Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cine produce uleiul auto My project de la Kaufland ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Înainte de a-și denumi uleiurile My Project știam sigur că erau produse de Mitan Alpine. Acum văd că ați descoperit date care vă duc tot spre el, probabil parteneriatul continuă. Cei de la Mitan sunt blenderi (amestecători de ingrediente) care cumpără materiile care compun uleiurile. Prin urmare o să luați uleiuri corecte de la ei dar să nu vă așteptați la ceva wow! Dacă nu ai chef de investigații-care e cel mai bun ulei, nu vrei să simți ce înseamnă produs contrafăcut, nu le știu prețul că nu m-a interesat, poți lua în calcul My Project.

#20
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007

View PostPaco_ste1, on 05 ianuarie 2023 - 17:20, said:

E ulei full sintetic de foarte buna calitate. Cumpara cu incredere , eu de mai bine de 4 ani cumpar de la Kaufland  ulei de motor si  nu am avut probleme.
Dealtfel tot ce am cumparat de la acest lant comercial s-a dovedit de buna calitate.
Nu te lua dupa habarnisti care recomanda pentru lant de drujba, si-ar baga unghia'n gat daca si-ar da seama ca au cumparat alte marci si in realitate erau uleiuri fake umplute in bidoane si cu etichete facute la imprimanta prin garaje.
Pe departe de a fi un full sintetic, asa cum apare defapt si pe eticheta HC, adica un hidrocracat, probabil de buna calitate, corect/cinstit dupa prezentare.

L-as folosi cu incredere

#21
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014
Eu m-am riscat cu uleiul lor. Nici mobil, nici ravenol nu au fãcut tacheții sã tacã. Asta a reușit. Sunt mulțumit de el.

#22
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View Posthorhescu, on 05 ianuarie 2023 - 17:19, said:


vezi ca si masinile de firma au un program de intretinere care trebuie respectat pt a se pastra garantia, nu merge sa-i bagi ulei de gatit:))

In general da, dar sa respecte firma programul de intretinere, daca mi o lasa mie pe cap, bag si ulei de ala "Bunica" sau cum ii zice.

Posibil sa gresesc, insa eu, de ex, folosesc Liqui Moly si imi e greu sa cred ca uleiul ala de la Kaufland e mai bun.

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postyekun, on 05 ianuarie 2023 - 16:22, said:

Nu stiu daca are mare importanta.
La ulei e mai dificil de probat, in schimb poti vedea la celelalte produse My Project ca sunt chestii hobby, de o calitate, cu indulgenta, mediocra.
Desi nu e ok sa generalizezi, eu n as folosi acel ulei .  Sau poate la o masina de firma, de care nu ma intereseaza.

Nu prea e legatura intre ulei si scule hobby.
O parte din sculele lor sunt Trotec rebranduite si au fiabilitate extrem de slaba.
Posibil sa fie si alti producatori la unele modele, Einhell sau chiar chinezarii si mai ordinare.
Anul trecut au inceput sa aduca si Parkside verde la Kaufland ro. Parkside e un brand detinut de Einhell.
Parkside Performance sunt produse de Grizzly tools dar n-am vazut inca la Kaufland asa ceva.
Cu exceptia aspectului mai putin oribil la performance, fiabilitatea e praf. La pendularul performance se uzeaza rola presoare din prima zi daca il folosesti, in timp ce la Makita, Bosch, Festool etc. nu se vede uzura la rola nici dupa 15 ani de de uz profesional zilnic cu taieri lungi si grele. Doar daca scapa panza in lateral si tai ca bouleanu fara sa te uiti se uzeaza, altfel arata ca noua dupa tzaspe ani de taiat zilnic decupaje in blat de bucatarie pt chiuveta, plita, stalpi, si alte decupaje in corpuri de PAL, lemn, MDF, etc.
La bormasini de insurubat la fel sunt panarame, multe sunt defecte de noi, altele au cuplu mai mic decat cel specificat si ma refer la cuplul soft specificat nu la cel hard care e doar un impact la oprirea in soc in treapta a doua de la inertie, moment cinetic si energia cinetica in relatie cu patratul vitezei. Si cel specificat soft e mult mai mic in treapta 1, de ex 10Nm in loc de 15-20.
Si se opresc in protectie foarte usor, poate asta limiteaza si cuplul. Etc.

Brandul german Wurth cu sediu pe strada Robert Bosch vinde si scule si uleiuri si vaseline, insa sculele sunt rebraduiri de scule Bosch, Milwaukee, Hikoki si altii.
Au si burghie zebra si alte lucruri.
Curios e ca sculele in general nu folosesc vaselina si ulei Wurth...

Edited by loock, 05 January 2023 - 18:36.


#24
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View Postyekun, on 05 ianuarie 2023 - 18:26, said:



In general da, dar sa respecte firma programul de intretinere, daca mi o lasa mie pe cap, bag si ulei de ala "Bunica" sau cum ii zice.

Posibil sa gresesc, insa eu, de ex, folosesc Liqui Moly si imi e greu sa cred ca uleiul ala de la Kaufland e mai bun.

Depinde ce vascozitate are uleiul tau de la Liqui Moly, caci un ulei My project 0W40 are specificatii mai bune decat un ulei Liqui Moly 5W30.

#25
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006

View PostPaco_ste1, on 05 ianuarie 2023 - 17:20, said:

E ulei full sintetic de foarte buna calitate. Cumpara cu incredere , eu de mai bine de 4 ani cumpar de la Kaufland  ulei de motor si  nu am avut probleme.
Dealtfel tot ce am cumparat de la acest lant comercial s-a dovedit de buna calitate.
Nu te lua dupa habarnisti care recomanda pentru lant de drujba, si-ar baga unghia'n gat daca si-ar da seama ca au cumparat alte marci si in realitate erau uleiuri fake umplute in bidoane si cu etichete facute la imprimanta prin garaje.
Este ulei de sinteza adica semisintetic. Scrie si pe ambalaj acest lucru.

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu conteaza specificatiile. Conteaza eticheta si reclama.

#27
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
ulei care nici zero nu e integral sintetic nu spune calitate....

#28
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Un lucru e sigu: sunt șanse minime sa fie contrafăcut cum sunt uleiurile ,,de marca,,.

Eu tot ulei din kaufland bag la mașini dar 5w40.

Pe vremuri am cautat și eu producătorul și, după ce am bântuit forumurile străine, am descoperit ca era chiar făcut de un producător consacrat ( nu mai știu exact brandul dar m-a liniștit ca și temeri).

#29
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
pretul nu e mare dar parca e de ulei sintetic...

#30
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 19.12.2012
important e sa schimbi uleiul suficient de des..nu la 10-15000 km. Daca il schimbti la 6000 km, merge aproape oricel ulei. Oricum ala de la kauf e ok, vezi pe eticheta sa fie pe langa vascozityate si normele alea specifice fabricantilor.. Cum e cel pt VW 502 sau Mercedes, Renault, etc E important pt catalizoatoare si alte componente interne

Edited by A10, 05 January 2023 - 19:53.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMatrix40, on 05 ianuarie 2023 - 17:30, said:

Parca seamana si bidonul.
este hc, incercase sa mi-l vanda autoverificate.ro din Gorj
am comandat ulei bun 0w40 imi aduce el carbo oil din germania
https://carbooil.net...iq-formula-0w40
,aditivi mecatech ptr spalat radiatorul

View PostTLGTLC, on 05 ianuarie 2023 - 17:55, said:

Înainte de a-și denumi uleiurile My Project știam sigur că erau produse de Mitan Alpine. Acum văd că ați descoperit date care vă duc tot spre el, probabil parteneriatul continuă. Cei de la Mitan sunt blenderi (amestecători de ingrediente) care cumpără materiile care compun uleiurile. Prin urmare o să luați uleiuri corecte de la ei dar să nu vă așteptați la ceva wow! Dacă nu ai chef de investigații-care e cel mai bun ulei, nu vrei să simți ce înseamnă produs contrafăcut, nu le știu prețul că nu m-a interesat, poți lua în calcul My Project.
da,ai mare dreptate. Incercase sa ma convinga autoverificate ce ulei bun e ala,avea el pe stoc 21 lei litrul la el 5w40-ul

#32
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
bai nene, atatea postari si nu a intrebat nimeni: da CAT e frate castigul, cat e diferenta aia impresionanta de bani intre ceva ce nu cunosti (my project) si un brand cunoscut (fara sa fie neaparat si scump, ceva gen Elf, Total etc.)

Cat e mareata economie de bani de merita atata atentie si-atata discutie no name-ul ala de ulei din Kaufland?

ca mie nu mi se par ieftine deloc no name-urile astea, nici din kaufland, nici din lidl sau pe unde se mai gasesc.

Esti fan Kaufland si nu-ti poti lua gandul de la produsele lor?

chiar nu gasesti un ulei decent si CUNOSCUT la 80-100 de lei 4 litri?

Edited by cattavencu, 06 January 2023 - 11:53.


#33
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
La uleiul ieftin, fie că vorbim de un ulei mineral sau de unul sintetic, ambele au în componența sa ingrediente chimice mai ieftine și de o calitate mai scăzută.
Desigur că acest lucru nu înseamnă că nu va putea proteja componentele motorului, însă automat va avea o durată de viață mai scăzută.
Nu stiu ce masina ai si cat iti pasa de ea dar ia in calcul ca temperatura de lucru normala a uleiului din motoarele diesel este de 82-107 grade Celsius. Cand mergi cu ea mai turata temperatura uleiului ajunge pentru scurt timp si la 120 de grade deci iti dai seama cat de fina este pelicula de ulei. Onctuozitatea determină viteza și gradul de formare al unei pelicule lubrifiante. Punctul de congelare este si el o caracteristică foarte importantă.
Eu am obiceiul sa ies lunar cu masina pe autostrada si sa merg 40-50 km mai turat. Cand o calc schimba intre 4500 si 5000 rpm si am obs. temperatura uleiului cum creste considerabil fata de temperatura pe care o am cand merg cu ea prin oras.
Alegerea binenteles ca este a ta dar eu iti recomand MOTUL.

Edited by Y0samiteSam, 06 January 2023 - 12:25.


#34
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

View Postcattavencu, on 06 ianuarie 2023 - 11:49, said:

bai nene, atatea postari si nu a intrebat nimeni: da CAT e frate castigul, cat e diferenta aia impresionanta de bani intre ceva ce nu cunosti (my project) si un brand cunoscut (fara sa fie neaparat si scump, ceva gen Elf, Total etc.)

Cat e mareata economie de bani de merita atata atentie si-atata discutie no name-ul ala de ulei din Kaufland?

ca mie nu mi se par ieftine deloc no name-urile astea, nici din kaufland, nici din lidl sau pe unde se mai gasesc.

Esti fan Kaufland si nu-ti poti lua gandul de la produsele lor?

chiar nu gasesti un ulei decent si CUNOSCUT la 80-100 de lei 4 litri?
pai suma de bani economisita o dau pe mici in parcare la kaufland

#35
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Un Total Energy 5W40 este 87 de lei / 4 litri
Un Elf 5w40 este 95-97 de lei / 4 litri.

Cat e frate minunatia aia de my project?

Later edit: acu 2 ani si ceva era 30 de lei litrul de my project 5w40? Enorm! (mai ales pentru un no name)

https://forum.softpe...page__st__12510

90 de lei 5 litri 10w40? asta e?

pnm, e acelasi pret cu elf, total etc. Deci? Care e castigul ala nemapomenit incat sa merite atata discutie?

https://targuldepies...lf;3=10w40-acc/

Attached Files

  • Attached File  ulei.jpg   116.31K   29 downloads

Edited by cattavencu, 06 January 2023 - 12:48.


#36
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
De la Kaufland e bine sa cumperi doar ulei de gatit.  Pentru masina as evita ulei de motor sub brand Kaufland. Exista uleiuri Motul, Ravenol sau Liqui Moly de buna calitate. Acum pe masina am Valvoline Synpower full sintetic de care sunt foarte multumit. Inainte am avut Ravenol full sintetic si dupa 1.5 ani si 15000 km arata perfect, asta  dupa ce am pus si un flush de motor ca sa curete rezidurile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate