Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cel mai calitativ produs alimentar, cea mai buna rețetã, cel mai aproape de produsul original

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#1
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Salutare !

Am fost multi ani plecat in strainatate si in Romania tanjesc dupa cateva produse traditionale care erau deosebite, nu stiu daca toata lumea le-a apucat.

As vrea sa va intreb daca se mai gasesc pe undeva, intr-o apropiata varianta a gustului originar.

In caz ca nu mai exista, care ar fi acum in Romania cea mai buna reteta echivalent a produsului de origine.

Cea mai buna rețetă:

Mici - am inteles ca la Sellgros - cei mai scumpi, cel mai aproape de produsul originar, nu stiu cei de Dedulesti, n-am avut unde sa tragem pe dreapta, de 2 ori am trecut pe acolo, de 2 ori era blocaj in trafic

Salamul de Sibiu - am inteles ca este cel de la Agricola Bacau cel mai aproape de produsul originar ?

Mustarul de Tecuci - aici este o mare lipsa - nu am gasit nimic sa-i semene - nimic cel mai aproape de produsul originar, care ar fi surogatul , Bunica ? Cel mai calitativ produs alimentar - mustar - ce se gaseste azi in Ro ?

M-ar mai interesa ciocolata si inghetata - poate exista ceva echivalent in prezent cu marcile romanesti originare.

Edited by Sinmbad, 15 January 2023 - 21:27.


#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
Tu cauti original sau originar?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Micii din Selgros sunt OK.
Gasesti mai buni in macelariile locale.(gen La Bia).

Salam se Sibiu - Angst, dar numai cel intreg ( ne ambalat prefeliat). E departe de cel de care iti aduci aminte din copilarie, dar e OK.

Mustar de Tecuci exista, dar mustarul nu e mare Big Deal. Il poti face usor si acasa.
Mustarul Kania de la Lidl e foarte OK. Cel clasic cu capac verde (cred).

Edited by pasilla, 15 January 2023 - 21:42.


#4
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Cel mai calitativ produs alimentar - ce se (mai) gaseste acum

cea mai buna rețetă - ce se (mai) gaseste acum

cel mai aproape de produsul originar - ce se mai gaseste acum

View Postpasilla, on 15 ianuarie 2023 - 21:37, said:

Micii din Selgros sunt OK.
Gasesti mai buni in macelariile locale.(gen La Bia).

Salam se Sibiu - Angst, dar numai cel intreg ( ne ambalat prefeliat). E departe de cel de acare iti aduci aminte din copilarie, dar e OK.

Mustar de Tecuci exista, dar mustarul nu e mare Big Deal. Il poti face usor si acasa.
O sa incerc Angst pt prima oara, nu am auzit de ei, la cel mall se gasesc ?

Edited by Sinmbad, 15 January 2023 - 21:39.


#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postpasilla, on 15 ianuarie 2023 - 21:37, said:

…dar mustarul nu e mare Big Deal. Il poti face usor si acasa.
Și micii la fel…

#6
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,893
  • Înscris: 25.12.2016

View PostSinmbad, on 15 ianuarie 2023 - 21:26, said:

Mici - am inteles ca la Sellgros - cei mai scumpi, cel mai aproape de produsul originar, nu stiu cei de Dedulesti, n-am avut unde sa tragem pe dreapta, de 2 ori am trecut pe acolo, de 2 ori era blocaj in trafic

Salamul de Sibiu - am inteles ca este cel de la Agricola Bacau cel mai aproape de produsul originar ?

M-ar mai interesa ciocolata si inghetata - poate exista ceva echivalent in prezent cu marcile romanesti originare.
Pot sa recomad micii de la Selgros, sunt printre cei mai buni.
Salamul de Sibiu Agricola este singurul care se mai apropie de gustul salamului de Sibiu de pe vremuri.
Inghetata vafe (vafa, cum i se zicea popular) si Polar au prin toate supermarketurile. Dar nu sunt la fel de bune ca in copilarie, sau nu mai le mai putem aprecia la fel, ca adulti.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostKarhu, on 15 ianuarie 2023 - 21:40, said:

Și micii la fel…
E putin complicat cu zeama de oase, dar da.

#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Mai colegu , mai las-o in spanac cu ''originaru'' ca m-ai spart ! E original !
Daca vrei mici de te lingi pe degete , ori faci pasta acasa ori iei din astia si mananci pana lesini :
https://romferm.ro/p...porc-mangalita/
Sa nu comandati toti...ca mai vreau si eu Posted Image !
Salam de Sibiu , Angst se doreste a fi originalul , e putin mai tare dar la gust seamana cu Agricola . Eu prefer Agricola !
Mustar de Tecuci gasesti pe toate drumurile !
Ciocolata nu mananc , inghetata o prepar in casa .
Succes !

Edited by Alltrack, 15 January 2023 - 21:49.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAlltrack, on 15 ianuarie 2023 - 21:46, said:

Mai colegu , mai las-o in spanac cu ''originaru'' ca m-ai spart ! E original !
Il pregatesti psihic pentru contactul cu RO Posted Image

Edited by pasilla, 15 January 2023 - 21:49.


#10
Gregan

Gregan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 19.09.2019
Recomand si eu salamul de Sibiu Agricola.
Mustar de Tecuci exista sub diverse forme, dar este numai marketing.

#11
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 06.08.2015
cele mai bune produse sunt cele de la oameni.gasesti in diverse orase mari cu livrare la domiciliu.
restul e can-can cu produse apropiate de original

#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013
Salamul de Sibiu de la Agricola cred ca se apropie cel mai mult de cel stiut. Insa, uneori mai vand si neuscat complet, am patit. Mai au cei de la Cris-Tim bun dar, din ce am observat, cel gata feliat in folie, daca iei ruda nu imi pare la fel gustul (nu stiu de ce, ar trebui sa fie la fel).
Micii...in primul rand nu trebuie sa fie doar de porc. In general caut porc-vita sau porc-vita-oaie (mai rar in ultima vreme, nu stiu de ce). Din tot ce am testat pana acuma, imi plac (personal) cei din Auchan. Insa si aici, uneori, o dau in bara (se vede pe ei cand pun si vita cum trebuie sau este doar marketing pe eticheta).
La mustar... mai ok is alea frantuzesti (pe la inceput, cand nu scria romaneste pe eticheta, erau mult mai bune, aromate, se simtea hreanul cum ar trebui, etc., dupa ce au aparut versiunile pe care scria romaneste nu frantuzeste... s-a romanizat). Sau ala de la Bunica. Mie imi place mustarul cu hrean, sa se simta cat de cat hreanul.
Ala de Tecuci este de proasta calitate.

Edited by jm2010, 15 January 2023 - 21:58.


#13
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Micii de la selgros is mancabili dar nu se compara cu carnea de porc crescut acasa.
Salamul Agricola, Pick ..varza. Salamul bun este facut de oameni din porcii lor si se vinde cam la jumate de pret dar din pacate e greu de gasit ca acuma fiecare face pentru el.
Singurul salam din comert care avea gust ok era ceva salam crud uscat subtire nu mai tin minte brand, dar costa vreo 50 de lei 150g avea gust OK dar m-am uitat pe eticheta la continut si avea ditamai lista de E-uri deci probabil ca de acolo gustul bun nu neaparat de la carne.
Eu m-am resemnat si am ajuns la concluzia ca nu mai se gaseste mancare adevarata in market si ca mai bine cauti in alta parte. Eu cumpar porci crescuti natural in fiecare iarna, si am carne buna o perioada mare dar nu e destul si nu poti manca numai carne

#14
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 24.03.2018

View Postjm2010, on 15 ianuarie 2023 - 21:56, said:

cel gata feliat in folie, daca iei ruda nu imi pare la fel gustul (nu stiu de ce, ar trebui sa fie la fel).
Nu se respecta termenele de maturare. Salmul de Sibiu de la orice producator difera in functie de lot, de ambalaj, etc...  ceea ce nu este normal.
Cele mai putin diferente se observa la salamul de Sibiu de la Agricola, o singura data am nimerit un salam mai "crud" de la ei.

#15
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,748
  • Înscris: 13.11.2006
Confirm, am luat eu mustar de tecuci si nu are niciun element cara sa imi aduca aminte de copilarie Posted Image
Attached File  IMG_20230115_205925_064_2.jpg   184.55K   30 downloads

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postjm2010, on 15 ianuarie 2023 - 21:56, said:

(nu stiu de ce, ar trebui sa fie la fel).
De cele mai multe ori scrie si pe eticheta.

#17
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Cel mai bun mustar pe care l-am mancat eu si le-am incercat cam pe toate:

https://www.auchan.r...nigberg-230-g/p

Este mai scump decat celalalte, dar este foarte bun.

La produsele din carne, am gasit o firma care mi-a facut o foarte, foarte buna impresie:

Bunatati de pe Valea Buzaului. Se comanda prin curier.

Edited by Cr1spy, 15 January 2023 - 22:29.


#18
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Cel mai bun salam de sibiu este cel la baton mic de 250g, cu cat batonul este mai mare, cu atat este mai putin uscat.

Mici la terasa obor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate