Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Verificare gaze

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#37
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
Si mie imi apare asa ceva. cred ca este distanta de la cutia de gaze catre contoarele fiecăruia. eu stau la o construcție gen vila cu 4 apartamente si intr adevar este o bucata intre cutia de gaze si locul unde avem fiecare dintre cei 4 proprietari contoarele pe fatada vilei.

totusi nu am plătit niciodata pt asta...posibil sa fi plătit alt vecin

Edited by bossake, 23 January 2023 - 19:31.


#38
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003
asta am înțeles și eu prin instalație comuna. eu stau la bloc cu 20 de apartamente și nu îmi aduc aminte sa fi platit vreodată pentru așa ceva. ori a platit partea noastră altcineva din familie, când eu nu eram in țară.

#39
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 01.05.2009
De la bransament(strada, gard exterior) pana la conto(a)r(e) poate fi o singura teava, care dupa aia se imparte la doi, la trei, la patru, sau se poate duce la 4 contoare intr-o curte, si alte doua in curtea de langa. Pana la contor e instalatie comuna, de la contor la CT si aragaz e instalatie individuala.
P.S. Aia de la Engie sunt bulangii, profita ca sunt furnizori de gaze si s-au gandit sa intre si pe piata verificarilor, pe principiul ca daca deja au clienti cacalau, hai sa-i mai mulga de ceva, cu verificarea. Mie imi expira pe 27 februarie si deja pe 9 ianuarie ma anuntasera ca ei si-au programat verificarea, sa le confirm eu. Si nu le-am confirmat nimic.
Odata fiindca totusi perioada e de 24 de luni, nu de 22 si ceva, inainte o faceam pe la sfarsitul lui mai, acum am ajuns s-o fac la inceputul lui ianuarie, o sa ajung s-o fac in noiembrie.
Doi la mana, au preturi nesimtite, au scumpit tarifele pentru 3 lulele, 3 surcele, in ultimul hal. 260 de lei de la 100.
Trei la mana, lasa sa traiasca si altii, daca nu sunt nesimtiti.

Edited by Jumong, 23 January 2023 - 20:14.


#40
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003

 Friskey, on 03 decembrie 2022 - 13:50, said:

Toate datele sunt trimise la ANRE.
Tocmai ca nu este lege verificarea centralei termice, este doar o recomandare si de asta nu este obligatorie.
Verificarea/revizia instalatiei de gaz e obligatorie.
Valabil si la case si la apartament.

Mie imi trimite engie de fiecare data notificarea. Acum 2 ani am facut verificarea dar trebuia facuta revizia de 10 ani. Mi-au trimis notoficarea abia acum, dupa 1 an si jumatate de la expirarea termenului limita. Am facut-o si gata. Nu mai am treaba 2 ani de aici incolo.
M-au intrebat daca fac si verificarea la centrala (aia e vreo 150-200 lei) si le-am zis ca o fac mai tarziu prin ianuarie. Bineinteles ca nu o sa o fac, bani aruncati in vant.
Daca ar fi fost obligatorie m-ar fi deconectat demult asa cum te deconecteaza daca nu faci verificarea/revizia instalatiei desi se pare ca nici acolo nu e graba mare din moment ce m-au trecut cu vederea 1 an si jumate.

chestie ciudata astazi la o agenție Engie. am fost cu o prietenă, inițial să programeze o vizita ptr verificare CT. răspunsul de la Engie a fost, pai nu e nevoie ptr că a fost făcută verificarea anul trecut. doar că anul trecut, tipa nu a făcut decât verificarea gazelor cu Engie, asta după ce a primit o înștiințare că trecuse de data limita. deci la distribuitor și implicit furnizor odată ce verificarea la gaze a fost făcută, asta e. totul în regula. am insistat la ghișeu de făcut o eventuală/viitoare doar verificare CT, răspunsul a fost nu, că e legata de verificarea la gaze.

la Engie nu se poate face doar verificarea la CTsimplu. verificare la gaze individuală da. la gaze și CT individuală da. DAR doar CT, NU.

cu ce mi-au zis azi la Engie, incep sa cred că da e adevărat. la CT nu știu dacă e făcută sau nu.

 Jumong, on 23 ianuarie 2023 - 20:06, said:

De la bransament(strada, gard exterior) pana la conto(a)r(e) poate fi o singura teava, care dupa aia se imparte la doi, la trei, la patru, sau se poate duce la 4 contoare intr-o curte, si alte doua in curtea de langa. Pana la contor e instalatie comuna, de la contor la CT si aragaz e instalatie individuala.
P.S. Aia de la Engie sunt bulangii, profita ca sunt furnizori de gaze si s-au gandit sa intre si pe piata verificarilor, pe principiul ca daca deja au clienti cacalau, hai sa-i mai mulga de ceva, cu verificarea. Mie imi expira pe 27 februarie si deja pe 9 ianuarie ma anuntasera ca ei si-au programat verificarea, sa le confirm eu. Si nu le-am confirmat nimic.
Odata fiindca totusi perioada e de 24 de luni, nu de 22 si ceva, inainte o faceam pe la sfarsitul lui mai, acum am ajuns s-o fac la inceputul lui ianuarie, o sa ajung s-o fac in noiembrie.
Doi la mana, au preturi nesimtite, au scumpit tarifele pentru 3 lulele, 3 surcele, in ultimul hal. 260 de lei de la 100.
Trei la mana, lasa sa traiasca si altii, daca nu sunt nesimtiti.

la fel m-am trezit și eu în cont azi cu o solicitare de verificare gaze. solicitare in curs de procesare fara data sau interval orar. mie îmi expira pe 15 mai și deja mi-au băgat programare. le-am trimis mesaj să mă șteargă de acolo. înainte mai treacă meargă preturile lor, acum nici vorba. aproape 600 lei o verificare gaze+CT. abonamentul de la 16 lei lunar a sărit la 30 lei lunar pe 24 luni.

Edited by anelise, 23 January 2023 - 20:23.


#41
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Este lista cu firmele autorizate pentru verificarea gazelor. O să găsiți mai ieftin asta daca nu deja s-au vorbit sa tina același preț.
https://portal.anre....Lists/AtestatGN

#42
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
Eu la engie pt verificarea la gaze plătesc vreo 9 lei pe lună, x 24 luni = vreo 200 lei verificarea la gaze. tot vreo 200 lei cred ca este si la firme private.

pt vtp la centrala fac cu firme private, in general incerc sa prind 2 revizii la gaze cu un vtp. anul asta trebuie sa o fac, sa vedem cat gasesc.

Edited by bossake, 23 January 2023 - 22:42.


#43
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 29.10.2007
Legislația în baza căreia se face verificarea instalației de gaze naturale și condițiile ce trebuie îndeplinite de beneficiar.

Attached Files



#44
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 bossake, on 23 ianuarie 2023 - 22:36, said:

Eu la engie pt verificarea la gaze plătesc vreo 9 lei pe lună, x 24 luni = vreo 200 lei verificarea la gaze. tot vreo 200 lei cred ca este si la firme private.

pt vtp la centrala fac cu firme private, in general incerc sa prind 2 revizii la gaze cu un vtp. anul asta trebuie sa o fac, sa vedem cat gasesc.
100 de ron am dat eu in vara pentru verificare periodica de 2 ani a instalatiei de gaze. O firma autorizata care am gasit o pe lista celor de la Enel.

Eu am renuntat de mult sa mai platesc abonamentele de genul, sunt alternative mai ieftine decat sa le platesti lor ca sunt ei engie sau Enel.

 anelise, on 23 ianuarie 2023 - 20:22, said:


la fel m-am trezit și eu în cont azi cu o solicitare de verificare gaze. solicitare in curs de procesare fara data sau interval orar. mie îmi expira pe 15 mai și deja mi-au băgat programare. le-am trimis mesaj să mă șteargă de acolo. înainte mai treacă meargă preturile lor, acum nici vorba. aproape 600 lei o verificare gaze+CT. abonamentul de la 16 lei lunar a sărit la 30 lei lunar pe 24 luni.
Crede-ma, aia stiu mai bine decat tine cad trebuie facuta verificarea. Nu it imai bate capul sa tii tu socotela cand trebuie sa vina si cand nu, odata ce ti -au dat notificarea, atunci asa e si vor veni, nu prea ai ce le face.

#45
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
La mine așa apare. Centrala am pus-o în funcțiune în Iunie.
Attached File  Screenshot_20230123-230928.png   487.19K   32 downloads

#46
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 01.05.2009

 cuculea, on 24 ianuarie 2023 - 08:54, said:

Crede-ma, aia stiu mai bine decat tine cad trebuie facuta verificarea. Nu it imai bate capul sa tii tu socotela cand trebuie sa vina si cand nu, odata ce ti -au dat notificarea, atunci asa e si vor veni, nu prea ai ce le face.
Eu stiu mai bine ca ei, cel tarziu pe 26 februarie.
Ei fura startul, ma anunta cu o luna si jumatate inainte ca trebuie s-o fac, ca s-o fac cu ei, fiindca e la indemana, nu?! Si la pretul lor, 261 de lei "teava" (cand m-am uitat eu) pentru cel mult 10 minute si-o hartie...care nici nu mai e hartie, e pdf. Posted Image
Daca nu le confirmi n-ar trebui sa vina, iar daca vin cu tupeu atunci patesc ce-a patit si ala care a venit la mine: "multumesc dar n-am confirmat programarea primita pe sms, mai am o luna si jumatate pana expira si o s-o fac cu alta firma acreditata."
Si crede-ma ca sunt foarte in regula si legal, nimeni nu ma poate amenda cu nimic.

 aris86, on 24 ianuarie 2023 - 09:20, said:

La mine așa apare. Centrala am pus-o în funcțiune în Iunie.
Screenshot_20230123-230928.png
Asa apare si la mine, o sa-ti dea sms prin ianuarie-februarie 2024 ca te-au programat in nu stiu ce zi.
Ca s-o faci cu ei.

#47
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Aha. Pai o să fac cu alții, mai ieftini.

#48
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003

 cuculea, on 24 ianuarie 2023 - 08:54, said:


100 de ron am dat eu in vara pentru verificare periodica de 2 ani a instalatiei de gaze. O firma autorizata care am gasit o pe lista celor de la Enel.

Eu am renuntat de mult sa mai platesc abonamentele de genul, sunt alternative mai ieftine decat sa le platesti lor ca sunt ei engie sau Enel.


Crede-ma, aia stiu mai bine decat tine cad trebuie facuta verificarea. Nu it imai bate capul sa tii tu socotela cand trebuie sa vina si cand nu, odata ce ti -au dat notificarea, atunci asa e si vor veni, nu prea ai ce le face.

Complet fals. Nimeni nu ma obliga sa fac verificărea tehnica cu Engie, mai ales ca la data mea scadenta nu voi mai avea contract de servicii tehnice cu ei. Mai am 20 de zile din vechea oferta cu abonament apoi va fi reînnoire fara abonament, gaz simplu. Vin la usa si ii refuzi. Ori cer confirmare înainte si anulez.

Dupa noile lor preturi nesimțite, voi alege o firma privata. La gaze am cu pret chiar corect, la vtp centrala întotdeauna a fost o loterie dpdv seriozitate.

Edited by anelise, 24 January 2023 - 13:51.


#49
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Puneți și aici ce preturi ați găsit pentru verificarea tehnica periodica.

#50
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003
Eu făceam verificarea gaze la 60 lei, era preț special pentru clienții firmei de gaze, adică cei care au făcut toată instalația cu ei. Altfel pentru cine nu le era client era 120 lei. Făceau o fidelizare binevenita, firma serioasă. La ultimul vtp centrala am platit 150 lei, acum 4 ani. Venea, dădea jos capacul, se uită puțin, mai "zgandarea" cu o șurubelniță prin interior, punea la loc capacul, zicea totul in ordine, lua banii, îmi lasă hârtia și pleca. Totul dura maxim 5 minute. Din cate am înțeles și acum 2 ani tot același preț practicau. Acum e posibil sa fi crescut, dar nu cred ca sare de 300 lei la centrala.

Edited by anelise, 24 January 2023 - 15:38.


#51
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 anelise, on 24 ianuarie 2023 - 13:47, said:

Complet fals. Nimeni nu ma obliga sa fac verificărea tehnica cu Engie, mai ales ca la data mea scadenta nu voi mai avea contract de servicii tehnice cu ei. Mai am 20 de zile din vechea oferta cu abonament apoi va fi reînnoire fara abonament, gaz simplu. Vin la usa si ii refuzi. Ori cer confirmare înainte si anulez.

Dupa noile lor preturi nesimțite, voi alege o firma privata. La gaze am cu pret chiar corect, la vtp centrala întotdeauna a fost o loterie dpdv seriozitate.
Pai...stai putin...din cate imi aduc aminte, te erog sa ma corectezi daca gresc, dar imi amintesc ca ai zis ca deja platesti in factura , servicul de verificare la 9 ron pe luna. Deci, platesti deja prin factura furnizorului, dar ii refuzi cand vin la usa si vrei sa faci cu altii...OMG...ce e asta? ca nu inteleg.

Scuze, poate am inteles eu gresit.

P.S...scuze...alticineva spunea ca plateste abonement la furnizor...nu tu

 Jumong, on 24 ianuarie 2023 - 12:28, said:

Eu stiu mai bine ca ei, cel tarziu pe 26 februarie.

sigur ca da...cum sa nu

Toti in Romania fura, niste nenorociti care fura si inseala. Numai clientii au dreptate si sunt niste cinstiti . Firmele...nist enenorociti , furaciosi.

Edited by cuculea, 25 January 2023 - 19:38.


#52
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 anelise, on 24 ianuarie 2023 - 15:38, said:

Venea, dădea jos capacul, se uită puțin, mai "zgandarea" cu o șurubelniță prin interior, punea la loc capacul, zicea totul in ordine, lua banii, îmi lasă hârtia și pleca. Totul dura maxim 5 minute. Din cate am înțeles și acum 2 ani tot același preț practicau. Acum e posibil sa fi crescut, dar nu cred ca sare de 300 lei la centrala.
Ai sa fi isurprinsa dar mai toate reviziile la centrla asa se fac...in principiu s emasoara niste presiuni, vivelul gazelor la evacuare si cam aia e (nu intram acum in amanunte) mai ales daca tehnicianul stie locatia , a mai facut revizia centralei.

IN SCHIMB...acea hartie care ti a o eleibereaza, aduce odata cu ea deosebit de multe responsabilitati. Nu e o simpla hartie. daca se intampla un acceident si se dovedeste ca s-a produs din cauza centralei defecte...acel tehnician , sau conducerea firmei, raspunde cu puscaria in anumite cazuri. Nu e chiar o hartie oarecare. deci, acea hartie nu se elibereaza ca ...ai ...jap jap 5 minute de revizie si gata

#53
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 01.05.2009

 cuculea, on 25 ianuarie 2023 - 19:30, said:

sigur ca da...cum sa nu

Toti in Romania fura, niste nenorociti care fura si inseala. Numai clientii au dreptate si sunt niste cinstiti . Firmele...nist enenorociti , furaciosi.
Ai scris ca sa scrii si tu ceva.
Ma poti contrazice cu argumente, nu cu texte, iar devotamentul fata de-o firma poate fi inteles daca esti actionar la ea, nu client.
Eu spun ca Engie fura startul si mulge clientii cu preturi nesimtite. Fiindca-i are de la furnizare, si de aia taxeaza cu 261 de lei verificarea unei tevi (fiindca sunt cumva captivi sau comozi), si ii programeaza cu 1-2 luni inainte de expirarea perioadei de 24 de luni tocmai ca sa-si pastreze "piata".
Uite, eu nu sunt nici comod si nici nu ma simt captiv, nu ma doare mana sa-mi pun un reminder pe telefon sau pe pc.
Ma poti contrazice cu argumente?

#54
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

 anelise, on 24 ianuarie 2023 - 15:38, said:

Din cate am înțeles și acum 2 ani tot același preț practicau. Acum e posibil sa fi crescut, dar nu cred ca sare de 300 lei la centrala.

Anul trecut (martie 2022) verificare gaze 10 ani+verficare centrala=150 ron.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate