Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sunt folositori ursii si/sau lupii?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010
A.S. Acest subiect a mai fost(partial) abordat in urma cu 5 ani. Cred ca ar trebui reluat aducand la zi noi
informatii.

Pe 26 dec.2022 am urmarit la un post TV un interviu cu ministrul mediului privind situatia ursului in Romania.
Acesta a facut o afirmatie surprinzatoare: nicio tara(fara ursi) din Europa NU vrea sa primeasca ursi relocati
din Romania. La acest moment mi-am amintit de un vlog urmarit in urma cu cca 1 an. Realizatorul vlogului facea
drumetii(in Franta, cred) prin paduri fara temeri fata de animalele salbatice. Chiar a spus(reproduc aproximativ):
"...asa se face turism, fara frica de animalele care m-ar putea ataca. In aceasta tara nu exista pradatori".
Asadar, afirmatia ministrului se confirma.

Intr-o Europa ce se pretinde civilizata sunt doua curente diametral opuse. Cine sa fie "mai" civilizata?!
Cine sa aiba dreptate?!

De cel putin doua milenii padurile s-au tot imputinat si rarit. Oamenii, tot mai multi, pentru supravietuire, le-au taiat sau
le-au dat foc. Animalele s-au rarit si ele din acelasi motiv sau nu(vanatoarea se face si pentru placere). In unele zone
ele au disparut cu totul, in altele, supravietuiesc cu greu. Lipsa hranei din cauza taierilor de paduri face ca animalele
sa treaca "frontiera" ajungand chiar si in zonele urbane. Sunt cunoscute atat distrugerile de recolte cat si ranirea sau
moartea unor oameni. Am putut  sa vad un teren cu porumb(intr-o zona deluroasa) distrus de mistreti.

Am fost de mai multe ori in statiunea Covasna. La una din locatii(Spitalul de recuperare cardiologica) am vazut un anunt
prin care se atragea atentia asupra pericolului privind intalnirea cu ursul. Anuntul era in contradictie cu indemnul medicilor
ca oamenii sa faca drumetii pentru a beneficia de aerul ionizat din imprejurimi. In timp, am putut sa vad ca tot mai putini erau
cei care se incumetau sa faca plimbari in zona(la Cetatea Dacilor, sau la Planul inclinat sau la 'Vila lui Ceuasescu').
La marginea orasului,  nu departe de centru, chiar langa padure, se afla un hotel.la care am fost cazat de doua ori. Am putut
remarca ca doar foarte putini indrazneau sa mearga chiar la limita padurii. A trebuit sa fac "naveta' la Voinesti, capatul extrem
al orasului,pentru a beneficia de aerul tare din zona.

Confruntarea dintre oameni si animalele de prada nu este noua si nu se petrece numai la noi. Multe asezari
africane sunt in conflict cu unele salbataciuni(elefanti, etc.) din zona. Intrebarea: cine a incalcat primul teritoriul
celuilalt este superflua, nu va rezolva problema.

Cat priveste turismul, acesta are doua fatete: interesul oamenilor pentru drumetii si cel al oamenilor intreprinzatori(cazare,
restaurante)  coroborat cu cel al primilor! La Covasna am cunoscut un grup de prieteni(din Banat) care, spuneau ei, faceau
periodic drumetii in zona lor.. Iesirea din cotidian, deconectarea si sau socializarea sunt nevoi ale omului contemporan. Ca pescar
amator stiu bine care sunt beneficiile petrecerii timpului liber in natura.

Daca ar fi sa aleg, cu sau fara animale salbatice periculoase, imi va fi imposibil. Si atunci, sa nu fie nicio solutie?! Se pare ca ar exista!
Am vazut, nu de mult, un documentar exact pe aceasta tema ce propunea urmatoarea solutie: spatii largi impadurite, ingradite, si  culoare
intre acestea. Pare a fi un bun compromis insa costisitor. Va putea Romania sa realizeze un asemenea proiect?! Cred ca este posibil,
in timp, cu efort guvernamental imbinat cu cel local.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Am citit pana la aberatia cu turismul fara animale pradatoare.


In US exista sute de parcuri nationale, foarte protejate, cu tot cu ursi, sacali, lupi si ce le-o mai dat natura. Si turismul isi vede de treaba, cum trebuie.

Am fost vara asta in Yosemite, turismul se face cu reguli incat sa protejeze natura. Nu cu comfort pentru turisti.
https://www.nps.gov/...ure/mammals.htm

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu raspund strict la intrebarea din titlu.
Da, cu siguranta.

#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Trebuie relocați sau eutanasiați până la un număr (pe suta de kilometri pătrați) acceptat de natură.
Probabil câte 5 în fiecare județ (Ce PROSTIE...)
Dar uite cât de drăgălașă e când se odihnește pe garajul meu:

Attached Files


Edited by Mircel, 27 December 2022 - 22:09.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Uite din Piatra Craiului

https://fb.watch/hH2B5qKD3W/

Natura trebuie protejata.

#6
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 Lex404, on 27 decembrie 2022 - 22:02, said:


In US exista sute de parcuri nationale, foarte protejate, cu tot cu ursi, sacali, lupi si ce le-o mai dat natura. Si turismul isi vede de treaba, cum trebuie.

In mod sigur americanii reduc numărul speciilor care devin invazive sau periculoase.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vrem, nu vrem, facem parte din ecosistem. Daca il distrugem, ne distrugem si noi.

Edited by pasilla, 27 December 2022 - 22:15.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Lex404, on 27 decembrie 2022 - 22:02, said:

Am citit pana la aberatia cu turismul fara animale pradatoare.


In US exista sute de parcuri nationale, foarte protejate, cu tot cu ursi, sacali, lupi si ce le-o mai dat natura. Si turismul isi vede de treaba, cum trebuie.

Am fost vara asta in Yosemite, turismul se face cu reguli incat sa protejeze natura. Nu cu comfort pentru turisti.
https://www.nps.gov/...ure/mammals.htm
corect, numai ca daca un pradator ataca un om e vanat si omorat.
la ei nu exista aberatia cu ursii de la noi.

 pasilla, on 27 decembrie 2022 - 22:15, said:

Vrem, nu vrem, facem parte din ecosistem. Daca il distrugem, ne distrugem si noi.
ecosiatemul fiind format din taietorii de lemne si ursii care tin curiosii la distanta.

#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
Pana si tantarul contribuie la echilibru.
Iar incepe un nou val cretin cu dorinte de impuscare a ursilor?

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 arg, on 27 decembrie 2022 - 22:18, said:

ecosiatemul fiind format din taietorii de lemne si ursii care tin curiosii la distanta.
Ecosistemul e ceva foarte fragil si cand umbli agresiv la el nu ai habar ce se intampla.
Nu mai ai ursi, se inmultesc porcii, ii distrugi sin pe aia , se inmultesc caprele, te supara si alea si le elimini se inmultesc piscile. Nu mai ai capre, dispar albinele, nu mai ai albine, dispar recoltele .....cred ca ai prins ideea.

Edited by pasilla, 27 December 2022 - 22:26.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 pasilla, on 27 decembrie 2022 - 22:24, said:

...Ecosistemul...
numarul de ursi/suprafata la noi e de zeci de ori peste normal.

ia zi cati ursi liberi au in austria/ hectar si cati la noi. (vezi ca e intrebare capcana)

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 arg, on 27 decembrie 2022 - 22:28, said:

numarul de ursi/suprafata la noi e de zeci de ori peste normal.

Nu am comentat asta si nici nu raspund la intrebari capcana. Ecosistemul nu e zonal, e cel putin continental.

#13
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
Suntem cam la acelasi nr cu Suedia in privinta ursilor.
Doar ca noi suntem mai incuiati ca popor.

#14
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009
Urmarisem  acum  cativa ani un  documentar.Se zicea  ca Mao  Tze  Dung ,ar  fi  visat el intr-o noapte ca vrabiile mananca  multe  cereale,calculase el, cam 2 mil  de tone.Si a dat ordin sa fie ucise toate  vrabiile.Dupa  ceva  timp au  constatat  ca  se inmultisera  daunatorii,albinele nu mai polenizau.Asa  ca a inceput sa importe  vrabii.Si in  china sunt unele zone unde polenizarea este  facuta manual de catre om,pt albinele nu mai se pot inmulti   din  cauza   insectelor care   au  prosperat  dupa ce  au fost ucise  vrabiile.Concluzia,orice animal isi are rolul lui in  ecosistem.

Edited by cotizo_dacul, 27 December 2022 - 22:38.


#15
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Peste normalul ăla a ajuns din cauza nesătuilor care taie pădurea. La ce ritm de defrișare e acum ar trebui omorâți toți urșii ca să nu fie probleme. După aia luați lupii la rând că și la ăia le trebuie spațiu. De mistreți nu mai zic.
Referitor la întrebare, de lup știam că-i sanitarul pădurii, adică atacă și ucide animalele slăbite și bolnave.

Edited by sandel1, 27 December 2022 - 22:45.


#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 arg, on 27 decembrie 2022 - 22:18, said:

la ei nu exista aberatia cu ursii de la noi.
La ei nu exista aberatia ca ursul sa manace din pubela.
Au un sistem  extrem de simplu de inchidere/deschidere a pubelei de gunoi, care este accesibil numai omului.
Ursul invata ca nu are de ce sa mearga la oras.

Edited by pasilla, 27 December 2022 - 22:46.


#17
lucian123

lucian123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 23.02.2005

 Sef-chenko, on 27 decembrie 2022 - 22:34, said:

Suntem cam la acelasi nr cu Suedia in privinta ursilor.
Doar ca noi suntem mai incuiati ca popor.
Suedia-aproximativ 3000 ursi, suprafata aproape 530000 km2,
Romania-aproximativ 6000 ursi, suprafata aproape 300000 km2

Daca te stii incuiat e una, dar nu generaliza ca gresesti. Uite, la nemti e politica ZERO ursi.

#18
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Vorbeați mai devreme despre ecosistem...
La asta vă refereați, nu?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate