Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Problema Centrala Viessmann Vitodens 050-W

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,208
  • Înscris: 07.01.2007
Presiune pe retea eu cred ca este, nu mai e nici vara acum sa spui ca e consum mare de apă, sora mea sta în aceeași curte si la centrala lor intra apa imediat, iar la centrala veche la fel nu aveam aceasta problemă cu umplerea instalației, problema aceasta a apărut imediat cum am pus aceasta centrală, eu cred ca ceva blochează accesul la apa, nu-mi dau seama ce, e ceva defect dar nu știu ce.

#20
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
Pai dat fiind ca nimeni nu imi poate da o solutie clara la problema mea.. intreb si eu..pompa de apa care trimite apa in calorifere e diferita de pompa care trimite apa la robinet? sau de fapt...e vreo pompa care trimite separat apa inspre robinet? sau exista doar o singura pompa in centrala care doar trimite apa prin calorifere?

Edited by aditzuuu, 30 December 2022 - 01:41.


#21
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 19.05.2006

View Postaditzuuu, on 27 decembrie 2022 - 18:45, said:

ca sa revin cu un update.
Centrala are o functie de aerisire automata a instalatiei( optiunea C2). Isi face aerisirea automat timp de  20 de minute. Dupa ce am facut acea aerisire imi vine apa calda la robinet.  
S-au incalzit si cateva calorifere bine pentru 2-3 ore si apoi nu a mai mers deloc incalzirea pe calorifere.
E foarte ciudat. Caloriferele au fost toate aerisite(oricum am si aerisitoare automate). Cel mai apropiat calorifer de centrala se incalzeste pe tur, iar pe retur e apa rece. Caloriferul e cald doar primul sfert din partea de sus. Celelalte calorifere sunt reci si pe tur si pe retur. Am verificat si filtrul de pe returul centralei si e curat. Nu pot sa inteleg. E ca si cum nu ar functiona pompa.
Si apropo. Vana pare a comuta.
In meniu...la B3. Pct-ul 7 arata pozitia 0 pentru heating si 2 pentru DWH. Sta comutat pe 0 pana deschid apa la robinet si apoi se comuta pe 2.
pai problema ta nu e clara. "Solutie"la ce doresti ?
Vrei sa inventezi vreun dispozitiv, vrei sa schimbi vreo lege a fizicii ?

View Postaditzuuu, on 30 decembrie 2022 - 01:40, said:

sau de fapt...e vreo pompa care trimite separat apa inspre robinet? sau exista doar o singura pompa in centrala care doar trimite apa prin calorifere?
sau exista presiunea retelei de apa rece care "trimite" si apa calda.
E o singura pompa in centrala.
Las-o asaaa.. asteapta firma de service. Acum e timpul pentru netflix.

View Postbansh3, on 27 decembrie 2022 - 21:25, said:

si sa schimb caloriferele de pe balcoane nu unele mai lungi de 140x60
pe ce temperatura ai pus capetele termostatice de la radiatoarele de pe balcoane ?

Edited by doinastela, 30 December 2022 - 02:36.


#22
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007
Apa calda de la robinet e impinsa de presiunea din retea, daca ea curge, curge cu acelasi debit ca al apei reci, minus, restrictiile de tevi/fitinguri si eventual filtrul de pietris/rugina, pe care sper ca l-ai montat la intrarea pe apa rece la centrala... nu de alta dar la unii vine ba rugina, ba nisip, ba namol....

View Postdoinastela, on 30 decembrie 2022 - 02:39, said:

pe ce temperatura ai pus capetele termostatice de la radiatoarele de pe balcoane ?

Nu am capete termostatice, am facut doar echilibrarea hidraulica din distribuitor si am dat mai incet caloriferele de la baie+bucatarie, chiar si asa se incalzesc doar "putin" mai greu fata de restul.
In schimb am izolat peretii problema de pe balcoane cu niste pluta( de doar 6mm ) si s-a schimbat radical situatia. cand o sa am nervii tari o sa izolez si tavanele de la balcoane tot cu pluta, doar ca e nevoie de rabdare si nervi pt asta.

#23
aditzuuu

aditzuuu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.11.2007
Problema a fost de la vana cu 3 cai. Ea functiona si nu prea. Deschidea, dar nu deschidea suficient.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate