Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Din viata reala

  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#37
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Nu mai stiu cati ani aveam, dar sigur aveam 16 ani. De-abia imi facusem un drum in viata si ma aflam cu doua prietene la Piata Romana. Nu conteaza unde ne indreptam. In statia lui 226, ne vedeam de drum. Nimic deosebit pana aici. Doar ca, dinspre ASE, s-a auzit un vuiet, zgomot... Nu stiu cum sa-l descriu. Insist asupra faptului ca eu eram la inceputul vietii si nu-mi ardea de Viata. Deci veneau ultrasii dinspre Bulevardul Dacia, fugariti fiind de jandarmi. Nu va ganditi ca erau prigoniti, ci erau pusi pe distrugeri. Instinctiv, m-am intors cu spatele spre statie si le-am cuprins pe cele doua prietene cu bratele. Asta zic acum, dar ele mi-au zis ca le-am lipit de geam. Ultrasii au trecut pe langa noi, desi eu aveam tot felul de scenarii in cap. Nimeni nu stia ce se intampla. Avantajul meu, fiind un tip masiv, credeam ca ii voi dovedi pe toti. Doar ca, dupa ultrasi, au urmat jandarmii cu bastoanele fluturandu-le. Fa-le ceva astora! Din fericire, doar ultrasii s-au ales cu vanatai si, jandarmii, cu procese. In ziua aia, nici eu, nici cele doua tipe nu am mai fost in stare de nimic.

Side note: stiu ca am mai spus povestea asta de doua ori pe forum, dar a fost trecuta cu vederea. Cum sa nu iubesti internetul?

#38
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021

 Puferiu_, on 19 martie 2023 - 23:02, said:

In 2019 am fost la doua nunti, o cununie si un bairam. Vreti sa va povestesc?

Quote

Contrar
Posted Image

 Puferiu_, on 19 martie 2023 - 23:50, said:

...
Side note: stiu ca am mai spus povestea asta de doua ori pe forum, dar a fost trecuta cu vederea. Cum sa nu iubesti internetul?
Si, iar dai in frustrare?

#39
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Inca un bloc aflat in reabilitare din Rahova arde.

Attached File  20230320_093053.jpg   613.17K   17 downloadsAttached File  received_1226067314782718.jpeg   459.06K   27 downloads

Si lumea rade de mine ca am trei extinctoare in casa.

Intre timp, la televizor:


Attached File  20230320_094306.jpg   238.6K   26 downloads

Adevarul e ca traim intr-o lume bolnava.

Edited by Puferiu_, 20 March 2023 - 09:55.


#40
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

 Puferiu_, on 19 martie 2023 - 23:02, said:

In 2019 am fost la doua nunti, o cununie si un bairam. Vreti sa va povestesc?
Baga!
A fost cu fumaraie, dansu' mirilor si candy-bar? A cantat dizeoza sau computeru'?
S-a fumat inside?
Mai se poarta costum cu muschi la 1 nasture?

#41
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Trebuie sa recunosc ca m-au trecut niste fiori. Arata altfel in realitate, nu ca la tv.

Deci eu, cu muncitorii mei care imi dansau in creieri, am scapat ieftin.

Edited by Puferiu_, 20 March 2023 - 09:56.


#42
popadanut1997

popadanut1997

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 12.11.2022
Mare branza, eu am fost la 20 de nunti+ la 2 nunti la 2 surori de ale mele. Una pe 27.08.2011 iar alta pe 20.08.2017.

#43
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,996
  • Înscris: 30.11.2021
Si ma intreb de ce nu au romani bani.

Ete eu ma duc la Bucuresti, beau si mananc ca porcul.

Nu se casatoreste vreo cunostinta si daca se casatoreste, sa se duca Puferiu ca eu nu am bani.

Vazusi colo adevarata drama, 3 ani de relatie, ala se sinucide. Si femeile, AI, IA, sunt pe interes.
Cred ca l-a parasit pentru altul cu Ryzen 7 quad core.

#44
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

 popadanut1997, on 20 martie 2023 - 10:03, said:

Mare branza, eu am fost la 20 de nunti+ la 2 nunti la 2 surori de ale mele. Una pe 27.08.2011 iar alta pe 20.08.2017.
Nu te cauta camatarii?

#45
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021
Numa' sa nu fii dezamagit la final daca nu ajungi sa le folosesti. O amagire nedezamagita poate trece drept virtute, la fel cum inconstienta poate trece drept curaj, iar placerea suferintei emotionale drept necaz.
Daca nu intervin alte alea, in cca 50 de ani AI vor fi parteneri mult mai doriti decat partenerii umani.

#46
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,710
  • Înscris: 09.05.2008

 MindArchitect, on 20 martie 2023 - 10:08, said:

Vazusi colo adevarata drama, 3 ani de relatie, ala se sinucide. Si femeile, AI, IA, sunt pe interes.
Cred ca l-a parasit pentru altul cu Ryzen 7 quad core.
Unde?

#47
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Vad ca subiectele pe care le propun pentru dezbatere nu prind la public. Asa ca continui sa va povestesc ceva dragut. Va avertizez ca nu e pentru oricine povestea urmatore. Cititi pe propria raspundere si ar fi bine sa nu mancati in timp ce cititi

#48
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Cred ca era al doilea loc de munca al meu. La putin timp dupa faza cu ultrasii si jandarmii. Ca sa ma angajez, au strans ai mei bani si au mituit doua persoane. Nu imi doream sa lucrez intr-un spital. De fapt, nu imi doream sa lucrez deloc. Postul se numea brancardier. Adica sa plimb pacienti, sa am cat de cat grija de ei, apoi sa ii car, pe unii, la morga. Ajungem si acolo. Asta a fost doar un mic avertisment despre ce e vorba in cele ce urmeaza. Meseria am prins-o din mers. Intr-una din zile, aflandu-ma intr-o sala de operatie, dupa ce am aranjat pacientul, m-am dat in spate si vad un doctor ce se fereste de mine si rasufla usurat. O asistenta tipa la mine si ma da afara. Doctorul ce urma sa opereze pacientul incepuse sa rada. Am aflat mai tarziu ca, daca il atingeam, trebuia sa isi schimbe hainele sau sa anuleze operatia, nu mai retin exact. Pentru ca era steril din cap pana-n picioare, iar eu l-as fi... Infestat? Infectat? Nu stiu care e cuvantul. In fine, cam asta a fost una din primele mele zile de training.
Pe unul dintre etaje era sectia de nasteri. La cate pizde am vazut acolo, n-am vazut in viata mea. Pacat erau toate sangerande si nespus de scarboase. Uneori mi se facea mila de femeile pe care le scoteam de-acolo, dupa nastere. Erau ametite, nu mai stiau de ele, asa ca incercam sa le vorbesc cat mai frumos, sa le incurajez.
O mica paranteza acum. Spaga era la ordinea zilei. De la portar si pana la doctor, pana si femeile de serviciu aveau dreptul lor. Nu de alta, dar eu tot cu spaga  (mita, mai degraba) ajunsesem acolo. La un moment dat, l-am vazut si auzit pe un vestit om de radio si televiziune cum isi intreba prietenul cat sa dea asistentelor si doctorului. Inchidem paranteza.
Era un loc de munca stresant si solicitant, mai ales pentru mine, care de-abia iesisem in lume. Au fost seri in care ma culcam imbracat cu hainele de strada. Ma trezeam, ma pisam, ma spalam pe maini si pe fata, luam geaca pe mine si ma incaltam, apoi, la drum! Mancare imi luam la serviciu din spaga, nu era problema. In cartea de munca era mentionat ca primeam spor pentru stres.

#49
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Acolo am invatat ca viii se scot cu targa pe usa cu capul inainte. Mortii, cu picioarele. Dar ce nu am invatat acolo! Si ganditi-va ca eu aproape ca eram un copil.

Prin niste circumstante, am ajuns la subsolul Facultatii de Medicina. Aici erau niste sali unde erau adusi oameni ai strazii si studentii exersau pe ei. Eu va zic doar ce imi aduc aminte. Cei care lucreaza in domeniu stiu mai multe detalii. Oamenii strazii erau morti deja, va dati seama. Ca sa fie mentinuti in stare proaspata cat mai multa vreme, erau spalati cu (cred) formol. Deci era un miros intepator la subsol. De ei avea grija o doamna in varsta cu care am intrat in vorba. In timp ce inmuia carpele in formol si le punea pe cadavre, imi povestea despre viata sa de parca eram la o partida de poker si vorbeam despre femei. Nimic deosebit. In cele din urma am plecat de acolo, ca prea se intinsese la vorba.
Intr-o cladire de langa spital, era morga. Eu, copil fiind, eram tare curios despre ce se intampla in lume. Asa ca m-a mancat in cur sa ma uit pe geam de cateva ori la ce se intampla acolo. Ce cacat putea sa se intample intr-o morga? Am vazut cum i se indesa unui cadavru vata pe gura. Am vazut cum, un alt cadavru, era tarat (gol fiind, pe gresie) de un picior dintr-o camera in alta de catre autopsier. Acum cred ca mi-e mai scarba decat atunci, tanar fiind.
Turele de noapte aveau un farmec aparte. Noi, brancardierii, eram in echipe de cate doi. Si am nimerit cu un nene tare vorbaret si laudaros. La cum erau ceilalti brancardieri, am ajuns la concluzia ca am nimerit cu cel mai bun brancardier din lume. Era unu' care pare beat tot timpul, desi el avea o problema medicala din cauza careia nu putea consuma alcool. La polul opus, era o pila a lui Oprescu care umbla numai beat. Omul era prezentabil, par alb, ochelari de tocilar... Putea sa se dea drept doctor. Doar ca el era un alcoolic de cea mai joasa speta. In bucuznarl in care noi tineam banii din spaga, el avea o sticla de Milcov. Revenind la turele de noapte, eu si laudarosul stateam in camera noastra si incercam sa adormim. Taman cand sa atipim, suna telefonul. Ne deplasam la etajul respectiv si luam cadavrul din salon. Na, nici pacientilor nu le convenea sa doarma alaturi de un cadavru. Si-l transportam la morga. La morga erau frigiderele alea de le vedeti in filme. Nu mai stiu cum ne dadeam seama care compartiment era gol. Oricum, sa car un cadavru in toiul noptii la morga mi-am dorit dintotdeauna.

#50
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
De pe vremea aia eu eram tare sociabil. Foarte tanar fiind, ceilalti ma tratatu ca pe un copil (ce eram). Unii nici nu imi stiau numele, ma strigau "nepoate". Doi colegi din spital lucrau la crematoriu. Da, unele spitale, pe vremea aia, aveau propriul crematoriu. Si aveau cuptoare frumoase, de intrau in ele ca sa le curete. Aveau turbine ca sa traga gazul, ca presiunea gazului nu facea fata, si alte turbine care sa scoata resturile pe cos. Masinile parcate in jurul spitalului aveau mereu pete galbene pe ele. Pete care nu se mai luau.
Imi placea la crematoriu, ca era cald. De multe ori ma duceam in spatele cuptoarelor ca sa dorm. Nu va imaginati ca era cine stie ce confort. Colegii care lucrau acolo isi amenajasera un pat ingust. Eu, lungan fiind de-atunci, facusem o mica stiva din caramizi pe care sa-mi intind picioarele.
Desi eram tot la stadiul de brancardier, m-am bagat in seama cu un doctor de pe o anumita sectie. Doctorul asta il operase pe Silviu Brucan (stim cu totii unde e acum). Aici nu ajungea oricine, ci oamenii cu bani. M-a primit la el pe sectie. Aici urmeaza o intamplare amuzanta. Printre altele, domnul doctor mai facea si amputatii. Amputari? Si, intr-o zi, iata-ma pe mine cum ma prezint la crematoriu cu piciorul unei babe intr-un sac galben. Colegul de-acolo facea misto de mine: "ai venit cu trei picioare?".

Intr-una din zilele trecute, am iesit la o plimbare cu un prieten cunoscut pe forum. De-a lungul anilor, i-am tot povestit din aventurile mele de la spital (care sunt mai multe; eu v-am povestit ce mi-am amintit acum). La un moment dat mi-a zis ca se intreba cum de mai sunt intreg la cap dupa grozaviile de la spital. Tot el si-a raspuns ca nu sunt tocmai intreg la cap.

#51
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,996
  • Înscris: 30.11.2021
Nu vrem sa barfim, stii ca softpedisti nu barfesc si nu sunt curiosi.
Ce prieten de pe forum?

Va tineati de mana cand va plimbati?

#52
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Pufule daca erai brancardier in era Covid om te faceai, au pompat in astia la malai mai abitir ca in aitisti !


#53
danieldionisie

danieldionisie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 53
  • Înscris: 25.02.2023
Puferiu ca sa ajungi brancardier iti trebuie curs,la care sa obtii o diploma. Nu te ia asa la spital. Mai trebuie sa dai examen si interviu.Acolo se ajunge numai pe pile,dand shpaga :)

#54
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010

 Puferiu_, on 20 martie 2023 - 20:06, said:

Vad ca subiectele pe care le propun pentru dezbatere nu prind la public....

Prind, prind. Tu baga acolo! Te urmarim, dar mai greu cu comentatul, nu avem expertiza la multe dintre subiectele tale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate