Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce am invatat din Batalia pentru Schengen (2022)? Care sunt urmarile si perspectivele?

* * * - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4457 replies to this topic

#4159
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostDon_Costica, on 24 ianuarie 2023 - 19:40, said:

Cred ca aici prostii planetei erau Chucka, Bode si Iohanis Posted Image
Iohannis nu cred ca-i prost; dar da, Ciuca si Bode sunt prosti facuti gramada. Mai e si ala care juca Solitaire la conferinte...

Repet: aia ne reprezinta pe noi.

View Postmarius.bunu, on 24 ianuarie 2023 - 19:53, said:

Poti sa-l trimiti si pe Cristos la negocieri.
Pur si simplu noi si bulgarii nu suntem doriti in Schengen.
O explicatie convenabila.
Eu propun totusi sa trimitem oameni competenti (si nu e vorba doar de cei pe care-i trimitem acolo, ci si de ce se-ntampla in tara). Din pacate, nici o sansa.

Edited by TS030, 24 January 2023 - 19:55.


#4160
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View PostTS030, on 24 ianuarie 2023 - 19:54, said:




O explicatie convenabila.
Eu propun totusi sa trimitem oameni competenti (si nu e vorba doar de cei pe care-i trimitem acolo, ci si de ce se-ntampla in tara). Din pacate, nici o sansa.

Cine e competent NU intra in politica.

#4161
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Cine e competent este dat afara din politica...asa e mai corect zic eu. Incompetentii  zic toti ie la fel domle si unu competent printre ei i-ar face de ras!

#4162
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postmarius.bunu, on 24 ianuarie 2023 - 20:12, said:

Cine e competent NU intra in politica.
Gresit, sunt oameni competenti in politica. Incompetenta si impostura militeaza de zor impotriva lor.

#4163
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010

Un articol din DER STANDARD prezintă motivele pentru care cancelarul Nehammer a ales să efectueze o vizită în Bulgaria, nu în România. Publicația austriacă arată că nivelul de pregătire pentru aderarea la Schengen a României nu a fost pus la îndoială de niciun expert.

Publicația austriacă susține că vizita cancelarului Karl Nehammer în Bulgaria reprezintă o posibilitate de a amplifica din nou subiectul „protejării frontierelor exterioare".

„Astfel guvernul de la Viena vrea să prezinte, probabil, ca şi cum acolo ar fi nevoie urgentă de "ajutor de dezvoltare". Dar la frontiera aceasta există de fapt de multă vreme un gard, iar situaţia echipamentului tehnic este la un nivel înalt. Problema se află în cu totul altă parte: în perioada mandatului fostului premier Boiko Borisov, principalul punct de trecere spre Turcia a fost "privatizat parţial", mafia a subminat structurile de stat, mai ales în ce priveşte controlarea mijloacelor de trai. În Bulgaria nu funcţionează diviziunea violenţei, deoarece nu există o justiţie independentă, iar partidele urmăresc interese economice. Din acest motiv a făcut şi guvernul olandez uz de veto în problema aderării Bulgariei, în schimb se pronunţase explicit pentru cooptarea României”, se arată în publicație.

Austriecii ridică semne de întrebare referitoare la ezitarea cancelarului Nehammer de a reface relațiile deteriorate cu România, având în vedere interesele Vienei pentru țara noastră. Însă, precizează că o vizită a cancelarului la București ar fi fost văzută „aproape ca o nouă jignire, deoarece Viena pare mai interesată de aderarea Bulgariei”.

„Unii dintre români presupun că Nehammer preferă Bulgaria, deoarece ambele guverne - cel din Viena şi cel din Sofia - sunt considerate drept "pro-Kremlin" spre deosebire de România care are o atitudine clar pro-occidentală. Acest lucru pare să sune ca o teorie a conspiraţiei, dar singura explicaţie constă în ideea că nu se găseşte o explicaţie mai bună pentru atitudinea enigmatică a Austriei”, se arată în presa austriacă.


https://adevarul.ro/...um-2237014.html

#4164
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Nu le-a pichetat nimeni ambasada... in Bulgaria :P

#4165
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Postaris86, on 25 ianuarie 2023 - 13:11, said:

„Unii dintre români presupun că Nehammer preferă Bulgaria, deoarece ambele guverne - cel din Viena şi cel din Sofia - sunt considerate drept "pro-Kremlin" spre deosebire de România care are o atitudine clar pro-occidentală. Acest lucru pare să sune ca o teorie a conspiraţiei, dar singura explicaţie constă în ideea că nu se găseşte o explicaţie mai bună pentru atitudinea enigmatică a Austriei”, se arată în presa austriacă.
Pai na, parca ieri-alaltaieri i-a mentionat Putin pe amicii Austrieci.

https://www.digi24.r...-rusiei-2227929

#4166
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
guvernul de la Sofia nu este pro-kremlin, asta e o prostie... presedintele lor e mai rusofil asa cum si al nostru e cam penalofil, dar Guvernul Bg. a livrat arme si munitii Ucrainei in prima faza a invaziei - practic ei au salvat Ucraina de la ocupatie anul trecut.

https://www.hotnews....anul-trecut.htm

#4167
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 06.09.2017
Atata timp cat vom fi femeia de serviciu a UE, nu vom pupa Schengen sau ridicarea vizelor pentru USA.

Edited by Cool_Kick, 28 January 2023 - 11:33.


#4168
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,165
  • Înscris: 29.01.2008
Vizele pentru SUA nu se vor ridica până nu va scădea procentul de respingere, iar acest procent în mare parte e cauzat și de proasta informare a solicitanților de viză. Cine încearcă să completeze formularul online și nu are la îndemână toate informațiile necesare și nu știe limba engleză are mari dificultăți la completarea lui. Greșelile apărute la completarea formularului duc la respingerea vizei la interviu, iar la un moment dat se spunea că aproximativ jumătate din solicitanți sunt refuzați datorită acestor greșeli.
Cât despre Austria, uneori ai nevoie de un fel de clește pentru ouăle unora. Croații au avut: conducta de gaze. Românii au acum CJUE, dar nu au oo pentru așa ceva. Totuși, Nehammer are dreptate într-o privință: țările de la granița spațiului Schengen protejează toate țările membre, dar costurile pentru aceste operații nu se împart între toate țările membre. Nu au decât să contribuie toți financiar, material și chiar cu personal la paza granițelor și atunci nu vor mai exista suspiciuni. Cum vor mai acuza austriecii vameșii români, bulgari, unguri etc că lasă migranții să treacă, atât timp cât vor fi și vameșii lor acolo?

#4169
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,622
  • Înscris: 20.05.2008

View Postalin2pas, on 28 ianuarie 2023 - 11:50, said:

Vizele pentru SUA nu se vor ridica până nu va scădea procentul de respingere, iar acest procent în mare parte e cauzat și de proasta informare a solicitanților de viză. Cine încearcă să completeze formularul online și nu are la îndemână toate informațiile necesare și nu știe limba engleză are mari dificultăți la completarea lui. Greșelile apărute la completarea formularului duc la respingerea vizei la interviu, iar la un moment dat se spunea că aproximativ jumătate din solicitanți sunt refuzați datorită acestor greșeli.


Daca te duci ca turist de ex, trebuie neaparat completat formularul in engleza fara greseli? Mi se pare cam aiurea...Sau daca mergi orin agentie turistica sari de etapa asta? Hmmm...Daca am inversa principiul, ar trebui formulare in limba romana pt americanii ce vin in Romania. lol

Eu am o prietena buna casatorita cu un american, sta in SUA, ma tot bate la cap sa ma duc, sa stau vreo luna. Eu ii tot zic de ani de zile - nu merci, mi se pare bataie la cap faza cu obtinutul vizei ( desi ma descurc binișor cu engleza), oricum nu prea simt nevoia sa vizitez SUA, scump cu obstacole, concluzie nu merită. Vine ea in Romania in schimb, ne revedem asa.

Edited by tipareth, 28 January 2023 - 13:26.


#4170
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View Posttipareth, on 28 ianuarie 2023 - 13:24, said:

Daca te duci ca turist de ex, trebuie neaparat completat formularul in engleza fara greseli? Mi se pare cam aiurea...Sau daca mergi orin agentie turistica sari de etapa asta? Hmmm...Daca am inversa principiul, ar trebui formulare in limba romana pt americanii ce vin in Romania. lol

Eu am o prietena buna casatorita cu un american, sta in SUA, ma tot bate la cap sa ma duc, sa stau vreo luna. Eu ii tot zic de ani de zile - nu merci, mi se pare bataie la cap faza cu obtinutul vizei ( desi ma descurc binișor cu engleza), oricum nu prea simt nevoia sa vizitez SUA, scump cu obstacole, concluzie nu merită. Vine ea in Romania in schimb, ne revedem asa.

Trebuie completat formularul fara greseli, pentru ca greseala/minciuna, nu pot sa faca diferenta, asa ca daca gasesc una, te resping.
Nu e chiar cine stie ce formularul ala, dar trebuie completat de cineva care stie engleza.
N-ar fi mare branza pentru autoritati sa se implice, sa ajute cu asta, doar ca ii doare-n fund. Sau sa informeze populatia ca o familie de 2 adulti si 2 copii care vor sa calatoreasca in US impreuna si nu pot dovedi ca au vreun venit sau proprietate in Romania, nu vor primi viza. Aplica tot felul de oameni care clar vor sa ramana acolo si astfel cresc procentul de respinsi.
Din cate am citit cu ceva timp in urma, procentul asta era vreo 17%. O sa scada la 3%... aaa... niciodata.

#4171
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,165
  • Înscris: 29.01.2008
Formularul are mai multe pagini, fiecare pagină are timp limită de 15-20 de minute, dacă nu salvezi din timp în timp o iei de la început. Ai de trecut informații despre rude, despre locul de muncă (sau ultimul loc de muncă pentru pensionari) și foarte multe alte întrebări. Trebuie să-i convingi că ai cu ce să te întreții acolo și ai motive suficient de solide să nu vrei să rămâi acolo și nu vrei să desfășori activități ilegale. Unele întrebări sunt traduse automat în română când ții cursorul deasupra lor, dar nu toate și răspunsurile trebuie obligatoriu în engleză. Când trebuie să te descurci în mare parte cu Google Translate e un chin, mai ales că Google Translate nu e perfect și mai traduce și aiurea. E ușor să greșești. Mai trebuie să plătești și taxa de 140-170 de dolari (nu mai știu cât e acum).

#4172
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View PostTS030, on 25 ianuarie 2023 - 11:15, said:


Gresit, sunt oameni competenti in politica. Incompetenta si impostura militeaza de zor impotriva lor.

Ala care e chiar competent sta in mediul privat, are o cariera acolo.
Nu se duce in haznaua politica.
Nicaieri in lume

#4173
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Gresit. Iti dau eu exemplu de om, cu cariera de succes in IT - s-a si imbogatit, e drept, a avut noroc cu niste actiuni - si care a ajuns presedinte de partid Posted Image
Astea-s exceptii, dar exista.

Edited by TS030, 28 January 2023 - 20:32.


#4174
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postalin2pas, on 28 ianuarie 2023 - 11:50, said:

Românii au acum CJUE, dar nu au oo pentru așa ceva.

Aiurea, nu iti trebuie oo ca sa faci o sesizare la CJUE doar ca judecatorii UE nu au cum sa oblige o tara sa voteze in anumit fel in cadrul unei institutii a Uniunii. Deci practic nu avem nimic cu care sa ii "prindem" pe austrieci si sa ii facem sa voteze in favoarea aderarii noastre. Eu cred insa ca in afara de austrieci si de olandezi mai sunt si alte guverne UE care se opun aderarii noastra insa nu vor sa faca acest lucru public si au votat pentru aderare stiind ca Austria si Olanda vor vota impotriva.

Aderarea noastra la Schengen este o decizie pur politica iar acesta problema se va rezolva prin mijloace politice. Asta daca se va rezolva vre-odata ca nu ar fi exlcus sa fim lasati in afara spatilui de libera circulatie multi ani de acum incolo. Ramane de vazut.

#4175
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,582
  • Înscris: 11.01.2008

View Postalin2pas, on 28 ianuarie 2023 - 11:50, said:

Vizele pentru SUA nu se vor ridica până nu va scădea procentul de respingere, iar acest procent în mare parte e cauzat și de proasta informare a solicitanților de viză. Cine încearcă să completeze formularul online și nu are la îndemână toate informațiile necesare și nu știe limba engleză are mari dificultăți la completarea lui. Greșelile apărute la completarea formularului duc la respingerea vizei la interviu, iar la un moment dat se spunea că aproximativ jumătate din solicitanți sunt refuzați datorită acestor greșeli.
[...]

Asta e vrăjeală! Sau bullshit în traducere exactă! Dacă respingerile ar fi doar pe erori de completare ar exista o grămadă de „consultanți” pentru „completarea corectă” a cererilor de viză. Atâta vreme cât respingerea cererii se face fără motivare, netransparent, fără drept de apel, să și crezi că este  „vina solicitanților care nu au completat corect cererea” denotă cel puțin o „inocență intelectuală”...

#4176
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Apropo, stiti ca poti sa obtii viza, dar sa ti se refuze intrarea in State, fix la fata locului?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate