Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Emigrare Irlanda, merita?

* * * - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
442 replies to this topic

#1
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013
Salut, am primit recent o oferta de la o multinationala din Dublin (Microsoft) ce implica sa ma relochez in Dublin.

In Romania (programator) castig 8000 de lei lunar, iar in Dublin as primit undeva la 3400 euro + bonus anual de 7000 dolari.

Am observat ca chiriile sunt extrem de scumpe.

Din punct de vedere al nivelului de trai, as putea mentine ce obtin in Romania de 8000 lei cu 3400 euro in Dublin?

Edited by IonutYo, 07 December 2021 - 22:58.


#2
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Vezi ca in Romania de obicei cand unul iti spune salariul, ti-l spune net (sau cel putin asa era cand mai vietuiam acolo). In tarile cu apa o idee mai calduta se vorbeste de brut, n-am intalnit niciodata un salariu comunicat de o firma din vest care sa reprezinte suma neta. Asigura-te ca aia 3400 sunt net, nu brut.
3400 net + 7000 bonus anual tot net, nu-i rau, insa 3400 brut + 7000 bonus anual brut nu mai suna asa wow. Nu stiu exact nivelul impozitarii acolo, asigura-te ca inainte sa semnezi stii exact cu cat ramai in mana.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
3400 euro brut sau net?
Esti cu soție, copil, cățel, purcel după tine sau singur?

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca esti singur si tanar , du-te pentru experienta. Daca ai familie , este mai complicat . Depinde si ce ai lasa aici. totul tine de varsta ta. Daca esti tanar merita in orice conditie sa lucrezi intr-o firma din afara tarii. Te ajuta mult profesional . Nu trebuie sa iesi la pensie in Dublin, dar te obisnuiesti sa fii flexibil .

#5
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

 IonutYo, on 07 decembrie 2021 - 22:57, said:

Din punct de vedere al nivelului de trai, as putea mentine ce obtin in Romania de 8000 lei cu 3400 euro in Dublin?

Nivelul de trai de jos, adica ca tot poporul in Irlanda. Stiu pe cineva care nu a reusit sa se acomodeze acolo, dar nu neaparat din motive de bani ci pentru ca irlandezii is mai dintr-o bucata, le cam au cu bautura, cauta scandal, le put emigrantii.. chestii din astea...
Depinde foarte mult in ce zona iti permiti sa locuiesti din banii aia..

Edited by Rav_885, 07 December 2021 - 23:18.


#6
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013
57 000 euro brut anual + asigurare privata de sanatate
(actiuni le spun ei, 59 000 $ pe 4 ani, cu 25% procent in fiecare an) bonusul stiu ca impozitarea e de ceva gen 50%
Planuiesc oricum sa emigrez in 1-2 ani (25 ani momentan), dar cred ca pot targeta si alte tari/firme sau sa mai treaca pandemia.

N-am responsabilitati, familie. Doar ca inca imi mai revin din niste probleme de sanatate (ceva depresie/axietate mai severa) si mai merg pe la niste medici.

Edited by IonutYo, 07 December 2021 - 23:25.


#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,539
  • Înscris: 30.08.2017
Trebuie sa-ti faci niste calcule. Vezi ca sunt diverse site-uri unde poti gasi discutii despre ce inseamna costul vietii in diverse tari din UE.

Daca zici ca suferi de anxietate/depresie este putin mai complicat, deoarece mutarea acolo iti va da peste cap reperele pentru o perioada. Si vei fi singur. Deci grija mare.

#8
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

 IonutYo, on 07 decembrie 2021 - 23:16, said:

Doar ca inca imi mai revin din niste probleme de sanatate (ceva depresie/axietate mai severa) si mai merg pe la niste medici.
parerea mea este sa stai linistit si trateaza-te sa-ti revii daca ai conditii, emigratul, mai ales la inceput, iti poate da dureri de cap de care nu cred ca ai nevoie in situatia ta

#9
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

 IonutYo, on 07 decembrie 2021 - 23:16, said:

57 000 euro brut anual + asigurare privata de sanatate
(actiuni le spun ei, 59 000 $ pe 4 ani, cu 25% procent in fiecare an) bonusul stiu ca impozitarea e de ceva gen 50%
Planuiesc oricum sa emigrez in 1-2 ani (25 ani momentan), dar cred ca pot targeta si alte tari/firme sau sa mai treaca pandemia.

N-am responsabilitati, familie. Doar ca inca imi mai revin din niste probleme de sanatate (ceva depresie/axietate mai severa) si mai merg pe la niste medici.

Eu nu as pierde o astfel de ocazie. La 25 de ani sa lucrez la Microsoft... nu-ti dai seama ce inseamna sa ai asa ceva in CV.

Asculta de mine, eu am facut pasul asta la 37 de ani si regret enorm ca nu m-am desteptat mai devreme.

Banii nu sunt grozavi dar esti singur, 3400 NET iti ajung si pui si deoparte. S-ar putea ca Irlanda sa nu iti placa, dar nu stii niciodata daca nu incerci.

Daca esti depresiv, e destul de delicat... mutarea asta are un impact deloc de neglijat. Dar in plan profesional, o sa regreti enorm daca o ratezi.

#10
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013

 LukRo, on 07 decembrie 2021 - 23:54, said:

Eu nu as pierde o astfel de ocazie. La 25 de ani sa lucrez la Microsoft... nu-ti dai seama ce inseamna sa ai asa ceva in CV.

Asculta de mine, eu am facut pasul asta la 37 de ani si regret enorm ca nu m-am desteptat mai devreme.

Banii nu sunt grozavi dar esti singur, 3400 NET iti ajung si pui si deoparte. S-ar putea ca Irlanda sa nu iti placa, dar nu stii niciodata daca nu incerci.

Daca esti depresiv, e destul de delicat... mutarea asta are un impact deloc de neglijat. Dar in plan profesional, o sa regreti enorm daca o ratezi.
E criza mare de programatori si tot creste criza.

Devine din ce in ce mai usor sa intri in firme de astea mari. Nu mai e ca pe vremuri de doar aia cu stea in frunte lucrau la firme de astea, acuma cam oricine care misca un pic se se pregateste intra.

Din ce am observat, numele firmei la care ai lucrat te ajuta cel mult sa te cheme la un interviu, unde candidatii sunt triati mai puternic. Dupa, nu intereseaza pe nimeni ca ai lucrat la nush-ce-firma, ce stii si cum te descurci am vazut ca conteaza.

Plus ca treaba asta implica si un downgrade profesional, daca la firma din Romania sunt incadrat la nivel de experienta mediu in Irlanda ma incadreaza entry-level. Practic imi dau discard total la experienta din tara (gen, da am vazut ca ai lucrat din timpu facultatii si ai vreo 4 ani de experienta, da nu dam 2 bani pe ea, hai entry level).

Edited by IonutYo, 08 December 2021 - 00:08.


#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015
Du-te!

#12
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016

 IonutYo, on 07 decembrie 2021 - 22:57, said:

Salut, am primit recent o oferta de la o multinationala din Dublin (Microsoft) ce implica sa ma relochez in Dublin.

In Romania (programator) castig 8000 de lei lunar, iar in Dublin as primit undeva la 3400 euro + bonus anual de 7000 dolari.

Am observat ca chiriile sunt extrem de scumpe.

Din punct de vedere al nivelului de trai, as putea mentine ce obtin in Romania de 8000 lei cu 3400 euro in Dublin?

Gindesti foarte gresit.
Banii sint irelevanti, priveste pozitia asta ca o rampa de lansare si o oprtunitate de invatare (nu numai programare ci multe altele).
In SUA faci 300-500k$ la FAANGM daca ajungi acolo.

 Rav_885, on 07 decembrie 2021 - 23:16, said:

Nivelul de trai de jos, adica ca tot poporul in Irlanda. Stiu pe cineva care nu a reusit sa se acomodeze acolo, dar nu neaparat din motive de bani ci pentru ca irlandezii is mai dintr-o bucata, le cam au cu bautura, cauta scandal, le put emigrantii.. chestii din astea...
Depinde foarte mult in ce zona iti permiti sa locuiesti din banii aia..


Mie mi s epare ca sint fix ca romanii, deci e usor sa te adaptezi Posted Image

PS: de luat in consderare e ca daca esti singur si pleci pe calea asta (cariera) o sa fie greu cu relatii pe termen lung. Tot merita incercat citiva ani, pentru ca o sa te zgirii pe ochi la 40 de ani.

Quote

Devine din ce in ce mai usor sa intri in firme de astea mari. Nu mai e ca pe vremuri de doar aia cu stea in frunte lucrau la firme de astea, acuma cam oricine care misca un pic se se pregateste intra.

Au dreptate, dar comptetia e inca mare pe locurile in care se plateste foarte bine, celel mentionate de mine. Pe 3000 de euro bineinteles ca intra oricine, astea sint salarii pe care nici un maturator nu le ia in California sau in Seattle.

Edited by vrajitoruldinoz, 08 December 2021 - 00:47.


#13
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Sfatul meu (de emigrant batran): nu te gandi la bani, ci doar la oportunitati pentru viitor. Incearca sa te gandesti unde te potrivesti mai bine (incepe prin a elimina unde nu te potrivesti), in ce scenariu ai avea oportunitati mai bune pentru viata sociala, satisfacerea pasiunilor si nevoilor personale (nu te gandi la cariera etc, e mult prea devreme si ai informatii mult prea putine).
Daca iti place in Romania, nu pleca pe termen lung in alta parte. Daca viata din Romania te deprima, nu reusesti sa te integrezi (nu ai prieteni, nu te intelegi cu familia, nu gasesti oameni cu preocupari comune), atunci incearca sa vezi cum e in alta parte.

#14
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Nici n-as sta pe ganduri...

#15
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,704
  • Înscris: 21.06.2016

 clorel_utnapishtim, on 08 decembrie 2021 - 00:53, said:

Daca iti place in Romania, nu pleca pe termen lung in alta parte. Daca viata din Romania te deprima, nu reusesti sa te integrezi (nu ai prieteni, nu te intelegi cu familia, nu gasesti oameni cu preocupari comune), atunci incearca sa vezi cum e in alta parte.

Sint de acord cu tot dar nu asta.
Din ce am vazut eu la viata mea, cei mai buni emigranti sint aia carora le place in Romania sau macar nu le displace in mod deosebit, si cei mai slabi sint cei pe care ii deprima viata din Romania. Si am multe cazuri. Statistic vorbind, ca exista procente semnificative pe dos.
Cred ca explicatia simpla e ca primii sint oameni mai optimisti si poztivi si a doua categorie sint mai depresivi si negativisti. Daca vezi binele si in Romania, e cu atit mai mai usor sa il vezi in alta tara.
Pe de alta parte as paria impotriva adaptarii tuturor celor care stau in Romania dar tot timpul spun ca ar trebui s apleci, n-ar sta o secunda in locul tau.

Edited by vrajitoruldinoz, 08 December 2021 - 00:59.


#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Te vor programator sau sysadmin?

#17
IonutYo

IonutYo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 30.07.2013

 dani.user, on 08 decembrie 2021 - 01:06, said:

Te vor programator sau sysadmin?
software engineer L59 aka programator piele p[lii


vrajitoruldinoz said:

Banii sint irelevanti, priveste pozitia asta ca o rampa de lansare si o oprtunitate de invatare (nu numai programare ci multe altele).


In ce sens rampa de lansare? cand mergi al o multinationala de asta de obicei cam trebuie sa stai 3-5 ani minim. In Romania mai merge sa umbli din firma in firma la 1-2 ani sau chiar cateva luni.

Edited by IonutYo, 08 December 2021 - 01:23.


#18
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
salariile in irlanda sunt mai mici ca in uk. in schimb pretul chiriilor e cam tot pe acolo.
si bineinteles vremea e la fel de ploioasa ca aia din uk.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate