Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ce am invatat din Batalia pentru Schengen (2022)? Care sunt urmarile si perspectivele?

* * * - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4457 replies to this topic

#4195
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View PostBucifon, on 30 ianuarie 2023 - 16:10, said:

De la țara aia m-astept să apară un Hitler2 de după colț in orice moment


Imposibil. In Austria, astazi, sint de 2 ori mai putine scoli comparat cu 1900.

#4196
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Poste2k, on 30 ianuarie 2023 - 16:06, said:


Atunci cand un stat vrea sa adere la o anumita entitate, ca regula generala este nevoie de decizia unanima a statelor membre existente. Regula asta se aplica si la aderarea la UE si la NATO. Fiecare stat are dreptul de a-si exercita veto-ul. Nu e nimic abuziv in asta. De exemplu Franta cu doua ocazii a blocat aderarea UK-ului la UE (ma rog se numea altfel atunci).

Daca ar fi sa o luma dupa corectitudine Romania probabil ca n-ar fi avut ce sa caute in UE avand in vedere diferentele mari intre statele din Vest si cele din Est. Dar decizia de a ne primi pe noi in UE a fost una pur politica si nu a tinut foarte mult cont de situatia reala a tarilor din est care au fost admise. Acum decizia politica, luata aparent de doar doua state, e sa nu fim primiti in Schengen.

Politica si democratia nu sunt lucruri obiective, aceste lucruri depind de subiectivismul politicienilor si de cel al cetatenilor care voteaza.
Dar tu trebuie sa intelegi ca aderarea la Schengen, conform actului de aderare la UE este o obligatie pentru Romania. Decizia politica a fost luata in momentul in care s-a semnat documentul de aderare de catre cele doua parti: Romania si nu stiu ce entitate de la UE.  Documentul acela a fost supus votului tuturor statelor care fac parte din UE. Noi nu am intrat imediat in Schengen pentru ca nu eram pregatiti din punct de vedere tehnic sa aparam granitele. Deci, decizia politica a fost luata atunci: intrati in Schengen dupa ce sunteti pregatiti din punct de vedere tehnic.

Acum vin doua state si cer luna de pe cer ca sa-si respecte semnatura sau decizia politica luata initial. Aici este abuzul pentru ca tu ai luat deja decizia politica, eu am investit ca sa indeplinesc conditiile, mi-am modificat legislatie ca sa indeplinesc conditiile si chiar implementez anumite masuri ca si cum as fi parte din Schengen. Votul de la JAI ar trebui sa fie doar formal.

Ceea ce spui tu s-ar fi aplicat unei tari care nu face parte din UE dar care vrea sa intre in Schengen. Adica unei tari care nu are deja acordul politic al celorlalte tari sa faca parte din Schengen. Cum, de exemplu, ni se aplica noua daca vrem sa intram in OECD. Acolo, da, nu trebuie sa ne explice nimeni de ce nu ne accepta.

#4197
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003

View PostBucifon, on 30 ianuarie 2023 - 16:10, said:

Să-i chiș in freză pe austrici.
pana una alta ne chisa ei pe noi si nimeni nu le face ceva, noi nici atat ca ne-au pus piciorul in gat bine de tot, nu avem nimic cu ce sa-i tinem in sah asta fiind rezultatul a 30 ani de neocomunism si elitism al securitatii ''patrioate''...pacat, partidul lu' neumarfar asta era cel mai european posibil si tot ne-a dat flit, daca ies castigatori nazistii si ecologistii chiar ne luam pa-pa inca vreo 10 ani cel putin.
Singura si ultima sansa e ca americanii si israelienii sa puna o vorba buna ptr noi, ca de europeni ne-am convins, acum depinde cat costa acesta favoare...

#4198
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Sa puna israelienii o vorba buna pentru noi, la neonazisti?

#4199
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 26.04.2005
Cand va spun ca jegustriecii trebuie boicotati....

Problema (lor) cea mai mare este ca Romania si intreg blocul estic nu mai sunt atat de sarace si inapoiate cum am fost acum 30 de ani. Incet, timid, simtim ca avem si noi un cuvant de spus - mai ales in contextul invazuei din Ucraina. Iar lucrurl asta nu prea pare sa convina "elitelor" din vest.

Edited by revenco_andrei, 30 January 2023 - 17:41.


#4200
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postcipri1981, on 30 ianuarie 2023 - 16:27, said:

Dar tu trebuie sa intelegi ca aderarea la Schengen, conform actului de aderare la UE este o obligatie pentru Romania. Decizia politica a fost luata in momentul in care s-a semnat documentul de aderare de catre cele doua parti: Romania si nu stiu ce entitate de la UE.  Documentul acela a fost supus votului tuturor statelor care fac parte din UE. Noi nu am intrat imediat in Schengen pentru ca nu eram pregatiti din punct de vedere tehnic sa aparam granitele. Deci, decizia politica a fost luata atunci: intrati in Schengen dupa ce sunteti pregatiti din punct de vedere tehnic.

Acum vin doua state si cer luna de pe cer ca sa-si respecte semnatura sau decizia politica luata initial. Aici este abuzul pentru ca tu ai luat deja decizia politica, eu am investit ca sa indeplinesc conditiile, mi-am modificat legislatie ca sa indeplinesc conditiile si chiar implementez anumite masuri ca si cum as fi parte din Schengen. Votul de la JAI ar trebui sa fie doar formal.

Ceea ce spui tu s-ar fi aplicat unei tari care nu face parte din UE dar care vrea sa intre in Schengen. Adica unei tari care nu are deja acordul politic al celorlalte tari sa faca parte din Schengen. Cum, de exemplu, ni se aplica noua daca vrem sa intram in OECD. Acolo, da, nu trebuie sa ne explice nimeni de ce nu ne accepta.

@cipri1981

Da, cam ai dreptate. Posted Image Este o diferenta intre aderarea la UE sau NATO unde orice stat membru se poate opune pentru ca asa vrea muschiu' lui si aderarea la Schengen unde s-a decis de la inceput ca noi trebuie sa fim membri. Din acest punct de vedere sunt de acord ca ceea ce fac Austria si Olanda este practic un abuz. Bine argumentat.  Posted Image  Din pacate insa acest abuz are acoperire legala avand in vedere ca ministrii statelor membre decid in unanimitate daca un stat este sau nu pregatit din punt de vedere tehnic pentru a fi membru Schengen.

Austriecii si olandezi pot in continuare sa argumenteze ca nu au incredere in autoritatile romane asa ca din punctul lor de vedere nu suntem pregatiti. Si aici e problema. Chiar daca e adevarat ca fac un abuz totusi nu mi se pare normal sa obligi un stat sa voteze intr-un anume fel. Dupa parerea mea daca se supune ceva la vot intotdeauna cei ce voteaza trebuie sa aiba dreptul sa voteze asa cum cred. Deci singura noastra sansa e sa ii "prindem" si noi cu ceva si sa ii obligam sa voteze in favoarea noastra.

#4201
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006

View Postrevenco_andrei, on 30 ianuarie 2023 - 17:39, said:

Cand va spun ca jegustriecii trebuie boicotati....

Problema (lor) cea mai mare este ca Romania si intreg blocul estic nu mai sunt atat de sarace si inapoiate cum am fost acum 30 de ani. Incet, timid, simtim ca avem si noi un cuvant de spus - mai ales in contextul invazuei din Ucraina. Iar lucrurl asta nu prea pare sa convina "elitelor" din vest.

Cred ca a vazut toata lumea in pandemie ce destepti suntem.

#4202
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,723
  • Înscris: 11.03.2007

View Poste2k, on 30 ianuarie 2023 - 17:56, said:

Austriecii si olandezi pot in continuare sa argumenteze ca nu au incredere in autoritatile romane asa ca din punctul lor de vedere nu suntem pregatiti.
A mai fost ceva, votul pentru acordat Croației, în condițiile în care o agenție europeană, Frontex, a contrazis motivul invocat de Austria, abia asta fiind cea mai mare nedreptate făcută de Austria, fățiș. Adică nu ai încredere în autoritățile române, OK, dar ce faci cu organismele europene? Parcursul este clar: toate statele europene trebuie să devină spațiu de liberă circulație la atingerea parametrilor tehnici ceruți, ori invocarea unui motiv penibil, simplu de demontat este încălcare a constituției europene, acquis-ul comunitar, a cărui parte este cel Schengen.

#4203
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Poste2k, on 30 ianuarie 2023 - 17:56, said:

@cipri1981

Da, cam ai dreptate. Posted Image Este o diferenta intre aderarea la UE sau NATO unde orice stat membru se poate opune pentru ca asa vrea muschiu' lui si aderarea la Schengen unde s-a decis de la inceput ca noi trebuie sa fim membri. Din acest punct de vedere sunt de acord ca ceea ce fac Austria si Olanda este practic un abuz. Bine argumentat.  Posted Image  Din pacate insa acest abuz are acoperire legala avand in vedere ca ministrii statelor membre decid in unanimitate daca un stat este sau nu pregatit din punt de vedere tehnic pentru a fi membru Schengen.

Austriecii si olandezi pot in continuare sa argumenteze ca nu au incredere in autoritatile romane asa ca din punctul lor de vedere nu suntem pregatiti. Si aici e problema. Chiar daca e adevarat ca fac un abuz totusi nu mi se pare normal sa obligi un stat sa voteze intr-un anume fel. Dupa parerea mea daca se supune ceva la vot intotdeauna cei ce voteaza trebuie sa aiba dreptul sa voteze asa cum cred. Deci singura noastra sansa e sa ii "prindem" si noi cu ceva si sa ii obligam sa voteze in favoarea noastra.

Nu, nu trebuie sa-i oblige dar trebuie sa contestam necesitatea acelui vot. Nici n-ar trebui să stăm de vorbă cu Austria sau Olanda pe tema asta.

#4204
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 21.08.2003

View Postcumparator, on 30 ianuarie 2023 - 17:35, said:

Sa puna israelienii o vorba buna pentru noi, la neonazisti?
da, nu ai idee, neonazistii de azi nu mai sunt ce au fost odata, daca sunt "rugati" de Israel sau Americani nu numai ca vor executa instant dar vor zice ms ca sunt bagati in seama...asta daca au putin simt de autoconservare.

#4205
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008

View PostBucifon, on 30 ianuarie 2023 - 16:10, said:



Să-i chiș in freză pe austrici.

Să-mi zică și mie in ce țară vestică, civilizată, a mai ieșit o așa combinatie după alegeri, pe primul loc un partid putinist iar pe al 2-lea un partid extremist?

Va zice tăticul, austriecii-s fără scăpare. De la țara aia m-astept să apară un Hitler2 de după colț in orice moment

Putin a spus cuvinte de lauda pt Austria, intr-un discurs recent.

Deci ce ne mai miram? Eu nu mai am asteptari...

In cazul asta cu Schengenu, sa nu ne mai punem cenusa in cap - ne-a blocat o țara prietenoasa cu Rusia. Confirmarea banuielilor - de la Putin direct.

Edited by tipareth, 30 January 2023 - 20:28.


#4206
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
II cam neclar acum daca dupa alegerile de la tristii astia o sa se schimbe situatia noastra cu Schengen-ul. Nu vad motive ca situatia sa se schimbe, insa ce pot spune ii ca in ultimul timp Aurescu si politicul din Romania nu au stat degeaba, primind inca o data confirmarea si sprijinul a cel putin 15 omologi in UE (din 23) in urma dialogurilor directe cu ei.

S-ar putea ca asta sa conteze mult, iar daca Suedia nu pune subiectul Schengen pe tapet, cam incredere ca din iunie-iulie spaniolii sa faca mai multe.

Edited by Bucifon, 30 January 2023 - 20:44.


#4207
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 26.04.2005

View Postcipri1981, on 30 ianuarie 2023 - 18:22, said:


Nu, nu trebuie sa-i oblige dar trebuie sa contestam necesitatea acelui vot. Nici n-ar trebui să stăm de vorbă cu Austria sau Olanda pe tema asta.

Super like! Nu cred ca este capabila UE sa faca asa ceva, dar ai dreptate 100%.

#4208
ce_vina_avea_sarmana_oaie

ce_vina_avea_sarmana_oaie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 17.03.2007
ce ma mira pe mine e ca pupatorii de putin gen jegustria fac ce vor prin europa si UE nu le zice nici da-te mai incolo, iar Romania primeste suturi in fund pe motive imaginare gen emigrația contrazise chiar de Frontez

#4209
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Postrevenco_andrei, on 30 ianuarie 2023 - 20:44, said:


Super like! Nu cred ca este capabila UE sa faca asa ceva, dar ai dreptate 100%.
Da, numai ca eu aseara nu citisem tratatul de aderare. Azi dimineata m-am pus pe citit si iata ce scie in "Protocolul privind condiţiile şi aranjamentele referitoare la admiterea Republicii Bulgaria şi a României în Uniunea Europeană" care este anexa la Tratatul de aderare referitor la Schengen:

Articolul 4
1.   Dispoziţiile acquis-ului Schengen, prevăzute de Protocolul nr. 17 la Constituţie privind acquis-ul Schengen, care au fost integrate în cadrul Uniunii Europene, precum şi actele care se întemeiază pe acesta sau care sunt conexe acestuia, enumerate de anexa II, precum şi orice alte noi acte de acest fel adoptate înainte de data aderării, sunt obligatorii şi se aplică în Bulgaria şi România de la data aderării.
2.   Dispoziţiile acquis-ului Schengen care au fost integrate în cadrul Uniunii Europene şi actele care se întemeiază pe acestea sau care sunt conexe acestuia şi care nu sunt prevăzute la alineatul (1), deşi sunt obligatorii pentru Bulgaria şi România de la data aderării, se aplică pe teritoriul fiecăruia dintre aceste state membre numai în temeiul unei decizii europene adoptate de Consiliu în acest sens, după verificarea, în conformitate cu procedurile de evaluare Schengen aplicabile în materie, a îndeplinirii pe teritoriul respectivului stat a condiţiilor necesare aplicării tuturor părţilor în cauză din acquis.
Consiliul adoptă deciziile, după consultarea Parlamentului European, hotărând cu unanimitatea membrilor săi care reprezintă guvernele statelor membre cu privire la care dispoziţiile prevăzute în prezentul alineat au fost puse deja în aplicare şi a reprezentantului guvernului statului membru cu privire la care aceste dispoziţii trebuie să fie puse în aplicare. Membrii Consiliului reprezentând guvernele Irlandei şi Regatului Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord participă la adoptarea acestei decizii în măsura în care aceasta priveşte dispoziţiile acquis-ului Schengen şi actele întemeiate pe acesta sau care sunt conexe acestuia şi la care aceste state membre participă.


Apoi sunt stabilite fonduri pentru Schengen:

Articolul 32
1.   Se constituie prin prezentul Facilitatea Schengen şi pentru fluxurile de numerar, ca instrument provizoriu pentru sprijinirea Bulgariei şi a României în perioada dintre data aderării şi sfârşitul anului 2009 în vederea finanţării acţiunilor la noile frontiere externe ale Uniunii, pentru punerea în aplicare a acquis-ului Schengen şi controlul frontierelor şi pentru a sprijini îmbunătăţirea fluxurilor de numerar în cadrul bugetelor naţionale.
2.   Pentru perioada 2007-2009, se acordă Bulgariei şi României următoarele sume (exprimate în preţuri la nivelul anului 2004), sub forma plăţii unor sume globale în cadrul Facilităţii provizorii Schengen şi pentru fluxurile de numerar :
(MEUR, preţuri la nivelul anului 2004)
2007
2008
2009
Bulgaria
121,8
59,1
58,6
România
297,2
131,8
130,8
3.   Cel puţin 50 % din alocarea pentru fiecare ţară în cadrul Facilităţii provizorii Schengen şi pentru fluxurile de numerar se utilizează pentru sprijinirea Bulgariei şi a României în îndeplinirea obligaţiei acestora de a finanţa acţiuni la noile frontiere externe ale Uniunii pentru punerea în aplicare a acquis-ului Schengen şi a controalelor la frontiera externă.
4.   A douăsprezecea parte din fiecare sumă anuală se plăteşte Bulgariei şi României în prima zi lucrătoare a fiecărei luni din anul respectiv. Sumele globale se utilizează în termen de trei ani de la efectuarea primei plăţi. Bulgaria şi România prezintă, în cel mult şase luni de la data expirării acestui termen de trei ani, un raport cuprinzător privind utilizarea finală a sumelor globale în temeiul secţiunii Schengen a Facilităţii provizorii Schengen şi pentru fluxurile de numerar, incluzând un raport justificativ privind cheltuielile. Orice fonduri neutilizate sau cheltuite nejustificat se recuperează de către Comisie.
5.   Comisia poate adopta orice dispoziţii tehnice necesare funcţionării Facilităţii provizorii Schengen şi pentru fluxurile de numerar.


Apoi mai este Lista dispoziţiilor acquis-ului Schengen, la Anexa 2, pe care nu are rost sa o mai detaliez aici.

si apoi:

ANEXA IX
Angajamente specifice asumate şi cerinţe acceptate de România la încheierea negocierilor de aderare din 14 decembrie 2004 (menţionate la articolul 39 din protocol)
I.   Cu privire la articolul 39 alineatul (2)
(1)
Să pună în aplicare fără întârziere Planul de acţiune Schengen, astfel cum a fost publicat în M.Of., p. I, nr. 129 bis/10.II.2005, modificat în conformitate cu acquis-ul şi cu respectarea termenelor convenite.


Eu nu sunt jurist asa ca nu pot decat sa-mi exprim o parere neavizata. Mie mi se pare ca, inca de la aderarea in UE, a fost  exprimata decizia politica de aderare a Romaniei si Bulgariei la Schengen. Faptul ca ni s-au acordat si fonduri pentru implementarea masurilor tehnice imi intareste aceasta opinie. Consiliul UE trebuie sa voteze in unanimitate, dupa consultarea parlamentului european ca dispoziţiile acquis-ului Schengen au fost implementate.
In masura in care parlamentul UE a adoptat mai multe rezolutii in care cer admiterea imediata a Bulgariei si Romaniei in spatiul Schengen deoarece au indeplinit conditiile acquis-ului Schengen, consider ca Veto-ul Austriei si Olandei este abuziv.

#4210
revenco_andrei

revenco_andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 26.04.2005

View Postce_vina_avea_sarmana_oaie, on 31 ianuarie 2023 - 07:08, said:

ce ma mira pe mine e ca pupatorii de putin gen jegustria fac ce vor prin europa si UE nu le zice nici da-te mai incolo, iar Romania primeste suturi in fund pe motive imaginare gen emigrația contrazise chiar de Frontez

Pentru ca acei "pupatori de putin" nu inseamna neaparat Austria, cat inseamna un grup de oameni extrem de bogati si de conectati, ale caror afaceri au numai de pierdut din cauza razboiului cu Rusia.

Eu nu mai cred ca bullshit-ul asta cu democratia - demos cratos (puterea poporului). Inclusiv in capitalism exista grupuri extrem de puternice care sunt capabile sa dicteze soarta anumitor tari. Pentru aceste grupuri Romania era si inca este o tara de periferie, un pion de sacrificiu daca vreti, care trebuie sa ramana acolo doar ca si potentiala moneda de schimb in cazul in care rusii vor deveni cu adevarat o noua mare putere.

Cred ca de aici vine si atitudinea extrem de prudenta a Romaniei fata de conflictul din Ucraina. Nu are rost sa ne trimitem tancurile (alea cate mai sunt) in Ucraina si sa riscam sa ramanem complet descoperiti si in acelasi timp nu are rost sa ne luam la harta cu rusii - astia sunt la 2 pasi, daca amenricanii se supara si pleaca tot noi ne-o luam in bot printre primii.

View Postcipri1981, on 31 ianuarie 2023 - 10:06, said:

In masura in care parlamentul UE a adoptat mai multe rezolutii in care cer admiterea imediata a Bulgariei si Romaniei in spatiul Schengen deoarece au indeplinit conditiile acquis-ului Schengen, consider ca Veto-ul Austriei si Olandei este abuziv.

Normal ca este abuziv. Intrebarea este... de ce nu face absolut nimic acest Consilui UE? De ce nu ii dam in judecata?
Bine... poate ca asteptam/incercam o rezolvare pe cale diplomatica - insa daca nu se va rezolva nici in perioada urmatoare (3-6 luni), atunci ar trebui pus piciorul in prag.

Oare suntem in stare sa facem asta?

#4211
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,356
  • Înscris: 12.07.2008
Faptele “vorbesc “:


Titlul articolului : Austria și Ungaria au decis să nu ajute militar Ucraina pentru a nu „escalada” războiul

Citește mai mult la: https://www.digi24.r...azboiul-2234541

Informaţiile publicate pe site-ul Digi24.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislația aplicabilă, doar în limita a 120 de caractere.



#4212
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
L-ati auzit pe presedintele croat ce dume baga in ultimul timp? Zici ca e purtatorul de cuvant al lui Putin. Si ne miram de ce Nehammer i-a admis pe croati... pai sunt pe aceeasi frecventa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate