Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Reparație usa intrare casa

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Va salut.
În urma cu câțiva ani, am comandat și ni s-a executat și montat usa de intrare in/la casa.
Usa este din lemn stratificat, meranti, înțeleg ca are panouri, pe interior si pe exterior, iar între ceva izolant.
Am văzut ca panoul exterior are niște crăpături.
Ce pot face pentru repararea ei?

Poze:
Attached File  20230218_152258.jpg   385.09K   166 downloads
Attached File  20230218_152307.jpg   426.74K   175 downloads
Attached File  20230218_152314.jpg   414.63K   167 downloads

#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006
Cred ca slefuit, chituit si dat cu bait + protectie

#3
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Partea mica de la ornament se mișcă stanga-dreapta,  rezultând acea "crapatura", în ultima poza, părțile panoului sunt apropiate,  se vede ca o zgarietura.

#4
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 22.02.2009
Ori apelezi la cei care au facut usa sau apelezi la un tâmplar adevarat ,nu astia ca noi care iti dau ca solutie calare,reglaj din imbus si altele.Ai nevoie de un meserias iscusit care stie sa curete,sa chituiasca acele fisuri si la urma sa dea cu culoare specifica si lac.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Pai aia e
Chema un nene priceput
Eu am gasit unul pe OLX
A venit cu niste batoane de chit pentru lemn
Ziceai ca sunt lumanari - le topea cu un pistol d'ala cu aer cald

#6
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 Naijax, on 18 februarie 2023 - 17:04, said:

...
Chema un nene priceput
Eu am gasit unul pe OLX
...
Dacă nu te confund, ești din Cluj, nu? Mai ai datele lui de contact ?

#7
nimeninuconteaza74

nimeninuconteaza74

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 22.11.2022

 Naijax, on 18 februarie 2023 - 17:04, said:

Pai aia e
Chema un nene priceput
Eu am gasit unul pe OLX
A venit cu niste batoane de chit pentru lemn
Ziceai ca sunt lumanari - le topea cu un pistol d'ala cu aer cald
Acele batoane sunt de fapt ceară pentru lemn și sunt diverse nuanțe:

https://mathaus.ro/p...G4aAq5IEALw_wcB

https://www.google.c...yNo8pnQ5IbP-0_z

#8
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 24.07.2022
intreb si eu aici, pt lentila interioara din vizor, de unde pot cumpara/gasi alta?

#9
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
Depinde ce vrei? Reparatie sa treaca iarna? Chit de cutit.
https://www.dedeman....-5-kg/p/5013182

Un cutit, un spaclu mic de lemn sau metal si bagi intre crapaturile alea si stergi cu o carpa umeda.
Te misti repede sa nu se intareasca sa nu fie nevoie sa dai cu hartie abraziva.
O carioca maronie si gata.

Varianta normala este sa dai cu chit de lemn si apoi sa dai cu impregnant pe toata usa. Vrei sa faci asa ceva pentru o crapatura mica?

Edited by GreatLeader, 18 February 2023 - 20:54.


#10
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Mama cum arata usa aia dupa doar cativa ani si cat de scumpa o fi fost, nici nu vreau sa ma gandesc. Si nu este vina usii, vedeti manerul, majoritatea dintre voi aveti acelasi maner, daca arata asa inseamna ca usa este extrem de expusa. Usile (mai ales cele de intrare) trebuie protejate, de soare, de intemperii, asta pleaca de la proiectarea constructiei.

La subiect insa, poti sa carpesti la ea cat vrei, an de an vei face asta daca nu o protejezi. Usa este frumoasa, probabil si buna (inca), protejarea usii de soare ar trebui sa fie prioritatea si nu chestii de ordin estetic. Acum sunt doar estetic, in timp vor deveni de ordin functional.

#11
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
Sa o chituiasca si sa o dea cu lac.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

 cristobob, on 18 februarie 2023 - 16:49, said:

Va salut.
În urma cu câțiva ani, am comandat și ni s-a executat și montat ...

Garantie?

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

 Dorel-Jefuitorul, on 19 februarie 2023 - 00:06, said:

La subiect insa, poti sa carpesti la ea cat vrei, an de an vei face asta daca nu o protejezi. Usa este frumoasa, probabil si buna (inca), protejarea usii de soare ar trebui sa fie prioritatea si nu chestii de ordin estetic. Acum sunt doar estetic, in timp vor deveni de ordin functional.

Nu-i nevoie ca usa sa fie neaparat expusa ca sa arate asa. Totul se rezuma la calitate. Aici s-a facaut rabat la calitate (cum altfel, doar suntem in Romania) si s-au folosit rebuturi sau lemnul nu a fost uscat destul. Asa arate reteta perfecta oferita de sarlatianii din comert, constructii, samd in majoritatea covarsitoare a cazurilor, unde exceptiile sunt asa de rare ca nici nu merita amintite.
"Carpirea" la care faci referire se poate face cu maiestrie in asa fel incat sa nici nu se mai observe vreodata ca a fost reparata.Chit, bait, vopsea si va arata ca noua.

#14
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
Corect. Dar si costa sa o faca ca noua.
Asa un chit si rezolva.

Tu ai schimba usa sau ai plati cateva sute de lei?

#15
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 Dorel-Jefuitorul, on 19 februarie 2023 - 00:06, said:

Mama cum arata usa aia dupa doar cativa ani si cat de scumpa o fi fost, nici nu vreau sa ma gandesc. Si nu este vina usii, vedeti manerul, majoritatea dintre voi aveti acelasi maner, daca arata asa inseamna ca usa este extrem de expusa. Usile (mai ales cele de intrare) trebuie protejate, de soare, de intemperii, asta pleaca de la proiectarea constructiei.
...
Este , într-adevăr,  înspre vest. Atât s-a putut, trebuia poziționată conform zonei.
Am plantat un brăduț, sa o protejeze de actiunea directa a soarelui de vara.  Doar ca are o creștere înceată.

 Tsunnnami, on 19 februarie 2023 - 10:39, said:


Garantie?
Neee, are "prea" mulți ani.
Dar am cerut ajutor fabricantului, ca e domeniul lui. Încă nici o reacție.

 adisz, on 19 februarie 2023 - 10:59, said:

Nu-i nevoie ca usa sa fie neaparat expusa ca sa arate asa. Totul se rezuma la calitate. Aici s-a facaut rabat la calitate (cum altfel, doar suntem in Romania) si s-au folosit rebuturi sau lemnul nu a fost uscat destul.
Se poate și asta,  mai ales ca pare a se fi contractat lemnul. Și asta în câteva locuri.

#16
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 Tsunnnami, on 19 februarie 2023 - 10:39, said:


Garantie?

Cel mai probabil usa nu mai are garantie pe finisaj. Dar si daca ar avea, in mod normal in contract ar trebui sa fie specificate conditiile de garantie. Furnizorii de produse din lemn stratificat  precizeaza de regula in contracte ca produsul lor are nevoie de intretinere periodica si daca este cazul protectie la soare si intemperii.

 adisz, on 19 februarie 2023 - 10:59, said:

Nu-i nevoie ca usa sa fie neaparat expusa ca sa arate asa. Totul se rezuma la calitate. Aici s-a facaut rabat la calitate

Da da, daca ii place cuiva sa creada asta este problema lui. Usa aia pare o usa de calitate, cred ca a si costat o galagie de bani. Nu cred ca a costat 6000 euro, cam de acolo incep usile sa fie scumpe si bune. Dar si alea de 6000 pot pune probleme daca nu sunt protejate.

#17
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

 cristobob, on 19 februarie 2023 - 11:41, said:

Este , într-adevăr,  înspre vest. Atât s-a putut, trebuia poziționată conform zonei.
Am plantat un brăduț, sa o protejeze de actiunea directa a soarelui de vara.  Doar ca are o creștere înceată.


Neee, are "prea" mulți ani.
Dar am cerut ajutor fabricantului, ca e domeniul lui. Încă nici o reacție.


Se poate și asta,  mai ales ca pare a se fi contractat lemnul. Și asta în câteva locuri.

Cam cati ani are usa?

Orice material se dilata si se contracta in functie de temperatura, cand pui mana pe manerul ala vara, nu te frige?

#18
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Nu, nu frige.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate