Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Emigrare Irlanda, merita?

* * * - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
442 replies to this topic

#19
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Dpdv al cheltuielilor le ai pe cele fixe:
-chirie
-ceva taxe la Consiliul local / făctura servicii, dacă e
-energie
-abonamnente telefon/internet
-transport
-mancare (acasă + loc de muncă, dacă e)
-cheltuieli casnice (detergenți & Co)

Astea fiind cam stricte, neputând să le ajustezi de la o luna la alta prea mult. Sapa, vezi la cat ajungi pe lună în funcție de zona/transport, și vezi ce/dacă îți mai rămâne de jonglat - adică să pui și ceva deoparte, dar sa nu uiți și de celelalte cheltuieli de genul haine, electronice, distracții, ieșiri, bla-bla.

#20
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Eu m-as duce! Am plecat acum 20 si ceva de ani si-mi pare rau ca n-am plecat mai devreme. Pentru a compara costul vietii dintr-o tara cu alta vezi https://www.numbeo.com/cost-of-living/

#21
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009

 IonutYo, on 07 decembrie 2021 - 22:57, said:

Salut, am primit recent o oferta de la o multinationala din Dublin (Microsoft) ce implica sa ma relochez in Dublin.
In Romania (programator) castig 8000 de lei lunar, iar in Dublin as primit undeva la 3400 euro + bonus anual de 7000 dolari.
Am observat ca chiriile sunt extrem de scumpe.
Din punct de vedere al nivelului de trai, as putea mentine ce obtin in Romania de 8000 lei cu 3400 euro in Dublin?

   La banii pe care ei i-au oferit  ( tie ) este clar ca nu se duce nimeni de acolo de la ei .. Bonusul este anual , asta doar cand completezi cate un an full la ei  ( ca sa fie siguri ca nu te lasi de ei intre timp ) . In afara ROmaniei , acesti bani sunt doar de supravietuire si ramai cu nimic la final de an . Sa acumulezi experienta nu se pune , pentru ca ai , asa ca asteapta sau cauta joburi pe bani mai multi ,,
   Iti spune unul ( eu adica ) care lucreaza in afara Romaniei din 2004 si pe acesti bani , nici nu ma misc de acasa . Este o vorba , decat 15 ani cioara , mai bine 5 ani vultur si apoi planezi doar ..
   Traiesti mai bine si mai lejer in Romania pe 8000 ron , decat in Dublin cu 3400 euro ..( daca scazi taxele de 40 % , ce ramane nu cred ca iti ajung de chirie , masina si restul de necesitati ) Iar clima in Dublin ... este SHIT tot timpul anului . Vezi soarele in poze si alea din Dubai doar ..

   Iti dau un exemplu .. Un job in Dubai daca nu este platit cu minim 10000 USD lunar , este job degeaba , lasi toti banii in Dubai ( asta este si scopul lor defapt )  si vii acasa asa cum ai plecat in prima zi , exact cum zice Bobonete , vii inapoi in avion cu aceasi plasa de la Mega Image cu care ai plecat initial ..
Scuze daca am fost prea direct .. dar tu ai un job banos in Romania si sigur .. si .. hai  sa nu mai fim   ..  Indienii ..  Europei  , adica sa lucram oriunde pe oricat ...

Edited by stefandinescu70, 08 December 2021 - 05:35.


#22
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 16.03.2007
la fel am fost si eu acum cativa ani, dar pe sume cu o treime mai mari 12k lei aici sau aproape 5k eur acolo.
mi-am bagat lula-n vremea lor ploioasa si depresiva, decat sa ajung refugiat pe acolo am ales sa raman in tara sa frec duda. si-n plus aici femeile-s mult mai ieftine.
dar vizita la guinness storehouse a fost frumoasa. daca n-ai problema cu vremea, du-te vezi cum e, daca nu-ti place te intorci oricand.

Edited by laffin, 08 December 2021 - 06:21.


#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 IonutYo, on 08 decembrie 2021 - 01:12, said:

In ce sens rampa de lansare? cand mergi al o multinationala de asta de obicei cam trebuie sa stai 3-5 ani minim. In Romania mai merge sa umbli din firma in firma la 1-2 ani sau chiar cateva luni.

In sensul ca VEZI care e treaba pe plan international, in sensul ca cunosti si altceva, alte domenii, alti oameni, in sensul ca de acolo ai si alte oportunitati, se deschide orizontul.
Cu cat mai tanar cu atat mai bine
Nu m-as uita o secunda inapoi

 laffin, on 08 decembrie 2021 - 06:20, said:

la fel am fost si eu acum cativa ani, dar pe sume cu o treime mai mari 12k lei aici sau aproape 5k eur acolo.
mi-am bagat lula-n vremea lor ploioasa si depresiva, decat sa ajung refugiat pe acolo am ales sa raman in tara sa frec duda. si-n plus aici femeile-s mult mai ieftine.
Daca totul se rezuma la bani si pitzipoance, da, Romania e mult mai indicata pentru "cariera" si familie

#24
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

 IonutYo, on 08 decembrie 2021 - 01:12, said:

In ce sens rampa de lansare? cand mergi al o multinationala de asta de obicei cam trebuie sa stai 3-5 ani minim. In Romania mai merge sa umbli din firma in firma la 1-2 ani sau chiar cateva luni.

Pai nu stiu, eu zic ca am spus tot ce era de spus acolo.
Care e scopul tau in viata? ce vrei de la o slujba?
Daca ai niste talente (nu virrf, dar p[este medie - prespun ca asta e cazul ca esti la MS) vrei sa faci maximul de bani si sa lucrezi la chestii interesante trebuie sa pleci in SUA.
Daca e ok cu 10000 de lei si nu vezi nici o problema pe termen lung, vrei o slujba de 40h pe sptaminia, nu esti in top x% iar la MS ai ajuns mai mult dintr-o intimplare, daca nu ai ambitii mai mari, nu are nici un sens. Tsunami zice ca sa te duci, sa vezi, sa cistigi experienta... sincer asta e numai pentru unii oameni, nu pentru toti.
Trebuie sa fii realist ca daca nu esti poti sfirsi in nefericire.
Nu trebuie sa stai nicaieri 3-5 ani, in ziua de azi oamenii isi schimba locul de munca repede in programare.

 Tsunnnami, on 08 decembrie 2021 - 07:55, said:


Daca totul se rezuma la bani si pitzipoance, da, Romania e mult mai indicata pentru "cariera" si familie

Ai uitat ghilimelele la familie :D

#25
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009

 Tsunnnami, on 08 decembrie 2021 - 07:55, said:

In sensul ca VEZI care e treaba pe plan international, in sensul ca cunosti si altceva, alte domenii, alti oameni, in sensul ca de acolo ai si alte oportunitati, se deschide orizontul.
Cu cat mai tanar cu atat mai bine.Nu m-as uita o secunda inapoi
Daca totul se rezuma la bani si pitzipoance, da, Romania e mult mai indicata pentru "cariera" si familie

Sa stii ca banul primeaza in orice job . Daca te duci doar ca sa faci experienta si un CV mai gros/lung  si nu castigi/iti ramene mare lucru financiar ........ai pierdut timpul degeaba ......
   Ori merita financiar  , ori pierzi vremea aiurea pe colo colo , si , ajungi la 45 de ani si nu ai realizat nimic . Asta face diferenta intre mentalitati si mentalitati , iar viata este VERY SHORT .. Nu ai timp de pierdut vremea pe bani putini ..  Bineinteles daca ai un tel in viata ..
   Daca doar pierzi vremea pe coclauri si nimic nu realizezi pentru tine ca si valoare .. totul este ZERO ..
Sa revenim ontopic , acest job pe acei bani .. NU MERITA din nici un unghi de vedere .. De aceea este si oferit la ROMANI .. Sorry about this statement ..
In primul rand , el trebuie sa fie platit ca expat , nu ca si local Dublinez , iar salariile de expati sunt altceva oriunde .
Vezi OMV ( in Romania )  ceh si/sau croat platit ca expat care are  8000 euro pe luna/ net la el acasa in cont  si vezi roman la OMW  platit pe acelasi post cu 10 000 ron ..

Edited by stefandinescu70, 08 December 2021 - 08:32.


#26
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010

 Rav_885, on 07 decembrie 2021 - 23:16, said:

Stiu pe cineva care nu a reusit sa se acomodeze acolo, dar nu neaparat din motive de bani ci pentru ca irlandezii is mai dintr-o bucata, le cam au cu bautura, cauta scandal, le put emigrantii.. chestii din astea...

poate-o fi varu-meu! exact ptr astea a renuntat, plus vremea de acolo. si el era si cu iubita acolo.

problemele cu anxietatea-depresia se accentueaza cand vei fi singur intr-un mediu nefamiliar. tu trebuie sa fii beton cand ajungi acolo, sa poti munci, nu sa dai banii pe terapii. cei ce ti-au raspuns mai sus sunt barbati si poate nu dau prea mare atentie acestui amanunt deloc neglijabil. dar daca nu esti stabil emotional, o mutare de-asta te face leguma.

succes, bafta orice vei alege!

#27
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009
Pe subiectul asta , nici nu trebuie comentat , este by default  ... Aici ai dreptate totala , nu toata lumea este facuta sa lucreze pe coclauri ..

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 stefandinescu70, on 08 decembrie 2021 - 05:23, said:

   Traiesti mai bine si mai lejer in Romania pe 8000 ron , decat in Dublin cu 3400 euro ..( daca scazi taxele de 40 % , ce ramane nu cred ca iti ajung de chirie , masina si restul de necesitati ) Iar clima in Dublin ... este SHIT tot timpul anului . Vezi soarele in poze si alea din Dubai doar ..

Scuze daca am fost prea direct .. dar tu ai un job banos in Romania
1. A zis de 3400 net, nu brut.
Taxele nu cred ca sunt asa de mari cat zici, 40% sunt probabil la peste 100.000/ an, cine sta acolo poate da lamuriri...

2. Job banos nu are nici in Ro, 8000 lei e destul de slabut...

Eu as incerca, pt experienta.
Probabil initiatorul va putea sa economiseasca o suma echivalenta cu tot venitul lui lunar de acum din Ro. Banii sunt slabuti oricum, insa important e ca jobul asta ar putea fi o rampa de lansare.

 stefandinescu70, on 08 decembrie 2021 - 08:28, said:

Sa stii ca banul primeaza in orice job . Daca te duci doar ca sa faci experienta si un CV mai gros/lung  si nu castigi/iti ramene mare lucru financiar ........ai pierdut timpul degeaba ......
Poate pleca mai departe, spre SUA, dupa 1-2 ani, n-a zis nimeni sa ramana pe veci acolo...

#29
stefandinescu70

stefandinescu70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 29.08.2009
8000 ron este slabut ? in Romania ?

#30
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,516
  • Înscris: 30.08.2017
Pentru job-ul lui da.

#31
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 31.07.2017
are 25 de ani omul, nu poti avea mari pretentii la varsta asta, chiar daca ti se pare ca stii cate ceva.

#32
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Mare atenție la chirie.
Chiria e cea care te omoară nu restul. În funcție de chiria pe care ți-o permiți e civilizat sau nu locul in care vei locui.

Daca zona e ceva mai buna, probabilitatea de a vedea femei bete care fac scandal, pe strada sau in vecinatate e mai redusă.
Repet, în Irlanda, femeile beau in pub cot la cot cu bărbații până cad sub masa.

#33
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Eu zic ca depinde foarte mult de ce vrei tu de la viata.
Vrei sa pleci din Ro? Poti lua jobul ca pe o oportunitate, un inceput, etc.
Daca nu esti multumit de bani atunci mai cauta, mai asteapta alte oferte.
Eu zic ca 8000 lei cat iei tu in Romania e un venit foarte bun. Pentru standardele romanesti ai un salariu bun!

#34
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Du-te amice, du-te fara sa te uiti inapoi. Am fost in situatia ta, am facut-o, no regrets!

#35
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,059
  • Înscris: 30.07.2006

 IonutYo, on 07 decembrie 2021 - 22:57, said:

Salut, am primit recent o oferta de la o multinationala din Dublin (Microsoft) ce implica sa ma relochez in Dublin.

In Romania (programator) castig 8000 de lei lunar, iar in Dublin as primit undeva la 3400 euro + bonus anual de 7000 dolari.

Am observat ca chiriile sunt extrem de scumpe.

Din punct de vedere al nivelului de trai, as putea mentine ce obtin in Romania de 8000 lei cu 3400 euro in Dublin?

Pleaca fara sa te mai uiti in urma.

#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Omul are probleme cu depresia si anxietatea, e singur, si voi il impingeti sa se duca intr-un oras cu o vreme legendar de proasta si pe niste bani care obiectiv si pe cifre o sa ii ofere un standard de viata clar inferior, ca sa lucreaze la o plantatie care stoarce oamenii de energie, cel putin pe astia de pe treptele inferioare, si totul nici mai mult nici mai putin decat in contextul pandemiei care e cum il stim.
In loc sa ganditi din contextul lui, incercati sa va validati pentru a milioana oare alegerile de viata facute de voi, la cu totul alt moment, in cu totul alte conditii.

P.S: Viata buna in Microsoft incepe de la nivelul 63-64 in sus, pana atunci te muncesc aia pentru fiecare dolar pe care ti se pare ca il primesti in plus.

Edited by MembruAnonim, 08 December 2021 - 09:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate