Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Relocare Irlanda

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021
Va salut pe toti,
Trec direct la subiect, ma bate gandul foarte tare sa ma mut in Irlanda, mai exact in Dublin. Din ce stiu eu oricine poate merge in Irlanda fara prea mari batai de cap, corect? As vrea sa stiu care sunt primele "task-uri" pe care sa le faci cand ajungi acolo. Adica inregistrare la primarie, cazare, asigurare de sanatate, chiar nu stiu si ar fii de mare folos daca mi-ar putea scrie cineva tot ce am de facut din momentul in care pasesc in Irlanda. Multumesc frumos.

Si daca mi-ati putea da sfaturi de orice natura despre viata de acolo sau ce ati trait voi, le astept cu tot interesul. Nu am copii sau sotie, merg singur.

#2
testme26082018

testme26082018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.02.2019
Cauta detalii pe grupurile de romani, expati pe facebook, desi nu-mi place fb, mai poti gasi informatii utile uneori, dupa ce sari peste anunturile cu vanzari de masini, cozonaci, ciorbe, matrimoniale, etc etc…

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
https://forum.softpe...irlanda-merita/

https://forum.softpe...tele-familiale/

https://forum.softpe...rea-in-irlanda/

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006
bv din nick inseamna ca esti din Brasov?
Intreb ca in primul rand va trebui sa iei in considerare clima, mai exact zilele innorate si ploile, dar daca esti din Brasov poate ca acest lucru nu te va deranja.
Mutatul este consecinta unei decizii voluntare sau are legatura cu locul de munca?

Relocare nu este sinonim cu mutare.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

 kopac, on 28 februarie 2023 - 15:14, said:

mare atentie si la caini, unii au covrigi in coada!
Macar nu te mananca, precum in Bucuresti

#6
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015
Lasand la o parte aspectul economic sau al climei, care nu sunt atractive... sentimentele irladezilor vs migranti sunt negative.

Toti incep sa se sature de "welcome migrants!", iar irlandezii nu sunt un popor pasiv.

#7
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021

 adisz, on 28 februarie 2023 - 15:18, said:

bv din nick inseamna ca esti din Brasov?
Intreb ca in primul rand va trebui sa iei in considerare clima, mai exact zilele innorate si ploile, dar daca esti din Brasov poate ca acest lucru nu te va deranja.
Mutatul este consecinta unei decizii voluntare sau are legatura cu locul de munca?

Relocare nu este sinonim cu mutare.

Salut, da sunt din Brasov.
Momentan sunt in Germania de 2 ani, deci clima este ultima problema:)). Vreau ceva nou, m-am saturat de nemti si de mentalitatea lor. Mi-a placut dintotdeauna Irlanda si ideea de a locui acolo, si daca nu fac mutarea acum cat nu am "bagaj familial" dupa mine, probabil nu o voi face niciodata so yeah.

 LukRo, on 28 februarie 2023 - 15:32, said:

Lasand la o parte aspectul economic sau al climei, care nu sunt atractive... sentimentele irladezilor vs migranti sunt negative.

Toti incep sa se sature de "welcome migrants!", iar irlandezii nu sunt un popor pasiv.

Salut, vorbesc engleza foarte bine, sunt obisnuit cu discriminarea de cand am ajuns in Germania. Simt ca Irlanda e o tara unde as putea sa ma integrez bine. Daca nu aia e, o viata avem si trebuie sa trecem prin toate.

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Eu am locuit 4 luni de zile in Dublin acum vreo 9 ani de zile si am fost cazat in Dublin 8 (Inchicore). Imi aduc aminte ca pe atunci erau foarte multi imigranti polonezi, ucrainieni si oameni care traiau din ajutorul social. Banuiesc ca in prezent situatia s-a agravat odata cu razboiul. Chiria era scumpa, undeva la aproximativ 900eur pentru 2 camere, 48qm. Zona era super proasta, seara tarziu nu mai circula nimic si aveam de mers uneori chiar si o ora pe jos.

Dublin este un oras frumos turistic, dar de locuit acolo nu m-as mai intoarce niciodata. Vremea este trista, oamenii sunt taranoi, dialectul este greu, preturile foarte scumpe si acomodarea destul de grea.

Daca dispui de buget iti recomand o locuinta pe langa Liffey sau Heuston Station sau in Dublin 8 mai low budget dar in Portobello, unde este mult mai modern.

Edited by business11, 28 February 2023 - 15:42.


#9
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015

 robertbv1414, on 28 februarie 2023 - 15:41, said:

Salut, da sunt din Brasov.
Momentan sunt in Germania de 2 ani, deci clima este ultima problema:)). Vreau ceva nou, m-am saturat de nemti si de mentalitatea lor. Mi-a placut dintotdeauna Irlanda si ideea de a locui acolo, si daca nu fac mutarea acum cat nu am "bagaj familial" dupa mine, probabil nu o voi face niciodata so yeah.

Salut, vorbesc engleza foarte bine, sunt obisnuit cu discriminarea de cand am ajuns in Germania. Simt ca Irlanda e o tara unde as putea sa ma integrez bine. Daca nu aia e, o viata avem si trebuie sa trecem prin toate.

Nu compara clima din Germania cu cea din Irlanda, nu cred ca ai stat in Germania luni de zile fara o raza de soare. Am prieten care a venit in UK entuziasmat si a plecat in cateva luni ca nu mai putea de dureri de oase.

Engleza ta (probabil americana) se va lovi de realitatea slang-ului si accentul 'thick' al irlandezilor. Te vor 'repera' imediat cum deschizi gura, daca nu inainte (dupa atitudine si imbracaminte).

Eu sunt de aceeasi parere cu tine. Cu tupeu inainte! O viata avem si trebuie sa experimentam cat mai multe! Dar eu as alege ceva mai prietenos cu sanatatea si buzunarul meu.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

 testme26082018, on 28 februarie 2023 - 15:08, said:

Cauta detalii pe grupurile de romani

Nu recomand, is de obicei pline de dubiosi si tarani :lol:

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

 LukRo, on 28 februarie 2023 - 16:26, said:

Am prieten care a venit in UK entuziasmat si a plecat in cateva luni ca nu mai putea de dureri de oase.
Poate era vreunul gen ''fetițul lui mami''

Il atingi c-o floricică
Cade jos
Nu se ridică

#12
robertbv1414

robertbv1414

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 27.08.2021

 LukRo, on 28 februarie 2023 - 16:26, said:


Engleza ta (probabil americana) se va lovi de realitatea slang-ului si accentul 'thick' al irlandezilor. Te vor 'repera' imediat cum deschizi gura, daca nu inainte (dupa atitudine si imbracaminte).


Sincer nu ma atrage alta tara. Evit toate tarile vorbitoare
de germana pentru ca nu suport limba, Franta nu ma atrage deloc, Spania e cam low cu salariile, in UK e destul de greu spre imposibil sa iti faci actele, mai ramane Irlanda si Canada. Canada fiind un pic cam departe de noi, am ales Irlanda. Vedem ce o sa fie, cu Dumnezeu inainte.

#13
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015

 Karhu, on 28 februarie 2023 - 16:42, said:

Poate era vreunul gen ''fetițul lui mami''

Il atingi c-o floricică
Cade jos
Nu se ridică

Dimpotriva, lucra in constructii, om calit.

Numai ca era friguros de felul lui si umezeala + reumatism (cred) l-au doborat. A plecat in tari mai calde si e OK.

#14
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

 LukRo, on 28 februarie 2023 - 16:26, said:

Nu compara clima din Germania cu cea din Irlanda, nu cred ca ai stat in Germania luni de zile fara o raza de soare. Am prieten care a venit in UK entuziasmat si a plecat in cateva luni ca nu mai putea de dureri de oase.

confirm si eu, clima din UK e groaznica in timpul iernii
am fost in Birmigham in februarie.si asta e undeva mai in centru, nu e la ocean. la noi era zapada de 1 metru dar vremea era acceptabila, pe cand la aia ploua. dar problema nu era ploaia, ci faptul ca in 10 min aveai soare, nori, ploaie si vant, apoi se relua ciclul
iar vantul ala umed iti intra pana in oase. ca sa nu spun ca si mancarea lor era groaznica, chiar si la restaurante. adica mancam doar de foame, ca nu avea nici un gust.

Edited by rexx, 28 February 2023 - 17:23.


#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

 rexx, on 28 februarie 2023 - 17:20, said:

iar vantul ala umed iti intra pana in oase.
Acolo imbracamintea cu Gore-Tex®, windstopper etc e esentiala, prin Ro nu sunt din astea (ca nu prea e nevoie) si dureaza pana te prinzi....

 rexx, on 28 februarie 2023 - 17:20, said:

ca sa nu spun ca si mancarea lor era groaznica, chiar si la restaurante. adica mancam doar de foame, ca nu avea nici un gust.
Cine locuieste intr-un anume loc isi face de mancare acasa, piparata si sarata cum vrea muschiul lui.

#16
liamo

liamo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.08.2015
Salut vecine,

Cand vii in Dublin !?
Te astept la o cafea si un pint de Guinness.

#17
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 23.10.2015

 Karhu, on 28 februarie 2023 - 17:40, said:

Acolo imbracamintea cu Gore-Tex®, windstopper etc e esentiala, prin Ro nu sunt din astea (ca nu prea e nevoie) si dureaza pana te prinzi....

"Nu exista vreme rea, exista numai haine nepotrivite" :)

#18
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

 liamo, on 28 februarie 2023 - 18:29, said:

Salut vecine,


si un pint de Guinness.

Aia-i berea aia a lor maronie de se lauda cu ea ?
On topic,daca nu lucrezi la abator ci in IT eu as alege Australia sau Noua Zeelanda si n-as mai vrea sa aud in vecii vecilor de butoiul de pulbere numit Europa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate