Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Verificare gaze

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#55
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostJumong, on 26 ianuarie 2023 - 06:31, said:

Ai scris ca sa scrii si tu ceva.
Ma poti contrazice cu argumente, nu cu texte, iar devotamentul fata de-o firma poate fi inteles daca esti actionar la ea, nu client.

BAAMMM...m-ai prins ...nu stiu cum m-ai prins dar m-ai prins...e atat de evident ca sunt actionar la firma aia? Si da...ai pus punctul pe I aici

#56
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 01.05.2009
Aste-s impresiile tale, chestia era alta, dar n-ai sesizat-o, sau te faci ca n-ai sesizat-o.
Chestia era aia cu devotamentul, asta ca sa nu-i spun altfel, in rest n-am nici o indoiala ca NU esti asa ceva.

#57
pistay

pistay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 09.02.2014
La Cluj 230 lei revizie facuta de catre E ON Asist ...niste nesimtiti.Au facut revizia in bataie de joc, au incasat banii.....si dupa doua sapt.am sesizat ca am scurgere de  gaze. La contor si la un racord.Am sunat la ei ,sa trimita pe cineva sa remedieze sau pe acela care a facut revizia,dar nici nu au vrut sa auda de asa ceva..au zis ca pe ei nu_i intereseaza reparatiile. Dar eu ca si client de unde naiba sa stiu,cum verufica angajatul lor instalatia? A trebuit sa chem un alt instalator sa_ mi faca reparatia si sa platesc din nou si revizia sa pota sa dea drumul la instalatie legal.Niste mizerabili si inconstienti...ptr 230 lei sunt in stare sa- ti puna viata in pericol.

#58
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postpistay, on 29 ianuarie 2023 - 08:48, said:

La Cluj 230 lei revizie facuta de catre E ON Asist ...niste nesimtiti.
Pai...de ce nesimtiti? cine te-a pus sa faci cu ei? nu inteleg...ti-au bagat mana in buzunar, te-au obligat...de ce sunt nesimtiti? Nu cumva esti tu fraier?

#59
pistay

pistay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 09.02.2014

View Postcuculea, on 29 ianuarie 2023 - 09:29, said:


Pai...de ce nesimtiti? cine te-a pus sa faci cu ei? nu inteleg...ti-au bagat mana in buzunar, te-au obligat...de ce sunt nesimtiti? Nu cumva esti tu fraier? Da ,poate sunt fraier...dar Nesimtiti...otr ca sunt in stare sa te lase cu scurgere de gaze fara sa te avertizeze in acest sens...fi tu destept.

Edited by pistay, 30 January 2023 - 08:10.


#60
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

View Postpistay, on 29 ianuarie 2023 - 08:48, said:

.....si dupa doua sapt.....
Doua saptamani e timp suficient ca defectiunea sa fi aparut ulterior. Macar teoretic, nu ca as crede eu asta :)

#61
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postcrocko.dilul, on 30 ianuarie 2023 - 09:00, said:

Doua saptamani e timp suficient ca defectiunea sa fi aparut ulterior. Macar teoretic, nu ca as crede eu asta Posted Image

Foarte putin probabil dpdv statistic .
99% e de vina firma, probabil chiar ei au provocat defectiunea.

Edited by danigoleman, 30 January 2023 - 14:57.


#62
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Se apropie și la mine verificarea in mai, stau la bloc, dar la ce preturi se dau aici cred că o să spun pas și o sa aștept să văd ce se întâmplă.

#63
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

View Postdanigoleman, on 30 ianuarie 2023 - 14:56, said:

Foarte putin probabil dpdv statistic .
99% e de vina firma, probabil chiar ei au provocat defectiunea.
Ai o sursa, undeva, cu statistica asta?
Sau mai multe?

#64
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postcrocko.dilul, on 30 ianuarie 2023 - 17:16, said:

Ai o sursa, undeva, cu statistica asta?
Sau mai multe?

Nu, dar ma gandesc ca din moment ce reviziile se fac la 2 ani(si nu la 2 luni) nu prea are de ce sa crape o teava dupa 2 saptamani de la verificare. Asta daca a fost verificata pe bune, ceea ce stim ca nu prea se face. Cei care au stabilit acest termen destul de lung intre 2 verificari probabil s-au bazat pe ceva.

View Postpersona695, on 30 ianuarie 2023 - 16:46, said:

Se apropie și la mine verificarea in mai, stau la bloc, dar la ce preturi se dau aici cred că o să spun pas și o sa aștept să văd ce se întâmplă.

Verificarea instalatiei de gaz nu ai cum sa o "driblezi", o sa iti opreasca gazele distribuitorul si dupa aia dai mai mult decat face verificarea ca taxa de reconectare.
Poti sa nu faci verificarea periodica a centralei, aici nu prea te intreaba nimeni, dar e pe raspunderea ta, daca bubuie ceva platesti pagubele, victimele etc de la tine din buzunar.

#65
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

View Postcrocko.dilul, on 30 ianuarie 2023 - 09:00, said:

Doua saptamani e timp suficient ca defectiunea sa fi aparut ulterior. Macar teoretic, nu ca as crede eu asta Posted Image

View Postdanigoleman, on 30 ianuarie 2023 - 14:56, said:

Foarte putin probabil dpdv statistic .
99% e de vina firma, probabil chiar ei au provocat defectiunea.

View Postcrocko.dilul, on 30 ianuarie 2023 - 17:16, said:

Ai o sursa, undeva, cu statistica asta?
Sau mai multe?

View Postdanigoleman, on 30 ianuarie 2023 - 18:51, said:


Nu, dar ma gandesc ca ....

Daca n-ai statistica, de ce o aduci in discutie?

#66
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Cam ciudat. Am cutia de gaze la comun cu vecinul, si vazusem ca la el sigiliul e rupt si lasat aiurea deoparte. Apoi am vazut ca si la mine e taiat dar n-a fost scos, ca si cum un vecin n-a avut ce face si-a taiat sarma aia de la sigiliu.
Am sunat, aia tot zicea ca sa trimita sa nu fie scapari de gaze..In fine, a venit unul de la Distrigaz s-a uitat, scapari de gaze nu prea erau (cica f putin la vecinul) insa in privinta sigiliului cica "ce va intereseaza?". La cutia de gaze zice ca n-avem voie sa punem lacat, si-atunci..la mila vecinilor. In fine, baremi avem acoperire ca am sunat si-a venit, dar mi se pare bizar tare sa nu dea 2bani ca-i rupt sigiliul. Sincer ma gandeam sa nu cumva sa faca smecherii gen sa umble ei la contoar (cu iarna asta blanda pana saptamana trecuta in care nu s-a consumat/platit mare lucru).

#67
Georgian92

Georgian92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 27.01.2021

View PostGeorgian92, on 03 decembrie 2022 - 12:24, said:


2. Are cineva recomandari pentru Brasov? Singura varianta de incredere pe care am gasit-o ar fi la Engie, dar mi se pare un pret nesimtit de 455 lei. Tin minte ca acum 2 ani cand m-am uitat era in jur de 250 tot la ei.
"SIMPLIS PLUS
455,00 lei (cu TVA)
Pachetul include:

o verificare tehnică a instalației de gaz
o verificare tehnică periodică a microcentralei termice"

Pana la urma am reusit sa gasesc o firma in Brasov. 270 lei a costat, 90(verificare gaz) + 180(verificare centrala).

Fata de Engie, unde fix pachetul pus de mine acum 2 luni a ajuns la 531 lei(se pare ca n-au limita, +20% in 2 luni la ceva ce era deja foarte mult), pretul a fost ok.

Dar tot mi se pare mult pt ce au facut. Mai mult le-a luat sa completeze acte, decat "munca" propriu zisa care a durat 2 minute maxim.

#68
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
O parte drumul, o parte munca și restul hartogaraia.

#69
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View PostGeorgian92, on 08 februarie 2023 - 10:48, said:

Dar tot mi se pare mult pt ce au facut. Mai mult le-a luat sa completeze acte, decat "munca" propriu zisa care a durat 2 minute maxim.

Bani multisori nefacand mare lucru...asa se traieste bine in Romania.

Edited by danigoleman, 08 February 2023 - 22:24.


#70
director_x

director_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 05.01.2006
Salut prieteni,
Stie cineva daca sunt obligat sa fac revizie/verificare la gaze in apartament daca nu am centrala termica si nu mai folosesc instalatia de ani de zile (sunt plecat
din tara si nu foloseste nimeni apartamentul). Atasez un print screen de pe contul meu de Engie.
Multumesc mult.Posted Image
[ https://ibb.co/T2GPWK8 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://ibb.co/T2GPWK8

Edited by director_x, 23 February 2023 - 10:51.


#71
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Ce ar putea face? Teoretic te deconecteaza. Cand te intorci/vinzi/inchiriezi apartamentul faci revizia si platesti o taxa de reconectare.

#72
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 21.02.2022
Anul trecut, la Engie am platit "Simplis plată integrală" 199 lei cu tot cu TVA. 12 ani.  Mi-a făcut revizie doar la instalația de gaz. De centrală nu m-a mai întrebat nimeni nimic, nici eu n-am făcut vreun demers pentru că mă bate gândul să o schimb înainte de 14 ani.
Acum in a doua locație m-au programat cu aproape 45 de zile înainte. Fac 12 ani. Probabil nu o să -mi mai bat capul să caut un verificator independent. Din câte îmi aduc aminte plăteam la independenți până în 70 lei iar centrala, separat vreo 150 lei. Engie ia 200 din câte vad doar pentru instalație fără centrală (acum doi ani, când am făcut la 10 ani chiar mai mult. Deci pot să vă confirm că de centrală nu te mai întreabă nimeni ci doar de instalație. O să-i pun să-mi schimbe senzorul de gaz și racordul la aragaz dacă tot mă deranjează. Le-am cumpărat deja. Senzorul de gaz l-am mai schimbat și eu dar la racord nu mă bag..

LE
Instalație+ centrală văd că e 531 lei!!! Adică consumul meu la gaz pe aproape trei luni de iarnă. Luna asta am platit mai puțin de 200 lei. Datorita vremii și aoartametulii călduros. În locația doi am de trei ori mai mult de plată pentru o temp mult mai mică
LE
A plătit careva suma asta obscenă?! 531?!

Edited by echoshoworacle, 27 February 2023 - 18:47.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate