Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Cel mai calitativ produs alimentar, cea mai buna rețetă, cel mai aproape de produsul original

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#37
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View PostKarhu, on 15 ianuarie 2023 - 22:58, said:


Pick
Am luat ieri un baton de 250 gr, cu vreo 6 euro.
Ungurii cum de stiu sa faca export in toate colturile Europei, iar romanii nu?
Salam de iarna e cel unguresc asemanator cu salamul nostru de sibiu. Pick e fabrica si brandul. Eu personal prefer salamul de Sibiu de la Agricola. Dar nu pot sa afirm ca cel unguresc nu-i bun. Chestie de preferinte si obiceiuri.

#38
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

View Postloock, on 15 ianuarie 2023 - 23:32, said:

Iaurt, kefir si sana de capra de la Olympus, cu 2,5-3,5-4% grasime.
Sa nu iei mai slab ca e otrava. De backup mai sunt inca doua marci, Rupi si LaColline.
Se gasesc la sticle in jur de 330 ml.
Din a doua parte a anului trecut mai greu se gaseste iaurtul Olympus de capra de baut la sticla de plastic, dar se gaseste la un recipient mai mic, de mancat, parca de 150ml.

De vaca se gaseste Olympus si de 8-10-15%.

Untul de capra Olympus s-a scumpit porcos, ca de altfel si cascavalul de capra Five continents...

Cașcaval era unul Dobrogea, la roata mare ceruita, se desprindea fâșii fâșii și era foarte gras, cu o aroma ușoară de maturare, un ferment slab care se simțea cat timp era proaspat și devenea uleios puțin când se invechea, cam cum este cel nemtesc din prezent puternic maturat însă gustul diferă maxim, nu știu cum era făcut la ICIL

View PostFane, on 15 ianuarie 2023 - 23:42, said:


Salam de iarna e cel unguresc asemanator cu salamul nostru de sibiu. Pick e fabrica si brandul. Eu personal prefer salamul de Sibiu de la Agricola. Dar nu pot sa afirm ca cel unguresc nu-i bun. Chestie de preferinte si obiceiuri.

Confirm Agricola dar voi incerca și noua marca Angst.

Cred că Agricola Bacău este dinainte de Revolutie

Edited by Sinmbad, 15 January 2023 - 23:45.


#39
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
De fapt era Covalact (am gresit eu) si varianta bio de iaurt, nu cea obisnuita. La fel la Olympus, varianta bio, sunt cat de cat ok, dar de cand cu criza le-au cam prostit pe toate.

https://www.auchan.r...grasime-300-g/p

Edited by Cr1spy, 15 January 2023 - 23:51.


#40
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostCr1spy, on 15 ianuarie 2023 - 23:23, said:

Cele ambalate in sticla: Laptaria cu caimac (raport calitate/pret cel mai bun)
Aici picam de acord 100% !

View PostMelteanu, on 15 ianuarie 2023 - 23:25, said:

Salamul de Sibiu se taie subtire la feliator si multi din lipsa de feliator il prefera pe cel de la Agricola.
Salamul de Sibiu se taie mai grosPosted Image ...sa simti ceva ! Cu un cutit de calitate si bine ascutit , nu ai nevoie de feliator...alea sunt pentru restaurante...sa para ceva in farfurie Posted Image !

#41
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostSinmbad, on 15 ianuarie 2023 - 23:43, said:

Cașcaval era unul Dobrogea, la roata mare ceruita, se desprindea fâșii fâșii și era foarte gras, cu o aroma ușoară de maturare
Deja devii mult prea pretentios Posted Image . Ar trebui sa spui Adio, si sa te obisnuiesti cu ce gasesti acum.
Oricat ai cauta, oricat ai incerca, nu mai vei mai gasi o gramada de produse asa cum ti le amintesti.

Edited by pasilla, 15 January 2023 - 23:56.


#42
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Salamul de Sibiu se maninca feliat extrem de subtire.Aroma sa e totul,nutritional e un dezastru.

#43
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Legat de sarmale, cu toate ca subliniez iar nu sunt fan sarmale si nici carne tocata in general, chiftele, mici, burgeri, sarmale, biftec tartar, etc., bunicile mele au facut si mama mai face cele mai bune sarmale, sunt incomparabile cu orice alte sarmale am mai gustat, si nu are legatura cu invatatul meu cu ele, pt ca NU sunt fan sarmale si cu toate ca sunt multe alte mancaruri facute de ele care imi plac sunt si multe mancaruri facute de mama care imi displac profund, gustul meu e liber de nepotisme si nu se lasa subjugat de nimeni.
Daca respecti reteta, incepand cu varza murata sau si cu foi de vita, si continuand cu ce am scris anterior, ies incomparabil de bune. Nu pune dafin ca le omori gustul.
Sunt unele condimente care sunt bune doar in anumite mancaruri, pe alte le omoara sau chiar distrug.
Dafin pui obligatoriu la mazare, desigur si cu marar si ceapa, si poti pune optional si la friptura la tava, dar nu e obligatoriu.
Nu pui in sarmale ca nu msi iese gustul care trebuie. Daca nu au gust fara dafin inseamna ca nu pui restul lucrurilor care trebuie sa le pui si in cantitatea potrivita care trebuie.
Rosmarin se pune pe focacia si pe cartofi la cuptor la tava, ATAT!!!,  NU pe friptura, nu in sarmale ca sunt bune de aruncat.
Cimbru poti sa pui aproape la orice, dar se pune cu masura, poatecfi overkill extrem daca nu ai masura si se ajunge usor la overkill.
Florile de marar uscat sunt edentiale si la murarea verzei si la sarmale. Nu marar frunze cu flori uscate.
Mararul frunze e esential la multe mancaruri, inclusiv la carne tocata dar NU la sarmale...E bun la salata de varza, la macare de marar cu muschiulet de porc, la mazare, si altele.
Piperul iar merge la multe lucruri, cu lamaie merge si in ciocolata ca tot nu mai are gust de ciocolata ce gasesti acum...
Leusteanul e esential la ciorba si crema de legume, peste radacina de patrujel care e peste alte condimente printre care sunt f importante si ciupercile.

Iaurtul de la Artesana e absurd de prost, e un gel scarbos si arata la fel si cand scrie kefir si sana, cu gust naspa similar. E rebranduit si gusturi romanesti si drag de Romania, poate scarba mai bine zis dupa ce vezi asa ceva...

Singurul brand care era f. bun si a fost rebranduit si Pilos si Gusturi romanesti a disparut deja de multi ani, era LactIQ...

Salam de Sibiu nu mai mananc din 1992.
Cel mai bun de atunci deja nu mai avea nicio treaba cu gustul clasic din anii '70-'80.

Edited by loock, 16 January 2023 - 00:05.


#44
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postpasilla, on 15 ianuarie 2023 - 23:54, said:


Deja devii mult prea pretentios Posted Image . Ar trebui sa spui Adio, si sa te obisnuiesti cu ce gasesti acum.
Oricat ai cauta, oricat ai incerca, nu mai vei mai gasi o gramada de produse asa cum ti le amintesti.
Daca ii place mai gras, Bomilact s-ar putea apropia, e si foarte consistent.
Daca nu, direct de la sibieni.

@loock
Cu Artesana am auzit niste povesti, cum ca fiind nesigilate, unii pe linia de comert au inlocuit continutul. Poate ai patit asa.

Artesana este aceeasi cu firma care producea Gusturi Romanesti.

Edited by Cr1spy, 16 January 2023 - 00:08.


#45
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View PostSinmbad, on 15 ianuarie 2023 - 23:43, said:

Confirm Agricola dar voi incerca și noua marca Angst.

Cred că Agricola Bacău este dinainte de Revolutie
Eu te incurajez sa le incerci pe toate. :)

#46
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu, sunt toate la fel, absurd de naspa, tocmai asta am subliniat mai sus ca indifetent ca scrie iaurt, sana sau kefir, si indifetent ca e artesana sau rebraduirile celelalte, gusturi romanrsti si drag de Romania, sunt similare, un gel naspa scarbos.
Ma refer la cele de capra, nu consum altfel de lactate decat fermentate si doar exclusiv de capra , ( puteam sa vreau si capra neagra virgina dar pt ca oricum trebuie dezvirginata am lasat si de la mine putin...).

Edited by loock, 16 January 2023 - 00:15.


#47
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View PostMelteanu, on 15 ianuarie 2023 - 23:57, said:

Salamul de Sibiu se maninca feliat extrem de subtire.Aroma sa e totul,nutritional e un dezastru.
Aveau batranii mei o vorba , ''salamul taiat subtire...e pentru musafiri'' Posted Image !!!

#48
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
A, de capra. Nu consum. Plus ca ma cam feresc de produsele din Moldova, Artesana este o exceptie... cel de bivolita/vaca am inteles ca il fac in colaborare cu o firma din Ardeal.

#49
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Moldova...regiunea sau tara ?

#50
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Regiunea

#51
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Merci ! Ramane mai mult pentru mine . Iti las tie produsele din Ardeal ! Si ma refer la astea noi de cativa ani , luate de multinationale , care folosesc lapte praf din Ungaria .

#52
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La cotletul haiducesc, sunculita taraneasca, bacon, eu prefer de mm sau minim 3,5mm, inda la salamul de Sibiu din anii '70-'80 mergea si 2-2,5mm pt ca e oricum nesanatos plun de nitriti si nitrati, rar si scump, si oricum avra gust intens suficient.
Unii il taiau si mai subtire, transparent, evident era o meschinarie grotesca, preferam sa nu vad asa ceva.
A fost vanduta reteta si s-a ales praful.
In 1992 deja nu mai avea nicio treaba cu gustul clasic si interesul meu a scazut la zero de atunci.

O chestie care era foarte buna era pastrama de pui, insa si asta e stricata deja de multi ani, peste 12 ani. E naspa acum.
La cotlet haiducesc cel bun a fost mereu mai greu de nimerit. Multe nu au gust bun. Se gaseste sunculita, bacon, muschiulet, mai usor bune, dar sunt si proaste unele. Eu nu mai mananc mezeluri procesate industrial de 22 de ani nu doar pt ca multe aveau si gust naspa ci pt ca organismul meu nu suporta nitriti si nitrati.

Edited by loock, 16 January 2023 - 00:28.


#53
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostAlltrack, on 16 ianuarie 2023 - 00:20, said:

Merci ! Ramane mai mult pentru mine . Iti las tie produsele din Ardeal ! Si ma refer la astea noi de cativa ani , luate de multinationale , care folosesc lapte praf din Ungaria .
Ti-as spune de ce le ocolesc, dar mi-e ca te superi, asa ca raman cu ale mele si tu cu ale tale. In pace si prietenie...

#54
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postloock, on 16 ianuarie 2023 - 00:21, said:

2-2,5mm
Aia e , 2,5 - 3 mm ! Eu oricum de vreo 3 ani nu mai mananc nimic semipreparat . Salam de Sibiu&bacon doar cand plec la pescuit , pe munte sau cu cortul pe coclauri !

Edited by Alltrack, 16 January 2023 - 00:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate