Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Verificare gaze

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#1
Georgian92

Georgian92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 27.01.2021
Buna ziua.

Ma aflu in perioada in care ar trebui sa fac verificarea la 2 ani a instalatiei de gaze si am niste nelamuriri fiind prima locuinta pe numele meu.

1. Nu ar trebui sa fiu anuntat de catre furnizor cand trebuie sa fac? Am intrat pe site-ul distribuitorului si acolo scrie ca trebuia pana in septembrie. Numai ca eu am facut primul contract de furnizare in decembrie, fiind apartament nou a mai durat ceva timp pana a fost totul gata.

2. Are cineva recomandari pentru Brasov? Singura varianta de incredere pe care am gasit-o ar fi la Engie, dar mi se pare un pret nesimtit de 455 lei. Tin minte ca acum 2 ani cand m-am uitat era in jur de 250 tot la ei.
"SIMPLIS PLUS
455,00 lei (cu TVA)
Pachetul include:

o verificare tehnică a instalației de gaz
o verificare tehnică periodică a microcentralei termice"


#2
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009
Poți căuta firme acreditate,pot fi mai ieftine.Noi am platit in toamna 80 lei (la doua locații)pe când la cei de la distribuție era 140 parca,asta in Reșița . Oricum prețul de la voi este enorm

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cauta firme acreditate, sunt mai ieftine.
Nu face si verificarea centralei, nu e obligatorie. Eu, in doua locatii, n-am facut-o niciodata.
Doar verificarea instalatiei conteaza. La 10 ani va trebui sa faci revizie in loc de verificare, dar consta in acelasi lucru.

#4
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
La mine vin ei acasa la mine o data la 2 ani. Ma mir ca in alte parti trebuie sa caute proprietarul o firma acreditata.

Edited by dan1980_25, 03 December 2022 - 12:51.


#5
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Din 2 in 2 ani se face verificarea periodica ISCIR a centralei termice si verificarea tehnica periodica a instalatiei de gaze.

La Engie, in cont client, am rubrica cu toate reviziile / verificarile efectuate si cele care urmeaza impreuna cu datele limita.

Nu cred ca are importanta cand ai facut tu contractul, daca ai preluat instalatia trebuie sa continui cu termenele stabilite.

#6
kelppa

kelppa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 15.07.2009

 dan1980_25, on 03 decembrie 2022 - 12:51, said:

La mine vin ei acasa la mine o data la 2 ani. Ma mir ca in alte parti trebuie sa caute proprietarul o firma acreditata.
Nu trebuie căutată alta firma,dar nu ești obligat sa faci cu ei.La mama au fost de 3-4 chiar cu 4 luni înainte de termen  dar i-am refuzat și când a trebuit făcut atunci am trimis eu pe alții care erau mult mai ieftini

#7
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 Friskey, on 03 decembrie 2022 - 12:41, said:

Cauta firme acreditate, sunt mai ieftine.
Nu face si verificarea centralei, nu e obligatorie. Eu, in doua locatii, n-am facut-o niciodata.
Doar verificarea instalatiei conteaza. La 10 ani va trebui sa faci revizie in loc de verificare, dar consta in acelasi lucru.
Si la case si la bloc este asta? Si cine verifica daca ai reviziile/verificarile la zi?
De cand este legea asta?

#8
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Distribuitorul are evidenta reviziilor. De regula te avertizeaza cand depasestiu termenul. Probabil s-au pensionat cei care administrau baza de date, pentru ca in ultima vreme nu mai sunt trimise avertizari. Da, verificarea trebuie facuta la fiecare 2 ani iar la 10 ani o revizie generala. Nu stiu care e diferenta.

Edited by mannick, 03 December 2022 - 13:26.


#9
optimus prime

optimus prime

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 16.04.2006
Diferenta intre verificarea la 2 ani si revizia de 10 ani e ca la revizie,oficial adicatelea ar trebui sa-ti demonteze contorul de gaz si sa umple cu aer instalatia sa vada daca ai pierdere desi mi se pare o tampenie atata timp cat pot sa verifice acelasi traseu cu gazul pe teava..Dar si ei stiu asta asa ca in cazul meu doar a verificat traseul cu aparatul pentru eventuale scapari de gaz si apoi,ca sa justifice ca a efectuat revizia,a desfacut sigiliul vechi al contorului si mi-a pus alt sigiliu cu -evident- alta serie.Iar in acte scria ca a demontat contorul si ca a pus alt sigiliu.Ceea ce mi-a convenit si mie si lui.

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Cr1spy, on 03 decembrie 2022 - 13:19, said:

Si la case si la bloc este asta? Si cine verifica daca ai reviziile/verificarile la zi?
De cand este legea asta?
Toate datele sunt trimise la ANRE.
Tocmai ca nu este lege verificarea centralei termice, este doar o recomandare si de asta nu este obligatorie.
Verificarea/revizia instalatiei de gaz e obligatorie.
Valabil si la case si la apartament.

Mie imi trimite engie de fiecare data notificarea. Acum 2 ani am facut verificarea dar trebuia facuta revizia de 10 ani. Mi-au trimis notoficarea abia acum, dupa 1 an si jumatate de la expirarea termenului limita. Am facut-o si gata. Nu mai am treaba 2 ani de aici incolo.
M-au intrebat daca fac si verificarea la centrala (aia e vreo 150-200 lei) si le-am zis ca o fac mai tarziu prin ianuarie. Bineinteles ca nu o sa o fac, bani aruncati in vant.
Daca ar fi fost obligatorie m-ar fi deconectat demult asa cum te deconecteaza daca nu faci verificarea/revizia instalatiei desi se pare ca nici acolo nu e graba mare din moment ce m-au trecut cu vederea 1 an si jumate.

Edited by Friskey, 03 December 2022 - 13:57.


#11
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Sunt sigur ca te inseli si ca legea specifica clar revizie centrala termica pe gaz. Legea 64/2008. Este o naivitate sa crezi ca o centrala termica nu trebuie verificata periodica.

https://amdgrup.ro/i...icari-iscir-amd

Edited by icename, 03 December 2022 - 14:00.


#12
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ete ca nu trebuie. Eu de 12 ani am facut-o o singura data in doua locatii. Asta se intampla acum vreo 10 ani.
In fine, fiecare face cum vrea, fiecare pe banii lui.

Edited by Friskey, 03 December 2022 - 14:03.


#13
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
A, pai poti spune asa: eu nu fac verificare la centrala, nu m-a intrebat nimeni, nu am patit nimic si sunt bine mersi. Si sunt de acord cu afirmatia. Este bine de stiut si ce se intampla in practica, dincolo de ceea ce spune teoria. Dar nu mai induce lumea in eroare spunand ca nu este obligatorie, ci doar recomandata. Mai ales ca tu nu o faci chiar daca stii ca este recomandata.

Asa cum spune si Suraj care merge cu duba pe strada fara ITP: pe mine nu m-a prins nimeni cu ITP-ul expirat, deci nu trebuie facut.

Edited by icename, 03 December 2022 - 14:17.


#14
anelise

anelise

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 13.05.2003
ok, asta cu verificarea centralei termice nefiind obligatorie e prima ora când aud. așa doar o cerificare a instalației de gaze este mult mai ieftina.

totusi nu stiu cat de adevarat este.

#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Legea aia nu are cadru de aplicabilitate legala, deci nu se poate aplica. Asa cum e si mizeria aia de lege cu asa zisa asigurare obligatorie a locuintei, la fel fara aplicabilitate legala. Nici pe aia n-am facut-o niciodata pentru ca e o japca, nicidecum o asigurare.

#16
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Da, da, exact la acea lege ma gandeam si eu. Cea a asigurarilor. Si ca nu se aplica sanctiunile. Nici eu nu faceam verificare la gaze (centrala sau instalatie), pana am inceput sa primesc notificari ca sunt obligatorii si ca bla bla bla. Mi s-a specificat in notificare ca se poate sista si livrarea gazelor. Si am inceput sa le fac. Prima data mi-au cerut un set de acte, printre care si proiectul instalatiei de gaze. Asta acum 6, 7 ani. Pana atunci nu cred ca am facut verificare centrala.

Chiar am gasit notificarea primita prin email in data de 30.12.2014

Notificare verificare/revizie instalatie gaze naturale
GDF SUEZ Energy Romania, furnizorul dumneavoastra traditional de gaze naturale, are obligatia primordiala de a se asigura ca sunt respectate prevederile legale* cu privire la utilizarea gazelor naturale asfel incat siguranta dumneavoastra sa nu fie periclitata.
Dorim sa va reamintim ca, din punct de vedere legal, verificarea sau revizia instalatiei de utilizare gaze naturale reprezinta un control obligatoriu, iar efectuarea acestuia este responsabilitatea clientilor. Astfel, verificarea tehnica se realizeaza la maxim 2 ani, iar revizia tehnica la maxim 10 ani.
Ultima revizie a instalatiei de utilizare gaze naturale pentru locul de consum xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx a fost efectuata la data de 01.09.2004, conform datelor transmise de catre operatorul sistemului de distributie. Prin urmare, va rugam sa urgentati demersul pentru efectuarea reviziei instalatiei de utilizare pana la data de 29.01.2015, in vederea indeplinirii obligatiei dumneavoastra legale. Daca nu ati ales inca un prestator autorizat A.N.R.E. pentru efectuarea reviziei sau verificarii instalatiei de gaze naturale, va invitam sa consultati lista acestora pe www.anre.ro.
In cazul nerealizarii serviciului de verificare in termenul specificat mai sus, pentru asigurarea livrarii in conditii de siguranta pe instalatiile de utilizare gaze naturale, GDF SUEZ Energy Romania va putea aplica masuri de sistare a furnizarii gazelor naturale.
Contam pe comportamentul responsabil al clientilor noştri şi pe respectarea indatoririlor contractuale ce le revin.

#17
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
https://old.iscir.ro...A1C2C112010.pdf


VERIFICAREA TEHNICĂ PERIODICĂ A APARATELOR
Art. 21 (1) Verificarea tehnică periodică a aparatelor se efectuează la un interval de 2 ani
de către persoane juridice autorizate.

Este obligatorie, stupid au dat-o cei AMD Group sau le-a fost lene sa caute mai departe, definitoriu este ce e scris mai sus, 2ani.

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
@icename: Notificarea e una, preaviz e alta. Notificarea e o instiintare, preavizul e un avertizment si ultima somatie. Cand primesti preavizul e grav.

Mi-am adus aminte acum de o alta lege ilegala. Taxa auto, impusa prin lege, dar era ilegala, se dadea statul in judecata si iti recuperai banii dati.

Am spus, fiecare face ce vrea, nu e pe banii mei. Si asa am spus ceva cand puteam foarte bine sa tac.

Edited by Friskey, 03 December 2022 - 14:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate