Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Vacanțã la Paris, lamuriri

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#19
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Daca doriti varianta de transport pe toate variantele (metrou, la suprafata) pentru 3 zile sa nu patiti ca noi. Deoarece cardul era nominal si trebuia poza, am pierdut mult timp in aeroport la coada la automatul de poze. Ca noi mai erau si altii! Deci sa aveti poze la voi. Din cauza asta am pierdul meciul Simonei Halep de la Roland Garros, ma rog, din pacate a pierdut si ea atunci.

#20
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postzuv, on 09 martie 2023 - 12:58, said:

Sunt 100ml, nu 50. Iar totalul recipientelor, insumat, sa nu depaseasc1l.


100 , scuze.  Eu am avut probleme sa imi gasesc o spuma de ras atat de mica. In concluzia nu am mai luat.

#21
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Se gaseste la DM.

Problema cu asezatul pe locul altuia in avion nu am prea intalnit-o la Tarom, cred ca e mai frecventa la Wizz&Ryanair.

Edited by mdt, 09 March 2023 - 13:58.


#22
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Apropos, cand m-am intors am platit 100 de RON extra si mi-am schimbat locul . De la normal m-am mutat la Iesirea de urgenta ca sa am mai mult loc la picioare. Asta la Air France. Dar banuiesc ca si la Tarom trebuie sa platesti pentru asta.

#23
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
Sa păstrezi biletul de RER până la ieşire, de multe ori ai nevoie de el să poţi trece printr-o poarta la ieşire, mai sunt şi controale şi trebuie să îl arăţi.
La metro la fel, dar doar pentru controale, nu îţi trebuie la ieşire.
Cazare caută în zona centrală, de preferat, obiectivele turistice sunt accesibile şi mergând pe jos.

#24
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
In zona centrala pregateste-te sa platesti de la 150 E in sus.

#25
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 23.10.2015
Pentru cazare in centrul Parisului, eu am gasit mereu locatii bune la preturi moderate pe airbnb.

#26
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostBrainie, on 09 martie 2023 - 11:21, said:

La hoți.
Am prins pe unul cu mâna la mine în buzunar la Paris în Metrou. N-a avut noroc, că am simțit. Aveam telefonul acolo.

View PostDitian, on 09 martie 2023 - 13:43, said:

Daca doriti varianta de transport pe toate variantele (metrou, la suprafata) pentru 3 zile sa nu patiti ca noi. Deoarece cardul era nominal si trebuia poza, am pierdut mult timp in aeroport la coada la automatul de poze. Ca noi mai erau si altii! Deci sa aveti poze la voi. Din cauza asta am pierdul meciul Simonei Halep de la Roland Garros, ma rog, din pacate a pierdut si ea atunci.
Noi am luat amendă că nu aveam poza pe card.

#27
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
Din cauza hotilor am preferar sa merg numai cu Bolt-ul....nu sunt sume mari.Daca vrei la mezee/obiective ia-ti bilete direct de pe site-ul lor!Eviti cozile.

#28
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View PostDitian, on 09 martie 2023 - 13:43, said:

Daca doriti varianta de transport pe toate variantele (metrou, la suprafata) pentru 3 zile sa nu patiti ca noi. Deoarece cardul era nominal si trebuia poza, am pierdut mult timp in aeroport la coada la automatul de poze. Ca noi mai erau si altii! Deci sa aveti poze la voi.
Poți detalia te rog?
Ce fel de card este? Merita?? Ce mijloace poți folosi ? Ce fel de poze , ca mărime? Alte detalii, dacă îți mai amintești.

Mulțumesc.

#29
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 24.01.2007

View Postcristobob, on 09 martie 2023 - 19:21, said:

Poți detalia te rog?
Ce fel de card este? Merita?? Ce mijloace poți folosi ? Ce fel de poze , ca mărime? Alte detalii, dacă îți mai amintești.
...
Se numeste ---> Card Navigo
Gasesti alte detalii ---> AICI

Edited by pirpy, 09 March 2023 - 20:35.


#30
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Daca as merge in paris m-as ocupa in primul rand de deplasarea pana acolo, cum spuneau si colegii, ai companiile aeriene cu pricina (wizz si tarom), ti-as sugera sa folosesti si kiwi.com de ex, daca nu ai datele batute in cuie.

A doua chestie esentiala e unde stai acolo, si chiar ai nevoie de documentare ca lumea in privinta asta, pt ca Parisul e diferit in functie de locatie. Ideea e sa gasesti o zona buna, nu te zgarci la cazare pt ca daca ajungi intr-o zona naspa nu e chiar asa frumos sa te plimbi pe strazi. Totusi, mi-e greu sa cred ca sub 100 de euro pe noapte gasesti ceva decent. Foloseste google street view.

#31
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Nu, in centru nu gasesti hotel sub 100 de euro. Iar camerele sunt ....  minuscule.  Atentie, vorbesc de hotel, cu receptie, restaurant, mic dejun.  Daca alegi varianta AirBnB probabil sunt sanse sa gasesti ceva. Nu stiu , nu am testat.

#32
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Nu gasesti nimic decent, in centru, pentru 3 persoane, sub 900 lei. Si eu caut pentru aprilie si ... cred ca voi alege intr-o suburbie mai departe si voi lua tren si autobuz (aprox 40min pina in Paris).
Eu as cauta in prima faza cazari si dupa aia bilete de avion.

#33
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

View PostTitanbar, on 09 martie 2023 - 10:43, said:

Salut. Sunt nou pe acest forum și vreau ca prim subiect al meu aici să obțin niște informații despre o călătorie pe care doresc să o fac impreună cu familia in Franța , cu avionul.
Vă rog frumos pe cei care ați fost sau probabil mergeți mai des in Franța , să mi dați și mie unele informații care să mă ajute in această călătorie.  De aceea voi da mai multe detalii , pentru ca cei care îmi răspund să știe ce mă interesează. Și vă mulțumesc  anticipat celor care mă puteți ajuta.
Deci , ce mă interesează in mod expres este legat de transport.
   1. Nu am mai zburat niciodată cu avionul ! Aceasta este marea mea grijă , ca să fac totul ok , să nu fie momente neplăcute , ca totul să fie bine.
Vom călători cu Tarom. Imi voi rezerva biletele online , cu locuri și voi merge la o agenție ca să le achit , in 48 de ore. Doresc să știu dacă odată cu rezervarea online a locurilor , nu voi mai avea probleme de genul că voi găsi locurile rezervate de mine ocupate sau alte încurcături de acest fel.
2. Ce trebuie și ce nu trebuie să avem in bagajele de mână pe care le putem lua cu noi in avion ? Ce sume de bani putem deține cash asupra noastră fiecare in parte , suntem 3 persoane adulte.
3. Ca și documente , avem cărțile de identitate , valabile , nu avem pașapoarte. Este ok pentru a călatori in Franța ?
4. De la aeroport vom ajunge in Paris cu RER ul. La ce aspecte trebuie sa fiu atent la RER ?
5. Trebuiesc făcute asigurări medicale de călătorie (stăm 5 zile )?
  Momentan , cam astea sunt nelămuririle. Mulțumesc.

1. Nu vei avea nici o problemă.
2. Nu aveți voie să aveți nici un fel de obiecte care pot tăia, nici măcar pile de unghii.
3. CI sunt suficiente. Pentru copii sub 14 ani trebuie pașaport.
4. Stați grupați și atenție la hoții de buzunare.
5. Nu.
6. Ți-ai ales cam nasol perioada de vacanță la Paris. Mai precis, ai întârziat cu vreo 15-20 de ani momentul. Parisul e în acest moment un gunoi comparativ cu ce era în urmă cu 15 ani, nu mai zic în urmă cu 30 de ani. Totuși, bucură-te de ceea ce vei vedea, că peste 10 ani s-ar putea să fie și mai nasol.

#34
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postpetman, on 10 martie 2023 - 08:07, said:

Nu gasesti nimic decent, in centru, pentru 3 persoane, sub 900 lei. Si eu caut pentru aprilie si ... cred ca voi alege intr-o suburbie mai departe si voi lua tren si autobuz (aprox 40min pina in Paris).
Eu as cauta in prima faza cazari si dupa aia bilete de avion.

900 de lei pentru toate cele 5 zile? E cam imposibil asta, dar cred ca e greu sa gasesti in centru chiar si sub 200 euro/noapte.

Da, Parisul e scump, de asta spuneam ca e important sa stii unde te cazezi daca o faci mai departe. Cu cat stai mai aproape de centru intr-o suburbie buna cu atat nu vii acasa cu ideile alea de mizerie, gunoaie, etc.
Mizerii si gunoaie gasesti peste tot, in orice oras mare.

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca se referea la 900 de lei pe zi...

Acum problema e cat de mare e familia - daca ajunge o camera de hotel sau nu...

#36
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Initiatorul a spus ca merg 3 adulti, zboara cu Tarom si nu am vazut sa zica nimic de cautat cazare si de un buget pe noapte. Poate mi-a scapat mie. Oricum, este foarte dragut ca lumea sare cu sugestii si idei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate