Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare incarcator auto Iphone

Pentru cei care locuiesc in bloc ...

Taiere ramuri "neroditoare...

Business/afacere cu utilaje
 Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal
 De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient
 

cand dau drumul la hota clapeta antiretur clampane la fiecare 2-3s

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Tudor932

Tudor932

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.04.2022
Salut,

am o hota Electrolux 320 c/h, diametru 150mm iar tubul de pvc instalat de constructor este de 110mm. Pe zidul blocului vad din exterior, montat de contructor, ceva de genul
https://www.hornbach...3xoCFzsQAvD_BwE

Am luat reductie de la 150mm la 110mm cu tub flexibil aluminiu de 1m extensibil - il folosesc la 1m. Lungime traseu este de cam 3m.


Cand dau drumul la hota la nivelule 1 clapeta antiretur clampane la fiecare 2-3s si se aude ca si cum ar fi presiune si nu are unde evacua. Daca scot tubul de aluminiu din pvc nu se mai aud clapetele si scade si zomotul nemai fiind presiune. Am scos clapetele dar tot se aude destul de tare.

Nu stiu daca pe traseu este instalat o alta clapeta antiretur, ma gandesc ca pot incerca sa introduc tub aspirator sa vad daca face vid. Daca imping din exterior, de pe geam, o carpa pe gura de aerisire se incalzeste carpa - deci nu este infundata gura de aierisire.

ce as putea sa fac? care ar putea fi cauza zogmot clapeta antiretur si zgomotului presiune aer?

Multumesc

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 29.06.2005
Cand folosesti hota, deschizi putin si un geam?
Aerul pe care hota il scoate din casa trebe inlocuit cu ceva (fizica). Altfel scade presiunea din casa si tinde sa absoarba aer inapoi de pe evacuare.

#3
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,914
  • Înscris: 26.02.2010
Este din cauză că ai redus diametrul de evacuare al hotei. Și la mine face zgomot, am scos clapeta antiretur, din acest motiv. Pune o foaie de hârtie la hotă fără tub de evacuare și o sa vezi că stă lipită și la nivelul 2. Cu tubul de evacuare sport sa stea abia la 3.

#4
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,990
  • Înscris: 28.08.2008
Deschide un geam cand folosesti hota.

#5
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006
Capacul de aerisire exterior reduce considerabil debitul de aer evacuat. Are si o sita pe interior, in timp de umple de praf si grasime si o sa fie si mai rau. Ar trebui inlocuit cu o grila de evacuare cu clapete gravitationale. Sunt diverse variante constructive cu 3-5 clapete, cu o singura clapeta si un capac de protectie anti ploaie etc. Au si rol de clapeta anti retur, poti renunta la cea din hota.

#6
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,530
  • Înscris: 24.02.2017
Daca scoate clapeta definitiv, o s aintre frigul pe acolo in timpul iernii. Nu stiu cat va fi de incantat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate