Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina
 Nici hackerii nu mai sunt ce-au f...

Arici in curte

Telefoane achizitionate de pe OLX

Incalzire pardoseala slim (renova...
 Probleme echitatie amatori

Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...
 Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...
 

Trebuie schimbat cazanul ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
36 răspunsuri în acest subiect

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.636
  • Înscris: 08.03.2017
Por in perna de aer , e cauciuc si suporta defectiuni din fabricare .
Se poate inlocui cu original sau se elimina cel din centrala si se monteaza in alt loc unul mai strasnic si cu acces mult mai rapid , de exemplu dupa usa la baie .

Editat de ldpe, 15 martie 2023 - 08:36.


#20
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.636
  • Înscris: 08.03.2017

Vizualizare mesajredsnake74, pe 14 martie 2023 - 21:02, a scris:

trebuie schimbat vasul de inox in valoare de 3500 lei

Vizualizare mesajredsnake74, pe 14 martie 2023 - 21:44, a scris:

vasul in care fierbe apa .
Cand mai vine la tine ia o hartie si un creion si noteaza ce spune ca duci si colegi in eroare Posted image sau pui telefonul pe record si dupa ce pleaca dai nainte, dai napoi pana scri exact ce a spus .
Nu are 050w "vas de inox" , schimbatorul de caldura e cu placi inox
Centrala nu are "vas in care fierbe apa" este arzatorul unde prin schimbatorul de caldura cedeaza catre apa caldura fara a fierbe nimic .
Te vede "tehnicianul" asta al tau ca poate sa te mulga de bani si iti schimba 90% din centrala pentru 100Eu cat costa piesa originala noua si o montezi cu un instalator in cateva minute . Cauta pe cineva corect , da, va fi mai scump decat achizitia piesei pentru ca intervin indirectele : deplasare, perna aer adusa la presiune, manopera montaj dar nicidecum sumele mentionate .

Editat de ldpe, 15 martie 2023 - 09:07.


#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 122.863
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajldpe, pe 15 martie 2023 - 07:54, a scris:

Posibil si supapa de suprapresiune defecta - apa exact prin furtunul de condens este evacuata.
Asta ar fi o posibilitate reala la modelele 050. Vasul de expansiune nu curge nici daca e sparta membrana...
Valva de siguranta poate sa picure cu cat presiunea creste si se apropie de pragul de declansare iar 2.5 e o presiune care o poate face sa scape putina apa, depinde cat de bune sunt.

Editat de andreic, 15 martie 2023 - 10:04.


#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.636
  • Înscris: 08.03.2017
Sunt simple in interior dar sensibile la "lasa ca merge si asa daca nu intoarcem invers" - trebuie chemat tehnician care e specializat pe marca , mai nou am vazut ca au aparut all in one ca doar functioneaza pe acelasi principiu .

#23
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.609
  • Înscris: 19.03.2022

Vizualizare mesajPrototype2, pe 15 martie 2023 - 00:14, a scris:

Ambele sunt schimbatoare de caldura, primul e primar si al doilea secundar.

Din pacate pe teava de condens nu are cum sa-ti curga apa cu centrala oprita. De unde condens cu centrala oprita? Atunci de unde vine apa pe teava de condens?
Daca centrala era oprita atunci e normal sa se produca condens acea cantitate mica.
Eu asa patesc pe conductele de apa rece, aerul  cu umiditate mare la contactul cu conducta rece face sa apara condens.

#24
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.902
  • Înscris: 21.03.2020
"Mesterul" sa desfaca centrala si apoi sa verifice circuitele care au legatura cu evacuarea condensului... Schimbatorul de caldura primar de inox e ultimul care se poate strica. - fara o inspectie vizuala nu il lasa sa te abureasca. Ori e habarnist ori vrea sa faca si el un comision la vanzarea unei centrale noi.

#25
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 516
  • Înscris: 18.05.2020
E firma care imi face verificarea aia obligatorie . Mi-a cerut 200 lei numai sa faca deplasarea pana la mine . Inca 200 lei sa faca verificarea anuala . A pus un sigiliu pe centrala cand a plecat . Dar m-a lasat de fapt cu centrala cum era cand a venit aproape . A bagat niste aer in vasul de expansiune doar , a zis ca nu e spart .Daca a pus sigiliu si chem pe altul pierd verificarea pe care a facut-o ?

#26
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.902
  • Înscris: 21.03.2020
E clar teapa... Ai platit si deplasarea separat. Ti-a dat si chitanta ptr. deplasare? Ia si suna-i si intreaba-i care e faza cu sigiliul, la ce foloseste ?

Vizualizare mesajvdesigns, pe 07 martie 2023 - 14:19, a scris:

mie mia cerut 140 lei verificarea pe 2 ani a venit cu ap sa vada daca sunt scurgeri de gaz! atat si pac 140 lei! am fatura la gaz de 15 lei pe luna ianuarie deci platesc mai mult verificarea ca gazul pe 2 ani???

https://forum.softpe...vtp-dupa-2-ani/

#27
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.351
  • Înscris: 12.09.2005

Vizualizare mesajredsnake74, pe 14 martie 2023 - 21:44, a scris:

Intai a zis ca e schimbatorul de caldura apoi ca este vasul in care fierbe apa .
A curs in sticla insa putina (2 linguri am masurat ) . Mai curgea si dupa 8 ore cate o picatura pe furtunul de condensare . Apa aia pe unde venea ?
El a zis ca e fisurat cazanul , eu m-am gandit ca poate e vreun filet care nu este bine strans .


Mi-a zis  sa -i facem proba sa vedem pe unde pierde presiune .
Pentru asta a zis sa-i dau presiune 2.5 , apoi inchid toate robinetele centralei si pun furtunul de condensare intr-o galeata , eu l-am pus in sticla ca era foarte scurt .
Apa a curs , nu multa dar intrebarea este pe unde curge ?
Deci presiunea scade cu robinetele oprite si scoasa din priza >




Nu stiu exact ce centrala ai dar sunt centrale la care scurgerea din supapa de siguranta este conectata tot la furtunul de scurgere condens.
Daca asa e si la centrala ta, apa care ai gasit-o in sticla poate fi si de la supapa de siguranta - asta in ideea ca la cei 2.5 bari incepe sa scape apa (se mai intampla), caz in care tu nu stii daca apa din sticla e de la supapa de siguranta defecta sau de la schimbatorul primar neetans(fisura/por)

#28
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 516
  • Înscris: 18.05.2020
Este Viessmann Vitodense 050 . Cum este supapa de siguranta ?

#29
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.902
  • Înscris: 21.03.2020
exact asa e... pe evacuare condens prinsa!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zHK-wZImGqI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Macar bivolul ala de mester a invartit supapa aia sa incerce sa vada daca se reaseaza pe pozitie corect?

#30
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 516
  • Înscris: 18.05.2020
A umblat doar la vasul de expansiune . Dupa ce a plecat l-am sunat pentru ca centrala pierdea presiune la fel ca inainte . M-a pus sa fac experimentul relatat mai sus fara sa mai ma viziteze . La fiecare vizita vrea 200 lei , nu inteleg de ce ca tot nu rezolva nimic . Mi-a comunicat telefonic ca trebuie inlocuit schimbatorul de caldura in valoare de 3500 lei ! Pe centrala am dat 4000 acum 2 ani .

#31
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.902
  • Înscris: 21.03.2020
Ala are prea multi clienti si vrea sa mai scape de ei... Posted image

#32
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.487
  • Înscris: 01.07.2020
Eu as proceda asa: caut pe net firme specializate in Viessmann; ii chem. Imi rezolva problema raman cu ei si renunt la ceilalti.
Am aceiasi centrala ca si tine (dar arata diferit, fiind mai noua - am o bara jos care este cred toata un afisaj electronic, manometrul este sub centrala). Pentru PIF, va veni cineva din Bucuresti (de la un puiut al lui Romstal) pana langa Campina unde este centrala. PIF este gratuita, deci nu va costa nimic. Pe urma... mai vad. Am inteles ca exista firme care in baza unui abonament de 100 lei/an iti asigura mentenanta. Fiind wifi/ViCare nu stiu in ce masura poate fi gestionata de la distanta.
PS. Cica va costa totusi 250 lei un aviz ISCIR... nu am prea inteles bine.

Editat de adip1962, 16 martie 2023 - 07:44.


#33
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.902
  • Înscris: 21.03.2020

Vizualizare mesajredsnake74, pe 15 martie 2023 - 21:04, a scris:

A umblat doar la vasul de expansiune . Dupa ce a plecat l-am sunat pentru ca centrala pierdea presiune la fel ca inainte . M-a pus sa fac experimentul relatat mai sus fara sa mai ma viziteze . La fiecare vizita vrea 200 lei , nu inteleg de ce ca tot nu rezolva nimic . Mi-a comunicat telefonic ca trebuie inlocuit schimbatorul de caldura in valoare de 3500 lei ! Pe centrala am dat 4000 acum 2 ani .
Vasul de expansiune nu are legatura cu circuitul de condens...Nu exista centrala sa-i crape schimbatorul de inox in 2 ani!
Scapa de mesterul Manole:

Fișiere atașate



#34
redsnake74

redsnake74

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 516
  • Înscris: 18.05.2020
Avizul ISCIR pe 2 ani l-am platit la acest mester , daca chem pe altul si deschide centrala pierd acest aviz ? Intreb ca a pus un sigiliu pe centrala .

#35
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.902
  • Înscris: 21.03.2020
VTP este atestat de documente nu de sigilii...

#36
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.245
  • Înscris: 15.10.2006

Vizualizare mesajredsnake74, pe 17 martie 2023 - 22:22, a scris:

Avizul ISCIR pe 2 ani l-am platit la acest mester , daca chem pe altul si deschide centrala pierd acest aviz ? Intreb ca a pus un sigiliu pe centrala .
Normal ar fi sa IL chemi pe mester sa iti verifice si supapa in aceiasi bani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate