Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Pt ce masina merita sa asteptam inca 2 ani ?

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,829
  • Înscris: 30.08.2006
Preturile la masini vor continua sa creasca iar revolutia tehnologica abia e la inceput. Discutam peste 20 de ani.

#20
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Unii zic ca la noi masinile electrice sunt mai scumpe decat in Vest :
https://0-100.ro/202...-romania-de-ce/

#21
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Astept electrica de 300€
Nu apare... rămân la polo 1.4tdi.

#22
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008

View Postbenis, on 20 februarie 2023 - 17:48, said:

Asta e doar o altă gogoașă, în realitate în cazul infrastructurii pentru energie electrică, dezvoltarea este totuși semnificativ mai accesibilă decât construcția de autostrăzi.

Eu iti dau un exemplu simplu ca tot vorbea cineva de PL eu din RO pana la Varsovia am cam 1 500 Km deci obligatoriu sa incarc un EV de 2 ori pe traseu dar nu am vazut nici o statie de incarcare pe H, SK, si PL tari mai evoluate ca RO ! Daca te pune zbenga sa mergi pe autostrazi cam ai nevoie de 4 incarcari la un EV de 500 km autonomie.
Alta socoteala sa zicem ca incarci 22 kwh in o ORA la o priza de 220V asta iseamna un curent de 100A acasa ai disponibil cam maxim 25 A! adica cam 4h si cum bateria de EV mai performant are 8o kwh iti trebuie 15 h sa o tii la incarcat.. Vise taica vise.. la 100A iti trebuie un cablu de 2x 25 mmp la 220 V!

Edited by mihaiC1, 20 February 2023 - 20:14.


#23
clusium

clusium

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 20.02.2023
Daca masina actuala e buna inca si crezi ca in 2 ani va aparea o masina mai apropiata de ceea ce iti doresti (cu acumulatori mai performanti/ieftini/solid state/etc), nu vad de ce sa nu astepti. Teoretic in 2 ani ar trebui sa vedem pe piata masini cu acumulatori Solid State, nu cred ca vor fi ieftine, dar foarte posibil sa ofere energie mai multa la greutate mai mica a acumulatorilor, sa suporte mai multe reincarcari in timp, sa poata fi incarcata la viteze mai mari ... pentru asa ceva, as astepta 2 ani.

#24
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostmihaiC1, on 20 februarie 2023 - 17:40, said:

Cam visezi.. In 32 ani in RO sau facut deabia cateva sute de Km A si aia chinuiti s

O sa le demonstreze la toti "mogulul" UMB ca se poate face autostrada si in Romania daca se vrea. Si o sa faca vreo 300km in maxim 2ani.
Ar trebui ca UMB sa castige toate licitatiile inclusiv cea pentru electrice.

#25
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011

View PostmihaiC1, on 20 februarie 2023 - 20:02, said:

Eu iti dau un exemplu simplu ca tot vorbea cineva de PL eu din RO pana la Varsovia am cam 1 500 Km deci obligatoriu sa incarc un EV de 2 ori pe traseu dar nu am vazut nici o statie de incarcare pe H, SK, si PL tari mai evoluate ca RO ! Daca te pune zbenga sa mergi pe autostrazi cam ai nevoie de 4 incarcari la un EV de 500 km autonomie.
Alta socoteala sa zicem ca incarci 22 kwh in o ORA la o priza de 220V asta iseamna un curent de 100A acasa ai disponibil cam maxim 25 A! adica cam 4h si cum bateria de EV mai performant are bateria de 8o kwh iti trebuie gen 15 h sa o tii la incarcat.. Vise taica vise.. la 100A iti trebuie un cablu de 2x 25 mmp la 220 V!

Eu nu știu dacă ești răuvoitor sau doar neinformat însă pe traseul dat de tine e plin de stații de încărcare. Și nu există încărcare la 100A pe monofazic, maximul e 32A.

Și majoritatea autoturismelor pot oricum max 11 kw pe chargerul lor intern.

Attached Files


Edited by benis, 20 February 2023 - 20:20.


#26
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Esti sigur de harta aia, esti sigur ca ai acces imediat la statiile alea ?! Traseul meu ala de 1 500 e ala scurt ! ca sa iau toate statiile EV la rand trebuie sa ma gandesc la un traseu de peste 2 000 Km
Deci cum ai vrea trebuie sa stai la incarcat cu 36 A cam xx h.. socoteste tu ca eu m-am plictisit.Te ajut eu 36 A h x 220 V = 7, 9 kwh..

Edited by mihaiC1, 20 February 2023 - 20:45.


#27
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Initiator eu asi astepta 2 ani la o masina PHEV cam pana termin casa de construit si cu banii la livrare cu toate ca e cam riscant sa scada pretul , daca creste e norocul tau Eu am luat HEV in 2020 cu 23 000 euro anul asta e 35 000 de euro..Posted Image In 2020 termenul maxim l-am avut la 9 luni dar a venit dupa 2 luni. Cine a fost si mai istet comanda masina in "pandemie", acum e foarte tarziu! In alta ordine de idei EV- se vor ieftini in urmatorii 2 ani, cererea mica productia a inceput sa creasca la mai multe firme, infrastructura electrica pt. EV cam varza

Edited by mihaiC1, 20 February 2023 - 21:38.


#28
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011

View PostmihaiC1, on 20 februarie 2023 - 20:33, said:

Esti sigur de harta aia, esti sigur ca ai acces imediat la statiile alea ?! Traseul meu ala de 1 500 e ala scurt ! ca sa iau toate statiile EV la rand trebuie sa ma gandesc la un traseu de peste 2 000 Km
Deci cum ai vrea trebuie sa stai la incarcat cu 36 A cam xx h.. socoteste tu ca eu m-am plictisit.Te ajut eu 36 A h x 220 V = 7, 9 kwh..

Eu vorbesc din perspectivă practică, deoarece am făcut drumuri. Chiar te descurci onorabil cu încărcarea. La 220v încărcam înainte de a achiziționa chargerul trifazic, încarcă acumulatorul de 58 kw de la 0 la 100% în 24 de ore dar în realitate de cele mai multe ori ai de băgat doar 20-30%.

Pe de altă parte dacă faci drumuri frecvente cu siguranță un hibrid e mai bun.

View PostmihaiC1, on 20 februarie 2023 - 21:31, said:

Cine a fost si mai istet comanda masina in "pandemie", acum e foarte tarziu!

Cea mai bună idee în vremea aia a fost achiziționarea unui EV. Așa este.

#29
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Cel mai bine incarci bateria de la gol 20 % la plin 80 % adica 60% din capacitate daca vrei sa o foloseti multi ani Tie iti trebuie cam 35 kwh pt o incarcare corecta si daca impartim la 7,9 Kwh incarcare "fast de 36 Ah" tot ii trebuie cam 4 h
Intrebare : cati km faci cu 35 kwh ?
@ initiator Ce e cert ca pretul de la Comanda/ contract la dealerul masinii ramane batut in cuie si 2 ani. Eu zic totusi sa te orientezi pe niste firme care iti livreaza masina in 6-9 luni.maxim.

Edited by mihaiC1, 20 February 2023 - 22:13.


#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Cererea este tot mare la EV-uri pentru că altfel nu ar fi ajuns la prețurile astea. Însă este adevărat că creșterea producției le va scădea la un moment dat dar nu cu mult. La un moment dat vor deveni mai ieftina ca cele pe combustibil clasic.

#31
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Dau un exemplu simplu la EV: Toyota are un SUV si Tesla deabia o compacta/ micro SUV la acelasi pret, dotare si autonomie Eu pariez pe calitatea, fiabilitate Toyota Posted Image

#32
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postbenis, on 20 februarie 2023 - 17:48, said:

Asta e doar o altă gogoașă, în realitate în cazul infrastructurii pentru energie electrică, dezvoltarea este totuși semnificativ mai accesibilă decât construcția de autostrăzi.
Du-te, bre, de te plimba cu ursii!!!
Baga aici cu infrastructura ta de electrica peste cea rutiera [care e praf praf] si mai vorovim...
Asta este visul tau umed sau ce?

Sa vezi tu black-out-uri in scenariile visate de tine...
Infrastructura pentru energie electrica / apa si canalizare este spre zero barat. Sper ca macxar cea pentru gaze sa nu fie la oha, ca sarim in aer si nu e ghine!

#33
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006

View Postbenis, on 20 februarie 2023 - 22:00, said:

Cererea este tot mare la EV-uri pentru că altfel nu ar fi ajuns la prețurile astea. Însă este adevărat că creșterea producției le va scădea la un moment dat dar nu cu mult. La un moment dat vor deveni mai ieftina ca cele pe combustibil clasic.

Asa e, dar nu pentru ca se vor ieftini electricele, ci pentru ca se vor scumpi ICE-urile, cu toate normele astea de poluare aberante gen Euro 7 :ciocan:

#34
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
La mine in cartier pica reteaua electrica vara cand dau drumul cativa romanasi la AC-uri Posted Image Mai recent au schimbat coloana blocului pt gaz sub drum, noroc ca am avut un vecin cu miros bun..
PS la mine la casa am 3 faze si am cerut 21 kwh cota mi-a fost aprobat doar 15 kwh cota din mila si nu sunt sigur ca duce reteua.. casa e in ORAS nu la tzara ca trebuia sa trag separat sarme, stalpi..

Edited by mihaiC1, 20 February 2023 - 23:07.


#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostmihaiC1, on 20 februarie 2023 - 22:22, said:

Dau un exemplu simplu la EV: Toyota are un SUV [...]Eu pariez pe calitatea, fiabilitate Toyota
Suv-ul ala caruia ii pica rotile ... da.

#36
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
La cate sute de mii de km ? Are garantie 6 ani sau 200 000 km Posted Image Si cat de prost trebuie sa fii "strigati roata mai flacai - Haai,haaiii" ?!

Edited by mihaiC1, 20 February 2023 - 23:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate