Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Telefon nou

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
si inca o intrebare, cum procedez cu garantia daca am factura de la telefon? trebuie sa fie pe numele meu? ma prezint la provider?

#38
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Depinde de service, am apelat pina acum de multe ori la ESD pentru Samsung si imi cerea doar factura de la achizitie, nu si buletinul sa vada daca e aceeasi persoana din factura care aduce telefonul in service. Nu stiu cum e la alte service-uri autorizate, sau chiar la ESD dar la alte departamente inafara de Samsung. Am avut o problema cu o placa video luata in trecut de la Mediadot la care a cedat ram-ul, s-a hotarit ca e defecta, se returneaza contravaloarea in contul cumparatorului si norocul meu ca am dat de o persoana ok care a dorit sa ma ajute, a comandat el alt model in aceeasi valoare si mi-a dat produsul altfel ramineam cu paguba.

Asta e dezavantajul cu produse sh cu garantie.

#39
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
am cautat dupa imei telefonul si are garantie un an, deci probabil e luat pe firma. oare sa fie asta vreo problema? mi-a spus acum ca la orange e abonamentul deci nu sunt asa mari sanse sa-mi blocheze telefonul
scuze ca pun atatea intrebari dar nu ma pricep asa de bine

#40
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Nu stiu cum e cu garantia la achizitia pe persoana juridica, eu am cumparat nou sau sh numai persoana fizica.

#41
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Dai pace, ia-ți alt telefon, vrei prea multe detalii care oricum nu-și au rostul. Seara plăcută.

Cam asa s-a terminat discutia cu domnul de pe OLX in legatura cu Xiaomi 12T Posted Image

#42
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postcarturarulobosit, on 19 decembrie 2022 - 13:32, said:

oare poti sa spui mai pe larg, te rog. de ce ar exista probleme?

Păi cel care îl vinde, l-a luat la abonament. Nu văd alt motiv pentru care ai lua un telefon de la operator. Că nu cred că sunt mai ieftine (fără abonament) ca la orice alt retailer. Nu crezi că ar exista șanse ca ăla după ce îl vinde să nu mai plătească abonamentul? Și operatorul să blocheze IMEI-ul?

View Postcarturarulobosit, on 19 decembrie 2022 - 22:38, said:

Dai pace, ia-ți alt telefon, vrei prea multe detalii care oricum nu-și au rostul. Seara plăcută.

Cam asa s-a terminat discutia cu domnul de pe OLX in legatura cu Xiaomi 12T Posted Image

Tocmai, că ai nevoie de acele detalii. Încerca un nene de pe OLX să mă convingă că un telefon luat de pe Amazon Italia are garanție în RO la Depanero, fără factură, fără nimic.

Da, Apple nu cere factură, verifică după serial (mă rog, în RO, iStyle), dar restul cer factură. Sincer, ar trebui ca toți producătorii de telefoane să implementeze garanția globală pe bază de serial, de la data primei activări a device-ului. Așa mi se pare cel mai corect.

Edited by miki07, 20 December 2022 - 10:49.


#43
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007

View Postmiki07, on 20 decembrie 2022 - 10:48, said:

Nu văd alt motiv pentru care ai lua un telefon de la operator.

Eu cind am vrut sa cumpar un anumit model de telefon care nu se gasea dupa lansare aveam comenzi la emag, altex, orange si vodafone. In final vodafone s-au miscat cel mai repede, la vreo 2 luni de cind aveam comenzile date.

#44
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postxew, on 20 decembrie 2022 - 11:22, said:


Eu cind am vrut sa cumpar un anumit model de telefon care nu se gasea dupa lansare aveam comenzi la emag, altex, orange si vodafone. In final vodafone s-au miscat cel mai repede, la vreo 2 luni de cind aveam comenzile date.

Da, corect. Dar dacă îl iei doar ca să îl vinzi pe OLX, ieși în pierdere. Cât dai după pe rate, dacă vrei chiar să îl și plătești la operator, te iei cu mâinile de cap.

#45
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Nu as zice, eu plateac pentru telefonul luat acum o luna 72 lei rata si abonament 50 lei, adica voi plati in 2 ani suma de 2928 lei pentru un telefon care costa 4000 de lei.
Nu mai vorbesc de faptul ca in luna 18 fac earlyupgrade si scad 300 de lei din suma de plata.
La banii astia daca il puneam pe olx sigilat la 3600 il dadeam instant, plateam 2600 in 2 ani si ieseam bonus 1000 de lei.


#46
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Cred ca tu ai visat cevva ca in realitate daca iei orice tel in rate platesti cel putin dublu pe el.
Si vezi ca se socoteste cu tot cu abonament, nu numai rata care e praf in ochi. Din moment ce la un ab de 50 de lei primesti mai putin decat pe prepay cu 30 de lei e clar ca in pretul ala intra si tel

#47
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007

View Postmiki07, on 20 decembrie 2022 - 12:21, said:


Da, corect. Dar dacă îl iei doar ca să îl vinzi pe OLX, ieși în pierdere. Cât dai după pe rate, dacă vrei chiar să îl și plătești la operator, te iei cu mâinile de cap.

Sunt destui care cumpara fara sa testeze si nu mai pot face retur, la care apare ceva naspa in functionare, ceva care nu le place, nu le convine ceva, eventual fac trecerea iOs-Android sau invers. Mi s-a intimplat chiar si mie asta. Legat de rate de la operator, ai impresia ca e sistemul de rate de la banca? Pretul intreg se imparte la rate, daca mai ai posibilitatea sa mai dai un avans si chiar doresti asta poate fi mai usor, lunar. Pentru telefoane in rate de la operatori sau magazine cunoscute e dobinda 0, acum depinde ce oferta dubioasa gasesti care e cu dobinda 10% minim. Totul e sa te interesezi daca alegi varianta asta.

#48
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Pana la urma, am renuntat la ideea de a lua de pe OLX si am comandat de pe Emag un Google Pixel 6a la 1834 lei cu tot cu incarcator. Sa vad cum ma impac cu el, altfel ii dau retur

#49
mihaii5

mihaii5

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 21.09.2016

View Postgratzi858, on 19 decembrie 2022 - 10:05, said:

Pixel 5 este singurul care este bun. Restul sunt inferioare. Compara pe gsmarena daca nu crezi.
Dar se gaseste greu. Eu am luat 2 buc.de rezerva si mai iau cand gasesc ca sa am tel asigurat pe viata

si ce o sa faci cand google nu mai lanseaza update-uri de securitate pentru ele?
nu de alta, dar pixel 5 primeste pana in octombrie 2023 .. iar security update-urile sunt super necesare (vezi asta https://en.wikipedia...egasus_(spyware) ), dar cu siguranta vor fi multe altele

#50
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022
Nu ai nevoie de acele update-uri, sa fim seriosi !
Am stat mai bine de 2 iteratii pe aceeasi versiune de Android, cu aplicatii bancare, cu aplicatii dezvoltate de companie inhouse, nu mi s-a intamplat nimic.
Cand am facut update am vandut telefonul dupa 6 luni…de performant ce devenise dupa “imbunatatirea performatelor” .
Nu stiu care este ultima versiune de Android care onva primi pixelul acela insa pot garanta ca va functiona binemerci si peste 6 ani. Toata treaba e sa il incarce la fiecare 6 luni sau sa le foloseasca alternativ.
Wtf, folosesc un S4 cu Android 5 pe el si merge impecabil si un P10 Lite cu Android 9 la fel zero probleme!

#51
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View PostM0su, on 21 decembrie 2022 - 20:23, said:

Nu ai nevoie de acele update-uri, sa fim seriosi !
Nu o să îți spună nimeni, dar updaturile repara portițe prin care poți fii hackuit, înainte de orice altceva.

Uite un exemplu concret!
https://www.malwareb...-over-bluetooth

Pixel 6a este o alegere foarte buna din foarte multe puncte de vedere.Atentie mare insa de la ce magazin.

Edited by elbjorn, 21 December 2022 - 20:40.


#52
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
l-am comandat de la emag, distribuit de alta firma.
ce poate sa fie rau? la ce sa fiu atent?

#53
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Conditii de retur naspa daca nu iti place, service naspa mic local/taraba daca ai probleme, livrare naspa daca e din provincie iar ei la rindul lor achizitioneaza produsul de afara de pe amazon/ebay/etc si urmeaza sa ti-l vinda tie, garantie 0 in service-urile reprezentanta locale daca e venit in tara din piata neagra/gri si e facut pentru alte continente, daca e pentru alte piete pot exista limitari si pot avea lipsa benzile de functionare 4G/5G eventual lipsa vowifi/volte. Pe bune, sunt citeva magazine online ok de unde puteti face achizitii la produse noi si voi luati tot de la magazine dubioase. Probabil va e bine si cautati problemele.

Edited by xew, 21 December 2022 - 23:05.


#54
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
pai unde altundeva inafara de emag?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate