Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Culoare oua

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View Postpasilla, on 11 februarie 2023 - 20:40, said:

Nu [prea] conteaza furajele. Fiecare rasa de gaini face oua cu coaja colorata asa cum ii dicteaza genetica.
Cumparatatorii dicteaza si culoarea oualelor si a pielii puilor.


Culoarea inchisa a cojii, iti da impresia ca si galbenusul e foarte colorat, dar nu are nici o legatura.
Te inseli. Culoarea cojii e data in proportie de 80% de ce mananca inaripata

#20
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Egg color depends on the breed of chicken producing the egg. The genetic background of the hen (the hen’s “mother and father”) determines the egg color produced.

Attached File  egg shell.png   150.44K   4 downloads

Edited by pasilla, 13 February 2023 - 14:47.


#21
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013

View Postwiseguy76, on 11 februarie 2023 - 21:28, said:

Ce zice cineva sus cu mostrarul de culori, este pentru culoarea carnii- puii aia galbeni de la Auchan pe care scrie 'hraniti cu porumb". Pentru aia e un amestec de doi coloranti, unul galben si unul rosu, iar proportia in care se combina determina culoarea carnii.

https://www.dsm.com/...ll/broiler.html

Ma bucur ca pana la urma ai cercetat speta si ai aflat adevarul despre "puiul galbejit...nu de alta dar acum vreo 2 ani ma luai la rost cand spuneam eu asta...

Genetica determina culoarea dar intensitatea culorii este data de alimentatie si bunastarea animalului.

Daca au temperatura potrivita gainile oua fara intrerupere...mai redus pe curba descendenta dar tot mai iei un ou la 3-4 zile

#22
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 24.05.2006

View Posteugendragnea2412, on 16 februarie 2023 - 21:48, said:


nu de alta dar acum vreo 2 ani ma luai la rost cand spuneam eu asta...



Poate, desi n-am mai postat pe aria asta de foarte multa vreme. Si de coloranti stiu de mai mult de doi ani. Dar, OK.
Un ou la 3-4 zile in sistem industrial, cam te duci acasa.

#23
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Eu ma refeream la cresterea extensiva in sistem gospodaresc de rase mixte, la cresterea intensiva de rase outoare este altceva plus ca intervine si lumina in ecuatie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate