Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Site-uri si a d block (poll)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

Poll: Site + a d block (51 member(s) have cast votes)

Site + a d block

  1. Dezactivez si vizitez (7 votes [13.73%])

    Percentage of vote: 13.73%

  2. Trec la alt site (44 votes [86.27%])

    Percentage of vote: 86.27%

Vote Guests cannot vote

#19
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostAdm, on 27 ianuarie 2023 - 18:51, said:

De ce credeti voi ca Microsoft, Google, Meta, Twitter etc fac concedieri masive?
Una din cauzele principale (dar despre care NU se vorbeste) este scaderea masiva a bugetelor de publicitate in Q4 2022, dar e mai usor sa dai vina pe post-pandemie, inflatie etc.

Sau pe ChatGPT, sunt zvonuri că selecția pentru concedierile de la Google a fost făcută de un algoritm care a evaluat KPI pentru fiecare angajat Google.

#20
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostAdm, on 27 ianuarie 2023 - 18:51, said:

Asadar, cu fiecare ***** pe care il folositi, condamnati la moarte incetisor un site
Reclamele mă abuzează vizual, nu mersi. Și dacă un site moare, apare altul, nu exista internet fara siteuri. Am intrat o data pe Softpedia fara blocator de reclame și îmi apăreau numai reclame politice de îmi venea să scuip propriul telefon, never again.
Întrebarea este dacă as fi dispus să plătesc pentru un blocator de reclame, probabil că da.

#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Well, eu iti spun ca deja eu murit multe, iar asta e clar mai ales in peisajul romanesc.
Cate siteuri de stiri mai citesti?
Ce siteuri romanesti mai citesti, in general?

Site-urile traiesc din reclama, iar asta s-a contractat enorm.
Stiu ca are balta peste, doar ca din ce in ce mai putin si mai prost.


[ https://m.media-amazon.com/images/I/61CUzPSmybL._AC_SL1200_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Inainte de site-uri, si TV traieste din reclama, iar inainte de asta si radio traieste din reclama.... nu s-a schimbat nimic.
Problema e cind sint prea multe reclame sau ti le baga pe git cu forta (cum ziceam, nu poti sa intri pe site daca nu dezactivezi a d block).
Chiar trebuie sa traiasca toate site-urile (de stiri....) ?
Se [va] ajunge la un echilibru, pina la urma.

#23
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008
Folosirea programelor de blocare a reclamelor introduse intr-un site reprezinta un gest urat fata de cel care a creat acel site. Pentru orice utilizator este superb sa aceseze orice site doreste si sa obtina toate informatiile dorite fara a fi deranjat de reclamele publicitare insa acesta nu constientizeaza si consecintele acestui gest. Din nefericire acest consecinte se intorc tot impotriva ta ca utilizator pentru ca vei pierde surse de informare pentru ca majoritatea site-urilor isi vor inceta activitatea sau vei gasii site-uri ce folosesc programe avansate iar publicitatea va fi mult mai agresiva.

#24
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,357
  • Înscris: 11.08.2003
Dar respectul pentru cel care intra pe siteul tau, unde ai 2 randuri de informatie si 3 reclame printre ele, unde e?
Si daca n-ar fi atat de agresive, poate ca ar mai merge. Poate ca-s eu defect si am o prejudecata in ceea ce le priveste dar reclamele sunt motivul pentru care am renuntat la televizor.

#25
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020

View PostDon3, on 01 martie 2023 - 14:52, said:

Folosirea programelor de blocare a reclamelor introduse intr-un site reprezinta un gest urat fata de cel care a creat acel site. Pentru orice utilizator este superb sa aceseze orice site doreste si sa obtina toate informatiile dorite fara a fi deranjat de reclamele publicitare insa acesta nu constientizeaza si consecintele acestui gest. Din nefericire acest consecinte se intorc tot impotriva ta ca utilizator pentru ca vei pierde surse de informare pentru ca majoritatea site-urilor isi vor inceta activitatea sau vei gasii site-uri ce folosesc programe avansate iar publicitatea va fi mult mai agresiva.
Multi de aici care s-au nascut inainte de 90 isi amintesc ca internet-ul a inceput ca un voluntariat de distribuire a informatiilor gen open source si wikipedia astazi, dar multi fomisti din tarile de lumea a treia au inteles ca pot face bani din el si au transformat internet-ul intr-o pauza de reclama lunga si au inceput sa faca guilt tripping ca daca nu te uiti la reclame o sa murim de foame si nu putem sa mentinem site-ul. Daca vrei bani fa-ti un job sau invata programare.

#26
Don3

Don3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 10.02.2008

View PostTurcalet, on 01 martie 2023 - 15:46, said:

Multi de aici care s-au nascut inainte de 90 isi amintesc ca internet-ul a inceput ca un voluntariat de distribuire a informatiilor gen open source si wikipedia astazi, dar multi fomisti din tarile de lumea a treia au inteles ca pot face bani din el si au transformat internet-ul intr-o pauza de reclama lunga si au inceput sa faca guilt tripping ca daca nu te uiti la reclame o sa murim de foame si nu putem sa mentinem site-ul. Daca vrei bani fa-ti un job sau invata programare.

Sunt nascut inainte de '90 iar internetul a inceput strict ca un mare Businsess! Faceam site-uri prin '99 - 2000 asa ca stiu destul de bine fenomenul web insa cu mana pe suflet chiar nu va inteleg!
Aveti o mentalitate total gresita, nu vreau sa-ti schimb modul de gandire insa nu inteleg de unde atata ura! De ce spun ura pentru ca vad asta in tine prin felul care ai scris.
"fomisti din tarile de lumea a treia" Nu inteleg ce te-a facut sa spui asta avand in vedere faptul ca nimeni nu baga mana in buzunar nimanui! Insa inteleg faptul ca atunci cand intri pe un site iti iei informatia si "scuipi si injuri" ca acel site ofera spre vizualizare cateva bannere publicitare. Fenomenul asta prin care informatia indiferent de cum este oferita vine la pachet cu publicitatea insa nu sunt luate in calcul si alte aspecte. Iar din pacate mai ales in Romania publicitatea este intelesa total gresit pentru ca din pacate romanii atunci cand vad publicitate vad doar bani si mai ales atunci cand acesti bani li se dau be la bot fara ca acestia sa-i poata baga in buzunar acestia iau foc. Cel putin asta inteleg eu din fenomenul Publicitate - Individ. Insa scopul publicitatii este menit sa aiba alta caracteristica, publicitatea este creata in scop informativ fara ca acel individ sa gandeasca ca poate acel mesaj publicitar reprezinta raspunsul problemelor sale sau un beneficiu.

In calitate de webmaster consider un abuz atunci cand un individ intra pe site-ul meu si foloseste programe prin care inlatura reclamele si consider aceasta masura ceva similar ca si cum ai descarca un program piratat. Pe langa asta nici-un site bun nu ii roaga pe utilizatori sa nu foloseasca programe pentru a nu inlatura reclamele ci intodeauna gasesc solutii pentru a nu se lasa afectati de asta. Ideea in sine cu muritul de foame a plecat de la premiza ca multe site-uri s-au inchis din cauza acestui fenomen dar nici-un administrator al acelui site nu a precizat vreodata acest motiv.

Nici-un site web  nu poate supravietuii in internet fara a avea o sursa de venit indiferent de provenienta acestuia. Ai facut referire la wikipedia insa nu stii ca wikipedia este un proiect al Wikimedia Foundation INC iar sursa acestora de supravietuire o reprezinta donatiile.

"Daca vrei bani fa-ti un job sau invata programare." Sa stii ca si in marketing exista programatori si inca destul de talentati, de exemplu YouTube fara publicitate ar fi inexistent. Costurile acestora de intretinere sunt enorme. Observ ca reclamele lor nu fac rau nimanui in ciuda faptului ca acestia folosesc un nivel ridicat de advertise. Ganditiva ca Dorian Popa a recunoscut pe internet ca a facut 2 milioane de euro doar din YouTube.  Vreau sa subliniez faptul ca fara reclame nu se poate! Iar din cauza celor ce folosesc astfel de programe vor fi numai consecinte negative pentru ca reclama vine la pachet cu continutul. Majoritatea site-urilor web ce apartin ziarelor sau a televizionilor mai ales site-urile de cancan folosesc un mod de advertising agresiv pentru ca atunci cand intri vei fi bombardat de bannere popup iar totodata ganditiva ca si aceste programe nu sunt create doar in scopul de a va proteja de reclame ci pot fi realizare si pentru alte scopuri.

Edited by Don3, 01 March 2023 - 16:55.


#27
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 22.01.2004
Cred ca depinde si de cum sunt implementate reclamele, cat la suta din spatiul paginii ocupa, cat de mult deranjeaza din punct de vedere vizual si functional. De exemplu sunt momente in care cei de pe Hotnews baga niste campanii de reclame care pur si simplu acopera tot ecranul, au sunete, nu poti sa le dezactivezi in nici un fel, e o nebunie. La fel si prin site-urile gen tabloid unde dupa fiecare fraza de trei randuri apare o reclama. Daca este sa comparam cu youtube, fb sau insta vedem ca acolo reclamele sunt plasate in asa fel incat sa se blend-uiasca cu restul elementelor din pagina, sa nu deranjeze, sa nu sara in ochi. La fb si insta ai si regula aia ca nu ai voie sa ocupi cu text mai mult de jumatate sau nu stiu cat din spatiul de reclama care iti este alocat. Acolo nu te deranjeaza fiindca reclama este implementata astfel incat sa fie informativa, nu sa socheze, sa intrerupa in vreun fel vizualizarea paginii sau sa deranjeze vizual.

Nu am nimic cu reclamele, culmea, am cumparat destule chestii pe care le-am vazut in reclame ca se pare ca a functionat algoritmul, si nu mi-a parut rau. Dar sunt unele site-uri unde pur si simplu nu ai cum sa intri fara ceva care sa le blocheze.

P.S. Ca un exemplu negativ fata de yt fb si insta, e twitch, unde este inserata atat de multa reclama in video-uri de simti cum trece viata pe langa tine daca stai sa urmaresti.

Iar in ceea ce priveste cele 2 site-uri ale mele, le-am facut din start fara reclama, fiindca tin de o pasiune a mea, si am preferat sa platesc hosting-ul pentru ele decat sa pun reclama.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate