Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Cont Facebook spart

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013
Buna seara,

Aseara mi-a fost spart contul de facebook de catre un spammer. Mi-am dat seama ca a fost spart, vazand ca a fost schimbata parola, iar numarul de telefon sters. Sincer, habar nu am cum s-a reusit asta, pentru ca aveam toate metodele de securitate activate. Aveam impresia ca facebook are un bine sistem de securitate pus la punct, dar din cate se pare, nu.
Ideea este ca individul care a fost pe contul meu sau, probabil vreun robot, a facut spam. Din cate banuiesc eu si sunt sigur de asta, la persoane necunoscute pe care nu le aveam la prieteni. Drept urmare, facebook mi-a blocat contul pentru spam si nu pot sa imi mai resetez parola prin e-mail(ramanand singura metoda).
De fiecare data cand bag codul de securitate si apas pe resetare parola, mi se da urmatorul mesaj: "Pentru a proteja comunitatea împotriva conținutului spam, am impus limite privind frecvența cu care poți să postezi, să adaugi comentarii sau să realizezi alte acțiuni într-un anumit interval de timp. Poți încerca din nou mai târziu."

Nu am vrut initial sa postez pe forum pentru ajutor, insa mi se pare total idiot sa astept o saptamana sau o luna de zile, cat dureaza acest block pentru spam, nefiind vinovat de absolut nimic. Contul a fost hackerit si nu am cum sa dovedesc asta, pentru ca nu exista nici o metoda prin care sa pot sa vorbesc cu un support de la Facebook(e prima oara cand vad asa ceva, toate platformele au o sectiune de help).

Postez asta si doresc sa intreb daca, printre milioanele de metode pe care le-am incercat, exista vreo posibilitate sa pot sa imi resetez parola sau sa iau legatura cu un suport prin vreo anumita metoda.

Multumesc!

#2
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Probabil ai clicuit aiurea pe ceva.
Fă alt cont și asta e.

#3
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Dacă ești blocat de Facebook, cam 30 de zile.
Nu au suport. Pentru orice primești răspunsul nu sunt suficienti moderatori.
E mult mai simplu să apelezi la un prieten care să raporteze că acest cont a fost furat.

Deschide pagina ta
Raportează
Pretinde că e altcineva
Un prieten
Și mai departe te descurci.

#4
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 03.02.2007
In "contul meu" ai ajutor si asistenta sau trimite feedback. Fa-ti cont nou si raporteaza problema. Poti avea necazuri, deoarece cel care ti-a spart contul poate trimite in numele tau inclusiv continut terorist.

#5
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Nu-i nicio problema, deschizi un nou cont daca esti pasionat.

#6
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013
Aparent, dupa atatea search-uri, am gasit aceasta optiune https://www.facebook...295309487309948
Sa speram ca mi se va raspunde

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Conturile astea nu prea se sparg. Ce se sparg sunt pluginurile pe care le instalezi in platforma si care au drepturi de a opera in numele tau.
De ex joculete.

O alta posibilitate e ceva plugin nedorit in browserul cu care accesezi. Aici se ma ipot face alte smecherii de ex copierea cookie-urilor care includ datele de logare si transmiterea lor catre o terta parte - respectivul nu stie parola dar se conecteaza cu cookie-ul tau.

Deci solutiile sunt - stergi toate pluginurile instalate in facebook din setarile contului.
Stergi toate pluginurile din browser.

Dai o curatare in PC cu programe antimalware - https://forum.softpe...hide-topic-nou/

Dupa care schimbi parola.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,019
  • Înscris: 30.08.2006
Facebook are cel mai slab sistem de securitate. Nu ofera nici macar un numar de parole unice pentru ati recupera un cont furat sau cand uiti datele contului si evident fara posibilitatea de a regenera din nou daca nu sunt epuizate toate parolele.

Totusi are si autentificare prin Google Autenthicator prin parola unica. Fara telefonul tau nu poate sa faca nimic. Presupun ca nici mail-ul nu-l ai securizat prin dubla autentificare.

Edited by Leo2006, 04 December 2022 - 19:44.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ce am zis ma isus - pluginurile sunt vinovate in 99,999% din cazuri.
Cand instalezi unul ii dai drepturi. Cand acel plugin este spart, cel care  l-a spart capata drepturi pe contul tau. Poate trimite mesaje spam la toti din lista de prieteni, poate posta diverse mesaje spam in timeline, etc.

E mult mai simplu si nu necesita mare bataie de cap cu autentificari sau alte complicatii. Trece peste ele.
In toate cazurile de conturi "sparte" de care m-am lovit pana acum - Facebook, Twitter, un plugin instalat si uitat acolo era de vina.

#10
LucaRares

LucaRares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 09.11.2011

View PostLeo2006, on 04 decembrie 2022 - 19:40, said:

Facebook are cel mai slab sistem de securitate. Nu ofera nici macar un numar de parole unice pentru ati recupera un cont furat sau cand uiti datele contului si evident fara posibilitatea de a regenera din nou daca nu sunt epuizate toate parolele.

Totusi are si autentificare prin Google Autenthicator prin parola unica. Fara telefonul tau nu poate sa faca nimic. Presupun ca nici mail-ul nu-l ai securizat prin dubla autentificare.


Google Autenthicator - este un plugin ? Este o aplicatie sigura ? :)

#11
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Nu ti-a parcat nimeni van-ul cu 5 hackeri tastand in fata blocului, ca in filme, sa-ti sparga contul. Singur ti l-ai compromis intrand pe site-uri dubioase, instaland cine stie ce mizerii date la phishing, de pe site-uri, din mail, programe/plugin-uri dubioase instalate. Ai grija ce faci cu urmatorul cont, ca vei ajunge in aceeasi situatie daca vei proceda la fel. Desi, daca nu esti vreo firma care vinde termopane, ghivece sau lustre, nu stiu de ce mai folosesti tampenia de FB...

Edited by Cyanid3, 05 December 2022 - 10:11.


#12
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,019
  • Înscris: 30.08.2006

View PostLucaRares, on 05 decembrie 2022 - 08:29, said:

Google Autenthicator - este un plugin ? Este o aplicatie sigura ? Posted Image
Nu e un plugin. E o aplicatie de mobil de la Google sau eventual de la Microsoft. Generaza parole unice pentru autentificarile in doi pasi. Cum sunt autentificarile la gmail, yahoo mail,  aplicatiile bancare si facebook ( prin sms) , antivirusul Bitdefender si chiar contul de Microsoft.
Facebook are 3 metode de autentificare in 2 pasi. Parole unice pentru recuperarea contului are Bitdefender. Sunt foarte bune cand iti uiti datele de logare.

#13
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013

 eiffel, on 04 decembrie 2022 - 19:51, said:

Vezi ce am zis ma isus - pluginurile sunt vinovate in 99,999% din cazuri.
Cand instalezi unul ii dai drepturi. Cand acel plugin este spart, cel care  l-a spart capata drepturi pe contul tau. Poate trimite mesaje spam la toti din lista de prieteni, poate posta diverse mesaje spam in timeline, etc.

E mult mai simplu si nu necesita mare bataie de cap cu autentificari sau alte complicatii. Trece peste ele.
In toate cazurile de conturi "sparte" de care m-am lovit pana acum - Facebook, Twitter, un plugin instalat si uitat acolo era de vina.

Cand te referi la plugin-uri, spui despre extensiile din browser, gen a.d.blloc?
Daca da, eu folosec doar a.d.blloc si atat.
Sunt destul de grijuliu incat sa iti pot spune sau sa va pot spune ca pe site-uri dubioase nu intru, ca nu ma loghez pe site-uri fantoma, ca nu dau allow la aplicatii fantoma s.a.m.d

Mai degraba cred ca ai dreptate la partea cu cookie-urile, nu mai stersesem de mult istoricul browser-ului si au ramas acolo.
Daca imi poti explica mai in detaliu si partea asta cu cookies + mai multe despre plugin-uri, poate imi fac o idee mai clara.
Habar nu aveam ca un cookie poate fii spart, ajungand ca, prin el, sa se logheze pe site-urile tale de social media.

Sa inteleg ca tu in momentul in care dai allow la un cookie, oferi toate datele salvate in browser?
Altfel nu-mi explic, pentru ca nu sunt genul care sa intre pe toate tampeniile.

Edited by NESCAFE1, 09 December 2022 - 13:19.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Nu. Si in Facebook se instaleaza pluginuri - pe contul tau - mergi la Facebook in setarile contului si vei gasi acolo daca exista.
Nu stiu sa-ti dau caleqa exact ca n-am mai intrat de ceva timp pe un cont de Facebook - si atunci pe conturile unor colegi de servici ca sa le fac curatenie dupa ce incepusera sa spameze cu linkuri virusate.
Dai un click cand esti pe Facebook sau dai sa joci ceva cu cineva si se instaleaza plugin ptr joc sau ce e pe-acolo.
Nu e la tine in browser sau calculator - asa ca are acces in permanenta la cont direct pe serverele Facebook.

Legat de cookie-uri. Practic cand te loghezi pe un site si pastrezi logarea, in browser se creaza un cookie ce contine logarea propriu zisa.
Unele pluginuri de broeser "parazit" le pot fura si trimite la cle care a creat acel parazit - virus.

S-ar parea ca nu e cazul daca sigur ai doar ad = b l o c k instalat si nimic altceva.

#15
NESCAFE1

NESCAFE1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 16.11.2013
Aparent, contul de facebook a fost reactivat de catre ei, insa nu imi pot reseta parola din cauza faptului ca nu functioneaza codul de securitate de 6 cifre.
Nu inteleg de ce. Ii dau resetare direct din mail si efectiv nu il primeste ca fiind valid.
Am cautat in engleza problema si nu gasesc nici o solutie.
"the number you entered does not match the code. please try again."

Poate cineva a trecut prin asta si ma poate ajuta, va rog!

#16
thalon8

thalon8

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.05.2023
Salut, vreau sa vin cu o solutie pentru voi, am trecut si eu de 2 ori prin aceasta situatie si am experienta in a recupera contul. In primul rand nu trebuie sa va panicati, este usor de recuperat un cont de facebook, aveti nevoie doar de un dispozitiv pe care ati mai fost conectat. Daca aveti un dispozitiv pe care ati fost conectat tot ce trebuie sa faceti este sa selectati optiunea „am uitat parola” sa introduceti emailul sau numarul de telefon si daca nu mai aveti acces la ele sau daca au fost schimbate sa selectati optiunea „nu am acces la acestea” si sa urmati procesul de recuperare, va recomand sa folositi metoda prin care sa va confirmati identitatea prin documente, adica carte de identitate (ID). Este foarte important sa folositi o adresa de email noua pentru a va recupera contul, astfel sunt sanse mult mai mari sa il recuperati. Daca folositi un cont care a fost folosit in trecut impreuna cu un cont de facebook sunt sanse sa nu primiti emailul cu datele de recuperare sau sa il primiti foarte tarziu. IMPORTANT. Daca nu mai stiti ID-ul contului este simplu sa il aflati, doar trebuie sa intrati de pe un pc pe facebook pe profilul dumneavoastra si la adresa URL, cea din partea de sus a browserului, va scrie si ID ul contului (ex: https://www.facebook.com/anonim2344, in aceasta adresa ID ul este anonim2344). Nu uitati ca trebuie sa folositi un dispozitiv cu care ati fost conectat la cont in trecut si care sa nu fi fost formatat sau sterse datele aplicatiei sau aplicatia. Facebook nu salveaza adresa ip a dispozitivului si salveaza local in datele aplicatiei log-urile. Sper sa va fie de ajutor si daca aveti alte intrebari le puteti lasa aici si o sa incerc sa intru sa va raspund in limita timpului meu disponibil.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Facebook nu salveaza adresa ip a dispozitivului si salveaza local in datele aplicatiei log-urile.
Ei nu...
Am un cont abandonat de ani de zile.
Acum vreo 3 ani am vrut sa intru pe el - mi-a permis logarea dupa care imi zicea ca trebuei sa confirm ca sunt eu ca sa deblocheze contul - ori sa le dau copei dupa CI ori sa rog din urmaritorii mei vreo 3 ca sa confirme toti ca sunt eu :D
La un moment dat am intrat de la servici - pe IP-ul pe care fusese creat initial contul - e IP fix. Mi-a deblcoat tot instant. Dupa aia a mers si de-acasa. fara sa mai imi ceara nimic.

#18
litza2002ro

litza2002ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.05.2012
Buna seara, am si eu o problema cu contul de fb. Nu il mai pot accesa. Am primit un mail in care imi spunea ca am adaugat o adresa de mail (un hotmail din america). Apoi imediat un alt mail in care imi spunea ca mi-am sters adresa mea de mail si instant nu am mai avut acces. Am apasat pe butonul cu nu am fost eu, si degeaba. Pentru recuperarea contului am incercat diverse variante si in final, in loc de cele 6 cifre pt resetate primesc un mail criptat de la facebook care cred ca e spam, care contine 2 fisiere criptate. Am urmat toti pasii, am bagat si alta adresa de mail, am trimis si documentul de identitate si nimic. Pe mailuri primesc acelasi mesaje cu fisierele criptate, care sigur nu sunt de la fb.
Am raportat problema si de pe contul sotiei, dar nimic...Am incercat si de pe alt dispozitiv la care am fost conectat...nimic...
Ceva sugestii?
Va mulțumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate