Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Sunt folositori ursii si/sau lupii?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009
Problema ursilor din Romania se datoreaza defrisarilor si gunoaielor. Romania e efectiv plina de gunoaie peste tot, de la pubele infecte pana la gunoaiele lasate de turisti prin padure.

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 Lex404, on 27 decembrie 2022 - 22:58, said:

Problema ursilor din Romania se datoreaza defrisarilor si gunoaielor. Romania e efectiv plina de gunoaie peste tot, de la pubele infecte pana la gunoaiele lasate de turisti prin padure.
se datoreaza legii care interzice eliminatea ursilor chiar si a celora care fac probleme.

 pasilla, on 27 decembrie 2022 - 22:46, said:


La ei nu exista aberatia ca ursul sa manace din pubela.
Au un sistem  extrem de simplu de inchidere/deschidere a pubelei de gunoi, care este accesibil numai omului.
Ursul invata ca nu are de ce sa mearga la oras.
In recent years, Austria has become home again to a small bear population, which can mainly be found in the heavily wooded Southern and Central mountainous regions.

https://www.austria..../nature-climate



#21
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006

 arg, on 27 decembrie 2022 - 22:28, said:

numarul de ursi/suprafata la noi e de zeci de ori peste normal.
a trimis cineva instiintare naturii ca se cam intinde?
isi cam ia nasul la purtare de ceva vreme muma asta.

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
mda, si cu hibernarea ursilor cum e? ca mai anul trecut fugareau oamenii pe partie la clabucet.

#23
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Uitati un mic amanunrt : noi, avem ursi.

Europa cea civilizata NU ARE.

Cum se face ? Pai ticmai ca aia e civilizati, adica arierati imbatati de sange! Noi mai primitivi ne-am mentinut fauna .. Ca nu e virba doar de ursi!!

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
prin 2000 undeva pe lana resita am fost incoltiti de lupi, eram vreo 4.
nu intelegeam de ce localnicii tot umblau cu toporul la brau, iar toparele alea aratau ciudat, lama lunga de vreo 15-20cm si ingusta de cca 5cm, pe urma m-am prins ca alea nu erau pt taiat lemne ci pt ....

a fost naspa ca eu i-am simtit vreo juma de ora ca ne urmaresc pana le-am vazut ochii in lumina becurilor de la cabana. eram la sanius...
i-am zis sotiei ca avem o surpriza... si unde sa se uite... erau vreo 5 perechi de scantei dupa un damb cam la 100m... m-a intrebat ce sunt... i-am zis ca hai pe sanie jos la cabana si-ti spun. am ajus si am intrat rapid...
le-am zis alora si ne-au aburit...
a doua zi curtea era plina de urme... cica erau caini... doar ca urmele de caine sunt alfel.  asa ca am fost atenti.

Edited by arg, 28 December 2022 - 00:22.


#25
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
De lantul trofic ati invatat la scoala? Pana si ursii de ce ies din paduri? ca nu mai sunt paduri! si acolo unde mai exista, nu au hrana pentru ca uite ce fac oamenii  (le ia hrana de la gura ursilor si apoi se plang ca vin ursii sa le ia hrana de la gura)! Cat despre lupi, hai sa vedem daca sunt folositori, intram pe net si gasim o stire recenta: Lupul va fi reintrodus în Munţii Măcinului pentru a controla şacalii. O haită va fi adusă din Vrancea   sunt folositori sau nu? fac parte din lantul trofic sau nu?

Edited by stlk, 28 December 2022 - 00:44.


#26
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 31.01.2010

 arg, on 28 decembrie 2022 - 00:14, said:

prin 2000 undeva pe lana resita am fost incoltiti de lupi, eram vreo 4.


Am batut zona aia de m-am saturat, si eu si colegii insa lupi in haita n-am vazut.
Prin 2004 am intilnit unu ce taia drumul insa a fugit ca din pusca, nu au comportamentul ursului, se feresc de oameni nu sa-i atace.
De incoltit am fost si eu si colegii insa de ciini, da, unii seamana cu lupul insa doar atit.

#27
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 arg, on 28 decembrie 2022 - 00:09, said:

mda, si cu hibernarea ursilor cum e? ca mai anul trecut fugareau oamenii pe partie la clabucet.
Ce a fost mai intai? partia oamenilor? sau padurea ursilor si a altor animale? Omul intra in teritoriul animalului sau animalul in teritoriul omului?  care culmea nu a facut acolo nimic necesar pentru a trai ci pentru distractie, bani etc! (si ce hibernare sa mai aiba ursul? cand aude galagie, manele in boxe, miros de mititei. carnaciori etc? hiberna si el cand era lasat sa hiberneze! nu uitati ca ursul are mirosul si auzul foarte dezvoltat).

 Ion_Bumbu, on 28 decembrie 2022 - 00:59, said:

...
De incoltit am fost si eu si colegii insa de ciini, da, unii seamana cu lupul insa doar atit.
Ar trebui sa avem frica mai mare de caini si masini decat de ursi, nu spun eu acest lucru ci un mare iubitor al muntelui si naturii, cititi articolul: De ce ți-e frică, nu-i nevoie să scapi!  si o sa intelegeti ce a vrut sa spuna!

Edited by stlk, 28 December 2022 - 01:16.


#28
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Singurul animal sălbatic care m-a încolțit de când am aterizat acu' 30 ani in Reșița a fost cioara cu 2 picioare.  Noroc că multe au populat alte zone ale Europei, doar vara atacandu-ne cu impertinență cu zgomotul de ferrari, lamborghini sau alte arătări de peste 100000€! Mint totuși, mă cam tem de drumețiile pe valea Carașului sau Cernei. Călătorii cu rucsac știu de ce!

#29
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Tarile "mai civilizate" decat noi din Europa nu au nevoie de ursi sau de lupi, mistreti. Daca li se face dor de ei, au la indemana Romanica, cea din lumea a 3-a. Aici pot sa vina sa-i vada, sa-i impuste. Va amintiti de faimoasele vanatori de la Balc organizate de dl Tiriac?
In Schengen nu prea e loc de animale salbatice...

#30
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
OMUL este folositor pentru natura?

Edited by Bebeluka, 28 December 2022 - 05:06.


#31
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Din cauza prostiei oamenilor Romania nu este mai bogata.
Are tara o cantitate mult prea mare de ursi? E simplu: pana in 200 kg - 5000 euro, pana in 300 - 10000 euro, mai mare -20000 euro. Stau cat mai mari preturile... Pentru toata Europa cea civilizata.
Referior strict la titlu: https://www.digi24.r...lowstone-586851
Dar vedeti voi, parc national in SUA are alt inteles decat in Romania... Mergeti sa vedeti vilele din parcul national Bucegi.

#32
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

 stlk, on 28 decembrie 2022 - 00:43, said:

De lantul trofic ati invatat la scoala? Pana si ursii de ce ies din paduri? ca nu mai sunt paduri! si acolo unde mai exista, nu au hrana pentru ca uite ce fac oamenii  (le ia hrana de la gura ursilor si apoi se plang ca vin ursii sa le ia hrana de la gura)! Cat despre lupi, hai sa vedem daca sunt folositori, intram pe net si gasim o stire recenta: Lupul va fi reintrodus în Munţii Măcinului pentru a controla şacalii. O haită va fi adusă din Vrancea   sunt folositori sau nu? fac parte din lantul trofic sau nu?

Tot la scoala inveti ca daca un animal e in varful lantului trofic se va inmulti necontrolat, raspandindu-si arealul in cautare de hrana. Astfel ajungi sa ai ursi in Delta Dunarii, nu mai au mult.
Ca sunt niste speciali care interzic vanatoarea - singura actiune de limitare a populatiei de ursi la un numar decent de exemplare care sa se mentina in zonele corecte.

#33
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 12.01.2018

 Sef-chenko, on 27 decembrie 2022 - 22:34, said:

Suntem cam la acelasi nr cu Suedia in privinta ursilor.
Doar ca noi suntem mai incuiati ca popor.
ți se pare normal ca urșii să se plimbe pe câmpia transilvaniei?

#34
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008

 sanderoalex, on 28 decembrie 2022 - 03:07, said:

mă cam tem de drumețiile pe valea Carașului sau Cernei. Călătorii cu rucsac știu de ce!
Eheeee... acum te cam temi sa mergi in paduri si la cativa km de Bucuresti, capitala europeana. Te mananca ursul si nu ai ce sa ii faci legal. Bine, oamenii gasesc metode, in special otrava. Ca nu ai cum sa te iei dupa ce spun specialii iubitori de animale de pe canapea. Trebuie sa mai si traiesti.

#35
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 12.01.2018

 altuser09, on 28 decembrie 2022 - 04:44, said:

faimoasele vanatori de la Balc organizate de dl Tiriac?
acolo cește porci mistreți într-un țarc și odată pe an îi împușcă în loc să-i taie.poți crește și tu.atât ai învățat de la televizor?

 ioppo, on 28 decembrie 2022 - 08:53, said:

Trebuie sa mai si traiesti.
un urs este mai valoros decât un om.la om -a murit sfâșiat  la urs -mare tamtam cu televiziuni și iubitori de animale

#36
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,519
  • Înscris: 16.03.2007
ursii sunt folositori. in salam.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate