Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Reparație usa intrare casa

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View PostDorel-Jefuitorul, on 19 februarie 2023 - 14:04, said:



Cam cati ani are usa?

Orice material se dilata si se contracta in functie de temperatura, cand pui mana pe manerul ala vara, nu te frige?
minerul ăla este grinteq argintiu,e cel mai bun la ora actuala de pe piata( unul din cele mai bune) peste hoppe,este eloxat,ușa se prezintă bine pt anii ei,lemnule alt ceva fata de pvc,o ușa de PVC crezi că arată alt fel după 5 ani?acolo este problema la stratul de deasupra al sendviș de tăblie( doua straturi de lemn+ un strat polistiren extrudat),reparația este in felul următor:se scoate bagheta ornamentala,se lipește stratul de lemn cu adeziv D4( pt exterior),dar cu atenție sa nu se deterioreze finisajul tăbliei, apoi se remontează la loc,toți producătorii de lacuri pe baza de apa recomanda un chit de întreținere  care se aplică ÎN FIECARE AN, o alta reparație ( chit de cuțit🤕🤐 sau chiar chit de lemn ) la dimensiunile alea este CIRPACEALA,se mai poate pune o fisie mica de lemn( neapărat de meranti)dar trebuie mina de meseriaș pt finisare + bait și lacul cu care a fost finisata ușa la origini

#20
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Serios? Chiar crezi ca era nevoie sa-mi spui ca este grenteq? Spun intr-o postare mai sus ca usa pare o usa de calitate. Ce-ti veni cu pvc-ul, am zis eu ceva? Mai ales ca in postarea citata de tine spun ca orice material se dilata si se contracta, deci si pvc-ul, plus , spun intr-o postare anterioara ca si usile de 6000 de euro pot pune probleme si alea nu sunt din pvc.

Dar daca tot ai zis de pvc uite ce cred eu, daca era o usa din pvc cu model din t-uri probabil ar fi aratat la fel sau mai rau, plus probleme mari de functionalitate. Daca ar fi fost o usa din pvc cu panel ornamental in functie de materialul si calitatea panelului ornamental si a tamplariei evident, cred ca se putea sa arate mai bine cu pvc.

Si am senzatia ca manerul nu este argintiu, cred ca este bronz, decolorat de soare, de mare calitate ce este.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 19 February 2023 - 19:13.


#21
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 05.03.2020

View PostDorel-Jefuitorul, on 19 februarie 2023 - 19:10, said:

Serios? Chiar crezi ca era nevoie sa-mi spui ca este grenteq? Spun intr-o postare mai sus ca usa pare o usa de calitate. Ce-ti veni cu pvc-ul, am zis eu ceva? Mai ales ca in postarea citata de tine spun ca orice material se dilata si se contracta, deci si pvc-ul, plus , spun intr-o postare anterioara ca si usile de 6000 de euro pot pune probleme si alea nu sunt din pvc.

Dar daca tot ai zis de pvc uite ce cred eu, daca era o usa din pvc cu model din t-uri probabil ar fi aratat la fel sau mai rau, plus probleme mari de functionalitate. Daca ar fi fost o usa din pvc cu panel ornamental in functie de materialul si calitatea panelului ornamental si a tamplariei evident, cred ca se putea sa arate mai bine cu pvc.

Si am senzatia ca manerul nu este argintiu, cred ca este bronz, decolorat de soare, de mare calitate ce este.
posibil,la mine pe telefon arata a fi argintiu 🧐dacă o fi bronze tot aia e,recunosc că eu m-am uitat mai mult la fisura

#22
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 22.02.2009

View PostTimplarualin, on 19 februarie 2023 - 20:04, said:

posibil,la mine pe telefon arata a fi argintiu ��dacă o fi bronze tot aia e,recunosc că eu m-am uitat mai mult la fisura

Si eu cred ca e manerul este bronze , dar din cauza ca poza este facut cu blitz acel bronze apare ca ar fi alba.

#23
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Da, e GreenteQ și e culoarea bronz.

Din câte îmi amintesc, voi verifica mâine, usa a fost fabricata si montata în toamna lui 2016.

#24
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Avem asta:

Attached File  20230219_204654.jpg   148.02K   16 downloads

View PostTimplarualin, on 19 februarie 2023 - 16:52, said:

...
,toți producătorii de lacuri pe baza de apa recomanda un chit de întreținere  care se aplică ÎN FIECARE AN, ...

Chiar daca scrie ca e pentru ferestre, asta s-a recomandat.

Dacă poți recomanda ceva mai bun, te rog fa-o. Mulțumesc.

#25
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
Trebuie un strat protector.
Asa am si eu o usa de o dadeam cu impregnant de lemn. Am finisat usa, aplicat impregnantul si apoi trebuie ceva ca un lac sa inchida pori.

#26
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postmmiclaus, on 19 februarie 2023 - 20:29, said:

Si eu cred ca e manerul este bronze , dar din cauza ca poza este facut cu blitz acel bronze apare ca ar fi alba.

Este decolorat de soare, ce nu ati mai vazut? Am cateva din astea decolorate nu dupa 7ani ci dupa un an. Usi la fata zidului, neprotejate, orientare S,SV si V.

#27
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 22.02.2009

View PostDorel-Jefuitorul, on 19 februarie 2023 - 21:53, said:



Este decolorat de soare, ce nu ati mai vazut? Am cateva din astea decolorate nu dupa 7ani ci dupa un an. Usi la fata zidului, neprotejate, orientare S,SV si V.
E prima data cand vad un maner tras de soare .... nici la alea turcesti nu am vazut asa ceva.

#28
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Vezi ca eu vorbesc tot de greenteq, nu de turcesti, dar am si hoppe decolorate si schuring. Imagineaza-ti cum arata si cum functioneaza usile alea daca dupa un sezon cald manerul este decolorat de soare. Unele dintre ele au panel ornamental din pvc (drupanel), panelurile crapate, decolorate, curbate, sticle dezlipite, etc. . La mine in zona daca ai usi pe sud, sv, v, (la fata zidului, neprotejate), nu dai garantie mai mult de 2ani ca te “frigi”. Eu am specificat in contract si subliniez la fiecare intalnire cu beneficiarii (unde este cazul), ca usile orientate s,sv, v (la fata zidului) trebuiesc protejate pentru a beneficia de garantia de 5ani.

#29
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View PostGreatLeader, on 19 februarie 2023 - 11:14, said:

Corect. Dar si costa sa o faca ca noua.
Asa un chit si rezolva.

Tu ai schimba usa sau ai plati cateva sute de lei?

Cu siguranta ca eu as repara usa.

Usa aia, cum o vad costa multe sute de lei. Montajul uneia noi, inca cateva sute. Reparatul zidariei (interior + exterior) alte cateva sute. Pe langa asta, fiecare operatie necesita "meseriasul" ei.
Chituirea si finisarea (materiale) costa pana in 100 de lei. Baitul si vopseaua nu stiu cat costa, preturile difera in functie de culori si componente. Iar manopera, daca nu esti ciung sau total atehnic costa zero lei. Chiar si in cazul contrar, ca sa platesti pe cineva, eu zic ca 300 de lei manopera ajung pentru chituire, finisare, bait + vopsea.

ps.
Calitatea usii vechi a fost cum a fost. Nimeni nu garanteaza ca urmatoarea usa noua va fi mai calitativa.

#30
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
Eu recunosc ca bagam cu spaclu o dunga mica de chit in gura aia si o finisam.

#31
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Am vorbit cu fabricantul. Cand vremea va permite, va fi dusa la atelier , desfacut ornamentul, panelul si ce mai e pe acolo.

Ceva de genul

View PostTimplarualin, on 19 februarie 2023 - 16:52, said:

...:se scoate bagheta ornamentala,se lipește stratul de lemn cu adeziv D4( pt exterior),dar cu atenție sa nu se deterioreze finisajul tăbliei, apoi se remontează la loc,...


#32
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

adisz said:

1677060649[/url]' post='29776489']
Cu siguranta ca eu as repara usa
Usa aia, cum o vad costa multe sute de lei.

Usa aia costa multe mii de lei, nu sute. Rezolvarea pe care a postat-o deja initiatorul este cea mai potrivita. Cel mai probabil o sa coste mai mult de 300 lei, dar merita.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 22 February 2023 - 16:17.


#33
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 05.09.2022
Si sa faca o copertina, ceva sa o protejeze. Eu am facut o copertina.
Altcumva asta este, este lemn, lemnul trebuie sa-l protejezi.

#34
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Nu doar lemnul trebuie protejat, cand este vorba despre usi, cam orice material (pvc, aluminiu, otel) trebuie protejat, pentru a nu pune probleme estetice sau de functionalitate.

#35
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Referitor la copertina și alte dintr-astea, nu știu dacă se vede în poza asta de noapte, este o retragere de aprox 1,5 metri

Attached File  20230222_191959.jpg   238.57K   20 downloads

#36
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Da, se vede bine si pare destul de protejata (cat naiba sa protejezi o usa?). Atunci este problema lemnului, nu este cea mai fericita alegere dpdv al rezistentei finisajului, imi pare rau pt. colegul @tamplarualin dar o usa buna cu profile pvc ar fi rezistat mai bine in astfel de conditii.

Din punctul meu de vedere usa este una foarte frumoasa, cred ca este si foarte buna, dar asa este lemnul, necesita intretinere periodica. Daca aceasta intretinere este realizata de personal specializat este super ok. In usa aia nu te bagi cu spaclu, smirglu, chit, bait, lac, asa de capul tau.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate