Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

The Three-Body Problem

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#73
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 11.08.2003
George, sunt ani buni de cand nu am mai luat sau intrat pe acolo asa ca... nu toti. :)
Pe YT am (mai) gasit doar 16 episoade din 30.

#74
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
Ma uit acum la primul episod chinezesc: probabil pe hellmarvel o sa-l apuce durerea de cap :D

Imi aduce aminte de diferenta dintre varianta Oldboy koreana si cea americana. Una e profunda, alta e frumoasa.

#75
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 23.05.2003

View Postiladi, on 28 martie 2024 - 15:40, said:

Una e profunda, alta e frumoasa.
Spot on. Posted Image

#76
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006

View Posthellmarvel, on 27 martie 2024 - 08:39, said:

De exemplu, nu stiu daca asta a fost intentia scriitorului sau a scenaristilor, dar la mine a rezonat chemarea extraterestrilor in ajutor in contextul comunismului.
Chiar am zis ca primele episoade au fost foarte bune.

Dar SF-ul trebuie sa fie credibil, sa ofere niste posibile solutii. Ceea ce la aia cu nuclearele nu a fost capabil sa faca, in contextul prezentat de ei exploda sonda de la prima nucleara, dar asta e doar o mica problema.

Un alt aspect deranjant pentru mine, care ocazional mai citesc SF, e ca o civilizatie atat de avansata cum erau trisolarii ar fi gasit solutii la problema lor, nu ar fi fugit. Chiar daca, prin absurd, ar fi in continuare incapabili sa calculeze traiectoria celor trei sori, desi e greu de crezut avand in vedere ca pot crea supercomputere de marimea unui proton.
Ii recomand lui Liu Cixin sa citeasca, spre exemplu, niste SF din 1970 - Ringworld, in care niste baeti au creat o lume habitabila in jurul unei stele.

[ https://i.imgur.com/5FAda43.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mizu, 28 March 2024 - 15:50.


#77
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,631
  • Înscris: 30.08.2017

View Postiladi, on 28 martie 2024 - 15:40, said:

Ma uit acum la primul episod chinezesc: probabil pe hellmarvel o sa-l apuce durerea de cap :D

Imi aduce aminte de diferenta dintre varianta Oldboy koreana si cea americana. Una e profunda, alta e frumoasa.

Varianta americana nu am mai văzut-o. După ce am văzut cea koreana, nu știu ce ar fi putut să ofere în plus cea americană, așa că am sărit-o.

#78
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.03.2010

View PostMizu, on 28 martie 2024 - 15:48, said:

Dar SF-ul trebuie sa fie credibil,
Bre, chestia care i-a dat pe spate pe așa multi la carte/serial/serial chinezesc (c-am văzut si din asta vreo doua episoade, pe Youtube) e ca in universul asta 3 Body legile fizicii pe care le știm noi sint doar o mica parte, si ca așa cum la noi e sigur ca o bila de biliard in apropierea buzunarului poate fi bagata ușor in buzunar (mai ales ca si bila alba e intr-o poziție convenabila) oricum ai muta masa de colo-colo, tot așa, in universul 3 Body bila aia ar putea zbura de nebuna prin camera, trece prin perete si pierde in Sistemul Solar. Așa ca n-ai cum să-ți dai seama sau sa ti se para credibil ce ar face ăia.

Mult mai la mintea cocoșului IN ORICE UNIVERS ar fi ca in condițiile alea E IMPOSIBIL SA APARA O CIVILIZATIE, darămite sa se mai si dezvolte.

#79
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,678
  • Înscris: 02.10.2009
Problema nu e atat la extraterestrii aceia (nu tocmai) supraputernici ci la modul cum sunt prezentati terestrii, ca o adunatura de “oameni de stiinta” mofturosi, imprastiati, cu servicii secrete atotputernice, unde mai pui alegerea acelui comitet bizar de salvare a planetei (probabil cel mai penibil moment din fim, ceva de o prostie absoluta, demna de niste gandaci primitivi).

In lumea filmului SF ul a devenit in ultimii 20-30 de ani un loc in care cele mai stupide povesti imaginabile sunt puse pe ecran fara nici o alta preocupare decat cea de a face un ban, pe seama unor visatori care fug de realitatea urata de afara.


#80
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
Niste idioti toti:
Attached File  Screenshot 2024-03-28 175655.png   107.11K   74 downloads

Noroc cu critica de pe SP

#81
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,631
  • Înscris: 30.08.2017
Lipsește cea mai importanta distincție, Softpedia Critics Award :D

#82
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i5lgwKHH_nM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#83
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 12.05.2005

View PostMizu, on 28 martie 2024 - 15:48, said:

Dar SF-ul trebuie sa fie credibil, sa ofere niste posibile solutii. Ceea ce la aia cu nuclearele nu a fost capabil sa faca, in contextul prezentat de ei exploda sonda de la prima nucleara, dar asta e doar o mica problema.

Bomba este detonata dupa ce sonda a trecut de ea, sonda nu are cum sa explodeze. Radiatia emisa de bomba va exercita presiune pe suprafata sondei care este accelerata. Eu zic ca este destul de logic pentru un SF. Mai putin logic este ce se intampla cand sonda se intalneste cu navele extraterestre, dar asta e problema extraterestrilor.

Quote

Un alt aspect deranjant pentru mine, care ocazional mai citesc SF, e ca o civilizatie atat de avansata cum erau trisolarii ar fi gasit solutii la problema lor, nu ar fi fugit. Chiar daca, prin absurd, ar fi in continuare incapabili sa calculeze traiectoria celor trei sori, desi e greu de crezut avand in vedere ca pot crea supercomputere de marimea unui proton.

Au ajuns la concluzia ca planeta lor va fi distrusa asa cum s-a intamplat si cu celelalte planete, singura solutie era sa plece.

#84
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006

View Postbbox, on 28 martie 2024 - 21:18, said:

Bomba este detonata dupa ce sonda a trecut de ea, sonda nu are cum sa explodeze. Radiatia emisa de bomba va exercita presiune pe suprafata sondei care este accelerata.
Ai vazut ultimul episod? Bomba explodeaza intre sonda si parasuta, ca trebuie sa impinga parasuta, iar sonda e trasa dupa ea.

#85
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 12.05.2005
Asa este, dar se pare ca asa trebuie sa fie, propulsia Medusa este explicata aici: https://en.wikipedia...opulsion#Medusa
Nu este inventia lui Cixin Liu.

#86
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
Stiu ca exista conceptul... dar nu are cum sa fie pus in aplicare asa cum il prezinta Cixin Liu. Chiar daca ar functiona, spatiul nu e gol. Sonda si parasuta aia imensa ar trebui sa parcurga 4 ani lumina in linie dreapta, si iata cateva motive pentru care nu ar ajunge la destinatie:

- toate corpurile ceresti pe langa care trece au gravitatia lor
- in spatiu exista o gramada de particule si meteoriti de dimensiuni mici
- nu exista tehnologie sa reziste la radiatiile cosmice pe durata asa mare

Liu Cixin a gandit o poveste frumoasa, dar omul e zero la stiinta. Cititi Contact-ul lui Carl Sagan sa vedeti cum se face.

#87
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,310
  • Înscris: 08.01.2021
Care corpuri cerești importante pe 4al distanta în jur? Or fi însă probabilitatea sa treci aproape de ele încât să conteze e mica.

Faza de accelerare e aproape de noi că n-avem cum sa trimitem bombele prea departe. După aia vela poate fi făcută muci de de meteoriți nu mai contează. La viteza aia e nasol pt sonda sa lovească ceva însă aia e, ghinion :D

Edited by KiloW, 29 March 2024 - 15:47.


#88
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Imi place serialul, mi se pare unul dintre cele mai tari din ultimii ani.

Scena cu nava facuta felii este impresionanta.



#89
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.03.2010
Din recomandarile Youtubului:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/D2YhKaANbWE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Go ahead and predict shit.

#90
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,519
  • Înscris: 17.04.2014
Pe mine ma intriga faptul ca au prezentat in film un om de stiinta care in pofida avertismentului primit se hotaraste sa trimita iarasi mesajul in univers...ignorand complet varianta ca extraterestrii contactati ar putea sa aibe intentii nefaste, fiind un real pericol pentru locuitorii de pe Terra.

Vizualizare mesajtiestodj20, pe 30 martie 2024 - 23:24, a scris:


Scena cu nava facuta felii este impresionanta.

O scena odioasa si un masacru complet inutil, tinand cont ca intalnirea cu extraterestrii urma sa se intample dupa 400 de ani!!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate