Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Emigrare Irlanda, merita?

* * * - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
442 replies to this topic

#37
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Trebuie sa urmaresti trei aspecte:

1. Oportunitatea profesionala e senzationala, Microsoft la 25 de ani intr-o tara civilizata inseamna ceva la cv care probabil te va ajuta toata viata. Banii sunt buni insa momentan pt tine sunt irelevanti in comparatie cu sansa pe care o ai.

2. Faptul ca treci la entry level e absolut irelevant, mai degraba e un avantaj ca nu ai o asa presiune pe tine la inceput. In vest poti promova mult mai usor decat in Romania pentru ca posturile noi se ocupa prin competitie, nu prin pile ca in Romania.

3. Tu de fapt in Romania ai un nivel de trai mai scazut decat in Irlanda indiferent de venituri, fiindca Romania nu iti ofera nimic in afara de aia 8000Ron.

View PostIonutYo, on 08 decembrie 2021 - 00:00, said:

Plus ca treaba asta implica si un downgrade profesional, daca la firma din Romania sunt incadrat la nivel de experienta mediu in Irlanda ma incadreaza entry-level. Practic imi dau discard total la experienta din tara (gen, da am vazut ca ai lucrat din timpu facultatii si ai vreo 4 ani de experienta, da nu dam 2 bani pe ea, hai entry level).

E absolut irelevant. Cand o sa demonstrezi ca esti mai sus de entry level o sa evoluezi. Ca o idee, daca eu as avea o firma in strainatate n-as face altfel, stiind care sunt cerintele in vest si cum se face scoala in Romania, e normal sa existe o oarecare suspiciune fata de treaba asta, insa tu fiind tanar nu te afecteaza deloc treaba asta, in 2 ani daca esti la medium in Microsoft la Dublin esti mai bine vazut decat un director la firma no name din Romania.

Edited by giuliani, 08 December 2021 - 09:57.


#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
A lucrat cineva de la Microsoft pe aici? Ca la cat de convinsi sunteti toti ce oportunitate extraordinara este, cat de greu o sa cantareasca in CV, cum vi se vor deschide portile raiului dupa asta, inclin sa cred ca nu, si nu doar atat, dar nici nu pare sa aveti foarte mult in comun cu industria.

Edited by MembruAnonim, 08 December 2021 - 10:00.


#39
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
8.000 de lei net la 25 de ani e foarte bine.
Mai ai si probleme cu depresia si te duci fix la aia unde nu vezi soarele niciodata? Eu am stat 2 luni fara sa vad soarele si deja nu mai suportam. Si nu prea am probleme cu depresia.
In plus banii aia sunt putini.
Daca vrei sa pleci mai cauta ceva mai banos si intr-un loc cu soare.

#40
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostMembruAnonim, on 08 decembrie 2021 - 10:00, said:

A lucrat cineva de la Microsoft pe aici? Ca la cat de convinsi sunteti toti ce oportunitate extraordinara este, cat de greu o sa cantareasca in CV, cum vi se vor deschide portile raiului dupa asta, inclin sa cred ca nu, si nu doar atat, dar nici nu pare sa aveti foarte mult in comun cu industria.

Pai conteaza foarte mult in momentul in care aplici altundeva, daca ai fost competent pt Microsoft ai sanse mari sa te cheme la interviu la o alta firma daca aplici.

#41
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFriskey, on 08 decembrie 2021 - 10:07, said:

Daca vrei sa pleci mai cauta ceva mai banos si intr-un loc cu soare.
California il asteapta, dar sansele-s mult mai mari daca pleci de la Microsoft Ireland decat de la no-name srl din Romania.
Sunt forumisti care pot confirma...

#42
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Multi care pleaca in strainatate au in cap niste crieterii materiale clare "aia au asfalt si noi nu avem, aia au gradinita si spital si noi nu"
In mod normal, plecarea din tara nu ar trebui sa aiba la baza astfel de criterii ci motivatii spirituale, respectiv daca te simti mai bine, mai apreciat ca om, mai relaxat, "mai intelectual" in spatiul respectiv, adica niste motivatii care tin de varful piramidei lui Maslow, nu de baza acesteia.
Spun asta pentru ca "sclavii nu au patrie"... de asta sunt cautati pe salarii mici oriunde in lume.  Daca te simti tratat ca un sclav in tara, probabil ca te vei simti tratat tot ca un sclav si afara.  Daca in Romania nivelul de trai care merita incepe de pe la 6000 lei net de persoana, in afara e cel putin dublu, pentru ca chiria e dubla sau tripla decat in Romania.

Cand calculezi o echivalenta intre cele doua medii de munca si viata cel mai corect e sa calculezi cu cati bani ramai in mana, pentru pus deoparte, dupa ce achiti toate cheltuielile traiului.. avand in vedere un standard de viata decent.

#43
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,061
  • Înscris: 30.07.2006
Initiator


O gramada de romani sunt plecati in Dublin, la Google, Facebook, Vodafone,etc.

Nu e doar Microsoft acolo, ci o gramada de multinationale de unde ai de ales dupa 2-3 ani de Microsoft daca vrei sa faci o schimbare.

Cu experienta de acolo poti pleca apoi in Londra sau chiar in State, esti la inceput de cariera, the sky is the limit.

Nu pune banii criteriu principal de alegere acum, ci calitatea vietii si experienta pe care o poti dobandi.

Nu ai de carat nevasta si copii dupa tine, esti la varsta la care aduni experienta si experiente.
Nu cascaval in cont.
Vine si ala, ai rabdare.


Sunt doua tipuri de oameni : aia care regreta dupa ce au facut ceva si aia care regreta ca NU au facut ceva la timpul potrivit.
E mai bine sa fii in prima categorie, desi la ce ti se propune nu vad ca e mai rau decat ce ai deja in Romania.

Edited by marius.bunu, 08 December 2021 - 10:36.


#44
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostRav_885, on 08 decembrie 2021 - 10:22, said:

Multi care pleaca in strainatate au in cap niste crieterii materiale clare "aia au asfalt si noi nu avem, aia au gradinita si spital si noi nu"
In mod normal, plecarea din tara nu ar trebui sa aiba la baza astfel de criterii ci motivatii spirituale, respectiv daca te simti mai bine, mai apreciat ca om, mai relaxat, "mai intelectual" in spatiul respectiv, adica niste motivatii care tin de varful piramidei lui Maslow, nu de baza acesteia.
Spun asta pentru ca "sclavii nu au patrie"... de asta sunt cautati pe salarii mici oriunde in lume.  Daca te simti tratat ca un sclav in tara, probabil ca te vei simti tratat tot ca un sclav si afara.  Daca in Romania nivelul de trai care merita incepe de pe la 6000 lei net de persoana, in afara e cel putin dublu, pentru ca chiria e dubla sau tripla decat in Romania.

Cand calculezi o echivalenta intre cele doua medii de munca si viata cel mai corect e sa calculezi cu cati bani ramai in mana, pentru pus deoparte, dupa ce achiti toate cheltuielile traiului.. avand in vedere un standard de viata decent.


Pai cum poti spera la chestiile din varful piramidei lui Maslow daca nu iti sunt indeplinite nevoile primare? Ca pana la urma siguranta sistemului medical aia e, nu un moft, la fel si educatia, siguranta pe sosele. Dupa ce le ai astea te gandesti la apreciere, etc.

Edited by giuliani, 08 December 2021 - 10:28.


#45
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View PostRav_885, on 08 decembrie 2021 - 10:22, said:

Multi care pleaca in strainatate au in cap niste crieterii materiale clare "aia au asfalt si noi nu avem, aia au gradinita si spital si noi nu"
In mod normal, plecarea din tara nu ar trebui sa aiba la baza astfel de criterii ci motivatii spirituale, respectiv daca te simti mai bine, mai apreciat ca om, mai relaxat, "mai intelectual" in spatiul respectiv, adica niste motivatii care tin de varful piramidei lui Maslow, nu de baza acesteia.
FIX din cauza asta au plecat foarte multi! O dai dracu de spiritualitate cand mori cu zile in spitale sau iti rupi masina pe strazile noastre sau te priveste de sus un roman cu masina de 100k si casa de 300k facute din furt si femei trimise la produs...
In tara sunt promovate bagaboantele de pe OnlyFans(Da au aparut la stiri), curvele si bombardierii; in tara smecherii fac bani. Cei care invata o meserie, au un job ok, castiga maximum 10-15.000 lei (fara sa luam in calcul varfurile, zicem o medie) si traiesc tot in mizeria asta.
Politicienii trag pentru ei nu pentru tara.
Ganditi-va ce pensie va avea el in RO, indiferent de cat de mult va ajunge sa castige si ce pensie va avea in tarile cu apa calda din vestul Europei? Doar atat, pensia de stat, fara Pilon III sau alte  chestii.

Edited by mannyx92, 08 December 2021 - 10:31.


#46
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRav_885, on 08 decembrie 2021 - 10:22, said:

Cand calculezi o echivalenta intre cele doua medii de munca si viata cel mai corect e sa calculezi cu cati bani ramai in mana, pentru pus deoparte, dupa ce achiti toate cheltuielile traiului.. avand in vedere un standard de viata decent.
La banii mentionati de el ar trebui sa ramana lunar cu o suma echivalenta cu tot salariul lui din Romania.
Dar nu banii-s importanti aici, ca-s putini si in Romania si in Irlanda, ci cu posibilitatile ce i se deschid.

#47
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postgiuliani, on 08 decembrie 2021 - 10:28, said:

Pai cum poti spera la chestiile din varful piramidei lui Maslow daca nu iti sunt indeplinite nevoile primare?

Pai tocmai.. daca nici acolo nu depasesti stadiul nevoilor primare, e un motiv beton sa nu te duci.  Te duci doar daca ai acolo un nivel de trai nu ridicat, cel putin decent.  Nu are rost sa te duci sa faci foamea pe acolo si sa aduni cu sacrificii imense, la sfarsit de luna 200 de euro cum fac multi romani, ca nu ajungi nicaieri, clar.

View PostKarhu, on 08 decembrie 2021 - 10:32, said:

La banii mentionati de el ar trebui sa ramana lunar cu o suma echivalenta cu tot salariul lui din Romania.
Dar nu banii-s importanti aici, ca-s putini si in Romania si in Irlanda, ci cu posibilitatile ce i se deschid.

Pai nu-i ramane mai nimic, ca acolo e 2000 de euro pe luna chiria la o casa modesta cu scara interioara si un dormitor la etaj.  Din restul de 1500 de euro, abia o tarai cu restul...
In privinta oportunitatilor profesionale acolo da.. e un plus in CV desi, am inteles ca e munca multa si exploatare, adica se calca pedala puternic pe imigranti. Sunt multi care nu rezista ritmului.

E multa lume dispusa sa se inhame dar foarte putini stiu cu ce se mananca...  In IT ai totusi posibilitatea sa inveti si sa cresti, asta e important.  In alte zone mai greu.

Edited by Rav_885, 08 December 2021 - 10:58.


#48
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View PostIonutYo, on 08 decembrie 2021 - 01:12, said:

software engineer L59 aka programator piele p[lii
In ce sens rampa de lansare? cand mergi al o multinationala de asta de obicei cam trebuie sa stai 3-5 ani minim. In Romania mai merge sa umbli din firma in firma la 1-2 ani sau chiar cateva luni.

View PostIonutYo, on 08 decembrie 2021 - 00:00, said:

Plus ca treaba asta implica si un downgrade profesional, daca la firma din Romania sunt incadrat la nivel de experienta mediu in Irlanda ma incadreaza entry-level. Practic imi dau discard total la experienta din tara (gen, da am vazut ca ai lucrat din timpu facultatii si ai vreo 4 ani de experienta, da nu dam 2 bani pe ea, hai entry level).

Tocmai experienta din Romania este privita ca taiatul de frunze la caini de la o multinationala"floricica" la alta. Nu levelul de la Microsoft!
Asta este realitatea.

Daca intentionezi se emigrezi din Romania, asta este o oportunitate. Cu cat inaintezi in varsta cu atat iti va fii mai greu sa gasesti si sa accepti astfel de oportunitati!

#49
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostRav_885, on 08 decembrie 2021 - 10:55, said:


Pai nu-i ramane mai nimic, ca acolo e 2000 de euro pe luna chiria la o casa modesta cu scara interioara si un dormitor la etaj.  Din restul de 1500 de euro, abia o tarai cu restul...
In privinta oportunitatilor profesionale acolo da.. e un plus in CV desi, am inteles ca e munca multa si exploatare, adica se calca pedala puternic pe imigranti. Sunt multi care nu rezista ritmului.

E multa lume dispusa sa se inhame dar foarte putini stiu cu ce se mananca...  In IT ai totusi posibilitatea sa inveti si sa cresti, asta e important.  In alte zone mai greu.

Nu stiu cati bani o sa ii ramana in mana, asta depinde de multe.
Iar cu lucrul, posibil sa nu fie ca in Romania unde toti vor sa castige bani si sa frece duda.

Din cate am vazut tu ai inteles cam multe, ai inteles cum e cu chiria, cu cheltuielile, cu exploatatul imigrantilor.

#50
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View PostRav_885, on 08 decembrie 2021 - 10:55, said:

am inteles ca e munca multa si exploatare, adica se calca pedala puternic pe imigranti. Sunt multi care nu rezista ritmului.
Mi-e greu sa cred ca intr-o multinationala se fac diferente de nationalitate/cultura si provenienta. Practic acolo e un amalgam de imigranti; ce-ar insemna ca e o sclavie moderna in toate companiile de genul? Ai sa razi dar si in RO vin toate proiectele pe care aia din afara nu dau doi bani, ca deh suntem multi si ieftini. Aici nu trag pe tine ca imigrant, trag ca cetatean al RO.

Edited by mannyx92, 08 December 2021 - 11:02.


#51
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,061
  • Înscris: 30.07.2006

View Postgiuliani, on 08 decembrie 2021 - 11:01, said:

Din cate am vazut tu ai inteles cam multe, ai inteles cum e cu chiria, cu cheltuielile, cu exploatatul imigrantilor.

Da, stand acasa, in fotoliu Posted Image

Imi plac maxim astia care nu au lucrat neam de neamul lor intr-o multinationala in Romania, darmite afara, dar stiu ei bine cum e cu exploatarea imigrantilor :)

Edited by marius.bunu, 08 December 2021 - 11:04.


#52
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRav_885, on 08 decembrie 2021 - 10:55, said:

Pai nu-i ramane mai nimic, ca acolo e 2000 de euro pe luna chiria la o casa modesta cu scara interioara si un dormitor la etaj.
Nu cred ca un tanar singur si fara familie ar vrea neaparat sa stea la casa cu scara interioara. Presupun ca nici in Ro nu sta asa.

#53
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View Postgiuliani, on 08 decembrie 2021 - 11:01, said:

Din cate am vazut tu ai inteles cam multe, ai inteles cum e cu chiria, cu cheltuielile, cu exploatatul imigrantilor.
Pai daca se refera la munca de jos, il cred si eu ca se simte exploatat. In acelasi mod era si in RO (exploatat) dar deh, macar era acasa.

#54
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

View PostRav_885, on 08 decembrie 2021 - 10:55, said:

Pai tocmai.. daca nici acolo nu depasesti stadiul nevoilor primare, e un motiv beton sa nu te duci.  Te duci doar daca ai acolo un nivel de trai nu ridicat, cel putin decent.  Nu are rost sa te duci sa faci foamea pe acolo si sa aduni cu sacrificii imense, la sfarsit de luna 200 de euro cum fac multi romani, ca nu ajungi nicaieri, clar.

Pai nu-i ramane mai nimic, ca acolo e 2000 de euro pe luna chiria la o casa modesta cu scara interioara si un dormitor la etaj.  Din restul de 1500 de euro, abia o tarai cu restul...
In privinta oportunitatilor profesionale acolo da.. e un plus in CV desi, am inteles ca e munca multa si exploatare, adica se calca pedala puternic pe imigranti. Sunt multi care nu rezista ritmului.

E multa lume dispusa sa se inhame dar foarte putini stiu cu ce se mananca...  In IT ai totusi posibilitatea sa inveti si sa cresti, asta e important.  In alte zone mai greu.

Chiriile sunt mari dar gasesti usor ceva pt un tanar singur. Uite o garsionera la 750 chiar langa sediul MS: https://www.spotahom...:studios/257260

Si chiar daca nu o sa ii placa... poate oricand sa se intoarca dar cu MS in CV.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate