Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

The Three-Body Problem

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#19
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
E hard S.F., probabil d-aia vezi mixed opinions.

#20
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Am terminat si serialul si am ramas surprins de cat de buna este ecranizarea, actorii sunt foarte buni si efectele nu sunt cu nimic mai prejos fata de un serial american.
Practic daca vezi filmul, cartea nu aduce prea multe informatii in plus si realizatorii nu au considerat ca sunt mai destepti decat autorul si sa schimbe personaje sau actiunea.

In plus au alocat suficient timp serialului, de ex. in comparatie cu ecranizarea "The wheel of time" de pe Amazon (care este o catastrofa fata de carte):
Cartea: Three body problem, 320 pagini, Serialul: 30 episoade, total 22h 34'
Cartea: The wheel of time (The Eye of the World), 782 pagini, Serialul: 8 episoade, total 7h 49'

Serialul poate fi vazut si pe youtube.

#21
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,360
  • Înscris: 23.05.2003
Am vazut si eu primele doua episoade din cauza ca un suflet bun s-a apucat de tradus.
Placut impresionat de serial pina acum.
Din pacate nu-mi mai aduc aminte detalii din carti, doar citeva linii generale si gustul amar pe care mi l-a lasat volumul 3 dar filmul imi trezeste citeva flashback-uri ca sa zic asa. :)

La cum arata dupa doua episoade am vaga impresie ca varianta Netflix o sa fie ceva de genu' Posted Image

#22
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Oribil.   Posted Image  Pierdere de timp.

#23
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ma uit si eu la serial, sunt aproape de final (na, ca si rimeaza Posted Image).
Bine realizat, bine jucat (mai putin actorii straini, parca au luat oameni la intamplare de pe strada). Povestea interesanta... pana sa o ia razna cu
Spoiler
. Lucru care ma face sa ma intreb daca merita sa incep cartile...
Uneori e cam lent, chinezii presupun ca or avea mai multa rabdare.

Mai am cateva episoade, inca mi se pare mai OK decat STD.

#24
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Se pare ca versiunea Netflix apare in ianuarie 2024.

Intre timp a aparut si un trailer [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_Y9OJzaAyac?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In general nu ma uit la trailere dar asta arata destul de bine.

#25
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,360
  • Înscris: 23.05.2003
OK, traileru' arata bine dar se vorbeste in engleza si am vazut si un negru' p'acolo.
Deocamdata small rant si astept cu interes si varianta Netflix.
Varianta chinezeasca pentru mine a fost Posted Image

Edited by burebista, 26 June 2023 - 07:58.


#26
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Daca asta arata bine, ala original cum mai e, Shawshank vs Taximetristi? :)

#27
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Originalul e foarte bun, singurul lucru ce nu mi-a placut este ca au trecut prea repede peste partea cu revolutia culturala (probabil din motive politice), care apare mult mai detailat in carte.

Cand am spus ca trailerul arata bine, m-am referit la partea de efecte unde nu cred ca vor fi probleme, dar sunt sanse minime ca serialul sa se ridice la nivelul serialului chinezesc.

In primul rand 8 episoade vs. 30 episoade (asta daca Netflix nu face mai multe sezoane din prima carte, dar nu cred ptr. ca apare Sophon si nava lui Evans in trailer).
In plus in lista actorilor nu apare Wang Miao in schimb apare negrul ala si o actrita mexicana in niste roluri inventate de Netflix (Saul Durand si Auggie Salazar, nu-mi amintesc de astia in serialul chinezesc sau in carti)

#28
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016

View PostLensFlare, on 29 ianuarie 2023 - 18:47, said:

Urmeaza sa lanseze Netflix o versiune mai comerciala ...

Netflix a lansat trailerul pentru viitoarea serie de mister „3 Body Problem”,  premiera la data de 21 martie. Trailerul a fost dezvăluit la CES din Las Vegas. De la creatorii David Benioff, D.B. Weiss și Alexander Woo, seria se bazează pe romanul „“The Three-Body Problem” de Liu Cixin. De asemenea, trio -ul servește ca producători executivi și  pt. scenariu. Benioff și Weiss au colaborat anterior la „Game of Thrones” împreună, în timp ce Woo a lucrat la True Blood”.
Distribuția iii include pe Jovan Adepo, John Bradley, Rosalind Chao, Liam Cunningham, Eiza González, Jess Hong, Marlo Kelly, Alex Sharp, Sea Shimooka, Zine Tseng, Saamer Usmani, Benedict Wong și Jonathan Pryce.
3 Body Problem

,,A young woman’s fateful decision in 1960s China reverberates across space and time to a group of brilliant scientists in the present day. As the laws of nature unravel before their eyes five former colleagues reunite to confront the greatest threat in humanity’s history''

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mogSbMD6EcY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Based on... inceput prost... foarte prost.

#30
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Am vazut trailer si nu am de gand sa ma uit la productia Netflix.

Edited by LensFlare, 10 January 2024 - 20:23.


#31
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
astept cu interes

#32
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018
Sunt doua seriale facute dupa carte, unul facut de chinezi si "based-on" ce urmeaza sa fie pe Netflix anul asta.

Serialul facut de chinezi in 2023 este adaptare a cartii iar cel facut de Netlix e...sa zicem ca nu am asteptari prea mari.

Problema e ca serialul facut de chinezi nu are dublare in engleza si sub-ul cred ca e facut de amatori sau e facut cu auto-transalte

#33
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,360
  • Înscris: 23.05.2003

View Posttar1901, on 19 ianuarie 2024 - 11:35, said:

Problema e ca serialul facut de chinezi nu are dublare in engleza si sub-ul cred ca e facut de amatori sau e facut cu auto-transalte
No problem cu subtitrarea. Este excelenta, facuta de un pasionat cred.  https://www.subtitra...&act=1&id=74687

#34
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Serialul chinezesc este disponibil pe youtube in 4k cu subtitrare in engleza pe canalul oficial Tencent Video.

Eu astept si varianta Netflix, dar mai ales sezonul 2 si am inteles ca o sa apara si un spinoff "Three-Body: Da Shi" care ar trebui sa apara inaintea sezonului 2.

#35
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018
Vesti "bune" legate de serialul facut de Netflix.

Scenaristii pentru serial sunt David Benioff si DB Weiss. Astia sunt idiotii aia 2 care s-au grabit sa termine Game of Thrones, au facut praf ultimul sezon si s-au grabit sa faca filmele noi din Star Wars. Le-au facut si pe alea praf, le-au lasat balta si au plecat.  Acum lucreza pentru Netflix. Sunt sigur ca totul va fi bine....

In fine, raman cartile si serialul chinez.

#36
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Cu toata agitatia asta, cred ca anul asta recitesc cartile, e prea frumos sa ramana la o singura citire. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate