Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

The Three-Body Problem

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#55
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Voi cum urmariti serialul chinezesc ? Cunoasteti chineza ? :)

#56
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Tu n-o stii? :)
YT avea si titrare in engleza, parca.

#57
chipuc

chipuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 16.10.2010
Serialul chinezesc poate fi văzut pe YT până la un punct după care e doar pentru "members only" (nu are legătură cu YT Premium). Asta este situația cu care m-am confruntat eu pentru cele două canale care îl difuzau, daca sunt și altele mi-ar placea sa știu.

#58
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003

View PostBogotta, on 26 martie 2024 - 11:17, said:

Voi cum urmariti serialul chinezesc ? Cunoasteti chineza ? Posted Image
Nope. Posted Image

LE. Dupa cum tot zic KODI cu Real-Debrid imi ofera o mai mare libertate de a alege ce si cind vad ceva ca sa zic asa...
Ceva de genu'

Attached File  3bodychina.jpg   253.51K   40 downloads

Edited by burebista, 26 March 2024 - 12:55.


#59
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Este free pe viki: https://www.viki.com...e-body#episodes la rezolutie SD (HD cu cont platit).

#60
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007

View PostBogotta, on 26 martie 2024 - 11:17, said:

Voi cum urmariti serialul chinezesc ? Cunoasteti chineza ? Posted Image

Are traducere si-n romana: https://subs.ro/subt...imdbid/20242042

#61
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Cartile se incadreaza in categoria hard SF. Nu reprezinta o lectura ''usoara'' si bineinteles ca sunt mai greu de transpus pe ecran. Am urmarit de curiozitate serialul chinezesc si am ramas placut surprins de fidelitatea adaptarii.
myasiantv.ac/show/Three-Body - subtitrare in engleza.

La versiunea diluata de pe Netflix am renuntat rapid. Dupa cum s-a spus mai sus, daca nu doriti sa cititi cartile, vizionati serialul facut de chinezi.

#62
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Mai am un episod dar nu prea am si tragere de inima sa il urmaresc.

Primele 3 episoade au fost foarte bune, insa apoi se transforma treptat intr-o drama cu background SF, exemplu tipul ala ce e indragostit in secret de colega lui. Devine din ce in ce mai plictisitor si te face sa te intrebi ce rost au toate dialogurile si povestile filozofice.

Unele lucruri sunt greu de explicat, cum e faptul ca extraterestrii aia ultra avansati, care comunica de zeci de ani cu oamenii, afla coincidental ca oamenii mint atunci cand li se citeste Scufita Rosie!?

Stiinta e si ea destul de slaba. Criogenia nu functioneaza, iar planul lor de a detona 1000 de bombe atomice ca sa propulseze sonda la viteza luminii e stupid.

Ce rost a avut jocul virtual si problemele din el? Extraterestrii par plictisiti si colaboreaza cu oamenii cand ar putea de fapt sa foloseasca sophonii pentru a distruge direct orice incercare de avans tehnologic. Nu au nevoie de oameni pentru a face asta. Si oricum, ii pot forta pe oameni sa vada orice, dupa cum am vazut cu cronometrul, au capacitatea de a manipula direct.

Toata povestea cu nano fibrele a fost pentru a-l salva moșulică cu vaporul lui de sectanti? Pai ii dadeau o racheta si era gata, nu trebuia atata planificare.

Din punct de vedere vizual e fain serialul.

#63
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Am gasit si serialul chinezesc, cred ca o sa-i dau si aluia o sansa.

#64
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Povestea aia de dragoste va avea impact pana la finalul timpului.

#65
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 12.03.2010

View PostMizu, on 26 martie 2024 - 15:04, said:

background SF,
Dude, rolul SF-urilor e sa puna in discutie situatii, scenarii in caz ca... . SF-ul e doar cadrul, circumstanta in care se desfasoara actiunea, in rest, dramele, intrigile SINT CIT SE POATE DE OMENESTI. Stiinta in serialul ăsta e intr-adevar subreda, dar mesajul, intimplator, e unul interesant.

De exemplu, nu stiu daca asta a fost intentia scriitorului sau a scenaristilor, dar la mine a rezonat chemarea extraterestrilor in ajutor in contextul comunismului. Nu stiu citi de-aici l-ati prins, dar cei care l-au prins stiu (sau au fost indoctrinati) cum ca comunismul e ultima si ce mai buna orinduire sociala, in care a fost invins individualismul animalic si exploatarea omului de catre om, si ca altceva mai bun nu poate fi inventat. Or, noi AM VAZUT ce insemna comunismul, si nu arata deloc bine (dar nici dormitul in strada sub cartoane din Occident nu era solutia pentru noi). Asa ca, n-as baga mina in foc, dar daca ar fi aparut situatia asta, sa vina extraterestrii sa ne salveze, cred ca multi ar fi ales-o, si fara sa aibe rude sau sa fie ei insisi persecutati de comunisti.

Apoi, a fost rizibila transformarea cerului in lumini de discoteca, dar băbăeti, daca m-as uita o data pe cer si n-as mai gasi Steaua Polara sau Carul Mare/Mic intr-o noapte instelata ar ingheta kakatul in mine, si multi ar incepe sa-si taie venele sau sa se arunce de la etaj. Ai simti ca ti se ia pamintul de sub picioare si nu mai esti sigur pe nimic in viata.

Apoi, iarasi o chestie subreda stiintific, dar interesanta filosofic e trimiterea unui negociator (de fapt spion) impartial (care la o adica nu tine nici cu omenirea), in speranta ca ayyyliumii o sa-l accepte. E o aruncare de zar (ca multe altele in legatura cu omenirea) ca pina la urma umanitatea va triumfa, chiar si in creierul ăluia, o chestie abordata si in Halo, cu Mackee aia.

Din pacate, ideile aste sint doar interesante, nu revolutionare, sa-mi schimbe sau afecteze cumva perspectiva asupra lumii in care traiesc. Am reluat cartea (sint pe la mijlocul primeia), dar nu e o lectura trepidanta, sa n-o poti lasa din mina. Cumva imi place absurdistanul din joc si din dialogurile din joc. Mai vad dac-o termin (daca da, revin).

#66
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
Ar trebui sa citesti toata trilogia ca merita. Finalul nu e tocma' fericit dar pe mine m-a marcat seria asta cam si ca Dune la vremea ei sau Fundatia. Sunt complet diferite dar m-au si atins in zone diferite. :)
Partea proasta la mine e ca ma lasa memoria la carti citite acu treij' de ani. :(

#67
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,637
  • Înscris: 02.10.2009
Un film cu scenariul imbecil.
Incerarca sa ateaga atentia la inceput apoi totul se duce la vale, ca si cand s-ar adresa celor mai naivi, stupizi si visatori dintre tineri.
Poate e chiar asta intentia, acolo e o masa mare care nu intelege realitatea sau fuge de ea.

Un lucru insa poate ramane valabil: suntem totusi niste “bugs” mizerabili si primitivi daca dupa atatea milenii n-am reusit sa inlaturam  instinctele animalice (vezi razboaiele, atentatele) si ne distrugem sistematic mediul de viata.

#68
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
Mie mi se pare ok-ish. Evident nu-i la nivelul cărților însă cât de cât încearcă sa mențină povestea chiar dacă miroase a telenovele pe alocuri.
Față de Fundația de exemplu mi se pare mult mai ok, aia e 100% telenovela.

Mie mi se pare ok-ish. Evident nu-i la nivelul cărților însă cât de cât încearcă sa mențină povestea chiar dacă miroase a telenovele pe alocuri.
Față de Fundația de exemplu mi se pare mult mai ok, aia e 100% telenovela.

N-am văzut varianta chinezeasca însă o s-o văd.

#69
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postburebista, on 20 martie 2024 - 16:51, said:

vezi serialul chinezesc de 30 de episoade și n-o să-ți pară rău după carte. Posted Image

Am gasit doar cateva episoade razlete pe youtube. Deci, cum?

Edit: mersi pentru link.

Intrebarea e acum la ce sa ma uit prima data: Netflix, deja am vazut cateva episoade....

Edited by iladi, 28 March 2024 - 12:40.


#70
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,359
  • Înscris: 23.05.2003
Ăăăă, nu știu daca e bine să zic la un moderator de unde le-am văzut. :D

PS. Am zis ceva mai sus...

#71
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017
Există și în locul din care luăm toți dar nu recunoaștem :icecream:

#72
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
E clinkul ala pe wiki, nu vad ce ar putea fi rau. Pare 100% legit

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate