Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Minorii ar putea fi amendați dacă fumează în spațiile publice - proiect de lege

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Conform unui proiect de lege depus anul trecut şi adoptat anul ăsta: https://adevarul.ro/...nz-2240315.html
Părerea mea e că legea va face fix pix. Am văzut şi restaurante unde se mai fumează în spaţii închise, se mai fumează uneori şi în vestibul vagoanelor C.F.R. dacă e oprit trenul (ba se fuma şi la vagon compartimentat, că se puteau deschide geamurile la coridor), se fumează în buda vagoanelor (ani de liceu, când fumai la greu). Eu am fost pufăitor ca locomotiva de mocăniţă, nu fumam ca locomotiva (mare).
Până fumatul nu va deveni ceva necool, va avea efect legea. Başca cred că va fi mai rău, că s-ar putea ca unii să se refugieze în scări de bloc sau la părinţi de gaşcă să fumeze în grup, deci vor afuma clădirile, afectându-i pe unii ca mine, care nu suportă fumul de ţigară, trabuc, pipă. No, după ce m-am lăsat de fumat, nu mai suport mirosul ce se impregnează.
Cine ştie, poate un tânăr boşorog a la mine va deveni boomerul boşorg tânăr că aruncă pe geam pachetul de ţigări să facă cineste. Nu mă apuc eu să fac aşa ceva, că sunt anti-fumat, dar alţii...    Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5K59EMGgrUA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5oVBvxA0mm0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 24 February 2023 - 16:31.


#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Proiectul nu a fost adoptat de Parlament,  a trecut de Senat ca gâsca prin apă - liiin. N-a fost dezbătut și votat, a fost adoptat tacit.

Edited by althea, 28 February 2023 - 19:28.
completări


#3
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Dar cum ramane cu magazinele astea de cartier care vand minorilor de la alcool pana la tigari? De ce sa amendezi minorul ca fumeaza? WTF? Inchide tarabele alora care nu respecta legea... Stiu eu cel putin 3 magazine in Severin unde poti cumpara bauturi si tigari fara probleme, li se rupe vanzatorilor sa iti ceara buletin, am vazut chiar eu cum vindeau bere unora de maxim clasa a 10-a. La pariuri la fel, e plin de de-astia de liceu pe la "agentiile" de cartier. Trebuie rezolvata prima data cauza... Legi aspre si organe ale statului care chiar isi fac treaba, dupa te apuci sa dai in populatie... E vina minorului ca s-a apucat de tigari sau a magazinelor care practic incurajeaza prin nerespectarea legii? Pariuri la fel... Cred ca Romania e tara farmaciilor si a agentiilor de pariuri/pacanele, urmate de birturi/bodegi.
Asta e clasic, cand statul nu e in stare sa controleze piata si agentii economici care nu respecta legile se apuca sa dea tot in populatie.

Edited by Rares95, 24 February 2023 - 16:50.


#4
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
In felul asta parintii o sa plateteasca si tigarile(indirect) si amenda (direct)Posted Image

#5
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Din pix e usor. Lege poa' sa fie, daca nu vegheaza nimeni la respectarea ei.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Deocamdată nu e nicio lege care să prevadă asta. Dezbateți dacă ar fi sau nu necesară măsura, nu vorbiți ca și cum deja ar fi fost aplicate amenzi. Chiar e aiurea cum pare că se duce topicul

djl, nu mai deschide topicuri ca și cum ai fi ziarist de 2 bani. Documentează-te înainte și pune informații corecte.
Sau dacă nu o faci, nu te plânge că-ți dispar. Acum ți-am modificat titlul, dar data viitoare, dacă o mai fi, merg direct la delete.

Edited by althea, 24 February 2023 - 16:57.


#7
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Ii pot amenda daca nu exista baza legala de a colecta amenda.
O astfel de lege ar trebui NEAPARAT sa zica si cum se va colecta amenda. Platesc parintii sau gardienii legali? Platesc minorii cand ajung majori? Cu dobanda sau fara? Ajung majori dar nu au venit - ce se intampla?

Edited by AztecWarrior, 24 February 2023 - 17:03.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
O sa-i zgarie jandarmii.
Cu bulan-pulanu'...
Erai prea mic in anii '80, altfel ai avea amintiri nostalgice legate de asta...

#9
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
o masura inutila. traim in tara in care nu se cere buletinul daca iti iei alcool / tigari si esti minor.

daca se face pachetul 10 euro s-a curatat singura situatia, vor fuma pustanii doar chistoace.

View Postdjl, on 24 februarie 2023 - 16:29, said:

Până fumatul nu va deveni ceva necool, va avea efect legea. Başca cred că va fi mai rău, că s-ar putea ca unii să se refugieze în scări de bloc

nu se refugiaza nimeni in scari de bloc, inca mai sunt babe-gardian care ies puse pe scandal si daca trantesti mai tare usa blocului. alea una-doua suna la politie

#10
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007
daca nu-i amendeaza pe aia care scuipa ciunga in fatza la mall mec sau cheief'si, tot degeaba :D :D

#11
Dona_Agripina12

Dona_Agripina12

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.02.2023
La fel de bine poate sa-i amendeze pentru ca beau coca-cola.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Sa nu confundam fumatul cu coca cola totusi...

Edited by andreic, 24 February 2023 - 18:18.


#13
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 28.11.2017
Prost exemplu asta cu fumatul vs coca cola!

#14
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Ambele sunt la fel de nocive.

#15
Beerpong

Beerpong

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 30.10.2022
Propaganda pentru prostani.....WTF...OMG...

#16
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
O idee/lege total tampita care nu e functionala, nu ca nu are cine sa o aplice. Problema ramane la parinti, copii deabia invata ce e greu in societate,
Eu prin anii 90' ii trimetem dupa tigari, bere etc. la alimentara pt. ca eu eram ocupat 16h/ zi sa le aduc mancare si bunastare..din 2 nici unul nu fumeaza si nu consuma alcool desi sunt majori de multi ani! Eu am dat un exemplu si au invatat tacit ce e bine si ce nu. Tot ca parinte trebuie mai intai sa iti dai seama ce fel de odrasla ai mei au facut invers si ai vostrii care nu fumati, consumati alcool pot face invers

Edited by mihaiC1, 24 February 2023 - 19:45.


#17
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
o lege facuta dupa renumitu Dan P*lea

https://lege5.ro/Gra...p=geztenbqgaytg

Quote

(2) Minorul sub 14 ani nu răspunde contravenţional.

pot sa se duca sa fumeze si mama legalelor in fata politistilor, nu au ce sa le faca

https://www.avocatu....la-a-minorilor/

Astfel că minorul sub 14 ani nu răspunde contravențional sub nici o formă și în nici o situație. Fapta săvârșită de minorul sub 14 ani nu este contravenție. Orice sancțiune contravențională aplicată unei persoane care nu a împlinit vârsta de 14 ani la data săvârșirii faptei (nu la data sancționării faptei) este nelegală și se va anula de instanța de judecată.

ps. fumeza astia sub 14 ani, zici ca sunt locomotive cu abur...

Edited by STARTREK1, 24 February 2023 - 19:43.


#18
popadanut1997

popadanut1997

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 12.11.2022
Eu am vazut puradei de 10 ani fumand......La varsta aia sa faci asta....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate