Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Concediere prin acordul partilor

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
cineva80

cineva80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.03.2016
La firma unde lucrez se fac liste de disponibilizari - intre care sunt si eu.
Momentan nu am absolut niciun detaliu - doar mi s-a spus ca voi fi disponibilizat.

Daca se ca restructura postul pot contesta in instanta dar din ce se aude se va merge pe acordul partilor.
In acest caz doresc sa-mi iau un avocat - cand ar trebui sa-l angajez - dupa ce primesc o prims oferta de la firma? Acum pur si simplu nu stiu nimic, nici macar cand va fi ultima mea zi aici.

2. Daca plec prin acordul partilor stiu ca nu voi avea drept la somaj dar asigurare de sanatate voi avea?

3. Cei care ati trecut prin ceva similar - cum se desfasoara o astfel de discutie, la ce sa ma astept? Presiuni sa semnez desi nu sunt de acord cu oferta lor?

Daca are vreo relevanta sunt de mult timp
in firma de aproape 14 ani

Edited by cineva80, 31 January 2023 - 15:23.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Daca iti dai demisia cu "acordul partilor" - nu vei beneficia de somaj nici de asigurare de sanatate
In schimb poti sa ceri o compensatie - adica bani - care se poate negocia

#3
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Crezi ca merita sa consulti un avocat? Macar cere 10 salarii compensatorii, daca ei iti ofera unul sau doua.

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 24.09.2017
De ce sa ti iei avocat, ce sa contesti?  E firma, te poate da afara oricand, invocand orice. Si la noi erau unii mai naivi, care au dat bani la avocati.

Tu nu semnezi, fiindca nu esti de acord, iar ei te dau afara normal si beneficiezi de somaj. Nu am trecut prin ceva similar, dar au fost destui colegi.

#5
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Bine, nu te astepta sa primesti cate ceri, important e sa iti dea cat mai multi bani.

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 24.09.2017

 Puferiu_, on 31 ianuarie 2023 - 15:29, said:

Bine, nu te astepta sa primesti cate ceri, important e sa iti dea cat mai multi bani.
Asta daca au sindicat si e scris in contract, altfel e daca vrea firma sa dea.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E bine sa cunosti si asta:

(2) Pentru persoanele care realizează veniturile prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare, calitatea de asigurat încetează în termen de 3 luni de la data încetării raporturilor de muncă/serviciu.
https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/71139

Edited by pasilla, 31 January 2023 - 15:37.


#8
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Caz concret:

La firma la care lucrez, s-au desfiintat unele posturi in urma cu cativa ani. Drept compensatie, s-a dat un salariu in plus. Doar ca, un coleg, a cerut 10 salarii si a inceput cu amenintari (itm, presa etc.) Adevarul e ca si a stiut ce sa zica (eram in biroul alaturat). Omu' le avea cu papagalu'. Suntem colegi si in ziua de azi.

#9
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Nu prea are sens aceasta situatie de concediere cu acordul partilor. Concediere inseamna strict vointa angajatorului de a renunta la unul sau mai multi angajati din motive care-l privesc. Invers, daca angajatul pleaca, inseamna ca a demisionat si iarasi nu e vorba de acordul partilor. Singura situatie care ar avea o anumita logica ar fi cand angajatorul face niste disponibilizari, caz in care nu le poate imputa nimic angajatilor, dimpotriva trebuie sa le ofere anumite compensatii care banuiesc ca sunt prevazute in contractul de munca.

#10
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Eu zic sa faci pe prostu' si nu semnezi demisie. Aia cu acordul partilor e de fapt demisie din vointa ta. Deci nu vezi somaj.
Daca nu ofera compensatii, incat sa merita sa pleci de bunavoie, atunci sa te dea afara ei.

Edited by bai3tzash, 31 January 2023 - 15:45.


#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Concedierea este unilaterala. Daca semnezi cu acordul partilor, deja nu mai este concediere. La somaj nu te va primi nimeni. Stiu ca e o suma mica insa macar cat beneficiezi de somaj ai si toate asigurarile platite. Nu e chiar putin lucru. Ti se poate intampla ceva si e bine sa fi acoperit.

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Singura situatie in care functioneaza acordul partilor e cand si tu vrei sa pleci de la ei fiind satisfacut de ce ti-au propus ca si cadou de despartire.

Altfel lasa-i sa te concedieze, cu tot ce implica asta. Daca e restrangere de activitate parca inca trebuie sa iti ofere postul inapoi intai tie in caz ca isi revin.

#13
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
la concediere, conform codului muncii, firma tb sa iti ofere un salariu compensator si plata zilelor de concediu ramase. Somajul cred ca undeva la 5-600 lei/luna si cred ca vei beneficia cam 1 an sau poate 18 luni.
Deci pentru a semna demisia cu acordul partilor oferta trebuie sa plece de acolo, acum incerca si tu sa afli cam la ce se gandesc ei sa ofere si daca iti convine sau mai degraba te multumesti cu salariul compensator si cu somajul de dupa.

#14
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Din punctul meu de vedere e simplu. Faci un calcul care ar fii suma totala (cele 12 luni sau cat mai sunt acum) pe care ar trebui sa o primesti daca ai intra in somaj, si daca ti-se ofera egal sau mai mult accepti sa semnezi, dar numai dupa ce te vezi cu banii in mana. Nu uita ca somajul se adauga la vechime cand te vei pensiona.

#15
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 25.10.2007
In loc sa cauti avocat mai bine ai incepe sa iti cauti de lucru ceva convenabil. La serviciul actual vei negocia mai multe salarii care sa compenseze situatia.

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

 bobitad, on 31 ianuarie 2023 - 15:29, said:

E firma, te poate da afara oricand, invocand orice.

Nu suntem in America, deci nu.
Te poate da afara pe motive disciplinare, dar cu dovezi, sau prin desfiintarea postului dar atunci nu mai au voie sa angajeze pe aceeasi pozitie timp de multe luni.

@initiator: concediere este o decizie unilaterala a angajatorului, nu exista 'acordul partilor'. Ti-au spus deja colegii care sunt avantajeze si dezavantajele concedierii si demisiei.

#17
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Se cumulează salariile compensatorii cu șomajul?

#18
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,479
  • Înscris: 17.04.2006

 bobitad, on 31 ianuarie 2023 - 15:29, said:

E firma, te poate da afara oricand, invocand orice.

In realitate este destul de complicat sa dai pe cineva afara fara un motiv bun si fara sa te dai peste cap cu tot felul de artificii.

 persona695, on 31 ianuarie 2023 - 16:17, said:

Se cumulează salariile compensatorii cu șomajul?
Salarii compensatorii iei daca iti dai demisia.
Somaj iei daca esti concediat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate