Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Site-uri si a d block (poll)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

Poll: Site + a d block (51 member(s) have cast votes)

Site + a d block

  1. Dezactivez si vizitez (7 votes [13.73%])

    Percentage of vote: 13.73%

  2. Trec la alt site (44 votes [86.27%])

    Percentage of vote: 86.27%

Vote Guests cannot vote

#1
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Unii dintre voi aveti vreo forma de [LOL] a d block Posted Image
Unele site-uri detecteaza acest a d block si doresc dezactivare pentru afisare corecta - si nu te lasa sa vezi continutul, pina nu  dezactivezi a d block.
Eh, intrebarea e: voi ce faceti in acest caz?
- dezactivez si vizitez
- dau Back (sa zicem ca ati ajuns acolo din google search) si trec la urmatorul site / caut altul.

Eu aleg varianta 2 in 99% din cazuri.

*nu stiu daca apare poll, poate face eu ceva gresit Posted Image Posted Image

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postnixrohnson, on 27 ianuarie 2023 - 11:05, said:

Unii dintre voi aveti vreo forma de [LOL] a d block Posted Image
Unele site-uri detecteaza acest a d block si doresc dezactivare pentru afisare corecta - si nu te lasa sa vezi continutul, pina nu  dezactivezi a d block.
Eh, intrebarea e: voi ce faceti in acest caz?
- dezactivez si vizitez
- dau Back (sa zicem ca ati ajuns acolo din google search) si trec la urmatorul site / caut altul.

Eu aleg varianta 2 in 99% din cazuri.

*nu stiu daca apare poll, poate face eu ceva gresit Posted Image Posted Image
Daca e important si vreau sa citesc si imi e lene sa dau siable la adb10ck, ma duc inapoi pe google, si dau sa vad varianta cached :lol:
Aia de obicei nu are ads

Dar da, de obicei dau Back, nu neaparat ca am ceva cu reclamele, dar e mai rapid decat sa dau exclude la ***** :))

Sunt si cazuri unde le adaug la exceptii, dar rare.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,368
  • Înscris: 30.08.2006
Folosesc anti-tracker de la Bitdefender Total Security si filtrare dns. Unele publicatii online solicita dezactivarea *****-ului Bitdefender dar filtrarea dns nu o detecteaza, deci protectia ramane si cand doresc sa vizualizez pagina.

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,402
  • Înscris: 17.04.2006
Depinde, dar de cele mai multe ori caut alta sursa.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,273
  • Înscris: 11.08.2003
Am nevoie sa accesez siteul... disable.
Am alternative sau nu ma intereseaza asa mult... altul.

Problema asta e la fel de importanta ca aia cu balta.. ai dita' balta in fata... ocolesti sau treci prin ea? Sau cu mancarea.. am doar ciorba de stevie, o mananc sau imi fac cartofi prajiti.

#6
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Deschid in incognito si gata.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Trec mai departe.
Nu pot dezactiva prea usor filtrarea de pe server-ul de DNS :D

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Daca cer dezactivarea, il dezactivez pentru acel site. Daca nu ma bombardeaza cu reclame, continui, altfel schimb site-ul.

Unele site-uri, din pacate, cer dezactivarea cu toate ca e dezactivat. In acest caz...merg mai departe sau deschid in incognito, depinde de caz.

Edited by george_alexandru, 27 January 2023 - 12:07.


#9
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,644
  • Înscris: 30.11.2021
Depinde ce anume cauti.
Mai toate paginile decente merg cu tot cu adb.

#10
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 23.09.2008
Eu o sa-ti spun din perspectiva cealalta. Am cateva site-uri din care fac bani cu Google Adsense. Am un plugin care detecteaza utilizatorii care blocheaza reclamele si estimeaza pierderile. In mod surprinzator, majoritatea vizitatorilor nu blocheaza reclamele. La 400 si ceva de euro pe luna, pierd cam 16 euro din cauza celor care blocheaza reclamele. Nu merita sa blochez continut si sa risc sa pierd mai mult doar pentru atat.

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,368
  • Înscris: 30.08.2006
Marea majoritate a consumatorilor de continut online folosesc telefonul asa cum a venit el si nu-si bat capul cu instalarea browserului Brave sau setari de dns cu functie de a_d_b_l_o_c_k.

Edited by Leo2006, 27 January 2023 - 13:00.


#12
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
am a d block blocker detector instalat si un pihole DNS. dar daca ma sacaie site-ul  respective prea tare incetez sa-l folosesc, cele mai importante website-uri nu au reclame ex wiipedia ghiseul etc

#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 16.03.2007
folosesc anti-anti-adblk

#14
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 24.05.2010
Daca vorbim de publicatii folosesc https://archive.ph/

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Internetul si nu numai, adica cam tot ceea ce folositi vor ca infrastructura pentru internet si aplicatii mobile, au la baza infrastructura platita de reclame.
Deja nu mai merge asa, adica reclama singura NU mai poate acoperi costurile si in general a devenit mult prea multa in lipsa unor reglementari gen CNA pt TV.

Asadar, cu fiecare ***** pe care il folositi, condamnati la moarte incetisor un site.

Tineti minte asta oentru viitor.

De ce credeti voi ca Microsoft, Google, Meta, Twitter etc fac concedieri masive?
Una din cauzele principale (dar despre care NU se vorbeste) este scaderea masiva a bugetelor de publicitate in Q4 2022, dar e mai usor sa dai vina pe post-pandemie, inflatie etc.

#16
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
E un cerc vicios, clar.

Din mesajul colegului de mai sus, se pare, totusi, ca nu folosesc atit de multi ad block.
Deci nu cred ca scaderea aia masiva a bugetelor si concedierile sint bazate mai mult (nu zic exclusiv) pe asta.
Eu da, instalez ad block pe unde nimeresc, la mine, la prieteni, la clienti.
In schimb, ori de cite ori ajung la cineva pentru prima oara, nu am gasit nicaieri ad block.

Iar situatia prezentata de mine aici e una extrema: cind site-ul nu permite acces deloc, daca nu dezactivez ad block.
Eh, din rezultatele sondajului, se pare ca e mai nasol asa - 90% din vizitatori pleaca, in situatia asta.
Deci, ce ar fi de preferat: sa-i lasi cu ad block, eventual bagi cumva o reclama (nici filtrele astea nu sint 100% eficiente) sau sa-l pierzi complet?

#17
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Personal chiar daca am posibilitatea tehnica sa ocolesc detectia de ad block nu o fac prefer sa folosesc alte site-uri.

Este adevarat ca la nivel mondial a scazul bugetul total alocat pentru reclame, insa motivele nu tin numai de ad blocke-ere ci sunt numeroase si foarte diverse... incepand de la lacomia unor site-uri care introduc o cantitate atat de mare de reclama incat devine prea dificil de accesat continutul util.

Goagal, Feisbuci, Netflics, e.t.c. s-au invatat multi ani consecutivi cu bugete consistente si au facut si o multime de cheltuieli inutile d.p.d.v. operational/dezvoltare/inovatie, asa ca acum sunt nevoite sa stranga cureaua. Intr-un fel situatia actuala seamana cu vremea cand majoritatea serviciilor de pe Internet erau contra cost la diversi mici furnizori locali care au fost scosi din afaceri de gigantii de acum pentru ca mai ieftin decat gratis nu se putea...

Care nu or sa se adapteze or sa ramana doar in cartile de istorie Posted Image

Edited by dagobar, 29 January 2023 - 19:50.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdagobar, on 29 ianuarie 2023 - 19:48, said:

Este adevarat ca la nivel mondial a scazul bugetul total alocat pentru reclame, insa motivele nu tin numai de ad blocke-ere ci sunt numeroase si foarte diverse... incepand de la lacomia unor site-uri care introduc o cantitate atat de mare de reclama incat devine prea dificil de accesat continutul util.
Din ce am observat majoritatea site-urilor cu foarte multe reclame sunt si alea care nu prea au continut util, sau vin cu titluri de click-bait.

Pe de alta parte, din ce am observat la firma, analizand traficul total blocat in DNS cam intre 15%-40% din trafic e blocat zilnic. Deci cam atat inseamna reclamele alea care nu se incarca...
Si unele inca mai scapa...

Edited by eiffel, 30 January 2023 - 14:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate