Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ucenicul iubit

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

#73
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 lupini, on 10 ianuarie 2023 - 01:14, said:



Chiar, când credeam și eu în zei, mă întrebam: dacă Isus tot era...ca tot omu', oare avea dureri de măsea ?!; îl dorea burta, capul ?!; avea diaree chiar când trebuia să facă o minune, și fugea repede în boscheți ?!; avea indigestie ?!; avea Covid gripă ?!

Sunt întrebări de bun simț, raționale. Voi ce credeți, avea ?
Isus era zeu in aceeasi masura in care si tu poti fi.

Edited by Elihu_66, 10 January 2023 - 03:46.


#74
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007

 lupini, on 10 ianuarie 2023 - 01:14, said:

1. Sunt întrebări de bun simţ, raţionale.

2. Voi ce credeţi, avea ?
1. Sunt scârbavnice întrebări ateiste. Nu am cum să spun și iraționale pentru că ar fi un pleonasm.

2. Nu.

#75
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 29.12.2006

 Sfantul Jakob, on 10 ianuarie 2023 - 07:24, said:

1. Sunt scârbavnice întrebări ateiste. Nu am cum să spun și iraționale pentru că ar fi un pleonasm.

Dacă era şi om, ce crezi, avea ori nu ? Sau nici măcar la asta nu dă voie ideologia să se gândească supuşii ei ?!



 Elihu_66, on 10 ianuarie 2023 - 03:43, said:

Isus era zeu in aceeasi masura in care si tu poti fi.

Cum povestea spune că era şi om, mă gândesc că şi pe el îl dureau măselele, capul, stomacul; să băşea şi el; îl scăpau treaba mare şi mică...

Edited by lupini, 10 January 2023 - 15:31.


#76
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

 lupini, on 10 ianuarie 2023 - 15:30, said:

Dacă era şi om, ce crezi, avea ori nu ? Sau nici măcar la asta nu dă voie ideologia să se gândească supuşii ei ?!

Cum povestea spune că era şi om, mă gândesc că şi pe el îl dureau măselele, capul, stomacul; să băşea şi el; îl scăpau treaba mare şi mică...
Era om 100%  si nu vreun zeu intrupat.
Ideea cu zeu intrupat e de sorginte pagana, si bisericile crestine de azi sunt eminamente pagane.

Trupul biologic iti creaza toate aceste "neajunsuri"  dar nu trebuie sa facem din astea subiecte de discutie, adica sa-ti spuna cineva ca esti om inteligent iar tu sa vii cu intrebarea " se caca isus ori ba ? " . Asta denota nu inteligenta ci imbecilitate.

Edited by Paco_ste1, 10 January 2023 - 16:53.


#77
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 06.03.2021

 lupini, on 10 ianuarie 2023 - 01:14, said:

Chiar, când credeam și eu în zei, mă întrebam: dacă Isus tot era...ca tot omu', oare avea dureri de măsea ?!; îl dorea burta, capul ?!; avea diaree chiar când trebuia să facă o minune, și fugea repede în boscheți ?!; avea indigestie ?!; avea Covid gripă ?!

Sunt întrebări de bun simț, raționale. Voi ce credeți, avea ?

Da normal, până la botez... după ce a fost botezat de Ioan și a primit esență divină, nu a mai fost cazul...

#78
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

 lupini, on 10 ianuarie 2023 - 15:30, said:

Cum povestea spune că era şi om, mă gândesc că şi pe el îl dureau măselele, capul, stomacul; să băşea şi el; îl scăpau treaba mare şi mică...
Nu ca era si om; era om.

 Paco_ste1, on 10 ianuarie 2023 - 16:52, said:

Era om 100%  si nu vreun zeu intrupat.
Ideea cu zeu intrupat e de sorginte pagana, si bisericile crestine de azi sunt eminamente pagane.
Trebuie sa-i explici asta lui Grateful... Posted Image

Edited by Elihu_66, 10 January 2023 - 17:56.


#79
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007

 lupini, on 10 ianuarie 2023 - 15:30, said:

Dacă era şi om, ce crezi, avea ori nu ?
Nu.

 lupini, on 10 ianuarie 2023 - 15:30, said:

Sau nici măcar la asta nu dă voie ideologia să se gândească supuşii ei ?!
Doar ideologia comunist - ateistă interzice libertatea de gândire.

#80
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,239
  • Înscris: 29.12.2006

 heartu, on 10 ianuarie 2023 - 16:56, said:

după ce a fost botezat de Ioan și a primit esență divină, nu a mai fost cazul...

Deci, Isus putea să bea şi să mănânce oricât, că nu trebuia să meargă la W.C. ?! Adică în boscheţi ?! [ https://yoursmiles.org/tsmile/toilet/t9715.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Wow !


Un citat despre Kim Jong-un şi familia sa:

"They’re so great (the Kim family in North Korea) that they don’t have to perform base actions, like peeing or pooping. The toilets in their palaces are only for guests. They also don’t burp, fart, or vomit. Sneezes have been edited out of videos because they would imply the Kims don’t have complete control".


Sursa: weirdasianews.com


Traducerea: "Sunt atât de grandioşi (cei din familia Kim din Coreea de Nord) încât nu trebuie să întreprindă acţiuni de bază, cum ar fi să facă pipi sau caca. Toaletele din palatele lor sunt doar pentru oaspeţi. De asemenea, nu râgâie, nu se beşesc, nu vomită. Strănuturile au fost editate din videoclipuri deoarece acestea ar indica faptul că cei din familia Kim nu au control complet asupra lor".


Dacă e aşa cum spui Heartule, înseamnă că Isus şi Kim Jong-un sunt fraţi care purced de la Domnul. Una sunt. Însă doar Kim a reuşit să fie "Împărat".


Carevasăzică, nu avem de-a face cu "Sfânta Treime" ci cu "Sfânta Pătrime".


.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  



 Elihu_66, on 10 ianuarie 2023 - 17:55, said:

Nu ca era si om; era om.

Ca şi Greuceanu, Făt-Frumos, Verde-Împărat. Şi aceste personagii tot oameni au fost...în poveştile lor.

Edited by lupini, 11 January 2023 - 01:39.


#81
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,205
  • Înscris: 26.01.2007

 lupini, on 11 ianuarie 2023 - 01:36, said:

"Sunt atât de grandioşi (cei din familia Kim din Coreea de Nord) încât nu trebuie să întreprindă acţiuni de bază, cum ar fi să facă pipi sau caca. Toaletele din palatele lor sunt doar pentru oaspeţi. De asemenea, nu râgâie, nu se beşesc, nu vomită. Strănuturile au fost editate din videoclipuri deoarece acestea ar indica faptul că cei din familia Kim nu au control complet asupra lor".

Uite ce sunt în stare să creadă ateii!
Când îți zic că cei care îl resping pe Dumnezeu ajung să creadă toate porcăriile, începi să o dai, propagandistic, p'aia cu... cultura :lol:

 lupini, on 11 ianuarie 2023 - 01:36, said:

Ca şi Greuceanu, Făt-Frumos, Verde-Împărat. Şi aceste personagii tot oameni au fost...în poveştile lor.

Ca și zâna Măseluță, Harap Alb, zeița Selecție Naturală și extratereștrii și alte personaje mai mult sau mai puțin științifice în care cred ateii.

#82
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 06.03.2021

 lupini, on 11 ianuarie 2023 - 01:36, said:

Deci, Isus putea să bea și să mănânce oricât, că nu trebuia să meargă la W.C. ?! Adică în boscheți ?!

Nu asta am vrut să zic, tu vorbeai despre defecte... după botez nu au mai avut loc astfel de manifestări, totuși din punct de vedere fizic se comporta exact ca un om normal, poate cu ceva abilități în plus!
Lămurit? 🤔

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate