Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ucenicul iubit

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

#1
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021
"25  Lângă stâlpul de tortură al lui Isus stăteau mama sa și sora mamei sale, precum și Maria, soția lui Clopa, și Maria Magdalena. 26  Văzând-o pe mama sa și pe discipolul pe care îl iubea stând acolo, Isus i-a zis mamei sale: „Femeie, iată-ți fiul!“ 27  Apoi i-a zis discipolului: „Iată-ți mama!“"
   Ioan 19:25,26,27a


Lângă crucea lui Isus erau patru femei, Maria mama lui Isus, sora ei, Maria soția lui Clopa și Maria Magdalena... dacă acceptăm că ucenicul iubit era Maria Magdalena, atunci au sens cuvintele lui Isus: "Femeie, iată-ți fiica!" și discipolului "Iată-ți mama!"

Deci nu Maria mama lui Isus avea nevoie de găzduire, să meargă acasă la discipol și să-și continue viața, căci mama lui Isus avea o familie numeroasă, ci Maria Magdalena avea nevoie de găzduire în casa familiei lui Isus după moartea lui... 🤔

Altă chestie, dacă Isus era căsătorit cu Maria Magdalena, ce sens aveau aceste cuvinte, nu era ea oricum nora mamei lui Isus și putea rămâne la ei acasă?
Deci, doar în cazul în care Maria Magdalena nu era soția lui Isus, aveau sens vorbele astea de pe cruce...

Edited by heartu, 06 January 2023 - 13:50.


#2
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Lasa-ne nene cu prozelitismele tale.Posted Image

#3
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Tu inca nu ai reusit sa intelegi diferenta intre fiu si fiica?

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Gender fluid avant la lettre...

#5
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View Postkyrre, on 06 ianuarie 2023 - 13:56, said:

Tu inca nu ai reusit sa intelegi diferenta intre fiu si fiica?

Tu încă nu ai reușit să înțelegi că manuscrisele NT sunt corupte? Există manuscrise timpurii, există manuscrise târzii... cu diferențe semnificative între ele... interpolări, adăugiri, omisiuni etc... ghici cine a corupt textul NT?

Da, ai ghicit... popii! :priest:

Edited by heartu, 06 January 2023 - 17:26.


#6
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
"Nu spargeti oasele Scripturii, avand dintii intelegerii voastre de lapte, ca sa nu pieriti". - Sfantul Grigorie de Nyssa

#7
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View Postborhot, on 06 ianuarie 2023 - 17:26, said:

"Nu spargeti oasele Scripturii, avand dintii intelegerii voastre de lapte, ca sa nu pieriti". - Sfantul Grigorie de Nyssa

Cu astfel de mentalități (se vede din exprimare) n-ajungi niciunde cu studiul bibliei...

Părinții bisericii au spus unele lucruri interesante, însă cu altele au dat cu oiștea-n gard, acum nu ne putem decât distra pe seama lor...

No offence! :)

Edited by heartu, 06 January 2023 - 17:30.


#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Yep... și tu ești cel care știe versiunea corectă. Posted Image

#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

View Postheartu, on 06 ianuarie 2023 - 17:23, said:



Tu încă nu ai reușit să înțelegi că manuscrisele NT sunt corupte? Există manuscrise timpurii, există manuscrise târzii... cu diferențe semnificative între ele... interpolări, adăugiri, omisiuni etc... ghici cine a corupt textul NT?

Da, ai ghicit... popii! :priest:
Aha.
Iar tu dintre toti pamantenii ai descoperit asta...
Ce carti stiintifice spuneai ca ai scris? In ce reviste ai publicat cercetarile arheologice?
Imi arati si mie o poza din manuscrisul original pe care l-ai studiat si pe care l-au corupt apoi popii?
Ca altfel, fara dovezi, ce spui tu acolo seamana doar a conspiratie schizofrenico-paranoida, care poate fi fătată de orice pacient de la Balaceanca.
Si eu pot sa-ti spun ca Moise a fost homosexual si avea Ferrari roz, doar ca evreii ascund acest lucru. Ma crezi pe cuvant?

Edited by dan1980_25, 06 January 2023 - 17:42.


#10
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021
Există sute de studii pe tema asta, Ehrman fiind printre ei, arheologice, lingvistice etc...
Există un consens în lumea savanților NT legat de problema asta, n-am inventat-o eu... dacă ție nu-ți convine, ce să-ți fac eu?! :habarnam:

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postheartu, on 06 ianuarie 2023 - 17:23, said:

Tu încă nu ai reușit să înțelegi că manuscrisele NT sunt corupte? Există manuscrise timpurii, există manuscrise târzii... cu diferențe semnificative între ele... interpolări, adăugiri, omisiuni etc... ghici cine a corupt textul NT?

Da, ai ghicit... popii! Posted Image
Ai descoperit apa caldă. Oricine a citit cît de cît la viața lui știe că forma actuală a Bibliei a fost decisă în concilii succesive. Că traducerile sînt aproximative atît prin natura lor cît și prin interpretările inerente epocii. Că apar mereu documente care schimbă perspectiva. Și tot așa...

Chiar vrei să faci ceva? Pune mîna și tradu-o din nou, dacă te țin curelele.
Dar după cum o iei voios pe arătură după ce mai dai peste un site web dubios, mă îndoiesc că ai cu ce.

#12
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021
Păi e o chestiune gravă atunci, pentru că o mână de popi bulangii au modificat textele sacre și ne-au ascuns adevăruri, chiar așa nepăsător poți fi?!
Poate că nu le-a convenit că Magdalena era ucenicul iubit care stătea cu capul pe pieptul lui Isus... și ei voiau unu' de-al lor...

Edited by heartu, 06 January 2023 - 17:53.


#13
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

View Postheartu, on 06 ianuarie 2023 - 17:48, said:

Există un consens în lumea savanților NT legat de problema asta, n-am inventat-o eu...
Da. Exista un consens in lumea savantilor atei.
Savantii crestini au alta parere.
Eu cred ca te-ai uitat prea mult la Codul lui DaVinci.

Edited by dan1980_25, 06 January 2023 - 17:58.


#14
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020

View Postborhot, on 06 ianuarie 2023 - 17:26, said:

"Nu spargeti oasele Scripturii, avand dintii intelegerii voastre de lapte, ca sa nu pieriti". - Sfantul Grigorie de Nyssa

Da boss..stim. Pe sistemul crede si nu cerceta. Multi am depasit stadiul de vite incaltate.
Ba ce-mi plac mie sarlatanii astia din conducerea religiilor. Cum simt ca se prinde fraierul,cum o da in mistere si amenintari.

View Postdan1980_25, on 06 ianuarie 2023 - 17:40, said:

Si eu pot sa-ti spun ca Moise a fost homosexual si avea Ferrari roz, doar ca evreii ascund acest lucru. Ma crezi pe cuvant?

Poti gasi adepti si tu. Stai linistit. Cum au gasit si astia de au inventat biblia.

#15
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdan1980_25, on 06 ianuarie 2023 - 17:57, said:

Da. Exista un consens in lumea savantilor atei.
Savantii crestini au alta parere.

Și savanții creștini recunosc faptul că manuscrisele NT au suferit modificări de-a lungul timpului... bine, popii nu sunt de acord cu studiile științifice, ei au tradiția! :facepalm:

#16
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

View Postheartu, on 06 ianuarie 2023 - 18:00, said:



Și savanții creștini recunosc faptul că manuscrisele NT au suferit modificări de-a lungul timpului... bine, popii nu sunt de acord cu studiile științifice, ei au tradiția! :facepalm:
Discutia nu este daca manuscrisele au suferit modificari ci daca Maria Magdalena era sau nu ucenicul de care spui tu in acel pasaj.
Ca altfel putem lua orice teorie si sa aducem in sustinerea ei inca 3 -4  asa zisi savanti care aveau prea mult timp liber.
Putem sa dezbatem orice.
Uite: iti pot argumenta ca Isus era gay si-i dadea la rozeta lui Ioan. De unde stiu? Asa a zis un savant pe nume Louis Crompton.
Ba mai este si un teolog, Bob Goss care sustinea acest lucru.
Asa si? Ar trebui sa-i cred asa cum ii crezi tu pe toti ghertoii care se autointituleaza savanti?

Inca astept sa vad o poza cu textul manuscrisului original modificat de popi pentru chestiunea ucenicului iubit. Vreau sa vad cuvantul grecesc "fiica".
Exact. Nu vei vedea asa ceva ci doar teorii

Edited by dan1980_25, 06 January 2023 - 18:10.


#17
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021

View Postheartu, on 06 ianuarie 2023 - 17:48, said:

Există sute de studii pe tema asta, Ehrman fiind printre ei, arheologice, lingvistice etc...
Există un consens în lumea savanților NT legat de problema asta, n-am inventat-o eu... dacă ție nu-ți convine, ce să-ți fac eu?! Posted Image
Ca tot s-a mentionat instrumentul de sustinere al pantalonilor - cureaua - daca te tine, apuca-te si tradu corect manuscrisele de la Marea Moarta, se zice i - unii care o sustin -  ca popii ar avea cel mai mare interes sa le ascunda de ochii cercetatorilor. Ooops, am uitat, cred ca ar trebui intai sa dai o spargere in catacombele Vaticanului dupa originale...

#18
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdan1980_25, on 06 ianuarie 2023 - 18:03, said:

Discutia nu este daca manuscrisele au suferit modificari ci daca Maria Magdalena era sau nu ucenicul de care spui tu in acel pasaj.
Ca altfel putem lua orice teorie si sa aducem in sustinerea ei inca 3 -4  asa zisi savanti care aveau prea mult timp liber.
Putem sa dezbatem orice.
Uite: iti pot argumenta ca Isus era gay si-i dadea la rozeta lui Ioan. De unde stiu? Asa a zis un savant pe nume Louis Crompton.
Ba mai este si un teolog, Bob Goss care sustinea acest lucru.
Asa si? Ar trebui sa-i cred asa cum ii crezi tu pe toti ghertoii care se autointituleaza savanti?

Inca astept sa vad o poza cu textul manuscrisului original modificat de popi pentru chestiunea ucenicului iubit. Vreau sa vad cuvantul grecesc "fiica".
Exact. Nu vei vedea asa ceva ci doar teorii

Există sute de mii de diferențe între textele NT... tu cauți acul în carul cu fân, păi dacă nu mai există originalele și nici primele lor copii, ce tot trâmbițezi p'aicișa că tu vrei să-ți arăt textul original ca să poți face comparația cu ce avem noi astăzi disponibil, papirusuri, minore, majore etc...
Nici tu nu poți să dovedești că ceea ce avem astăzi disponibil este identic cu originalele... dacă s-au descoperit sute de mii de diferențe între copiile copiilor copiilor originalelor... cum poți tu demostra că ceea ce avem astăzi disponibil este coform cu textul original?! :habarnam:

Edited by heartu, 06 January 2023 - 19:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate