Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 

Huawei P60/PRO

- - - - -
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

#73
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 21.10.2009
Atunci sa ramana cu ele nevandute... oricat m-a suparat Scamsung in ultima vreme, faptul ca gasesc un S23U 512 GB la un pret de sub 6500 lei (a fost 5700 lei cel mai ieftin) , nu pot sa cumpar o chinezarie care sa coste cam la fel.
1 la mana ca prefer un produs made in Coreea de Sud vs made in China, ca nu vreau sa sprijin partidul comunist, 2 la mana ca One UI, cu tot bloatware-ul cu care vine, e cel mai bine finisat UI existent pe un telefon, fie ca vorbim de Android sau iOS. 3 la mana, perioada de suport software oferita de Samsung e greu de egalat.

As cumpara o chinezarie daca ar veni cu un pret mai mic cu cel putin 20% fata de un Samsung. Altfel, la revedere, drum bun!

#74
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006
Pe partea foto/video - nu imi place. Daca e reala comparatia de aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OlLQgZJhiQw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

- cel mai bun, il vad iPhone acum, urmat de .... restul. Si Samsung a facut progrese in sensul bun. Huawei - au bagat tonalitatea rece in poze, si nu pare mai are aceleasi culori superbe cand erau cu Leica. Pozele portret arata ... blue toate. Din ce am vazut, nu m-a impresionat spre achizitia lui, pe parte foto/video. Cred ca o sa mai tin P50Pro si astept spre altceva - poate Pixel 8.

@ NoMoreFakes - la 60-65 mil, as alege iphone detasat, desi tot am avut huawei, cam toate. Pe un P60 Pro, as da maxim 40 mil. Daca imi demonstreaza ca face minuni pe parte foto, as mai adauga ceva, dar nu vad minunile inca. 60-65 mil, consider ca e enorm pentru un Huawei si pentru ce ofera un telefon in prezent. Mi-au placut telefoanele Huawei, dar nici la pretul asta.

#75
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 21.10.2009
Iphone daca te impaci cu iOS-ul. E o enigma pentru mine cum poate cineva sa foloseasca iOS mai mult de cateva saptamani. Prefer un telefon cu Android 6 decat ultimul iOS.
P60 Pro pierde pentru lipsa serviciilor Google... daca nu are un pret competitiv, va fi cumparat doar de fanii Huawei, care nu sunt foarte multi...

#76
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
O sa se vândă ca pâinea caldă un China. Acolo e baza de vânzări. Ce când în restul lumii este bonus. Nu sta vânzarea lor în Lex de pe Softpedia că nu cumpără el. Ia maica ce telefon vrei că pe orice topic intru repeți aceleași chestii de parcă nu mai poți să trăiești că există IOS și HUAWEI.

#77
NoMoreFakes

NoMoreFakes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 22.12.2022
Nu cred ca Huawei si-a propus sa acapareze piata din Romania. Mai degraba sa aiba o prezenta pe piata si eventual incet - incet sa mai creasca in vanzari cu cateva procente. Intrucat foarte multi cumparatori nu stau sa isi instaleze GBox sau GSpace, Huawei stie ca si-a pierdut pozitia pe piata . Cu alte cuvine lupta acerba pe care o ducea Huawei acum cativa ani buni, nu mai exista. Atunci lupta avea o miza clara : sa castige locul 1 cu telefoane ieftine si de calitate. Astazi nu au cum sa castine un loc fruntas fara serviciile Google(chiar cu Gbox) . Cred ca sunt foarte constienti de asta. De aceea nu cred ca vom mai vedea preturi de dumping la telefoane bune...

#78
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 21.10.2009

View Postaceton, on 30 aprilie 2023 - 09:14, said:

O sa se vândă ca pâinea caldă un China. Acolo e baza de vânzări. Ce când în restul lumii este bonus. Nu sta vânzarea lor în Lex de pe Softpedia că nu cumpără el. Ia maica ce telefon vrei că pe orice topic intru repeți aceleași chestii de parcă nu mai poți să trăiești că există IOS și HUAWEI.

Nu e chiar asa. Huawei isi doreste rau de tot sa mai muste din cota de piata europeana, ca altfel ar fi parasit-o de mult, daca ar fi avut vanzari suficiente in China.
In mod surprinzator, se pare ca telefonul preferat si mult dorit de chinezi e iPhone, iar Apple e in top si in China, ca nu baga programe de spionat in telefoane cum fac producatorii chinezi...
Asa ca, sunt de acord cu @NoMoreFakes, Huawei nu tinteste piata din Romania, e dornic sa isi mai recupereze cateva procente din piata vest-europeana, dar cat timp lanseaza telefoane cu SoC-uri de anul trecut si fara servicii GSM, o sa vanda telefoanele doar catorva impatimiti... nu cred ca fac mare profit cu 10 telefoane vandute unor fani hardcore. Mai adauga si un pret foarte mare pentru ceea ce ofera si e reteta perfecta pentru dezastru.
Huawei sa se uite la colegul Xiaomi, cum a dat chix cu Xiaomi 13 Pro in Europa, poate invata ceva din treaba asta. Iar Xiaomi are Snapdragon 8 Gen. 2, nu Snapdragounul de anul trecut si are si serviciile Google.

Si culmea, mie imi placea mult Huawei, P30 Pro mi s-a parut un telefon extraordinar, inca se tine bine si acum.

#79
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,834
  • Înscris: 30.03.2009
"Apple e in top si in China, ca nu baga programe de spionat in telefoane cum fac producatorii chinezi..." - 🤣🤣🤣. Apple funcționează în China pentru că au fost obligați să-și mute serverele acolo, au interdicție de a scoate datele de acolo, pentru că majoritatea pieselor și asamblării se face acolo. De asemenea au permis accesul guvernului chinez la datele utilizatorilor, iar parte din aplicațiile occidentale nu funcționează acolo, fiind înlocuite de cele locale.

#80
ninel

ninel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 26.11.2004
Mie imi place foarte mult designul acestui telefon. Este fix pe gustul meu. Seamana cu actualul meu P40 pro. Nu ma deranjeaza ca foloseste procesoare cu o generatie in urma si nici faptul ca nu are 5G. Ma deranjeaza ca nu au lasat posibilitatea ca bootloaderul sa fie deblocat. Daca lasau aceasta portita deschisa cu siguranta cine isi dorea  gogu pe telefon isi putea instala foarte simplu. Dezvoltatorii software independenti ar fi facut posibil acest lucru.
Faptul ca nu produc telefoane in tiraj mare face ca pretul acestora sa fie ridicat ceea ce nu este un lucru bun pentru un eventual cumparator. Daca prin iarna viitoare va ajunge pe la vreo 3500-4000 de lei cred ca m-as baga sa cumpar unul.
PS. Mi-as fi dorit ca Honor Magic 5 pro sa aiva un design asemanator cu Huawei P60 Pro. Ar fi fost o alegere buna pentru mine daca nu adoptau "ratul" acela de porc malformat pe spatele telefonului.
Ca si durabilitate pe mine ma incata sticla lor Kunlun (sper sa fi scris bine) comparat cu Victus
Un test aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-s5MXZ0n4T0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] pentru Mate 50 pro. Au si un test cu S23 U care iese muuult mai sifonat din testele lor.

Edited by ninel, 30 April 2023 - 20:08.


#81
NoMoreFakes

NoMoreFakes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 22.12.2022
Eu sunt curios cum se prezinta un versus intre P60 pro si Mate 50 pro.

#82
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006
Nu inteleg de ce peste 60% din membri, asociaza huawei cu google ! Huawei + google = nu e love ! end of story ! Vrei google, vezi samsung, altele.

GBox sau GSpace sau ce din astea o mai fi .... nu am instalat pe al meu huawei si nici nu o sa o fac, ca nu e pentru asa ceva. Si banuiesc ca majoritatea nu au facut-o. Sa iti iei un huawei sa le rezolvi problemele lor cu google, ce rost are ?
Sa castige loc fruntas fara google ... Eu zic ca sunt in loc fruntas si fara google. La pret/performanta sunt ok, in mare. Sa vedem si de acum ce pret o sa ceara pe telefoane, dar pentru un pret corect eu zic ca o sa aibe clienti.

@ ninel - eu pe un P50Pro am dat vreo 32 mil, la "oferta" si zic ca este un pret foarte bun pentru ce ofera. La fel, daca P60Pro e vreo 35-40 mil maxim, la fel, mi se pare un pret foarte ok. Sa il iei cu 50 mil sau mai mult, e mult. Si servcii google - nu ma intereseaza.

@ NoMoreFakes - eu ma uit, 80% doar la partea foto. Pe partea foto, nu imi prea place P60Pro deocamdata, din ce am vazut pe youtube, prefer P50Pro. Pe partea hardware - cred ca e tot pe acolo. Cu FastCharge e mai bine.
P60Pro vs MAte50Pro - probabil cu 10% mai bun P60Pro, probabil. Depinde ce cauti.

#83
NoMoreFakes

NoMoreFakes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 22.12.2022

View Postlopi, on 05 mai 2023 - 21:50, said:

Nu inteleg de ce peste 60% din membri, asociaza huawei cu google ! Huawei + google = nu e love ! end of story ! Vrei google, vezi samsung, altele.

GBox sau GSpace sau ce din astea o mai fi .... nu am instalat pe al meu huawei si nici nu o sa o fac, ca nu e pentru asa ceva. Si banuiesc ca majoritatea nu au facut-o. Sa iti iei un huawei sa le rezolvi problemele lor cu google, ce rost are ?
Sa castige loc fruntas fara google ... Eu zic ca sunt in loc fruntas si fara google. La pret/performanta sunt ok, in mare. Sa vedem si de acum ce pret o sa ceara pe telefoane, dar pentru un pret corect eu zic ca o sa aibe clienti.


Ai atins niste puncte destul de importante. Dar cred ca Huawei mai are pana sa ajunga Android cu servicii Google.
Eu nu pun mare accent pe camera, aatunci ma intereseaza sa mearga aplicatiile de baza:bancare, waze, furnizori de utilitati etc.
Si sa tina bateria in mod decent , fara blocaje si bugs.

Din pacate observ ca Huawei a lasat unele dintre "vechile obiceiuri" : calitatea si pretul. Bateiile nu mai sunt ce erau odata. Multe review-uri spun ca P50 pro nu are o baterie de nivel P40 pro, iar preturile le-am vazut cu totii-sunt mari. Exista si exceptii, ca si in cazul tau, ai dat un pret f bun pe P50 pro.

#84
NoMoreFakes

NoMoreFakes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 22.12.2022
In plus P60 pro vine cu o baterie putin mai mare decat Mate 50 pro. Are ecran LTPO , deci teoretic ar trebui sa tina bateria mai mult decat la Mate 50 pro.

#85
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,834
  • Înscris: 30.03.2009
Bateriile nu mai țin deoarece nu-și mai folosește propriul Kirin, ci beșica de la Qualcomm care trebuie să dea bine în AnTuTu dar e praștie la eficiență.
Cică o companie din China a reușit să facă o mașină de litografie EUV cu litografie momentan pe 12nm, cu tehnologie și componente exclusiv chinezești. La anul ar trebui să le trimită diferiților producători de cipuri, precum smic.
Asml cică ar fi scăzut vânzările cu 60% pentru că nu are voie să mai vândă mașinile sub 14nm către China. Problema este că asiaticii pot produce cipurile  cu noduri mari așa că olandezii rămân cu ele pe stoc sau n-au comenzi.

View PostNoMoreFakes, on 05 mai 2023 - 18:04, said:

Eu sunt curios cum se prezinta un versus intre P60 pro si Mate 50 pro.

Uite aici

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KxfEHOhyfGs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#86
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,834
  • Înscris: 30.03.2009
Și un review
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AyiTZFoyhes?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#87
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006
Baterie.
La 66 W cat are incarcarea P50Pro, bateria cat tine chiar nu mai conteaza, cum scria cineva. Se incarca, parca are cablu direct de la Eon ! Se incarca extrem de repede.

Cu un Pixel, cu 18-20W incarcarea, stai cu el in priza 2-3 ore bune. Cu apple, samsung - la fel. Acolo, da, conteaza cat te tine bateria ! Daca astepti "jumate de zi" sa se incarce bateria la telefon, te aspteti, rogi sa te tina 1 zi. Altfel, stai cu el mereu in priza. Incarcarea wireless de 5-10 W, e iar extrem de putin rentabila.
Unii, de la baterii care explodeaza, iau foc cand incerci fast charge - nu au mai evoluat. La altii, se poate.

Huawei, a depasit cu mult treaba cu bateria. E alt nivel. Pui telefonul la incarcat, mergi sa bei o cafea si il iei full charge ! Il descarci, il pui la incarcat, verifici un mail, iar full charge. La cat de repede se incarca, nici nu mai conteaza ca se descarca in "jumate de zi", desi la mine tine mai mult. Daca chiar esti in desert (desi, acum si acolo gasesti o priza si wifi) si nu ai nici o priza, nici charger la masina, dai power saving mode si tine enorm. Desi, daca mai ai colegi, poti folosi si Reverse Charging - de amuzament sau necesitate. Personal si 70% din capacitatea bateriei daca o avea si eram multumit.

Eu, cred ca asta este viitorul, fast charge - pui telefonul la incarcat 5 minute = full charge, pui telefonul la incarcat wireless, 10 min = full charge. Sa astepti 3 ore sa se incarce un telefon .... ala da chin.

P60Pro - are parca 80W incarcatorul, deci .... viteza, nu gluma. De 4 ori mai rapid ca altele.
Vazusem telefon de la Asus parca cu 100W incarcare, sau poate sunt altele si mai rapide. Odata ce ajungi la asa ceva, nu mai vrei ceva de cel putin 4 ori mai lent !

@ NoMoreFakes - Huawei mai are enorm pana/daca o sa ajunga vreodata la ce e Android cu Google sau iOS. Acolo a fost munca serioasa, ani de munca. Au si ei un sistem de operare fara errori, stabil si cam atat. Waze = google, deci nu o sa mearga, aplicatii bancare asa si asa, furnizorii de utilitati - abia scot o versiune cat de cat pentru Andoid/Apple, dar pentru huawei, bateria - vezi mai sus, blocaje + bug = eu nu am avut ! Nu s-a blocat niciodata de cand il am !
P40Pro - era in alti ani. Acum - fast charge, use, fast charge use - no more 1 day charge ! Nici nu cred ca isi bat capul sa mareasca capacitatea bateriei (ar insemna mai greu, mai gros etc.). Cred, ca ar vrea Huawei ceva componente mai echilibrate la consum de curent, dar de unde ?!
- parerea mea, nu te mai uita la baterie, ca nu e ca "old school" Samsung/Apple etc. E altceva, next level. Huawei/Asus sunt in alta liga cu bateria !

Huawei inseamna - camera foto, fast charge, sistem de operare fara probleme, ecran impecabil, constructie buna.

Nu vrei camera foto, deja a picat jumate sau mai bine din Huawei - ai o gramada de alte alegeri. Nu vrei camera + vrei google = 80% inseamna ca nu ai nevoie de un Huawei.

Am comparat P50Pro cu Samsung S22, S23 Ultra - dupa cateva minute, nu mai vroiam sa ma despart de Huawei. Colegul cu Samsung ... vroia si el Huawei - nu ii venea sa creada cum se poate incarca, ce ecran are, ce culori, cum se misca etc. Deci, nu e asa de rau ! Colegul cu Samsung - mereu cu telefonul in priza - cele 3 ore de incarcare sau nu stiu ce e conectat mereu. La mine, mereu am ceva baterie.

"The 4360mAh battery pack in the Huawei P50 Pro can be charged via the fast 66W brick in the box in about 40 minutes" vs 3 ore .... Ce sa mai zic...


Cum ai scris e vorba de pret/ce ofera.

#88
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,834
  • Înscris: 30.03.2009
Se pare că harmony vine

https://www.gizchina...y-going-global/

#89
NoMoreFakes

NoMoreFakes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 22.12.2022
https://www.gizchina...um=talk_of_town

Se pare ca telefonul ce se lanseaza maine - P60 pro- va veni cu Harmony .

Edited by NoMoreFakes, 08 May 2023 - 09:20.


#90
NoMoreFakes

NoMoreFakes

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 22.12.2022
Daca p60pro are Harmony OS cred ca il va face pe Mate50 pro destul de ...neatractiv, intrucat d.p.d.v. al sistemului de operare Mate50pro nu are servicii google dar nici Harmony. Este o strutzo-camila.
Si d.p.d.v hardware p60pro are 512gb si Kunlun glass. Deci doar culoarea Orange poate va determina pe cineva sa-l cumpere ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate