Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

The Three-Body Problem

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#37
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016
3 Body Problem | Final Trailer | Netflix
Premiera: 21 martie

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SdvzhCL7vIA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adisluc, 07 March 2024 - 22:52.


#38
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016
Maine, 21 martie 2024 stimabili ii dau drumul la serie ... din cate se pare intra toate cele opt episoade (?).

3 Body Problem | Exclusive Clip
Netflix

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RvsRrmYcl1I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 12.03.2010
O sa ma uit (ca hype-ul e mare) dar cu bucile strinse. Am descarcat cartea si am vrut s-o citesc, dar mi-a puțit asa de tare a mizerabilism comunist (de care am fosr si noi bolnavi, dupa Revolutie, un filme) ca nici n-am ajuns la partea de SF, ca m-am impotmolit si renuntat la revolutia lor culturala.

Sper sa treaca mai repede si mai usor, sau poate sar cu totul partea aia, ca sa ma pot uita si eu.

#40
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
poimaine...

Attached Files

  • Attached File  aba.gif   3.62MB   28 downloads


#41
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005

View Posthellmarvel, on 20 martie 2024 - 15:34, said:

Am descarcat cartea si am vrut s-o citesc, dar mi-a puțit asa de tare a mizerabilism comunist (de care am fosr si noi bolnavi, dupa Revolutie, un filme) ca nici n-am ajuns la partea de SF, ca m-am impotmolit si renuntat la revolutia lor culturala.

Partea cu revolutia culturala este doar de intelegere a contextului si te sfatuiesc sa ai rabdare.

Singurul minus sunt numele chinezesti care m-au chinuit pe parcursul trilogiei.

In rest, este bestiala, ai senzatia ca citesti o carte scrisa de un geniu in astrofizica si metafizica dar cu talent literar.

La cat de mult mi-a placut cartea, mi-e frica sa vad serialul.

#42
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 12.03.2010

View Postborreddog, on 20 martie 2024 - 15:59, said:

te sfatuiesc sa ai rabdare.
De-acuma poate sa-i mai dau o sansa daca-mi trezeste serialul vreun interes, sau aflu de la voi ce e asa de interesant la ea si nu apare in serial. Oricum, din experienta stiu ca mai bine citesti cartea DUPA film, nu inainte.

#43
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003

View Postborreddog, on 20 martie 2024 - 15:59, said:

La cat de mult mi-a placut cartea, mi-e frica sa vad serialul.
Am zis peste tot pe unde am putut :D: vezi serialul chinezesc de 30 de episoade și n-o să-ți pară rău după carte. :)

#44
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
NU, nu te uita la film ca apoi sa citesti cartile sau, cu siguranta, NU NU  NU te uita la Netflix inainte sa citesti cartile. Daca esti atat de lenes, da-i o sansa serialului chinezesc, este cea mai fidela adaptare a unei carti pe care am vazut-o pana acum.
Citeste in continuare pentru ca vei da peste ceva extraordinar. Am citit destul de mult SF de cand am dat de Bookster dar numarul de idei dezvoltate aici intrece orice alta serie. E la o recitire distanta sa devina cea mai buna serie, peste Turnul Intunecat, Dune sau Fundatia.

#45
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005

View Posthellmarvel, on 20 martie 2024 - 15:34, said:

Am descarcat cartea si am vrut s-o citesc, dar mi-a puțit asa de tare a mizerabilism comunist (de care am fosr si noi bolnavi, dupa Revolutie, un filme) ca nici n-am ajuns la partea de SF, ca m-am impotmolit si renuntat la revolutia lor culturala.

Avand in vedere similaritatile dintre revolutia culturala din China si curentul woke-ist care este la moda acum, sunt sanse mari sa nu vedem prea multe despre acest subiect in serialul de pe Netflix.

#46
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004

View Postburebista, on 20 martie 2024 - 16:51, said:

Am zis peste tot pe unde am putut Posted Image: vezi serialul chinezesc de 30 de episoade și n-o să-ți pară rău după carte. Posted Image

Din ce an este cel chinezesc?

Am gasit.

Edited by xymzar, 21 March 2024 - 16:21.


#47
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
Am văzut 5 episoade din Netflix.
Partea bună e că e făcut cu simț de răspundere vizual/auditiv.
În rest e adaptat audienței din zilele noastre. Mi se pare că merge pe repede înainte față de carte și în plus fiind Netflix avem un negru, un indian, chinezi că așa e cartea, o aluzie voalată gay la băiatul polițistului, fețe frumoase, cam cheesy ca să zic așa.

Rămân în continuare la recomandarea serialului chinezesc. :)

#48
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Nu e fidel dar nu e nici atat de praf cum m-am asteptat. E ca un trailer, iti spune povestea dar nu toate detaliile si nuantele pe care le-ai putea avea din citit.

#49
Darkestnight

Darkestnight

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 26.10.2017
Nu, n am citit cartile dar mi se pare o gluma sa fie peste Dune sau Fundatia. Ce o face sa fie asa de speciala?

#50
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Seamana ca viziune, stilul literar este diferit. poate ssunnt eu de vina dar la fundatia am adormit cu cartea in mana.................

#51
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 12.03.2010
Vazut. Nu e rau, dar nu e nici pe departe mind-bending shit-ul pe care-l trompețeste lumea (zicea unu' ca si daca e de 10 ori mai prost decit cartea tot o sa fie cel mai bun SF facut vreodata). E o chestie zoomereasca, de la unii care n-au vazut Matrix, sau Inception? Ca la Matrix (de exemplu, primul) daca scoti prostia cu bateria si cu Supermanul de la sfirsit, poti sa-l iei ca pe un documentar al unei realitati POSIBILE.

E conventional din multe puncte de vedere ca abordare, singurele chestii care mi-au placut au fost stelele pe post de pom de Craciun, felierea petrolierului (mi-a adus aminte de o scena chiar mai misto, din Ghost Ship) si dialogul absurdist de la sfirsit, cu „I'm not a Wallfacer”, nu-s convins sa citesc cartea (poate veniti aici cu chestii nemaipomenite care n-au fost incluse in serial, care sa ma faca s-o citesc) e doar „a good watch”.

#52
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Nu sunt pentru tine cartile, nu poti sa treci de la manga la astea…

#53
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 12.03.2010

View PostLensFlare, on 22 martie 2024 - 12:49, said:

manga
N-am citit in viata mea de-astea, dar da-i drumu, impresioneaza-ne cu exceptionalitatea cartilor. N-o sa ma apuc sa scormonesc literatura banala ca sa gasesc o floricica „de geniu”. Ai citit mai sus ca am incercat cartea? Ca unul care a gustat mizerabilismul anilor 90 din literatura si filmul romanesc, n-am de gind sa-l experimentez si pe cel chinezesc.

Edited by hellmarvel, 22 March 2024 - 13:16.


#54
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Cu greu am ajuns la episodul 6, vad ca au terminat  prima carte in 5 episoade, episodul 6 este deja din cartea a 2-a. Este foarte slab, nu se poate compara cu cartile sau serialul chinezesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate