Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Telefon nou

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postcarturarulobosit, on 19 decembrie 2022 - 10:32, said:

Pai oricum ma duc sa-l vad fizic, dar nu stiu exact ce trebuie sa urmaresc. nu are ceva cod ce ar trebui sa coincida cu cutia
Codul IMEI.
https://www.orange.r...-cum-il-verific
"Tastarea pe ecranul de apelare a secvenței *#06# pe telefon. Se va afișa codul IMEI al telefonului și numărul de serie. În cazul telefoanelor Dual SIM, se va afișa IMEI-ul pentru fiecare dintre ele."
Si il verifici cu ce e pe facturi, cutie.

#20
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View Postmaccip, on 19 decembrie 2022 - 03:04, said:

Man, eu toate electronicele le iau de pe olx.
Nu sigilate ci purtate. Laptopuri, tablete, telefoane. Tot ce se devalorizeaza moral merita luat de pe olx.
Cumparam si eu noi la inceput, dar m-am lăpădat de acest obicei.
Sunt destul de multe alte chestii care merita luate noi.
Ce naiba ? Cu 1300 lei merg de 5 ori la un restaurant cu familia. Sau imi iau frigider, sau masina de spalat de 100 de like pe care o tin 10 ani. Ma rog, nu iau ieftine de obicei, dar poti sa iei si ieftine.
O masina de spalat de 100 de kile cu care faci treaba, nu o bucata de plastic de 30 grame care-ti cade pe asfalt si se sparge a doua zi.
Nu valoreaza atat.
Eu nu am luat teapa pe olx si acum daca as lua una, mi-as asuma-o fara probleme, ca oricum am iesit in castig.

Si eu cumpar multe chestii de pe OLX, dar telefoanele si tabletele daca le iau de pe OLX obligatoriu trebuie sa fie sigilate.... la telefon si tableta nu accept sa fi folosit inainte.

Laptopuri, componente PC, etc, nu am nici o problema daca au fost folosite... dar telefonul eu trebuie sa il desfac din cutie.

#21
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,860
  • Înscris: 30.11.2021
Samsung S21 FE.

#22
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
recomand motorola edge 30 plus.
eu am luat acum 3 zile,olx,cu garantie,2400.

#23
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postcarturarulobosit, on 19 decembrie 2022 - 10:14, said:

Am gasit prin Cluj un Xiaomi 12T. https://www.olx.ro/d...ra-IDgMaIf.html
Vad ca mentioneaza factura. Deci verifici codul Imei sa fie pe factura, pe cutie.  Te lamuresti si pe numele cui este factura ! Cu buletin cu tot.
In principiu la service conteaza sa ai factura in regula.

#24
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View Postelbjorn, on 19 decembrie 2022 - 11:29, said:

Vad ca mentioneaza factura. Deci verifici codul Imei sa fie pe factura, pe cutie.  Te lamuresti si pe numele cui este factura ! Cu buletin cu tot.
In principiu la service conteaza sa ai factura in regula.
Asta o sa fac si eu, verific daca e in regula codul imei, o sa revin cu update

View PostMindArchitect, on 19 decembrie 2022 - 11:17, said:

Samsung S21 FE.
imi place, dar trece de bugetul setat

View Postdrgroza, on 19 decembrie 2022 - 11:27, said:

recomand motorola edge 30 plus.
eu am luat acum 3 zile,olx,cu garantie,2400.
si asta pare interesant, dar e peste buget.
initial am alocat 1500 lei, am urcat pana la 2000, dar mai mult n-as fi dispus sa dau.

#25
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007

View Postmirel3003, on 19 decembrie 2022 - 11:11, said:

Laptopuri, componente PC, etc, nu am nici o problema daca au fost folosite... dar telefonul eu trebuie sa il desfac din cutie.
Pai da, dar asta-l face dublu de scump. Se plateste mult dezvirginarea. Ca la ahrabeti.
:)
Eu iau lucruri mai vechi de 2 ani pentru ca au pret mai bun. Si nu se mai pune problema de a fi nou, din contra, imi asum eventualele probleme cu bateria.
Acum un an am luat 4 telefoane, dar la 3 dintre ele am schimbat bateriile imediat ce le-am luat. La al 4lea inca nu a fost nevoie.
Impecabile ca aspect si functionalitate. Eu nu stiu cum naiba pastreaza olxerii astia telefoanele si produsele in general, dar arata ca noi. Eu intr-o luna le fac 50 de zgaraieturi.
Fii-mea si-a spart ecranul si voi cumpara un telefon in plus sa vad eu ce fac. Ori schimb telefonul cu totul, ori numai ecranul. Din asta vechi ramane sigur bateria.
https://www.olx.ro/d...16-IDgMf33.html
200 de lei. In plus poate o cunoasc si pe Adelina. :) Sigur e barbat de fapt, dar nu conteaza.
De ce merg pe un telefon asa vechi? Pentru ca-i cel mai mic telefon smart fabricat. Si e bun, e foarte bun pentru copii. ca incape si in buzunarele lor mici. Pentru jocuri au tableta si PS4, desi am vazut ca au instalat si pe telefoane ceva porcarii de jocuri.

Aproo, PS4 l-am luat de nou, dar nu ar fi trebuit. Consider ca mi-am luat teapa cu minim vreo 500 de lei. M-am gandit ca-i bine sa aiba controlerele noi, sa nu aiba probleme, insa dupa aia am vaztu la Altex controlere si la 150 de lei noi. Mi-au venit si cu niste jocuri pe care le am si acum in tipla, ca-s din alea cu mult sange si zombalai 18+. Dar e plin olx-ul si de jocuri.

#26
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Si eu mi-am luat xbox one in 2018 cu 500 lei sh. merge si acum.

acum am gasit un xiaomi 12t in cluj. ma duc sa-l vad dupa amiaza si daca are factura, poate il iau.

#27
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postgratzi858, on 19 decembrie 2022 - 10:05, said:

Pixel 5 este singurul care este bun. Restul sunt inferioare. Compara pe gsmarena daca nu crezi.
Dar se gaseste greu. Eu am luat 2 buc.de rezerva si mai iau cand gasesc ca sa am tel asigurat pe viata

Cum sa faci asa ceva Posted Image

#28
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008

View Postcarturarulobosit, on 19 decembrie 2022 - 12:27, said:

Si eu mi-am luat xbox one in 2018 cu 500 lei sh. merge si acum.

acum am gasit un xiaomi 12t in cluj. ma duc sa-l vad dupa amiaza si daca are factura, poate il iau.

Da, dar vezi că dacă e luat la abonament și garanția e la operator, s-ar putea să ai probleme.

#29
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

View Postmiki07, on 19 decembrie 2022 - 12:43, said:


Da, dar vezi că dacă e luat la abonament și garanția e la operator, s-ar putea să ai probleme.
oare poti sa spui mai pe larg, te rog. de ce ar exista probleme?

#30
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mai bine as lua un pixel sigilat de pe olx. In caz de ceva il vinzi mai departe :)

#31
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
l-am gasit la emag cu 1750+incarcator de 25w cadou, nu cred ca ma complic sa iau pixel de pe olx ptr 100 lei in plus

#32
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 12.02.2014

View Postcarturarulobosit, on 18 decembrie 2022 - 23:12, said:

Va salut!

A venit timpul sa-mi pensionez telefonul, un Xiaomi mi A3.

Am doua optiuni, poate trei.

Primul e Google Pixel 6a https://www.gsmarena...view-2460p6.php

Al doilea ar fi OnePlus Nord 2T https://www.gsmarena...view-2461p6.php

As mentiona si Realme GT Neo 2 https://www.gsmarena...view-2335p6.php

Nu ma joc mai deloc, nu ma deranjeaza neaparat ca ecranul e de 60 hz. nu ma intereseaza nici de jack/difuzor etc.

As tinde spre Pixel 6a, avand in vedere ca sta mai bine pe soft si eu tind sa tin telefoanele pana pusca de tot, deci l-as tine vreo 4 ani.

Care ar fi mai decent dintre cele de mai sus? Exista si alte variante pana in 2000 lei?

Also, am vazut pe OLX diferite telefoane sigilate, merita sa cumpar de acolo? Sunt sanse de teapa? Nu ma pricea asa de bine

Va multumesc!
Dacă ai fost mulțumit de Xiaomi, ia tot de la ei. Găsești telefoane bune, până în 1500 lei.
Dacă vrei altceva, du-te spre Samsung A52s sau similar.
Ia ceva cu Amoled și 5G

Edited by r3my_cc, 19 December 2022 - 13:53.


#33
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Am gasit pana la urma Xiaomi 12T la un pret bun, vanzatorul imi da factura etc, a zis ca e luat pe abonament. Acum intreb, exista sanse sa nu plateasca abonamentul si sa-mi blocheze cineva telefonul?

#34
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Daca e luat de la Vodafone se poate bloca telefonul pe imei pentru neplata ratelor. Cel putin asa era anul trecut cind i-am intrebat, in schimb Orange nu blocheaza telefoane pentru neplata ratelor.

#35
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
deci daca e de la orange, e safe de luat? de digi ce stii?

#36
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Ar trebui sa fie ok cu Orange, de Digi nu stiu nimic, nu m-a interesat telefonia mobila de la ei pentru ca nu au semnal pe unde umblu eu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate