Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

Multicurrency card debit CEC

- - - - -
  • Please log in to reply
688 replies to this topic

#631
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,227
  • Înscris: 05.01.2006
N-ai nevoie de mai mult decât au pe site ca prezentare... Nu este treaba ta că în nu știu ce regulament li se pare că nu trebuie să respecte ceea ce ei vând. https://www.cec.ro/p...currency-online

Citat

Cardul de debit VISA Multicurrency.  FĂRĂ COMISION de administrare card. Fără grija schimburilor valutare: cardul de debit cu până la 10 conturi atașate (în lei, euro și alte 8 valute asociate) .  Îl poți obține 100% online!

...

Aplici 100% online pentru cardul VISA Multicurrency și îl obții cu ZERO drumuri la bancă.

Primești un card de debit virtual și un card fizic. Cardul virtual îl vei putea folosi de a doua zi din CEC app - Mobile Banking.

Îți oferim și acces gratuit la CEC app - Mobile Banking, ca să vezi câți bani ai pe card și să faci schimburi la curs valutar avantajos. Totul cu ZERO comision lunar de administrare.

Mă rog, tipic CEC până la urmă. Se va rezolva, dar nu pentru că sunt ei competenți...

Edited by Ravy, 15 February 2024 - 08:20.


#632
misike1

misike1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 07.11.2010

View Postwertyck, on 12 iunie 2023 - 21:16, said:

Da, ai curs BNR la retragerea de CHF in Elveția...
CEC nu percepe comision la retragerea  de la bancomat pentru cardul multicurrency. Poți avea comision doar dacă retragi in Grecia, unde greci au comision fix de 2,5-3 euro per retragerea la bancomat, pentru orice card străin.

Și dacă ești întrebat de bancomat, să alegi retragere fără conversie/No conversion!
Grecia e singura tara din UE care percepe comision la retragerea din bancomat, sau mai sunt si altele, stie cineva?

Edited by misike1, 15 February 2024 - 17:27.


#633
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,749
  • Înscris: 13.03.2005
Am citit ca si in Cehia sau Polonia mai sunt bancomate ce percep comision de retragere, independent de comisionul bancii emitentului cardului folosit la ATM.

#634
Laob545

Laob545

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 28.04.2022

 thekat, on 15 februarie 2024 - 07:54, said:



De curiozitate, cum ai făcut contul? Online sau in agenție?

Un alt lucru pe care îl mai poți face e sa trimiți o solicitare din partea soției/ruda sau chiar în numele tău dar fără a declara că ești client, in care să-i întrebi punctual daca și ce taxe se aplică pentru încasări de bani interbancar pentru Multicurrency ai daca ai vreo taxa pentru mobile banking. Totodată întreabă și unde sa te uiți după toate aceste comisioane că nu îți e clar. Cu alte cuvinte, abordează-i că și cum nu știi nimic.
Cred că vei primi răspunsul corect și te va ajuta in celelalte interacțiuni cu CSALB și eventual ANPC.
Online si am zis că îl vreau pentru economisire. Mulțumesc de sugestie. Momentan o să aștept răspunsul csalb.

#635
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,749
  • Înscris: 13.03.2005
Cred ca s-a mai spus, poti rezilia online pachetul Bun venit: https://www.cec.ro/c...e-pachet-online
"Dacă ai contractat online Pachetul de cont curent și dorești să renunți la utilizarea acestor servicii, te rugăm să completezi formularul de mai jos.  Nu uita să atașezi cererea de reziliere completată și semnată olograf."

#636
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 17.03.2005
Am testat plata cu cardul Multicurrency pe avion la compania Ryanair si s-au executat cu succes platile "la inaltime" ! Posted Image

Edited by alseeme, 20 February 2024 - 11:27.


#637
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 17.03.2005
În seara asta am făcut o plata pe aliexpress în USD de aproximativ 18 USD și am sold atât în Lei (RON) cât și USD în conturile cardului Multicurrency.

Mi-au debitat suma din contul de USD și nu din cel în lei unde am aproximativ 1500 de Lei.

Zilele trecute am închis pachetul de "Bun venit" fiindcă mi-l deschisese la crearea cardului de credit.


LE : când am mai făcut plati cu ceva timp în urma îmi debita suma din contul de Lei.

LLE : pe Temu mi-au luat banii din contul de Lei, plata pe 22.02.2024.

#638
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,632
  • Înscris: 13.03.2005
Păi a făcut ce trebuie. Ți-a luat din contul de USD întrucât au ales să faci plata în USD și aveai și suma necesară pentru acea plata.

Pe Temu ți-a luat în lei pentru că ai ales plata in lei. Care e problema?

#639
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 17.03.2005
Știam ca orice plata în valuta se debitează din contul de Lei.

#640
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,749
  • Înscris: 13.03.2005

 alseeme, pe 24 februarie 2024 - 20:11, a scris:

Știam ca orice plata în valuta se debitează din contul de Lei.
N-ai citit și asterixul: dacă nu ai suma necesară în contul din valuta respectivă, se debitează contul de lei.

#641
olteandinu

olteandinu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 24.12.2009

 wertyck, on 24 februarie 2024 - 20:53, said:


N-ai citit și asterixul: dacă nu ai suma necesară în contul din valuta respectivă, se debitează contul de lei.
in cazul in care nu este suma intreaga in valuta cum se debitează? Se ia din contul de lei intreaga suma din valuta sau se ia din lei doar diferenta cat mai lipseste la suma din valuta?

#642
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,749
  • Înscris: 13.03.2005
Nu ia din două conturi, trebuie să ai suma întreagă sau echivalentul ei în unul din cele două conturi, contul din valuta respectivă sau contul de lei.

#643
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 17.03.2005
La Temu e setat Lei, dacă setez Lei și la Aliexpress o sa ia din contul de Lei ?

LE :

Dacă în contul de EUR am bani și vreau sa scot de la MFM debitează din contul de EUR sau de LEI?

#644
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,749
  • Înscris: 13.03.2005
La fel ca si la plăți cu cardul MC, și la bancomat ia banii din contul acelei valute și dacă nu ai, îți ia din contul de lei.

La Temu dacă ai ales lei, pierzi la cursul stabilit de platformă.
La fel va fi și la AliExpress dacă alegi să plătești lei, în loc de dolari sau care e valută platformei.

Poți face verificări pentru un anumit produs, ca să vezi la ce curs face platforma schimbul valutar, dar cred că nu e la curs BNR, cum ar face Multicurrency

Edited by wertyck, 25 February 2024 - 11:29.


#645
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 17.03.2005
Mulțumesc, meriți o bere, "wertyc"!

#646
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 12.07.2022
CEC MultiCurrency nu functioneaza exact ca Revolut, trebuie sa ai suma intreaga ori in contul valutei, ori in contul de lei, nu face debitari partiale Posted image

#647
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,749
  • Înscris: 13.03.2005
Nu cunosc banca sau fintech-ul care face altfel, adică să ia suma de plată simultan din mai multe subconturi valutare, pentru a deconta o plată cu cardul.

Edited by wertyck, 25 February 2024 - 12:57.


#648
Je1964

Je1964

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 05.03.2020
Wise ia suma de plată din mai multe solduri valutare, dacă este nevoie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate