Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Minorii ar putea fi amendați dacă fumează în spațiile publice - proiect de lege

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Intreaba puradeii daca parintii lor stiu sa semneze ! Lasa ca ei sunt obisnuiti cu fumul facut de foc in viloi Posted Image

View Postdanutpopa222, on 24 februarie 2023 - 19:47, said:

Eu am vazut puradei de 10 ani fumand......La varsta aia sa faci asta....

Edited by mihaiC1, 24 February 2023 - 20:23.


#20
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

View PostRares95, on 24 februarie 2023 - 16:43, said:

Dar cum ramane cu magazinele astea de cartier care vand minorilor de la alcool pana la tigari? De ce sa amendezi minorul ca fumeaza? WTF? Inchide tarabele alora care nu respecta legea... Stiu eu cel putin 3 magazine in Severin unde poti cumpara bauturi si tigari fara probleme, li se rupe vanzatorilor sa iti ceara buletin, am vazut chiar eu cum vindeau bere unora de maxim clasa a 10-a.

... Asta venind de la un om care sigur nu a lucrat nici macar un minut pe post de casier intr-un magazin alimentar / chiosc / taraba / etc. Da, intr-o lume perfecta / ideala, s-ar respecta toate legile si minorii nu ar putea sa cumpere alcool sau tigari. In realitate... e mai complexa problema. Casierul ala e si el un om, are problemele lui, treburile lui la care sa fie atent, nu e pus acolo ca sa fie agent de ordine sau sa poarte de grija copiilor altora.

Si mai e si reversul medaliei, sunt destui care sunt majori si arata mult sub varsta lor, asa ca nu fi atat de sigur ca toti pe care-i vezi sunt maxim de clasa a 10-a

#21
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Sa pastram un moment de reculegere pentru cei care nu mai fumeaza de ani buni prin restaurante, cei care la ora aia aduceau cele mai imbecile argumente de ce asta e o lege proasta si cum vor da faliment toate resturantele.

Edited by murdar, 24 February 2023 - 21:53.


#22
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020

View Postdanutpopa222, on 24 februarie 2023 - 19:47, said:

Eu am vazut puradei de 10 ani fumand......La varsta aia sa faci asta....
eu am inceput la 11, si cei din jurul meu pe la 12-13. n-ai crescut in Romania? daca da, cum ti se pare asta un soc.

#23
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View Postandreic, on 24 februarie 2023 - 18:18, said:

Sa nu confundam fumatul cu coca cola totusi...
Pai cocacola e mult mai nociva, comparata in termeni de leu pe leu.
Eu fumez de 30 de ani, cu 2 pauze de 1-3 ani. Cate un pachet pe zi.
Daca as fi baut cate 3 sticle de 2.5l zilnic, eram mort de mult.
Am avut totusi o perioada, (2001-2002) cand beam cate 2l pe zi.

Plus ca cocacola e mult mai atractiva pentru copii. Pe ai mei, daca i-as lasa, ar fi in stare sa bea fiecare cate o sticla de cola la 2l pe zi. Fumatul nu-i tenteaza, dar cola da.

E chiar periculoasa cocacola asta. Din cauza de zahar, nu din alte considerente.

#24
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021

View Postbenis, on 24 februarie 2023 - 19:10, said:

Ambele sunt la fel de nocive.
sigur nu.
Am fumat 30 ani
Daca beam coca 2/zi 30 ani....eram ulcele

#25
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View Postmurdar, on 24 februarie 2023 - 21:53, said:

Sa pastram un moment de reculegere pentru cei care nu mai fumeaza de ani buni prin restaurante, cei care la ora aia aduceau cele mai imbecile argumente de ce asta e o lege proasta si cum vor da faliment toate resturantele.
Pai, sa-ti explic eu cum sta treaba.In primul rand, ajungi sa eviti restaurantul pentru alte motive decat strict mancatul. eu am aici langa mine un restaurant in care se fumeaza. Si mai sunt, unde fumatul e permis, probabil au vreo intelegere cu politia.
De atunci, cafea nu am  mai baut la restaurant. Si daca iau sa beau ceva, maxim una-doua beri. Inainte, ne intalneam in grupuri de 10 insi si beiam sticle de vin cu duzinele, stateam cu orele.
Pentru un restaurant, de acolo ieseau banii. Fumatorii sunt dedati viciului in general. Comanda o sticla de vin in plus, fata de un nefumator sau fata de unul care nu poate fuma.
Asta se traduce direct in pretul pe care tu il platesti cand mananci la restaurant deoarece restaurantul trebuie sa iasa pe plus.
Mai iei ciorbica la 12 lei? N-o mai iei. E 25 acum.
Mai iei ceafa de porc la 25 de lei? Nu o mei iei, ca-i cam 50 acum.
Nici vinuțu nu-l mai iei cu 40 ci cu 60 sau mai mult. Vinuțu care costa tot 30 si un pic  de lei in megaimaj ca si acum 4-5 ani. Sa zicem un Segarcea Merlot. Sau o rara neagra de purcari, un vin destul de popular. Care a fost cam tot timpul in jurul undeva a 40+ lei. S-a scumpit si in magazin, e drept, dar cu doar cativa lei. Insa in pretul platit la restaurant, pretul s-a dus rau de tot in sus, cu zeci bune de lei. Comparativ before-after la acelasi restaurant.
Asta e efectul faptului ca esti obligat sa refuzi o anumita clientela. Nicio problema, insa -> costa! Si costa mai ales pe nefumator. Unde dai si unde crapa.
:)

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmaccip, on 24 februarie 2023 - 23:17, said:

Pai cocacola e mult mai nociva, comparata in termeni de leu pe leu.
Eu fumez de 30 de ani, cu 2 pauze de 1-3 ani. Cate un pachet pe zi.
Daca as fi baut cate 3 sticle de 2.5l zilnic, eram mort de mult.
Asa crezi tu... nu se compara o bautura energizanta cu inhalarea.

#27
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
I-auzi! Nici nu cred ca poti bea 7 litri de cola pe zi, ca te ia salvarea. Eu pot fuma si 2 pachete de tigari la nevoie.
Iar daca inlocuiesti cola cu energizantul(ce-o mai fi si ala), cred ca vine salvarea degeaba.

#28
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Postmaccip, on 24 februarie 2023 - 23:34, said:

Pai, sa-ti explic eu cum sta treaba.In primul rand, ajungi sa eviti restaurantul pentru alte motive decat strict mancatul. eu am aici langa mine un restaurant in care se fumeaza. Si mai sunt, unde fumatul e permis, probabil au vreo intelegere cu politia.
De atunci, cafea nu am  mai baut la restaurant. Si daca iau sa beau ceva, maxim una-doua beri. Inainte, ne intalneam in grupuri de 10 insi si beiam sticle de vin cu duzinele, stateam cu orele.
Pentru un restaurant, de acolo ieseau banii. Fumatorii sunt dedati viciului in general. Comanda o sticla de vin in plus, fata de un nefumator sau fata de unul care nu poate fuma.
Asta se traduce direct in pretul pe care tu il platesti cand mananci la restaurant deoarece restaurantul trebuie sa iasa pe plus.
Mai iei ciorbica la 12 lei? N-o mai iei. E 25 acum.
Mai iei ceafa de porc la 25 de lei? Nu o mei iei, ca-i cam 50 acum.
Nici vinuțu nu-l mai iei cu 40 ci cu 60 sau mai mult. Vinuțu care costa tot 30 si un pic  de lei in megaimaj ca si acum 4-5 ani. Sa zicem un Segarcea Merlot. Sau o rara neagra de purcari, un vin destul de popular. Care a fost cam tot timpul in jurul undeva a 40+ lei. S-a scumpit si in magazin, e drept, dar cu doar cativa lei. Insa in pretul platit la restaurant, pretul s-a dus rau de tot in sus, cu zeci bune de lei. Comparativ before-after la acelasi restaurant.
Asta e efectul faptului ca esti obligat sa refuzi o anumita clientela. Nicio problema, insa -> costa! Si costa mai ales pe nefumator. Unde dai si unde crapa.
Posted Image

Mila mi-e de tine ca ti-am rasucit cutitul in rana. Dar de mine mi se rupe inima Posted Image

Deci legea aia a fost minunata, daca nu pentru plamanii tai, pentru ficatul tau cu siguranta.

Edited by murdar, 24 February 2023 - 23:55.


#29
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Din moment ce vorbesti in termenii astia, se pare ca-ti ofera o arecare satisfactie. Deh, fiecare om cu mizele lui.
De baut nu prea mai beau decat ocazional, ca nu-mi permite varsta.
Dar in tinerete, frecventam barurile de roackeri in care se bea si se fuma in draci, pana dimineata. Alte vremuri, in care nu se dadeau cu artifici si se proiectau lasere.
Beam, ascultam muzica si discutam filozofie. Genul ala de stimul, nușcumsazic.
Werever, nu mai sunt la varsta in care sa ma mai intereseze, dar atunci a fost ceva frumos.
Tinerii de-acum n-au decat sa se imbete cu redbul si cu ochii la animatoarele care danseaza in chiloti in vitrinele din centrul vechi.
Ca alte lucruri nu mai au voie sa faca. Palma aspra a legii a intervenit peste toate astea ca nu-s sanatoase. Mai bine sa fii cuckholder de-asta (termen introdus de doxan pe softpedia).

#30
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,522
  • Înscris: 02.09.2006

View Postmurdar, on 24 februarie 2023 - 21:53, said:

Sa pastram un moment de reculegere pentru cei care nu mai fumeaza de ani buni prin restaurante, cei care la ora aia aduceau cele mai imbecile argumente de ce asta e o lege proasta si cum vor da faliment toate resturantele.
  N-au dat faliment toate, doar o parte s-au inchis. Iar cele care au ramas, au marit preturile in nestire, pentru a compensa cit de cit scaderea masiva a clientelei!

View PostSTARTREK1, on 24 februarie 2023 - 19:42, said:

o lege facuta dupa renumitu Dan P*lea

https://lege5.ro/Gra...p=geztenbqgaytg


pot sa se duca sa fumeze si mama legalelor in fata politistilor, nu au ce sa le faca

https://www.avocatu....la-a-minorilor/

Astfel că minorul sub 14 ani nu răspunde contravențional sub nici o formă și în nici o situație. Fapta săvârșită de minorul sub 14 ani nu este contravenție. Orice sancțiune contravențională aplicată unei persoane care nu a împlinit vârsta de 14 ani la data săvârșirii faptei (nu la data sancționării faptei) este nelegală și se va anula de instanța de judecată.

ps. fumeza astia sub 14 ani, zici ca sunt locomotive cu abur...
Corect, amenda nu plateste el, ci parintii sau tutorele legal!

#31
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View Posttytysor, on 25 februarie 2023 - 00:18, said:

  N-au dat faliment toate, doar o parte s-au inchis. Iar cele care au ramas, au marit preturile in nestire, pentru a compensa cit de cit scaderea masiva a clientelei!


Whatever helps you sleep at night...

#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdjl, on 24 februarie 2023 - 16:29, said:

Conform unui proiect de lege depus anul trecut şi adoptat anul ăsta: https://adevarul.ro/...nz-2240315.html
Părerea mea e că legea va face fix pix
In loc sa ii prinda pe aia care vand la negru o sa ii pandeasca pe astia care trag un fum.

#33
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Aș paria că n-o să treacă proiectul de deputați.

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMarianG, on 25 februarie 2023 - 09:25, said:

In loc sa ii prinda pe aia care vand la negru o sa ii pandeasca pe astia care trag un fum.
N-are cum sa-i prinda pe aia... asa ca blocheaza initiativa individuala de a fuma.

Edited by andreic, 25 February 2023 - 10:33.


#35
Beerpong

Beerpong

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 30.10.2022

View Postmaccip, on 25 februarie 2023 - 00:09, said:


Dar in tinerete, frecventam barurile de roackeri in care se bea si se fuma in draci, pana dimineata. Alte vremuri, in care nu se dadeau cu artifici si se proiectau lasere.
Beam, ascultam muzica si discutam filozofie. Genul ala de stimul, nușcumsazic.

Cumva, Gardu' Verde?

#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005

View Postandreic, on 25 februarie 2023 - 10:30, said:

N-are cum sa-i prinda pe aia... asa ca blocheaza initiativa individuala de a fuma.
Sigur, ca asta a avut vreodata efect.
Acum nu sunt amendati aia majori ca fumeaza in loc nepermis, ma astept sa ii amendeze pe "astia micii".
Se pune ca a lucrat statul spre binele viitorului, tineret mandria tarii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate