Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 

Multicurrency card debit CEC

- - - - -
  • Please log in to reply
688 replies to this topic

#649
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022

Vizualizare mesajwertyck, pe 25 februarie 2024 - 12:56, a scris:

Nu cunosc banca sau fintech-ul care face altfel, adică să ia suma de plată simultan din mai multe subconturi valutare, pentru a deconta o plată cu cardul.

Am gresit, Revolut nu face schimbul din mai multe conturi, la plata va incearca in ordine:
  • Contul in valuta platii
  • Contul principal (ex. RON)
  • Oricare alt cont
Trebuie ca suma de plata sa se afle integral intr-un singur cont, altfel va fi refuzata. Schimbul se face automat din acel cont in valuta platii, daca este cazul.
Diferenta fata de CEC este varianta 3, pe care CEC nu o are (ex. plata in dolari, nu ai suficienti dolari, nici lei, dar ai euro).

Edited by JohnnyRambo, 25 February 2024 - 13:13.


#650
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 25.12.2004
Mi-a venit si mie comision de administrare de 5.9 RON la pachet, desi e gratis pachetul.
Maine inchid pentru ca am avut si alte probleme cu ei dar prefer sa le divulg dupa ce am inchis, pentru ca sunt probleme grave. Modul cum sunt aplicate comisioanele este total netransparent si stupid.
Pe zi ce trece sunt convins ca astia trag de niste manivele si nu au softuri automate, se intampla chestii ciudate la ei.

Edited by spikje, 25 February 2024 - 23:35.


#651
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,678
  • Înscris: 29.08.2013

View Postspikje, on 25 februarie 2024 - 23:32, said:

Mi-a venit si mie comision de administrare de 5.9 RON la pachet, desi e gratis pachetul.

Despre ce pachet vorbim? Nu stiu sa fie vreun pachet gratis fara anumite conditii (incasari in cont / depozite de o anumita valoare minima).

Edited by sftpdt, 25 February 2024 - 23:46.


#652
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 25.12.2004

View Postsftpdt, on 25 februarie 2024 - 23:45, said:

Despre ce pachet vorbim? Nu stiu sa fie vreun pachet gratis fara anumite conditii (incasari in cont / depozite de o anumita valoare minima).
Pachet MC deschis online care nu a avut comision foarte multe luni consecutive dar s-au trezit sa imi adauge in Decembrie.

#653
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,678
  • Înscris: 29.08.2013

View Postspikje, on 25 februarie 2024 - 23:49, said:

Pachet MC deschis online care nu a avut comision foarte multe luni consecutive dar s-au trezit sa imi adauge in Decembrie.

MultiCurrency nu prea e "pachet" .. sigur nu ti-au facut si aditional pachetul "Bun Venit" cand ai deschis contul? (au mai zis cateva colegi ca le-a fost deschis si acel pachet odata cu cardul MC online)
Pachetele "Bun Venit" si FigoPay sunt singurele cu administrare de 5,9 lei lunar (daca nu incasezi minimul pe economie / nu ai depozite in valoare de 20.000 eur, respectiv plati in valoare de 700 lei lunar).

#654
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 25.12.2004
Am MC si Figo. Probabil ca m-au decontat cu intarziere pe Figo si nu mi-au facut rulajul asteptat de mine, nu aveam sold pe Figo si au zis sa incerce sa imi ia de pe contul de MC.
E plauzibil, nu am stat sa ma cert cu ei.
Oricum o sa inchid din motive de calculul la niste dobanzi aiurea de descoperit de cont(acel 31% anual din pdf-ul cu comisioane). Dupa ce scap de ei o sa povestesc Posted Image M-au ars si din (ne)fericire nu am bani sa imi iau avocat Posted Image

Edited by spikje, 26 February 2024 - 06:42.


#655
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,999
  • Înscris: 24.04.2013
OT:

Vizualizare mesajspikje, pe 26 februarie 2024 - 06:39, a scris:

… niste dobanzi aiurea de descoperit de cont … M-au ars si din (ne)fericire nu am bani sa imi iau avocat Posted image
Daca esti absolut convins ca ai dreptate si te-au pagubit cu ceva, ai facut sesizare la banca si nu au raspuns sau raspunsul a fost nefavorabil, exista CSALB la care poti apela fara costuri.

OT:

Vizualizare mesajspikje, pe 26 februarie 2024 - 06:39, a scris:

Am … si Figo. Probabil ca m-au decontat cu intarziere pe Figo si nu mi-au facut rulajul asteptat de mine …
Pai asta o poti verifica usor din lista de tranzactii/ extrasul de cont. Ai rulajul necesar sau nu il ai. E simplu. Ca daca nu il ai nu ai nici motiv sa te plangi de comisionul de administrare.

Edited by sags, 26 February 2024 - 07:50.


#656
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,750
  • Înscris: 13.03.2005
Și ție frica sa povestești înainte de a finaliza închiderea contului la CEC?
Crezi că te dăm în gât la CEC?
Toate băncile au dobândă la descoperit de cont, nu e motiv de judecată, că nu prea ai șanse de câștig, dacă și apare acea dobândă în lista lor de comisioane.

CSALB poate fi o soluție gratuită, că am folosit-o și eu într-o altă speță cu Credit Europe Bank.

#657
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Stie cineva ce comision se percepe daca retragi euro ,din contul de euro, de la bancomatul ING? Multumesc!

#658
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,678
  • Înscris: 29.08.2013
Din cate stiu, ING elibereaza Euro doar folosind cardurile ING.

#659
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Ha ha, really? Pai la 3€ comision lunar....ar fi si cazul. Dar CEC?Poti retrage Euro? Mersi

#660
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,750
  • Înscris: 13.03.2005

 Dodo03, pe 03 martie 2024 - 09:55, a scris:

Stie cineva ce comision se percepe daca retragi euro ,din contul de euro, de la bancomatul ING? Multumesc!
Nu ai comision la CEC, doar că în România scoti euro doar de la bancomatele băncii emitentului cardului, doar cu cardul băncii, adică de la ING doar cu card ING, de la CEC, doar cu card CEC.

 Dodo03, pe 03 martie 2024 - 10:42, a scris:

Ha ha, really? Pai la 3€ comision lunar....ar fi si cazul. Dar CEC?Poti retrage Euro? Mersi
Ai cardul CEC Multicurrency cu care ai retragere gratuită la bancomat CEC de euro și oriunde in uniunea europeana. Plus ai curs BNR,daca e alimentat doar cu lei.

#661
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 07.11.2010
La CEC sunt rare bancomatele care elibereaza euro.
De exemplu in tot judetul Cluj exista doar doua, care bineinteles sunt doar in Cluj Napoca, deci daca nu locuiesti acolo nu e mare afacere.
Nu stiu cum sta situatia in tara, dar cred ca la fel, un bancomat maxim doua in fiecare judet.

#662
ove08

ove08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 10.11.2009

View Postmisike1, on 03 martie 2024 - 12:25, said:

La CEC sunt rare bancomatele care elibereaza euro.
De exemplu in tot judetul Cluj exista doar doua, care bineinteles sunt doar in Cluj Napoca, deci daca nu locuiesti acolo nu e mare afacere.
Nu stiu cum sta situatia in tara, dar cred ca la fel, un bancomat maxim doua in fiecare judet.

Nu stiu ce sa zic,in Fagaras este si e un rahat de orasel.

#663
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 17.03.2005
Pentru EUR de la bancomat ING ai comision 0,5 % din suma retrasa.

LE: doar cu card ING, de la CEC fără comision dar doar cu card CEC. Eu folosesc multicurrency și nu am comision la CEC.

Au început sa înlocuiască bancomatele CEC din București și țară cu MFM.

Dacă înainte aveam MFM în centru și în Piața Victoriei din București mai nou am MFM peste drum, la agenția CEC...

#664
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,750
  • Înscris: 13.03.2005
Eu am scos euro de la bancomat ING cu cardul ING de lei fără comision, Dar nu era curs BNR.

Comisionul de 0,5% e doar pentru cardul de euro ING și eu nu am astfel de card, pentru că nu pot să plătesc 3 € pe lună doar pentru a avea contul de euro la ING.

#665
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 14.11.2005
@Alseeme: victorie, am infrant! Au dublat numarul MFM-urilor din judetul Sibiu. Sunt 2 acum!

#666
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 17.03.2005
Se vor schimba toate dar în timp...

Nu ma așteptam să am peste drum MFM fiindcă e agenție mica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate