Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Telefon nou

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Va salut!

A venit timpul sa-mi pensionez telefonul, un Xiaomi mi A3.

Am doua optiuni, poate trei.

Primul e Google Pixel 6a https://www.gsmarena...view-2460p6.php

Al doilea ar fi OnePlus Nord 2T https://www.gsmarena...view-2461p6.php

As mentiona si Realme GT Neo 2 https://www.gsmarena...view-2335p6.php

Nu ma joc mai deloc, nu ma deranjeaza neaparat ca ecranul e de 60 hz. nu ma intereseaza nici de jack/difuzor etc.

As tinde spre Pixel 6a, avand in vedere ca sta mai bine pe soft si eu tind sa tin telefoanele pana pusca de tot, deci l-as tine vreo 4 ani.

Care ar fi mai decent dintre cele de mai sus? Exista si alte variante pana in 2000 lei?

Also, am vazut pe OLX diferite telefoane sigilate, merita sa cumpar de acolo? Sunt sanse de teapa? Nu ma pricea asa de bine

Va multumesc!

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pixel 6a clar. Am inteles ca sunt loturi care nu ar avea semnal tare ok. In rest e un super telefon, iar pretul e imbatabil, mai ales cel de pe olx.
Pe olx sunt sanse sa fie "cumparate" de "amazonari".

#3
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006
Cum se impaca Pixel cu retelele din Ro?
Adica avem volte si vowifi functionale?

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postalexa32, on 18 decembrie 2022 - 23:22, said:

Cum se impaca Pixel cu retelele din Ro?
Adica avem volte si vowifi functionale?

Nu, dar nici pe telefonul actual nu am si sunt foarte multumit.

#5
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View PostTruculMagic, on 18 decembrie 2022 - 23:18, said:

Pixel 6a clar. Am inteles ca sunt loturi care nu ar avea semnal tare ok. In rest e un super telefon, iar pretul e imbatabil, mai ales cel de pe olx.
Pe olx sunt sanse sa fie "cumparate" de "amazonari".

Daca-l iau de pe emag pot sa-i dau retur in caz ca are probleme cu semnalul, nu?

Vad ca e 1300 pe olx. Sunt riscuri mari? Se justifica sa iau sau sa raman pe emag, unde e la 1850

#6
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Cumpără 12t sigilat de pe olx. Provin de la abinamente.  Îl iei fără griji.

#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Man, eu toate electronicele le iau de pe olx.
Nu sigilate ci purtate. Laptopuri, tablete, telefoane. Tot ce se devalorizeaza moral merita luat de pe olx.
Cumparam si eu noi la inceput, dar m-am lăpădat de acest obicei.
Sunt destul de multe alte chestii care merita luate noi.
Ce naiba ? Cu 1300 lei merg de 5 ori la un restaurant cu familia. Sau imi iau frigider, sau masina de spalat de 100 de like pe care o tin 10 ani. Ma rog, nu iau ieftine de obicei, dar poti sa iei si ieftine.
O masina de spalat de 100 de kile cu care faci treaba, nu o bucata de plastic de 30 grame care-ti cade pe asfalt si se sparge a doua zi.
Nu valoreaza atat.
Eu nu am luat teapa pe olx si acum daca as lua una, mi-as asuma-o fara probleme, ca oricum am iesit in castig.

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Sau poti opta pentru un Motorola din gama edge 30. Softul foarte bun, aproape identic cu cel de pe Pixel (android curat + moto actions, foarte utile). Hardware actual, dotari bune, calitate faina a montajului. Semnal bun, convorbiri clare, internet "teava". Dimensiuni bune, nu prea mare, nici prea mic, usor de utilizat, nici nu-l simti in buzunar.
Am un Edge 30 (care e pe la 1500 lei acum) de aproape un an - n-a agatat, sughitat niciodata - n-a vazut restart decat la update-urile de soft.
Cred ca e best buy-ul anului 2022 dpdv calitate/dotari/pret.

#9
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 06.02.2012
Am luat de pe olx, multe chestii, acum cateva zile, am  comandat 2 oppo reno 6 noi sigilate, cand am desfacut coletul, eu am rupt sigiliul.
Chestia e ca le iau cu verificare, multi vanzatori cand aud de verificare nu mai raspund, sau spun ca produsul nu ma e disponibil, clar ceva scartie acolo.

#10
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.10.2017
recomand motorola edge 30 neo, e ceva promotie pe la emag cu ceas de birou si incarcator wireless pe la 1400 lei. Am telefonul de cca o luna si sunt foarte multumit de el. Pt nevoile descrise este excelent. Softul este foarte curat, android stock + 2 app de la motorola care sunt chiar utile (una este pt conectivitate cu PC/ monitor/ TV)

#11
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View Postrealwalle, on 19 decembrie 2022 - 08:35, said:

recomand motorola edge 30 neo, e ceva promotie pe la emag cu ceas de birou si incarcator wireless pe la 1400 lei. Am telefonul de cca o luna si sunt foarte multumit de el. Pt nevoile descrise este excelent. Softul este foarte curat, android stock + 2 app de la motorola care sunt chiar utile (una este pt conectivitate cu PC/ monitor/ TV)

View Postflorinel, on 19 decembrie 2022 - 05:29, said:

Sau poti opta pentru un Motorola din gama edge 30. Softul foarte bun, aproape identic cu cel de pe Pixel (android curat + moto actions, foarte utile). Hardware actual, dotari bune, calitate faina a montajului. Semnal bun, convorbiri clare, internet "teava". Dimensiuni bune, nu prea mare, nici prea mic, usor de utilizat, nici nu-l simti in buzunar.
Am un Edge 30 (care e pe la 1500 lei acum) de aproape un an - n-a agatat, sughitat niciodata - n-a vazut restart decat la update-urile de soft.
Cred ca e best buy-ul anului 2022 dpdv calitate/dotari/pret.

Initial m-am gandit la Motorola, am fost si in magazin sa-l vad. as spune ca e un dealbreaker procesorul. desi nu ma joc, as vrea ceva mai performant ca sa fie future proof. de aia m am orientat spre pixel 6a sau oneplus

View Postleomagic44, on 19 decembrie 2022 - 08:03, said:

Am luat de pe olx, multe chestii, acum cateva zile, am  comandat 2 oppo reno 6 noi sigilate, cand am desfacut coletul, eu am rupt sigiliul.
Chestia e ca le iau cu verificare, multi vanzatori cand aud de verificare nu mai raspund, sau spun ca produsul nu ma e disponibil, clar ceva scartie acolo.
cum le verifici? pui cu verificare colet? deschizi pachetul in fata curierului?

View Postbobalex18, on 19 decembrie 2022 - 00:34, said:

Cumpără 12t sigilat de pe olx. Provin de la abinamente.  Îl iei fără griji.
si cu garantia cum fac? nu ma pricep asa de bine

#12
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.10.2017

View Postcarturarulobosit, on 19 decembrie 2022 - 08:45, said:


Initial m-am gandit la Motorola, am fost si in magazin sa-l vad. as spune ca e un dealbreaker procesorul. desi nu ma joc, as vrea ceva mai performant ca sa fie future proof.

despre asta nu stiu ce sa zic, nu prea stiu detaliile tehnice, pt mine este ok dar il compar cu fostul telefon respectiv un Galaxy A41. Nu m-a interesat procesorul cand l-am luat, criteriul cel mai important pt mine a fost dimensiunea :)

#13
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2005
Poco X3 Pro este o alegere care te va satisface din toate punctele de vedere ...
Are de toate si la un pret excelent.

#14
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Pixel 5 este singurul care este bun. Restul sunt inferioare. Compara pe gsmarena daca nu crezi.
Dar se gaseste greu. Eu am luat 2 buc.de rezerva si mai iau cand gasesc ca sa am tel asigurat pe viata

#15
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Am gasit prin Cluj un Xiaomi 12T. https://www.olx.ro/d...ra-IDgMaIf.html

Stie cineva de ce e asa de ieftin, la ce ar trebui sa ma uit cand ma duc sa-l iau? Mi se pare foarte dubios ca e la jumatate de pret fata de cat e pe emag

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Telefoanele se uzeaza moral destul de rapid, mai ales cele de buget. Asteapta luna februarie cand magazinele vin cu reduceri puternice la telefoane.
120Hz la ecran nu e moft mai ales cand esti in browser si derulezi.
https://www.evomag.r...ru-3986498.html

View Postcarturarulobosit, on 19 decembrie 2022 - 10:14, said:

Am gasit prin Cluj un Xiaomi 12T. https://www.olx.ro/d...ra-IDgMaIf.html

Stie cineva de ce e asa de ieftin, la ce ar trebui sa ma uit cand ma duc sa-l iau? Mi se pare foarte dubios ca e la jumatate de pret fata de cat e pe emag
Xiamoi 12T Posted Image Posted Image Posted Image  Nu m-as risca. Nici macar o poza cu telefonul nu are.
Daca e sigilat si cu factura de achizitie de la un magazin din tara, atunci poate ca merita.

Edited by Leo2006, 19 December 2022 - 10:32.


#17
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Pai oricum ma duc sa-l vad fizic, dar nu stiu exact ce trebuie sa urmaresc. nu are ceva cod ce ar trebui sa coincida cu cutia

#18
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,939
  • Înscris: 18.09.2008

View Postcarturarulobosit, on 19 decembrie 2022 - 10:32, said:

Pai oricum ma duc sa-l vad fizic, dar nu stiu exact ce trebuie sa urmaresc. nu are ceva cod ce ar trebui sa coincida cu cutia

Nici nu mai știi, că la Xiaomi, Realme, Oppo, defectele sunt 99% în soft și apar în timp.

Am avut Realme GT Neo 2, chiar 2 telefoane diferite. 4 luni de zile am tot avut belele cu bateria. Două săptămâni a mers bine, după l-a stricat ceva update de soft. Am renunțat la telefon și mi-am luat ceva la care ține bine bateria.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate