fiindcă îți rupi spatele pe 2-3000 Ron, doar fiindcă unii mai că au putere de decizie asupra vieții tale și consideră că nu meriți mai mult.

A ajuns o himeră asta cu cererea și oferta, concept introdus tot de către corporații, însă cuțitul începe să ajungă la os, încet dar sigur.

Edited by Vlad_22, 09 April 2023 - 13:42.


#72
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015
Bad post.

Edited by Vlad_22, 09 April 2023 - 15:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate