Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Huawei P60/PRO

- - - - -
  • Please log in to reply
458 replies to this topic

#37
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 lex2010, on 24 martie 2023 - 01:50, said:

HUAWEI P60 Pro este disponibil momentan la precomandă în China, iar în Europa se lansează pe data de 9 mai. Iată sumele din China:
256 GB: 940 euro
512 GB: 1075 euro

Mai adaugati minimum 20% si probabil ala va fi pretul in Europa.
Eu cred ca Huawei au probleme de logica... nu da nimeni banii astia pe un Snapdragon 8+ Gen1, iar fentarea serviciilor Google prin tot felul de metode e doar o bataie de cap suplimentara pentru utilizatori. Poate ca ar merita, dar nu la pretul asta.
Foarte probabil vor veni cu tot felul de promotii, inclusiv la pre-comanda. Asa am luat si P40 Pro-ul, la un super pret, semnificativ sub cel de lista. Sunt de acord ca nu merita sa zicem 1.200 de euro in Europa un 256GB, fara Gen 2 5G si servicii Google, dar si Mate 50 Pro 256 GB s-a lansat la 1.200 de euro iar acum il poti lua de pe Emag la 1.000. Pe de alta parte Xiaomi 13 Pro 256 GB e 1.260 de euro ... La Samsung pe site un S23 Ultra 256 GB e 6.950 de lei, adica 1.412 euro ... sigur, il gasesti la 1.100 de euro pe Emag, dar pretul de lista a fost tot foarte mare. Preturile de lista sunt puse ca sa ti se para ieftin cand il reduc :D

#38
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Nici daca era mai ieftin nu l-as lua in considerare fata de Oppo Find X6 Pro.

Edited by Papillon_, 24 March 2023 - 11:59.


#39
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 Papillon_, on 24 martie 2023 - 11:51, said:

Nu are nici o sansa in fata Oppo Find X6 Pro, cu chipsetul acela vechi, fara 5G si fara serviciile google dar la preturi foarte mari.
Doar ca Oppo nu a anuntat inca oficial daca il aduc in Europa. Intre astea doua mi-as alege viitorul telefon (Xiaomi 13S nu cred ca vine suficient de rapid), depinde de disponibilitate/pret pana la urma. Eu as prefera P60-ul in fata Oppo-ului pentru ca e mai compact, as fi dispus sa ignor lipsa 5G, chipul mai vechi si lipsa Google doar pentru ca e mai compact. Plus ca o diafragma reglabila e o chestie pe care mi-ar placea sa o am. Oppo are senzori mai mari, dar Huawei compenseaza cu diafragma mai mare (si la camera principala, si la tele). Sa vedem si cum se comporta in review-uri, momentan as zice ca sunt mai tentat sa iau Huawei-ul decat Oppo-ul.

Edited by utopium, 24 March 2023 - 12:01.


#40
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 22.03.2008

 porcusoru, on 24 martie 2023 - 11:20, said:


Adevărul este că nu poți cere un preț ca acesta la faptul că nema 5G și un procesor ceva mai vechi. În rest legat de lipsa serviciilor google sincer nu prea le simpt lipsa și am de la huawei p40 pro, acum p50 pro..
Poate doar câteva aplicații. În rest în utilizarea zilnică îmi este ok și fără google.
Și totuși, estw urât " că cineva precum google /americani să aibe monopol pe servicii și sau tehnologie și când vor ei pac ți am tăiat macaroana.
Din punctul meu de vedere este admirabil că huawei încă rezistă cât de cât pe partea de telefonie
Pe mine google pay ma retine sa îmi iau Huawei. Am încercat cu aplicația curve dar nu merg toate cardurile adăugate (alea de bonuri, vouchere). În rest ma pot obișnui și fără google, dacă rezolva treaba cu cardurile astea printr-o aplicație.

#41
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 gabybcr, on 25 martie 2023 - 11:03, said:

Am încercat cu aplicația curve dar nu merg toate cardurile adăugate (alea de bonuri, vouchere).
Vezi ca Edenred pentru bonuri merge inclusiv plata pe Huawei, eu platesc cu el direct.

#42
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008

 gabybcr, on 25 martie 2023 - 11:03, said:


Pe mine google pay ma retine sa îmi iau Huawei. Am încercat cu aplicația curve dar nu merg toate cardurile adăugate (alea de bonuri, vouchere). În rest ma pot obișnui și fără google, dacă rezolva treaba cu cardurile astea printr-o aplicație.
Cică se lucrează să dea drum direct la huawei wallet adică să poți plăti direct așa (gen google pay) dar nu au un timp estimativ de rezolvare

#43
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
In Germania/Austria vad ca e deja disponibil Huawei Wallet, sunt singurele din UE momentan. Dar da, asta ar reduce motivele sa te mai plangi de lipsa Google. Curve e alternativa cea mai buna momentan, eu nu folosesc Curve pentru ca platesc cu BT Pay si Edenred, care ambele merg. Daca o sa am nevoie de CEC, ING si Revolut pentru plati, o sa pun Curve, dar ING nu il folosesc deloc la plati, CEC as folosi foarte rar cand vreau sa platesc ceva in 12-24 de rate cu credit cardul lor fara dobanda, iar Revolut tot rar, cand merg in vreo tara cu moneda mai exotica poate.

Edited by utopium, 25 March 2023 - 11:42.


#44
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Cică astea sunt preturile la P60 art
Price:

Huawei P60 Art – 8GB RAM + 512GB version priced at 8988 yuan (1317 USD, 1209 Euro)
Huawei P60 Art – 8GB RAM + 1TB version priced at 10988 (1610 USD, 1478 Euro)

#45
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Da, pai le-am vazut anuntate in yuani in prezentare ... e vreo 1.000 de yuani peste Pro (Pro-ul vine si cu 256 GB, de aia incepe cu 2.000 de yuani mai jos).

#46
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 22.03.2008

 utopium, on 25 martie 2023 - 11:06, said:


Vezi ca Edenred pentru bonuri merge inclusiv plata pe Huawei, eu platesc cu el direct.
Am mai încercat și îmi da eroare. Îmi spune ca e în curs de validare cardul, iar după un timp îmi apare ca a apărut o eroare.
Eu am un P20 pro de care sunt mulțumit. Regret ca nu mi-am luat p30 pro la vremea lui și m-am zgârcit la 500-100 de lei atunci.
Dacă mi-aș lua alt telefon as tinde spre honor magic 5 pro sau xiaomi 13 pro, dar nu știu care e mai bun per total. Chiar dacă în adâncul sufletului meu sunt un fan huawei 😄
Am ceas, boxa, căști și mai nou ochelari. Vor returna ochelarii ca nu îmi plac cum se aud. Șunt buni doar pt apeluri. Pentru muzica zici ca porți niște căști in-ear care nu sunt bine înfipte în urechi.

Edited by gabybcr, 26 March 2023 - 08:04.


#47
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Eu am doua aplicatii MyEdenred, aia cu sigla rosie cu un E alb merge. Cealalta are sigla cu un card.

#48
porcusoru

porcusoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,433
  • Înscris: 04.04.2008
Din păcate nu am bonuri oferite de angajator ca să testez aplicația up sau edenred dar din ce văd prin comentarii aplicația funcționează ok
Cât privește huawei repet dacă nu ii erau impuse sancțiunile de către SUA era peste Apple la ora actuală. Posibil și ăsta să fie motivul. Că spinare că etc. Hai să fim serios, ce americani sunt mai ușă de biserică.

#49
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Peste Apple, la calitate, este deja. Dar nu e ca si cum ar fi prea greu sa fii peste Apple.
Samsung, Google, Xiaomi, Honor, Huawei(chiar si fara serviciile Google) au telefoane mai bune decat ce produce Apple.
La ce capitol nu sunt, totusi, peste Apple? La capitolul marketing. Sa vinzi un dumbphone la pret aproape dublu fata de cel al unui telefon asemanator si sa creezi impresia ca prin achizitia unui iPhone intri intr-o comunitate exclusivista si ca esti mai presus decat cei cu Android, e un smart marketing si trebuie felicitati pentru asta. Telefonul-bijuterie, scump, sclipios, bun sa atraga privirile, dar defectuos in utilizare.

Eu am fost uimit ca s-a ajuns la IOS 16.4 si nici pana in ziua de azi nu exista un history log pe contacte. T9 dialer - doar in vis. Pai ii lipsesc in primul rand functii importante si de baza ale unui telefon. Dar se vinde in prostie pentru ca dpdv al marketingului sunt experti.

Edited by lex2010, 26 March 2023 - 16:27.


#50
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006
Mai bine din  jumate din posturi cu utilizatori - nu are google, nu are aplicatii bancare etc. Nu stiati asta de mult timp?! Cand iti iei telefon Huawei nu stiai ca nu are asta ?! Orice aplicatie care foloseste google map, nu o sa fuctioneze sau merge prost. Majoritatea de aici au ramas la Huawei cand avea google sau de atunci nu au mai vazut un huawei.

Huawei, de dupa momentul google, au tot evoluat, in bine, cu mult. Sistem extrem de stabil, pe partea de foto is nr 1, fast charge, wireless charge, constructie etc.
Huawei - nu mai are treaba cu goole, e altceva! Cum iphone nu are treaba cu android.

Sa compari Huawei cu Samsung, la ce ? Stabilitatea sistemului, foto, calitate, fast charging. Samsung e o gluma de telefon pe langa Huawei - doar ca are google maps si din astea, ce vor unii. Coleg pasionat de Samsung, cand a vazut la mine Huawei, a zis ca e nava spatiala - da ce bine vede, da ce culori, da ce frumos, da ce bine merge etc. Mi-a dat si incarcator - ca sa vezi si husa de protectie si cutie, si e si mai ieftin decat competitia cu mult, nu ca la altii.

Eu zic ca o sa se vand extrem de bine, ca toate telefoane Huawei de pana acum, mai ales ca o sa fie reduceri ca de obicei la ele. Cine vrea Google sa se uite in alta parte, nu la Huawei.

De abia astept sa iau P60Pro.

Edited by lopi, 03 April 2023 - 23:24.


#51
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Oare cand se lansează în România? Tot pe 9mai?

Edited by NikoroB, 04 April 2023 - 07:39.


#52
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

 lopi, on 03 aprilie 2023 - 23:24, said:

Eu zic ca o sa se vand extrem de bine, ca toate telefoane Huawei de pana acum, mai ales ca o sa fie reduceri ca de obicei la ele.
Nu cred ca va fi suficient de ieftin incat sa se vanda asa de bine, dar sunt de acord in rest ca dezavantajele pe care le tot insira unii sunt complet exagerate.

#53
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
O sa se vanda bine? Tu ai vazut ce vanzari si cota de piata are Huawei la ora actuala?
Xiaomi desi fac telefoane mult mai proaste au profitat de problemele Huawei si au ajuns nr.3 dupa Samsung si Apple .

Edited by Papillon_, 04 April 2023 - 09:40.


#54
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 22.03.2008
Părerea mea e ca degeaba fac ei telefoane bune dacă nu reușesc sa aducă cât mai multe aplicații în magazinul lor sau sa lanseze Huawei Wallet în cât mai multe tari. Aplicația curve e o porcărie și nu poți adaugă mai mult de 2 carduri. Vrei mai multe carduri plătești și sunt acceptate doar câteva carduri.
E în interesul Huawei sa ușureze utilizarea acestor servicii, dar unii nu cred ca au înțeles asta. Chiar imi pare rău, dar te complici cu Huawei acum. Chiar  dacă ma bate gândul sa încerc ceva nou de la Huawei

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate